מדברים על טבעונות בטלויזיה

luliy

New member
מדברים על טבעונות בטלויזיה

אתמול בתכנית "מדברים על זה" עם שרון כידון ושי (.. ? ) התארחה רופאת משפחה טבעונית שדיברה בשבחי הטבעונות מול רפי קראסו שלא היה ממש נגד , לא היה ממש נחרץ בנושא כדבר שלילי אלא אמר שאין עוד מספיק מחקרים שיכולים לקבע אם טבעונות היא בריאה. הוא ציין שנכדתו בת שנה וחצי וטבעונית מלידה! והבדיקות שלה מצויינות.

l coyote l

New member
ענק!

שניים באחד - גם רופאה טבעונית וגם הנכדה של קראסו, מלידה. מעולה.

luliy

New member
אכן

luliy

New member
שכחתי לציין

שכשדיברו על טבעונות הזכירו את מיה הטבעונית שהשתתפה ב"מסטר שף" וחטפה שבץ מוחי.

obelina

New member
איך זה קרה לה ?

את יודעת, למרות מה שאמרו עליה, לי היא לא נראתה חולה בכלל. פשוט רזה מאוד.

luliy

New member
אז איך ניתן להסביר את זה?

בסדר, טבעונות היא לא תרופת קסם לכל המחלות, אבל נראה לי כטבעונית ארוע מוחי לא היה צריך לקרות לה.

Gidi Shemer

New member
למה לא היה צריך לקרות לה ארוע מוחי

בגלל שהיא טבעונית?

או אפשר לשאול אחרת- אם היא היתה לא טבעונית, למה היה צריך לקרות לה אירוע מוחי?

טבעונות לא מגינה בהכרח מפני אירוע מוחי.

luliy

New member
אני דווקא מאמינה

שסוג כזה של ארוע לא צריך לקרות בטבעונות.

אגב, אנחנו לא יודעים איזו טבעונית היא...

מה היא אוכלת ביומיום?
כמה היא מקפידה?
וכמובן, גורמים סביבתיים וגנטיים לא ידועים לנו..

noa555555

New member
אמונה זה דבר נחמד, אבל צריך להסביר למה.

תחושה - זה לא מספיק . אולי זו שאיפה שדבר כזה לא יקרה בטבעונות, אבל העובדה היא שאין אדם שמחוסן מזה מסיבות שונות .
אפשר להוריד סיכויים אולי, אבל לא למנוע דברים לגמרי .

luliy

New member
כי זה לא מחלות של טבעונים

טבעונים יכולים לסבול ממחסור בברזל, חומצה פולית, מחסור ביוד, טריגליצדרים גבוהים באם אוכלים גאנק.
כל השאר זה מחלות שקשורות לתזונה מערבית.

noa555555

New member
יש הבדל בין תזונה מערבית לבין טבעונים?

גם טבעונים חיים בתזונה מערבית, אלא שהם הורידו ממנה מספר מרכיבים .
הם עדיין צורכים מלח ומיני ג'אנק אחרים .
שימי לב שטבעונים שהם לא בריאותיסטים קיצוניים - יכולים לצרוך גם לא בריא.
הייתי נזהרת מהכללות כאלה "זה לא מחלות של טבעונים " .
אפשר לאכול כל היום צ'יפס עם מלח ושומן ולהיות טבעוני . ולמות מזה מהר מאוד כמו שכתבת. אבל אין קשר לתזונה מערבית .

luliy

New member
זה כל ההבדל

שטבעונים הורידו מהתזונה מספר מרכיבים!:)
אין בעיה לצרח מלח כמו כל דבר אחר רק במידה.
למה להזהר מהכללות? הרי ידוע שתזונה טבעונית היא התזונה הטובה ביותר לאדם, ובהיותה כזו היא מסייעת להמנע מהרבה מחלות.

Gidi Shemer

New member
אז בוא ונפרט את האמונה הזו

הגורם הכי מרכזי בסיכון לשבץ מוחי הוא לחץ דם גבוה.

האם את מאמינה שייתכן ובתזונה טבעונית סופר סופר בריאה עדיין אפשר להיות במצב של לחץ דם גבוה?
הידע שלנו על לחץ דם ותזונה אומר שכן, בהחלט אפשר להיות עם לחץ דם גבוה בתזונה טבעונית בריאה. האם את מאמינה שזה אחרת?

luliy

New member
לא, אני לא מאמינה

שבתזונה טבעונית בריאה יתכן מצב של לחץ דם גבוה. תוכל להסביר איך זה יתכן?

noa555555

New member
יש גורמים ללחץ דם גבוה

שהם גנטיים למשל. לא הכל רק תזונה.

Gidi Shemer

New member
בוודאי

אנחנו לא יודעים את כל הפקטורים שמשפיעים על לחץ דם. אנחנו גם לא מכירים את כל מערכות הסיגנלים והאינטרקציות בין הגנים השונים (והחלבונים השונים) שמשפיעים על לחץ דם.

אבל כן, אנחנו מכירים לא מעט מהם ויודעים על חשיבותם.
אין להוריד ולו לרגע מחשיבות התרומה של פקטורים חיצוניים כמו תזונה (מלח הוא דוגמא מצויינת), פעילות גופנית ועוד. כל זה לא מוריד כהוא זה מהבסיס הגנטי. קראתי מה שכתבת לגבי מחקר סין ואני אכתוב בנימוס שהתפיסה שלך לגבי אפיגנטיקה תמימה משהו. זה שמריכיבי תזונה משפיעים על פעילות של גנים זה לא חדש. זה שהפעילות המולקולרית שלנו תתרחש כך או אחרת בכל תזונה גם לא חדש.

אם את מעוניינת לקרוא על קצת גנים, אז הנה מחקר מפורסם שגילה 29 גנים שקשורים ללחץ דם גבוה יותר:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3340926/

דוגמאות ספציפיות?
תחשבי על כל הגנים שמקודדים לחלבונים שמעורבים בכיווץ שרירים חלקים ואז תחשבי על כל הגנים שמקודדים לחלבונים שמעורבים בסיגנל העצבי ו/או בסיגנל ההורמונלי ששולט על עוצמת הכיווץ של אותם שרירים. כל כך הרבה גנים יכולים להתבטא פה יותר מדי או פחות מדי ולגרום בסופו של דבר לכווץ "מעט" מוגזם של השרירים בדפנות העורקים כך שלאורך זמן תיווצר בעית לחץ דם גבוה. כל זה מבלי לדבר על אלסטיות של דפני העורקים, על פעילות הלב עצמו ועל כמעט אינספור גורמים אחרים.

Gidi Shemer

New member
תתעלמי מהמשפט שכתבתי על מחקר סין

בקריאה שניה המשפט שכתבתי זה נשמע לי מתנשא, עד כמה שניסיתי לא לצאת כזה

תנסי לחשוב על הדרך הכי מנומסת של להגיד "את טועה" ותחשבי שזה מה שכתבתי ביחס למה שענית לגבי מחקר סין

luliy

New member
אז מה שאתה אומר

בעצם שתזונה יכולה להשפיע רק על חלק מהגנים ?(היות ויש הרבה כאלה)
וכן, אין לי ידע נחרב באפיגנטיקה. יצא באמת קצת מתנשא אבל נסלח לך

מה שאני כן יודעת שכולסטרול גבוה גם מוביל ללחץ דם וגם עודף משקל, כך שאני יוצאת מנוקדת הנחה שבטבעונות אין מזון שמכיל כולסטרול ואם אוכלים נכון אז יורדים במשקל. לכן אני מסיקה שאדם אוכל תזונה טבעונית בריאה לא אמור לסבול מבעיות כאלה. ( למעט כאלה שהגוף מייצר לבד כולסטרול) כאן אתה בא ואומר שבעצם התזונה יכולה להגן חלקית?
היה נחמד אם המאמר שהבאת היה מתורגם לעברית:)

למעלה