יכולות גרפומוטוריות, מספריים, ציור וכו'

קשת13

New member
יכולות גרפומוטוריות, מספריים, ציור וכו'

שלום! מקווה שזה הפורום הנכון להוועץ בו. בני בן ה- 4.5 מראה קשיים בכל הקשור בציור, אחיזת עיפרון/ צבע, וגזירה. אחיזת העפרון איננה נכונה ונראה כי טרם התפתחה העדפה סופית ליד (לעיתים משרבט בימין ולעיתים בשמאל). גוזר עם שתי ידיים בדרך כלל. שונא באופן כללי ציור ויצירה (אולי מפני שלא 'מצליח' לו?) מאוד פרפקציוניסט וכאשר הקווים יוצאים לא מדוייקים הוא מתרגז ומתייאש. כמו כן, האחיזה איננה יציבה והוא מצייר בעיקר קשקושים או מעט 'דשא' ומתקשה לצייר פרצופים או דברים אחרים. האם יש טעם כרגע לפנות לאבחון אצל מרפאה בעיסוק? מה ניתן לעשות בינתיים? בעבר הוא היה מטופל בריפוי בעיסוק בשל רצועת כתפיים חלשה וחוסר ביטחון 'גופני'. הוא היה חושש מאוד ממרקמים שונים כמו דשא, חול וכיו"ב. כיוון שהמצב השתפר הטיפול הופסק ביוזמת המרפאה בעיסוק (כאשר היה קטן בן שנתיים וחצי בערך). למרות שגם כיום הוא ילד מאוד 'זהיר' והמוטוריקה הגסה שלו לא מדהימה. בפעילויות של מוטוריקה עדינה כגון: השחלת חרוזים, בנייה באבני דומינו קטנות וכו' הוא מאוד עדין ומצליח לא רע. מעבר לזה הוא ילד חכם ונבון, בעל אוצר מלים עשיר וידע עולם נרחב. הגננת סבורה שיש להניח לו ושהוא ילד 'מבריק'. אבל אני חוששת שבשנה הבאה, כאשר יעלה לגן חובה המצב ידרוש טיפול, אז אולי עדיף כבר עכשיו? אשמח לשמוע דעתכם.

cyder

New member
שלום קשת,

ודאי שלפנות בהקדם לאבחון בריפוי בעיסוק. איני מסכימה עם הגננת בכלל. דווקא בגלל שהוא ילד "מבריק" הוא ודאי מודע מאד לקשיים שלו וכנראה מרגיש שהוא פחות מוצלח מאחרים בתחומים בהם הוא נמנע. לפי מה שאת מתארת ישנם קשיים שמפריעים לו להשתתף בפעילויות השונות בגן- כגון ציור, יצירה וגזירה וזו סיבה מספיק טובה להגיע לאבחון בריפוי בעיסוק ולטפל וזה ממש לא מוקדם מדי ולפי מה שתארת יש צורך בטיפול היום ולא בשנה הבאה. קחי טפסים מרופא הילדים, בקשי מהגננת למלא טופס ותארי את מה שכתבת כאן לרופא הילדים. הוא יתן לך הפניה לאבחון במכון להתפתחות הילד של קופת החולים שלכם. בהצלחה

שירהד1

Member
מנהל
מסכימה ומוסיפה-

קיימת אופציה לטיפול במסגרת קופות החולים וקיימת אופציה לפנות לטיפול פרטי ולקבל החזרים מהקופה. אני הייתי ממליצה לברר אצל חברות, הורים אחרים וגם אצל הגננת ואצל פסיכולוגית הגן על מרפאה בעיסוק מקצועית ומומלצת באיזור מגורייך. שימי לב שקופות החולים, מעבר לתורים הארוכים, לרוב מאפשרות מספר מוגבל של טיפולים (בשל קשיים תקציביים) וזה לא תמיד לטובת הילד... שיהיה בהצלחה! שירה.

cyder

New member
שימו לב- זה משתנה בין הקופות:

למיטב ידיעתי רק מבוטחים של כללית מושלם יכולים לפנות לאיזו מרפאה בעיסוק פרטית ומוסמכת שהם רוצים ויחד עם הפניית רופא ילדים לקבל החזר מכללית מושלם ללא פרוצדורות מיוחדות. בקופות האחרות זה שונה מאד: מבוטחים של מכבי יכולים להשתמש בסל של הטיפולים הנוספים בריפוי בעיסוק ממגן כסף או זהב רק באישור האחראית על הריפוי בעיסוק/אחראית קשרי קהילה במכון שלהם (ואז הם מקבלים החזר אבל לא מלא נדמה לי שעד 105 ש"ח) ומבוטחים של מאוחדת צריכים אישור של רופא מחוזי על מנת לפנות למרפאה בעיסוק שאינה בהסדר עם מאוחדת . אל הרופא המחוזי צריך לשלוח את האבחון של המרפאה בעיסוק מהקופה שבו רשום מספר הטיפולים המאושר ואבחון של רופא או פסיכולוג של המכון שלהם ורק אז יוכלו לקבל החזרים.כך שבכל מקרה במכבי ובמאוחדת חייבים לעבור דרך המכון להתפתחות הילד אם רוצים השתתפות כלשהי של הקופה. אני לא יודעת מה התהליך בלאומית. אין דבר כזה מספר טיפולים בלתי מוגבל אם רוצים לקבל החזרים מהקופות: במכבי יש כ-45 טיפולים שהם בנוסף לסל והם עד גיל 10 כך שאם כל הטיפולים מסל הבריאות נוצלו יש רק עוד 45 טיפולים שאפשר לנצל בסך הכל עד גיל 10. גם בכללית ובמאוחדת יש הגבלה על מספר הטיפולים לכל מקצוע בכל שנה, ואם ילד צריך טיפולים פרא רפואיים נוספים או טיפול רגשי, רכיבה טיפולית וכו' צריך לקחת את זה בחשבון. לסיכום: מומלץ בחום לכל הורה (ובכלל לכל אחד) לבדוק היטב מהן הזכויות המגיעות לו במסגרת הביטוחים המשלימים ומהם התנאים לקבל את הזכויות הנ"ל וכמובן לדעת לדרוש אותן.

שירהד1

Member
מנהל
אני יודעת לבטח

שמרפאות בעיסוק ששייכות למכבי יכולות לתת משהו כמו עד 15 טיפולים לילד ולאחר מכן לרוב הקופה לא מאשרת להם המשך משמעותי. אולי הקופה עושה טובה ומוכנה לתת עוד טיפולים אחדים, שאינם משמעותיים להתקדמותו של הילד. מה שאני אומרת זה שבטח שההורים צריכים לדעת מהם זכויותיהם, אבל גם להבין שלרוב על- מנת לקדם את הילד באופן משמעותי יש צורך בתקופת טיפול ממושכת, כי מדובר בתהליכים ארוכי טווח.

cyder

New member
הי שירה,

זה תלוי מאד בגיל הילד מן הסתם ובמטרות הטיפול. אני גם עובדת בהסדר מול מכבי ויש אצלי ילדים שמאושרת להם סדרת טיפולים שניה אחרי 15-10 טיפולים אבל מאד תלוי בגיל הילד וזה לא קשור לקופת החולים כי אם לסל הבריאות. אם ילד בן 6 כבר קיבל 9 טיפולים בריפוי בעיסוק מסל הבריאות וזו המכסה שלו לשנה אז לא יכולים לאשר לו מספר טיפולים בלתי מוגבל מתוך אותם 45 טיפולים שמגיע לו בכל המקצועות הפארא רפואיים עד גיל 10. ברור שכל מקרה נידון לגופו וילדים שזקוקים לטיפולים ממושכים צריך לחשוב מהי ההתייחסות המתאימה עבורם, ומי כמוך יודעת- האם עוד סדרה או שתיים של ריפוי בעיסוק יעשו את העבודה או אולי שינוי במסגרת או שעות שילוב וכו'. לגבי מכבי- אם מאשרים או לא מאשרים: לי יש נסיון טוב עם מכבי: לא נתקלתי מעולם בהחלטה שרירותית שנבעה מ"קמצנות" או מ"לעשות טובה"- במצבים שהמשך אושר בודאי, אולם גם במצבים שבהם ניתנה תשובה שלילית תמיד היתה אוזן קשבת ומקום לשינוי התשובה, שוב מתוך ראיה מקצועית ולא שיקולים שאינם כאלה.

מורקי ס

New member
שוב- מסכימה לגמרי

גם אני עובדת מול מכבי ויש לי לא מעט ילדים שקיבלו גם שלוש ארבע סדרות של 12-15 טיפולים, הכל תלוי בנימוק המקצועי ובדו-שיח ביני לבין הקופה. לפעמים גם הם צדקו בהצעתם לצאת לחופשה או להפסקה, לתת לדברים לשקוע ובמידת הצורך לחזור לסדרה נוספת. צריך לזכור שגם בלהיות "מטופל או בטיפול" יש את המחיר שלו (משתנה מגיל לגיל ומילד לילד) וגם ילד עם קשיים רבים לא תמיד זה לטובתו להיות בטיפול ארוך תווך אלה לקבל תמיכה מסויימת שכוללת הדרכה לבית ולמסגרת, אולי שינויים בסביבה ובמסגרת ואז לתת דברים לשקוע. כל מקרה לגופו... דווקא טיפולים קצרי תווך, ממוקדי מטרות ספציפיות עם שיתוף פעולה טוב של ההורים ושאר הגורמים המטפלים בילד יכולים לעשות הבדל משמעותי יותר מטיפול של שנה או יותר בילד בהם המטרות פחות מוגדרות וההורים פחות שותפים. (זה לא חייב להיות קיצוני לכאן או לכאן זה פשוט עוד נקודה למחשבה)

שירהד1

Member
מנהל
שאף אחד לא יספר לי

שבלקויים בכתיבה ניתן לטפל בטיפול קצר מועד. יש לקויות שמצריכות עבודה לאורך הרבה זמן (ואפילו שנים), גם אם יש שיתוף פעולה מצד ההורים והילד והגורמים החינוכיים- לא ניתן לטפל בלקויות למידה בזמן קצר. העבודה כאמור צריכה להיות ממושכת ואינטנסיבית. גם ילד צעיר שמגיע לטיפול עקב הימנעות מעבודות יצירה, לפעמים זקוק להרבה מעבר ל-15 טיפולים על-מנת להתקדם, גם אם מדובר בטיפול שאינו מורכב. אני שמחה שנסיונכן בעבודתכן מול הקופות הינו חיובי יותר מכפי מה שאני מתארת ומכירה מתיאורים של מרפאות בעיסוק אחרות.

נאוה ר

New member
אני חושבת שצריך להבדיל בין אבחנות

קושי בכתיבה כאשר הגורם העיקרי הוא ליקוי למידה ולא קושי מוטורי - יקח משך זמן ארוך מאוד ולעיתים תהליך של שנים. בעוד שלעיתים קושי כתיבה על רקע מוטורי עם הורים משתפי פעולה וילד בעל מוטיבציה יגמר במהירות גדולה. מצד שני לפעמים מגיעים שני ילדים עם אותה הגדרה של קושי כמו הימנעות מעבודות יצירה וקושי גרפומוטורי - ואצל אחד נראה את השינוי בהשתתפות בתוך 5 עד 9 טיפולים ואצל האחר זה יקח 15 טיפולים ואצל אחד אחר רק ב"סדרה השנייה". ואצל חלק - כמה מפתיע - דווקא בהפסקה....

למעלה