בדידות ממושכת, הורגת !

בדידות ממושכת, הורגת !../images/Emo123.gif

רבים מאתנו ודאי חוו את תחושת הבדידות, זו העוטפת אותנו אחרי שהכל נמוג, אחרי תקופת ה "היי" של היציאה, של השינוי והדינמיקה החדשה והפעלתנית. כשהכל נמוג, נשארים אנו בשגרת היום יום המדרכאת לעתים, וחשים יותר מכל את הבדידות, העדר החברה התומכת והצורך בידיד אמת לעת כזאת. בעצם, למה להתחבא מאחורי ההכללה, הרי מתוך ליבי אני מדבר (=כותב), ואיני מאלו שמדברים על עצמם בלשון רבים. אני אכן מרגיש יחידי, בודד, לבד. אחרי שנות היותי "אנוס" או "מזוייף מתוכו" בהם התנפצו גלי הרעיונות, הסתירות והקונפליקטים שבמוחי אל סלעי המציאות הקודרים, ואחרי שסוף שסוף שחקו גלי (או טיפות) רעיונות אלו את מציאות חיי הקודמת, ערערו את יסודות הוויתי וחתרו תחתיה עד שהתמוטטה בקול רעש גדול (מי לא שמע על כך ? !), ואחרי שמתוך הריסות ביתי, משפחתי ומסגרת חיי קמה וגם ניצבה הוייה חדשה ושונה לחלוטין (שינוי מעשה, שינוי מראה ושינוי השם) בתוכה הגעתי סוף סוף אל חוף מבטחים אישי ורעיוני, שוב שוקע אני לתוך השגרה המבורכת מצד אחד, אך מאיימת מצד שני. לפתע נמוגה תחושת העשייה הרעיונית, איני נדרש עוד להקשות ולפרק, להעלות שאלות ותמיהות ולסער מוחי במלחמת אמונות ודעות, הכל לפתע מובן מאליו בחיי האישיים. הבית, המשפחה, העבודה וכל שאר סממני החיים הטובים. והנה צפה ועולה לה הבדידות המעיקה. הנה חש אני כי אין איש עימי, חסר אני ידיד קרוב אשר יבין לליבי, אשר אוכל לשפוך בפניו את רגשותיי - והוא יבין, שהרי הוא בא מאותו רקע וחווה את אותם דברים, אותם מלחמות ואותם לבטים, בין אם ניצח במלחמה ובין אם החיים מנצחים אותו (בינתיים), ומי יודע לאשורו מהו נצחון במלחמה זו ? נוטה אני לחוש כי בקרב זה אין מנצחים, יש רק מפסידים. אל תדמו בנפשכם כי תוהה אני על הראשונות, אדרבה אם חש אני תחושת החמצה הרי שהיא על כך שלא נולדתי בעולם הרעיוני בו הנני חי היום, אולם ההיסטוריה האישית שלנו, ושלי במיוחד, היא חלק בלתי נפרד מההווה ומהעתיד, ומי שלא חווה את העולם בו עברו עליי כל שנותיי הצעירות ומרבית שנותיי הבוגרות (עד כה) לא יוכל להבין לליבי ולתחושותיי בהקשר זה. מוקף אני ידידים, חלקם של אתמול וחלקם של מחר. מרביתם חברים לעבודה, זו או הקודמת, התקשורת איתם מצויינת, חייכנית ושטחית (היי, איך העניינים ? העבודה ? המשפחה ?), סמול-טוק חביב, גם פירגון מלא הדדי וכיפי, אך מעבר לכך אין דבר. חלקם אולי אף יהיו חברים לעת צרה, אבל האדם זקוק לחברי אמת ביום יום, משהו עמוק יותר ורציני, גם בשבת ולא רק בימי חול ועבודה. לא שבתקופת היותי "שם" היו לי עשרות חברי נפש, אולם היו לי אותם בודדים שיכולתי לשטוח בפניהם ספקותיי, והם שמעו, התווכחו או שתקו, אך נשארו חברים טובים (היום הם אומרים: "תמיד הוא שאל שאלות..."). היום, אין עם מי לדבר על כך, הקרובים אליי אינם מבינים על מה אני שח, להם הכל פשוט, ברור ומובן מאליו, אך לי הכל בא בדמים, תרתי משמע, ועם מי אחלוק את רחשי ליבי ? כשנחה עליי הרוח ואני מספר בפניהם את קורות חיי הקצרים, והאמינו לי הם מעניינים ומלאי תוכן (מכירים את הקללה הסינית : "שיהיו לך חיים מעניינים"), הרי שהם משתאים תחילה, ובהמשך מפרגנים, מתעניינים ואני מרגיש כ"כוכב הערב" הנמצא בשיאה של הצגת חייו, מכל הבחינות. אולם, משכבים זרקורי ההתעניינות, נותר אני במרכזה של זירת חיי החשוכה, כ"פועל במה" המנסה לסדר את שיירי התפאורה באולם המפוזר והריק, וכל שנותר לו הוא לפזם לעצמו זמר נוגה ולשקוע בהרהורים... עת יקרני כאלה, חסר אני ידיד אמת, שאוכל להשען על כתפו, לשוח בפניו את אשר על ליבי, לשתפו בהרהוריי והגיגי רעיונותיי, אולי רק יאזין, יהנהן בראשו ויבין, ואולי יעוץ עצה, יעודד, ינחם ויפיח תקווה. חבר, פשוטו כמשמעו... חבר הוא גם זה שאוכל לשוחח עמו בשבתות ובימי פגרה, לצאת לשוח, לשתות, ולהנות יחד, וכל הדברים הטובים שבלעדיהם חיינו אינם "חיים". ידעתי גם ידעתי כי זו אחת ממטרותיו וזהו גם ייעודו של פורום זה. צופה אני מעת לעת בשיחם ושיגם של החברים בו, כצופה מן הצד ולא כמשתתף ממש, למד אני להכירכם דרך ה"ניקים" שלכם, מבקר בטיש מעת לעת, ורואה אני כי גיבשתם לכם חברה מלוכדת, מבלה ומשתתפת זה בשמחתו של זה או בצערו של האחר. רובכם צעירים ממני, בשנות ההתבגרות ובמבחני הבגרות (...), למזלכם עשיתם זאת בגיל צעיר, חייכם ועתידכם לפניכם, והנכם בונים אותם בדרך חדשה, חיובית ומעוררת הערצה. לעונג לראותכם "מחוברים" לחברה בה אתם חיים כיום, ויחד עם זאת שומרים על ה"לחלוחית" של מקורות יניקתכם, בדרך חיובית ומעניינת. אני לעומת זאת איני משתתף פעיל בפורום, אם מהסתייגות טבעית, אם מחשש ואם משום ביישנות גרידא,או אולי מרצון לשמור על "עמימות" (כך קוראים לזה היום, לייזר). לפעמים אני מעיז ושולח מסר קלוש ועמום כלשהוא, אך איני מוצא די זמן לגלישה מסיבית ואיני מרהיב עוז בנפשי להשתתף באופן פעיל בטיש או בפורום, בזהותי המלאה, ולומר "הנני כאן". מה דעתכם ?

R a c h e

New member
וואו../images/Emo70.gif איזו כתיבה מאלפת../images/Emo70.gif

נותרתי פעורת פה ואני חשה שלא אוכל לענות כיאות, אסתפק במועט ואציע שוב מה שכבר ניסית: להתערות יותר: לכתוב יותר ולהוסיף ולהגיע לטיש כי יש מכנה משותף של ניסיון חיים דומה המקרב אותנו איש לרעהו ונותן לנו להרגיש קרובים ומובנים. בעניין הגילאים, ישנם גם כמה בגילנו..... מחכה לראותך (מגיעה הטישה בשבוע הבא),

וואו וואו

אני כישרון, אני בטוח שהטבת לתאר רגשות של רבים מאיתנו, אבלן מה לעשות כנראה ש... חופשי זהההה לגמרי לבד

ענק...

כנראה שאין ברירה אלא להפגין יותר נוכחות. להתערות לגשש ותמצא את שתחפש אלו רק מילים קטנות, המתנפצות אל סלעי המציאות הקודרים אבל בכל אופן...

uri80

New member
רבים כאן מזדהים עם ההרגשה שלך.

לכולם יש תקופות כאלו בהם מרגישים את נטל הבדידות יותר או פחות. עצתי לך לקחת צ'אנס ובכל זאת לנסות להתערות בטיש. יש הרבה אנשים כאן שממש שווה להכיר ואם לא מנסים משהו אף פעם אינך יודע מה אתה עלול להחמיץ.

אחת המטרות העיקריות של הפורום

זה ליצור מקום מפגש חברתי, אני באמת לא יודע איך הייתי מסתדר בלעדי החברה. גיל הוא לא מגבלה, תגיע, אל תתבייש, זה שווה את זה. הרהב עוז בנפשך! החברים בפורום הם אחלה אנשים יהיה לך מאוד קשה בתקופת המעבר בלי אנשים שיתמכו בך. לילה טוב

algaren

New member
תתגבר על העכבות

ותבא לחסות בצל הקורה, תבא להיות חלק ממשפחה תומכת ומסורה. זה שווה ! -היה כאן נסיון לחקות את הסגנון שלך, מה שלא בדיוק הלך לי-

isaac 80

New member
פתרון יעיל לבדידות: תמצא חברה לחיים

תאמין לי שברגע שתהיה לך חברה יעלמו לך כל השאלות והתהיות על בדידות. בהודעה שלך לא הזכרת אפילו פעם אחת שאתה מחפש חברה, רק חבר. מכיוון שאני מניח שאתה "סטרייט", הסיבה שלא הזכרת בחורה היא שאתה לא מאמין שתכיר בחורה ("יוצא" טיפוסי). הייתי ממליץ לך להתגבר על הבושה / חוסר ביטחון, ותנסה למצוא חברה לחיים. המון הצלחה!!!

פרח צוף

New member
אני משתתפת בצערך אבל יכולה לנחמך

אני בזכות הפורום מצאתי המון אנשים מקסימים פה שמהווים את החברה שלי ואני שמחה ומאושרת שנפלתי לפורום הזה ואהיה שמחה בשבילך אם תמצא בהצלחה

וואו, לא התכוונתי כל כך ברצינות..

כנראה שקצת נסחפתי בתפארת המליצה, ולכן גררתי פרץ של אמפטיה, ניחומים והשתתפות בצער, כמו גם עצות טובות (יותר או פחות). אני מקווה שאם אבוא לטיש לא תקיפוני במקהלה "אנחנו אוהבים אותך". סתאאם. אני גם לא מתכוון להחליף לניק "האיש הבודד". כמה תגובות שלי: לכופר: אני יוצא ותיק, ואיני בתקופת מעבר כפי שכתבת. דווקא משום כך תחושת הבדידות מתעוררת לאחר שוך המפץ הגדול, כשהעיסוק היום יומי בעניין נרגע (ע"ע הוותיקים של בני ילד רע). ל ISSAC 80: גם אם לא הייתי רואה את כרטיסך, היית מנחש שהנך רווק וצעיר (שני תארים חיוביים). נכון ולא נכון; אני אכן "סטרייט" כפי שניחשת, אך לא "יוצא טיפוסי". יש לי חברה לחיים [כפי שציינתי בכרטיס האישי שלי] ואני חי עמה באושר ובסיפוק רב, אך אין לכך כל קשר לבעייה שהעליתי. "ברגע שתהיה לך חברה" תבין שחברה (ח' פתוחה וב' צרוייה) אינה תחליף לחברה (ח' סגולה וב' שוואית). הראשונה יכולה לסייע ולתמוך, ואכן בלעדיה לא הייתי שורד את כל המהלך הארוך והממושך שלי (היא לא שומעת: כנראה שבלעדיה גם לא הייתי עושה אותו), אולם היא אינה באה במקום הצורך האנושי - ובמיוחד הגברי - הבסיסי ב"חברותא", ובמיוחד כשאין קשר עם המשפחה המורחבת. ע"ע מילואים וכיו"ב. אגב, מערכות יחסים רבות "נדפקות" בגלל שאחד מבני הזוג סבור שהוא יכול או צריך להוות תחליף לחברים של בן הזוג השני, שאל נא את המומחים לכך, ואכמ"ל. לאלוהימית המתוקה: לפעמים הידיעה הברורה ש"אין מה לעשות" היא חלק מהנחמה, כי כבר לא מצפים לשינוי. אבל במקרה שלנו, חברייך חלוקים עלייך (מרשים לעצמם לחלוק על אלוהימ(ית)), ואני נוטה לקבל את דעתם. אם אתאכזב מעצותיהם, אכריז קבל פורום וטיש שאין כאלוהימיתנו. אגב, בדיעבד מסתבר שאלוהים לא היה בחיים שלי גם קודם, ולכן לא היה לי קשה לוותר עליו. לא דפקתי לו חשבון, לא אז ולא עכשיו. לזה שיוצא (לו) בקושי: נכון, חלק מהסיבות ליציאה הם כי אתה מרגיש שכבר אין לך עם מי לדבר, אלא ששם אתה משלם מחיר כבד מידי בשביל הבדידות וכאן היא הכרח נלווה, אך לא מהותי. מלח השמים: אהבתי כל מילה. בר: התרגשתי. שלא מרצונו: אני ממש לא בעניין של בעלי חיים, בקושי מסתדר עם בני אדם. לכולם, והפעם ברצינות: תודה לכם, אתם נהדרים. לקחתי לתשומת לבי כמה רעיונות טובים ואשתדל לפעול ליישומם. נקווה לטוב. נכון, אולי כתמצא

לשאלתכם, הכותרת היא פראפראזה

על הפרסומת של "מהירות מופרזת, הורגת" !

טוב אז...

בתגובתך לכופר הזכרת לו שאתה יוצא ותיק, ומכיון שרמזת לו: ע"ע הוותיקים של בני ילד רע אני מגיש את הקישור לשירשור לטובת המאזינים. "לאן נעלמו הוותיקים?" ומכיון שכך אני מרשה לעצמי להביא ציטוט מתוך תגובת סלסרו לדבריך באותו שירשור ככתבה וכלשונה ללא הוספות וללא צנזורה: "אגב, אני שמח לראות שהתחלת לכתוב. אני מניח שחברי הפורום עדיין לא בדיוק יודעים עם מי יש להם עסק.........
"

אני נזכרת בעצמי פתאום.

אחרי שיצאתי בשאלה הייתי באופוריה. תמיד הכל טוב, תמיד בסדר. עד ש... עד שיום אחד נשברתי. שמתי פה הודעה זהה מאד לשלך (כתובה פחות טוב:) אין לי כל כך במה לנחם אותך. ככה זה החיים. בדידות היא חלק מהם!!! אפשר לעשות דברים שעוזרים טיפה ולפחות נותנים הרגשה טובה יותר. כמו: פורום, חברה, ידידים טובים, יציאה למקום נחמד פה ושם. דברים כיפיים שעושים טוב על הלב. אבל המציאות שלנו היא כזאת לדעתי אפילו חבר או חברה לא יכולים להעביר אותה לגמרי אלא רק לרפא ולעזור. כמובן שיש זמנים שזה חזק יותר או חזק פחות אבל איפה שהוא זה קיים אצל כולם. אף אחד לא אמר שזה רע השאלה היא איך מתייחסים לזה. פעם הרגשתי הרבה יותר בודדה והיום אני כבר מרגישה את זה פחות ופחות. אז קבל
ותהיה חזק. אלוהימית.

למעלה