ספקות בדרך.

• פותח הנושא spag
  • פורסם בתאריך

spag

New member
איזה חוצפה! ../images/Emo46.gif

תפוז שמו לי כותרת כאילו אני שואל "יצאתי מוקדם מידי". מסלפים דברי חכמים! :-< מה שלא יהיה, אני לא חושב שיצאתי מוקדם מדי, גם אם רחמנא ליצלן אחזור בתשובה

לקח לי רגע להבין ../images/Emo12.gif

כיוון שאני רגיל להכנס לפורום ישירות מקישור במועדפים. ובכן ברכותי השרשור שפתחת עורר עניין והגיע להפניות בדף הראשי כאן בתפוז.

הסבר קצר:

תפוז זה פורטל שכל מה שמעניין אותם זה כסף ואת הכסף מקבלים דרך הרייטינג. כל קליק שלכם בדפי הפורום מביא לתפוז עוד כסף מהמפרסמים. ואחת השיטות לקבל רייטינג זה לעורר פרובוקציות ולתת לאנשים סיבה למה להקליק על הלינק ה"פרובוקטיבי", ורוב הפעמים אין קשר מדוייק בין הלינק ה"פרובוקטיבית" לבין ההודעה עצמה.

spag

New member
אויש,

חשבתי שתפוז זה אתר של "האגודה למלחמה בסרטן" בשילוב עם יד שרה יד לאחים ועוד כמה ידיים, תחת פיקודו במוסרי של עיתון "במשפחה". מה, באמת מעניין אותם רייטינג וכסף?!
<לילה טוב. סופית.>

spag

New member
תגובה שמסכמת את כל השרשור,

מכתב שקיבלתי ממישהי בפרטי, ואני חושב שזה מסכם טוב את השרשור -"לזיכוי הרבים"-
. לדעתי חבר'ה בפורום יכולים ללמוד איך לכתוב דברים בלי קללות
-תחילת ציטוט- " תשמע. אני יכולה לנסות לענות לך על כמה מהשאלות. העניין הוא שאני כ-ן מאמינה בחלקים גדולים ממה שהיהדות האורתודוכסית "מוכרת". ולא, אני לא דתייה, ואני לא שומרת מצוות. אני פשוט רואה לפעמים את ההיגיון בדת , מבלי להפוך אותה לדרך חיים שלי. . למשל, בתשובה לשאלה שלך: היהדות האורתודוכסית המקורית השתמרה לאורך כל השנים מכיוון שיש לה מעין מנגנון מקבע. ישנו טקסט חתום ללא כל אפשרות שינוי (בניגוד לדרוזים, למשל, שמלמדים ללא ספר - אם אינני טועה). המנגנון מכיל כלסוג תזכורת אפשרי לתוכנו - החל ממצוות "ספר לבנך" , חגים, קריאה, למעשה המנגנון הזה ביהדות, אם תשווה לדתות אחרות, הוא אולי החזק ביותר. היהדות, אם לא נוצרה ע"י האל בכבודו ובעצמו, אזי בוודאי נוצרה ע"י אנשים שאין ספק לגבי הגאוניות שלהם בסוציולוגיה. ובאשר להישרדות הספציפית שלנו? ובכן, הלא-מאמינים יתלו זאת במזל, המאמינים יתלו זאת בגורל שנקבע מלמעלה, ולדעתי אין סיכוי שנוכל אי פעם לדעת בוודאות. אבל, לדעתי משך הקיום של קבוצה לא מעיד על הטיב שלה, כמו ש(דוגמה קצת מצחיקה :) החיה אולי הותיקה ביותר על כדוה"א שעוד קיימת היום היא...למרבה הפלא, ג'וקים. :)) ובאשר למתן תורה: יש בה משהו מיוחד מהסיבה הפשוטה שאין עוד דתות בעולם שמתגאות בהתגלות שהיא לא בפני אדם אחד או קבוצה קטנה ,אלא עם שלם. ובכן, בעניין של "היה או לא היה" - יש סברה מאוד גדולה שכן. אולי בגלל המנגנון ההוא שדיברתי עליו קודם, שמחזיק במשך דורות שלמים מידע כמעט מבלי לשנות אותו. ומצד שני , הנה לך נקודת מבט אחרת: לאורך ההיסטוריה כבר קמו גאונים שהצליחו לשכנע אחרים שהם "עושים קסמים". טסלה, שגילה את השדה המגנטי, תואר בתור "קוסם שעושה ברקים" בניסויים הפומביים שלו. ובנוגע ל"מוסר היהודי": אם תבדוק את עצמך לפי אילו אמות מוסר אתה קובע שלקבוצה מסויימת יש "מוסר גבוה" - תגלה שלמרות שאתה לא "שייך אליהם" יותר , אתה עדיין פועל לפי המוסר היהודי. כן כן....מפתיע? לא נראה לי. מה תאמר על זה שישנן חברות שרואות בקניבליזם דבר מוסרי? תאמר "איכס". ברור, לא? הרי ככה גדלת. אפילו שאתה כבר לא איתם אתה עדיין חושב כמותם. גם אני כזאת, כי אני חיה בחברה כזאת. אם הייתי נולדת בשבט קניבלים, למשל, לא היה לי ספק שזה דבר מותר ונכון לעשות. ככה זה, היהדות נותנת לך "חבילה" של עקרונות: האדם הלא מאמין בודק אותם ולוקח לו מה שנראה לו , ולפעמים הוא גם לא בודק, הוא פשוט גדל איתם מהבית. האדם המאמין לוקח הכל. אין לך אפשרות בחירה בין "מסכים" ל"לא מסכים". הסיבה הכי טובה לנימוק למה להיות חילוני, לדעתי, היא שאתה בוחר לעצמך את עקרונות המוסר שלך. אתה יכול לבחור את ההרכב שלהם, ואם בא לך שהם יהיו 90% מבוססים על המוסר היהודי אורתודוכסי - אתה יכול! אתה לא חייב לגמרי להתנתק, ולא חייב לאף אחד דין וחשבון על ה- 10% האחרים. ולסיכום: רק בגלל שלמישהו יש תשובה למשהו שלאחרים אין תשובה עליו - לא אומר שהתשובה הזאת נכונה. וגם אם כן, אין "אמת אחת", יש את מה שהוא אמת בעיניך, וזה יכול להיות הדבר הכי נורא בשביל מישהו שזה לא אתה. זהו, חפרתי פה כמה זמן.... אני אשמח לקבל תיקונים לכ-ל מה שכתבתי (יש לפחות כמה טעויות, זה בטוח). נ.ב. - אני מאמינה שמוסר הוא דבר סובייקטיבי אה, אגב, חשבתי על עוד משהו. פעם קראתי באיזה ספר שהרבה תופעות היו לא מובנות לפני שגילו את המימד הרביעי (זמן). וניתנה דוגמה קצת יותר מוחשית: בעולם דו מימדי , כיסא היה נראה כמו 4 עגולים , לא מחוברים אחד לשני, אבל תמיד ארבעתם זזים באותו כיוון (=מזיזים את הכסא). אולי אנחנו כמו אנשים שצופים בכסא הזה בעולם דו מימדי? יכול להיות שאנחנו פשוט לא רואים את התמונה המלאה... " -סוף ציטוט-

nutty

New member
הדרך חזרה

החילוניות איננה תחליף למסגרת דתית, ולא תמצא בה כל תשובה משום שבהגדרתה היא:"לא דתית". החילוניות איננה תורה, אסכולת חשיבה,פילוסופיה- היא פשוט ניגוד של דבר בלי התוכןולכן לא תמצא בה תשובות. מה שבדיוק מאפיין חילוני זהו "העדר". נכון, זהו אורח חיים אך נטול כל דבר שמתקשר למחוייבות רגשית, שורשית, רוחנית והיום אפילו לאומית! אז או שטוב לך עם זה, ואל תשאל שאלות או שתחזור למי שאתה באמת, גם אם אין תשובות חותכות. לפחות זו לא בושה לשאול, לפחות תקבל ניסיון לתשובה ולא הרמת גבה. דרך אגב, אני חילונית עם כמיהה

spag

New member
אפשרות שלישית

שלא אהיה דתי ולא אהיה חילוני אלא אהיה ספאג. אני יכול לפתח לעצמי מחוייבויות כרצוני כדתי וכחילוני. בנוסף, אני יכול להיות חילוני בלי שום מחוייבויות - ו*כן* לשאול שאלות. "חילונית עם כמיהה"...למה את לא ממלאת את כמיהותיך?

nutty

New member
הדרך חזרה

החילוניות איננה תחליף למסגרת דתית, ולא תמצא בה כל תשובה משום שבהגדרתה היא:"לא דתית". החילוניות איננה תורה, אסכולת חשיבה,פילוסופיה- היא פשוט ניגוד של דבר בלי התוכןולכן לא תמצא בה תשובות. מה שבדיוק מאפיין חילוני זהו "העדר". נכון, זהו אורח חיים אך נטול כל דבר שמתקשר למחוייבות רגשית, שורשית, רוחנית והיום אפילו לאומית! אז או שטוב לך עם זה, ואל תשאל שאלות או שתחזור למי שאתה באמת, גם אם אין תשובות חותכות. לפחות זו לא בושה לשאול, לפחות תקבל ניסיון לתשובה ולא הרמת גבה. דרך אגב, אני חילונית עם כמיהה

galit1920

New member
חבל...אבל-

היי. לא נראה לי שאתה צריך להיות לחוץ כ"כ.אתה לא עושה טעויות חסרות תקנה.אתה בנסיונות עכשיו למצוא את עצמך ואת המקום שלך בעולם. אז..תקח את זה ברגוע. אבל חבל אולי שהפסקת לחשוב.זה נראה לי דבר ממש חשוב בחיים.משמעות לחיים אתה חייב למצוא.לא משנה אם זה יהיה בסוף היהדות או כל דרך חיים אחרת-למצוא לך את הסיבה האמיתית שלך לקום בבקר ולהמשיך לחיות עוד 100 שנה-אתה חייב. אם בכל אופן אחרת כל התגובות של כל החברה כאן-עדין תחפש משהו להתפלסף איתו-אני כאן(בדכ.)עם בערך אותן התלבטויות... בהצלחה!

spag

New member
לא לחוץ ../images/Emo5.gif

פשוט הזדעזתי קצת כשסמתי לב ש"הפסקתי לחשוב" , אז פשוט שפכתי מילים לפורום...וגם שטויות שעיצבנו את לה-פיי
ת'כלס השרשור ממלא את תפקידו והביא אותי שוב לאורגזמה של מחשבות שבסופה אני בינתיים נשאר מחוץ ליהדות. אוגזמה מצלחת היא אורגזמה שלא נגמרת לעולם

galit1920

New member
מצויין..

רק שזה לא אמור לבוא לך בגלים של מחשבות ואי ודאות ביניהם.. אתה צריך למצוא משהו מבוסס שישאר לך לטווח הארוך יותר.. (שהרי כמו שהגדרת-שהאורגזמה חייבת להימשך...)

ברוריה2

New member
המסקנה הבאה שהגעתי אליה אחרי

שהבנתי גם אני שהפכתי לאדם "שטוח" היא שאין שום רע בלהיות כזה , ביחוד אם מצפוני נקי ואני נאמנה ליושר האינטלקטואלי שלי. החיים כאדם דתי הרגו לי את היכולת להנות הנאות פשוטות מרב ביקורת עצמית. בניגוד לבחורה שכתבה שאתה חייב למצוא משמעות לחיים, אני לא חושבת שחייבים משמעות לחיים. החיים הם עובדה קיימת. רק משהו דרסטי יכול לבטל את העובדה הזו. ליצר משמעות לחיים באופן מלאכותי כדי שתהיה לי סיבה לקום בבוקר לא הלך לי כי קצת קשה לי בגילי המתקדם לעבוד על עצמי (ההתפכחות מהעבודה בעיניים הדתית היתה שורשית מדי). אני חושבת שההתמודדות האמיתית -והנה לך חומר למחשבה-היא, איך חיים בלי משמעות? בלי להיות חלק ממשהו "גדול"? עם הידיעה שאין תכלית או אחרית?

Le Fay

New member
צודקת! רק שזה בכלל לא "שטוח"

עכשיו את עסוקה בלחיות את החיים, לא בלהתפלסף אודותיהם. לדעתי התעסקות בשאלות "גדולות" ונשגבות היא תמיד גם בריחה מהתמודדות עם כאן ועכשיו.

spag

New member
אני חושב שזו באמת צריכה להיות

המסקנה שלי מהשרשור... מה שאת כותבת פה, ומה שלה-פיי המפחינית הגיבה.

למעלה