האיום של ליברמן שילך עם גנץ במקרה שנתניהו יהיה סרבן התאדה

צורי80

New member
האיום של ליברמן שילך עם גנץ במקרה שנתניהו יהיה סרבן התאדה

טוב קרה שברור כעת שאין היתכנות לקואליציית ליברמן-חד"ש,
תסמכו על הליכוד שגם אם תהיה כזו קואליציה, אנחנו נמשיך עם נתניהו, בטח את ה-3 חודשים עד שהממשלה ההיא תקרוס.

אם ליברמן לא רוצה בחירות שיצטרף לגוש ה-55 שלכם

שלא יבנה על דחיפת כחול לבן למלכודת שאתם מכינים לה על מנת שהוא יוכל להישאר באופוזיציה ולבנות בבחירות הבאות על הקולות שיברחו מכחול לבן.

קואליציה בתמיכת המשותפת הייתה מלכתחילה ספין של הליכוד (שממשיך בכך גם הערב) ללא שום היתכנות. אם כבר טוב שליברמן המית בשידור חי את הספין העלוב הזה של הליכוד.

ליברמן צריך להחליט: לשבת בקואליציה עם גוש ה-55 או בחירות.
אתם לא רוצים אחדות ולכן אין היתכנות אמיתית לקואליציה של הליכוד וכחול לבן.
גם אם קואליציה כזו תקום אתם תפרקו אותה ברגע הראשון שיהיה לכם נוח ואחרי שתוודאו שקברתם אלקטורלית את כחול לבן.

זו השיטה של הליכוד בראשות נתניהו - לקבור כל אלטרנטיבה שצומחת.
וזה מה שאתם מנסים לעשות גם כעת.

צורי80

New member
זה ספין של הליכוד שכחול לבן סובבו וסובבו

אם רק היו רוצים, היו מודיעים בצורה חד משמעית שזה לא יקרה,
אבל (מלבד האוזר והנדל בהתחלה) כחול לבן רצו שכולם יחשבו שזו אופציה על השולחן, אז אל תאשימו את הליכוד שהראה שוב ושוב שאין הכחשות בעניין, ושזו אופציה על השולחן.

החלטתם שאתם רוצים בחירות, זו זכותכם, חבל רק על הכסף.

אני לא רוצה בחירות, אבל אני גם לא רוצה שהליכוד, גוש ה-55 שלו

וישראל ביתנו ינצלו את כחול לבן וירכבו עליה.
אני אומר כאן בפה מלא ולא בפעם הראשונה: אני מעדיף ממשלת ימין צרה עם ישראל ביתנו על בחירות.

אם חבל על הכסף ואם אתם וישראל ביתנו לא רוצים בחירות, אז בבקשה: תקימו יחד קואליציה של 63 מנדטים וממשלה.
בחירות יהיו רק אם אתם תחליטו שאתם רוצים בחירות.
יש לכם אופציה אחרת בלי כחול לבן כך שלא בידי כחול לבן להחליט אם יהיו בחירות או לא, אלא בידי גוש ה-55 וליברמן.

גם אתם וגם ליברמן מנסים לסחוט את כחול לבן עד הסוף כמו לימון כדי שלא אתם ולא ליברמן תצטרכו להתפשר על משהו.
אז כחול לבן אינה לימון.

אם נתניהו לא רוצה בחירות יש לו שתי אפשרויות:

1. להתפשר עם גנץ התפשרות אמיתית מגובה בערבויות לקיום הפשרות
2. ללחוץ על המפלגות החרדיות להתפשר עם ליברמן
אם לא יעשה את 1 ו/או 2 המשמעות היא שמי שבאמת החליט שהוא רוצה בחירות הוא נתניהו.

אני לא יודע למי בחירות טובות ולא מתיימר לחזות תוצאות בחירות

ודאי שלא חודשים מראש.
אני יודע שאני לא רוצה עוד בחירות ואם גם נתניהו וגוש ה-55 שלו לא רוצים בחירות וגם ליברמן לא רוצה בחירות, אז שיקימו ביחד ממשלה.

ניצלת עוד הודעה כדי לכתוב שוב גוש השמאל-ערבים-מרכז, שיבושם לך.
אם נתניהו והגוש שלו לא רוצים בחירות הם אלה שצריכים להוכיח זאת.

לכחול לבן אין אופציה להקים ממשלה ללא הליכוד (למרות שבליכוד נהנים כבר חודשים לפמפם אופציה הזויה כאופציה כזו).
לנתניהו, לליכוד ולגוש ה-55 יש אופציה להקים ממשלה ללא כחול לבן. אם נתניהו לא עושה מאמץ הכולל פשרות להקים ממשלה עם כחול לבן או ממשלה עם ישראל ביתנו ללא כחול לבן או אפילו ממשלת מיעוט של גוש ה-55 בתמיכה של חלק מישראל ביתנו מבחוץ, המשמעות היחידה היא שנתניהו הוא זה שרוצה בחירות.

הכוח למנוע בחירות נמצא בידי נתניהו, לא בידי גנץ, לא בידי כחול לבן ולא בידי הגוש שאתה בזמן האחרון אוהב לחזור עליו בתיאור לפי סדר מגמתי ועקבי.
זה כנראה חלק מהתעמולה שנתניהו והליכוד כבר מנהלים לקראת הבחירות הבאות שהם אלה שרוצים בהם.

בקיצור - חובת ההוכחה עליכם.

וצריך להזכיר שאת כל שלוש הבחירות האחרונות היה זה נתניהו שהקדים וקבע - הבחירות של תחילת 2015, הבחירות באפריל 2019 והבחירות בספטמבר 2019.
נתניהו "מת" על בחירות.

צורי80

New member
אתה מתרעם על כך שהליכוד לא לוקח אחריות על כישלונות

אז מה דעתך לקחת אחריות על כך שכחול לבן (למעט האוזר והנדל) באופן שיטתי ועיקבי החליטו לא להכחיש את האופציה של ממשלה עם הערבים תוך תמיכה של ליברמן מבחוץ*?
נכון שלליכוד נוח להציג את האפשרות הזאת כאופציה כי ככל שידברו על זה יותר הסיכוי שזה יקרה יקטן, אבל אם כחול לבן היו רוצים הם היו מכחישים.

* ממשלה עם ליברמן ותמיכת הערבים מבחוץ אינה אפשרית כי היא רק 52 מנדטים.

אני כבר כתבתי בעבר על כך שכחול לבן לא חייבת להתנהל בהתאם

לספינים של הליכוד.
הליכוד ובעיקר נתניהו הוציאו ספין וכחול לבן מצאו בו אמצעי כדי להלחיץ את נתניהו ואת הליכוד. לגיטימי לגמרי.
גם ליברמן נהג כך.
לא רק לליכוד ולנתניהו מותר לבצע תרגילים פוליטיים. הליכוד המשיך לפמפם את הספין וכחול לבן נהנתה לנצל אותו. אתה רוצה שכחול לבן תיקח אחריות על ניצול הספין של הליכוד - אין שום בעיה.
לגבי שאני אקח את האחריות - כשאתה תיקח אחריות על התנהלות הליכוד, אני אהיה מוכן לקחת אחריות על התנהלות כחול לבן, למרות שאתה חבר הליכוד ואילו אני לא חבר כחול לבן.

אגב, הכוכבית שכתבת לא נכונה - כי אם ממשלה של 52 זוכה לאמון הכנסת (ברוב קולות) היא אפשרית. אם חלק מחברי הרשימה המשותפת וחברי המחנה הדמוקרטי היו תומכים בממשלה כזו היא הייתה קמה.

צורי80

New member
או שאולי זו דעתך בלבד שאין אופציה כזאת.

אתה כמו הנדל והאוזר מתעקשים שזו לא אופציה, שאר המפלגה לא מתעקשים על כך.
אז אחת מהשתיים,
או שאתה צודק וזו לא אופציה,
או שאתה טועה וזו כן אופציה.
אתה אוכל את העוגה ומשאיר אותה שלמה,
מצד אחד אתה טוען שזה בלתי אפשרי ורק שהליכוד עושה סיבוב,
מצד שני אתה מסביר שכחול לבן לא חייבים להכחיש.
זה נכון שהם לא חייבים להכחיש, אבל לא שכנעת אותנו שזו לא אופציה.

והכוכבית שכתבתי נכונה,
לא יכולה לקום קואליציה מישראל ביתנו עד המחנה הדמוקרטי ללא תמיכה אקטיבית של הערבים.

ללא תמיכה אקטיבית של הערבים זה לא אומר לא אפשרית

טכנית ותיאורטית היא אפשרית.
בפועל שום ממשלה בתמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת לא אפשרית כי ממשלה כזו לא תוכל לתפקד.
הנדל והאוזר וגם אחרים בכחול לבן הם אחת הסיבות לכך שאין אופציה כזאת.
חברי בל"ד מהווים סיבה נוספת לכך שאין אופציה כזו.
אופציה של ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת זה לא דבר דמיוני. בתרחישים מסויימים היא כן אפשרית, למשל: אם לחוסן לישראל, יש עתיד, מפלגת העבודה - גשר (אגב לא ברור מה עמדת אורלי לוי אבקסיס וגם עמדת איציק שמולי בקשר לכך), המחנה הדמוקרטי והרשימה המשותפת ללא בל"ד היו ביחד לפחות 61 מנדטים, אופציה כזו הייתה אפשרית.
אבל כאשר הקמת ממשלה כזו תלויה בתל"ם ובישראל ביתנו מצד אחד ובבל"ד מצד שני, אין אופציה כזו.

ב-1992 לא הייתה בל"ד, למפלגת העבודה ומרצ יחד היו 56 מנדטים והיה גוש חוסם עם המפלגות הערביות שאז לא היו עם התדמית הכל כך קיצונית כפי שיש להן היום. אז גם לא היה אחמד טיבי היועץ לשעבר של עראפת וזה היה לפני תהליך אוסלו.
לכן, אי אפשר להשוות את מה שהיה ב-1992 למצב היום.
כיום, בהרכב הכנסת הנוכחית אופציה של ממשלה שנסמכת על הרשימה המשותפת לא קיימת.
נסיון ללכת להקמת ממשלה כזו יפרק את כחול לבן ואני לא בטוח שלא יפרק את ישראל ביתנו. אמנם ישראל ביתנו היא מפלגה של אדם אחד אבל אני לא בטוח שחברי כנסת אחרים בישראל ביתנו יהיו מוכנים ללכת אחרי ליברמן, אם בכלל יחליט להשתתף בניסיום להקים ממשלה כזו, לצעד כזה.

זה ספין שהיה נוח לכחול לבן ולישראל ביתנו להשאיר אותו בחיים, אבל אין שום היתכנות להפוך אותו למציאות.

אתה יודע מה? אני משנה את דעתי

אם ליברמן אכן כל כך מתעב את נתניהו (כפי שמתי טוכפלד כותב וכפי שמאיר שטרית אמר היום) ומעדיף אפילו ממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת על פני בחירות או ממשלת ימין בראשות נתניהו ויתן את ידו לא רק להימנעות בהצבעה על ממשלה כזו אלא לתמיכה (מתי טוכפלד טוען שהוא אפילו אחד מהדוחפים העיקריים לממשלה כזו) אז יש אופציה לממשלה כזו.

המפתח נמצא בידי ליברמן וחברי הכנסת שלו בישראל ביתנו כי רק הם יכולים לנטרל את ההתנגדות של הנדל והאוזר ושל חברי הכנסת של בל"ד וחברי כנסת נוספים במשותפת.

אם ליברמן הוא הכוח המניע מאחורי הקמת ממשלת מיעוט, ממשלה כזו יכולה לקום. זה תלוי מה יהיה אופן ההצבעה של המתנגדים בכחול לבן וברשימה המשותפת.
55 + הנדל והאוזר + שלושת חברי הכנסת של בל"ד זה כבר 60 ולא יהיה רוב לממשלה כזו.
אבל אם חלק מחברי הכנסת הללו יימנעו או ייעדרו וליברמן יצליח לגרור את כל חברי הכנסת של ישראל ביתנו או את רובם לתמוך ובכחול לבן רק הנדל והאוזר לא יתמכו, ממשלת מיעוט יכולה לקום.

זה תרחיש מאוד קיצוני אבל אני כבר לא פוסל את האפשרות שליברמן אכן הגיע למצב קיצוני כזה.
אם זה אכן קורה לליברמן - נתניהו, הליכוד וגוש ה-55 צריכים לעשות חשבון נפש הכיצד זה קורה.
כיצד נתניהו הגיע למצב שליברמן מעדיף את איימן עודה ואחמד טיבי על פניו.

זה גם לא מובן מאליו שאדם כמו מאיר שטרית מסביר מדוע נכון להקים ממשלת מיעוט כזו.

מסתבר שהתמיכה בממשלת מיעוט כזו הרבה יותר רחבה משולי השמאל הקיצוני ושהרתיעה מממשלה כזו הרבה פחות רחבה ממה שסבורים נתניהו, בליכוד ובימין.

סטילהוק

New member
בשום קונסטלציה הערבים לא יישבו בממשלה

ואם יפילו את הממשלה היא תהפוך לממשלת מעבר כמו זו של נתניהו היום שהיא למעשה ממשלת מיעוט רק עם 55 ח"כים וללא רוב בכנסת.

לא מדובר על כך שיישבו בממשלה ואי אפשר להפיל ממשלה ללא

הקמת ממשלה חלופית.
בכנסת הנוכחית אין רוב של 61 להפלת ממשלה כזו אלא אם כן ישראל ביתנו תצטרף לגוש ה-55 לממשלה חלופית.
ליברמן לא יילך כל כך רחוק עד לתמיכה בממשלת מיעוט כזו רק בשביל להצטרף כמה שבועות או חודשים לאחר מכן לממשלה חלופית עם גוש ה-55.
אם תקום ממשלת מיעוט כזו הבחירות הבאות יהיו הרבה לפני כל נסיון להקמת ממשלה חלופית, אלא אם כן החרדים יצטרפו אליה ואז היא כבר לא תהיה ממשלת מיעוט.

סטילהוק

New member
אני יודע, דיברתי על מה שיקרה אחרי הבחירות במרץ

שעל פי כל הסימנים רוב הסיכויים שאנחנו בדרך לשם...

למעלה