אני לא מבין למה גנץ מתעקש להיות ראשון ברוטציה

אני לא מבין למה גנץ מתעקש להיות ראשון ברוטציה

לגנץ יש אמצעי חזק גם אם נתניהו יהיה הראשון..
גנץ יכול להודיע מראש פומבית ואף לעגן את זה כהסתייגות להסכמים הקואליציוניים שכחול לבן תפרוש מיידית מהקואליציה אם וכאשר יוגש כתב אישום לאחר שימוע כנגד ראש הממשלה.
אז הקואליציה תאבד את הרוב שלה וגם צפוי להיות רוב לאי אמון קונסטרוקטיבי.
צעד כזה גם יביך מאוד חלק מחברי הליכוד שיצביעו נגד אי אמון בממשלה שמוגש מסיבה של ראש ממשלה תחת כתב אישום.

לשני ברוטציה יש יתרון גדול - להיות ראש הממשלה לפני הבחירות הבאות. דווקא האילוץ האישי של נתניהו מייצר לגנץ אפשרות ליתרון גדול.

אם הצבעת אי האמון תעבור אז המטרה להחליף את נתניהו תושג והליכוד ייכנס למערבולת. אם היא לא תעבור בכל מקרה זה יתן יתרון אלקטורלי לכחול לבן.
ואם הליכוד מיוזמתו או יוזמת נתניהו יחליף את העומד בראשו לאחר הגשת כתב האישום ללא צורך להפיל את הממשלה - אז מה טוב.

כחול לבן צריכה להצטרף לקואליציה עם הליכוד גם עם נתניהו כראש ממשלה בתנאי שמבטלים את גוש ה-55 ושתי המפלגות הגדולות מקימות את הממשלה. כחול לבן תוותר על סדר הרוטציה והליכוד יוותר על הגוש.

צעד כזה ימנע את האפשרות הגרועה מבחינת כחול לבן שליברמן יתהפך, יצטרף לקואליציית ימין שתוכל להוות גם קואליציית חסינות ופסגת התגברות.

ואם הליכוד לא יסכים להקים ממשלת אחדות כזו עם כחול לבן אז האחריות תיפול עליו.

סטילהוק

New member
בגלל שנתניהו הרי כבר הוכיח שהוא לא אמין

וכשהיה לו אפשרות להחזיר את המנדט לנשיא שיעביר אותו לגנץ, נתניהו העדיף לפזר את הכנסת בקולות הערבים ולגרור את המדינה כולה לבחירות נוספות, ועוד בתקופת גירעון שהוא עצמו יצר אותו במו ידיו.

וגם כדי לא לספק לנתניהו שום קלף מיקוח להשגת עסקת טיעון לקראת השימוע ההולך ומתקרב שאליו הוא מגיע ללא שום קלף מיקוח.

בינתיים קלף המיקוח שאתה מתכוון אליו נמצא בידיו של נתניהו

וגנץ בכל מקרה לא יצליח לקחת אותו ממנו עד השימוע
אבל בכל מקרה אני לא חושב ששיקולים מהסוג הזה מנחים את גנץ ואת כחול לבן.
למה אתה סבור שלגנץ מפריע אם נתניהו יעשה עסקת טיעון ובאילו תנאים?
אני לא חושב שהתאווה שלך להכניס את נתניהו לכלא קיימת גם אצל גנץ.

ההסבר על קיום הרוטציה יותר הגיוני אבל אם כחול לבן החליטו פתאום שהם מעדיפים לקבל את המנדט שניים, הם כנראה מאמינים שנתניהו יחזיר את המנדא אם ייכשל

ההסבר האמיתי הוא שגנץ דורש להיות ראשון כדי שלא יהיה מצב שראש ממשלה מכהן תחת כתב אישום, ולזה בדיוק אני הצעתי פתרון.

סטילהוק

New member
איזה קלף מיקוח בדיוק בידיו של נתניהו?

ולא, אני לא רוצה שלנתניהו לא יהיה קלף מיקוח לעסקת טיעון בגלל שאני רוצה לראות אותו בכלא, אלא בגלל שאני רוצה שהאמת תצא לאור, וזה יקרה רק אם נתניהו יעמוד למשפט. הרי במשך 3 שנים הוא והשפוטים שלו טוענים לא יהיה כלום, כי לא היה כלום, אז למה בדיוק הוא צריך עסקת טיעון אם לא היה כלום? אדם חף מפשע שאין לו מה להסתיר אין לו מה לפחד לעמוד למשפט ולהוכיח את חפותו בבית משפט. רק אדם שיודע שהוא אשם ושיש לו מה להסתיר מפחד מזה.

חוץ מזה, תהיה בטוח שאם נתניהו ישיג עסקת טיעון בתמורה לפרישתו מהחיים הפוליטיים, השפוטים והמעריצים העיוורים שו בליכוד יבואו בטעות שכל החקירות של פרשות השחיתות שלו נועדו בדיוק בשביל זה. ובקיצור תהיה להם סיבה למסיבה לתקוף שוב את המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט בישראל.

צורי80

New member
כל רוטציה עם נתניהו בהכרח תכלול אפשרות לכהן כראש ממשלה

תחת כתב אישום, אחרת זה בעצם לוותר מראש על האפשרות להיות ראש ממשלה בתורו (ראשון או שני).

ההיגיון אומר שגנץ צריך להיות שני.
הוא יצבור ניסיון פוליטי כשר ביטחון ותהיה רציפות שילטונית.

אם זו הדרישה של הליכוד ושל נתניהו, אז לא תהיה ממשלת אחדות

בעניין הזה של ראש ממשלה תחת כתב אישום כחול לבן לא תוכל להתפשר.
זו הסיבה שכחול לבן לא מסכימה שנתניהו יהיה ראשון.
בכל היבט אחר עדיף לכחול לבן שנתניהו יהיה ראשון.
אבל מצב בו ראש ממשלה מכהן נמצא תוך כדי מילוי תפקידו במשפט פלילי זה מבחינת כחול לבן ומצביעיה טאבו.
ואם לא היה מדובר בנתניהו, זה היה עוד יותר טאבו מבחינת נתניהו והליכוד.
זה קו אדום בוהק.
ויתור על זה זו מכירת חיסול של כחול לבן.

ולמה אתה קובע שזה לוותר מראש על האפשרות? אתה לא מאמין ב"לא יהיה כלום כי אין כלום ולא היה כלום" וב"הכל יקרוס בשימוע כמו מגדל קלפים"?
אתה כל כך בטוח שלאחר השימוע יוגש כתב אישום?

סטילהוק

New member
אם כחול-לבן נכנעים לתנאי הזה שנתניהו ראש ממשלה עם כתב אישום

גורלם יהיה להתאייד בבחירות הבאות. אף אחד לא יצביע להם על הפרת הבטחות הבחירו. כי בניגוד לליכודניקים אצלנו הבוחרים שלא ליכודניקים שפוטים של נתניהו הבטחות צריך לקיים. ומי שמפר הבטחות שלא לשבת בממשלה של ראש ממשלה עם כתב אישום, שזו פשוט בושה ענקית למדינת ישרל וזרחיה שיש בכלל מצב כזה מול כל שאר העולם החופשי, זה דבר שלא בא בחשבון בשום פנים ואופן. ואנחנו בניגוד לליכודניקים השפוטים של נתניהו שהפכו את מפלגתם למפלגת נתניהו, לא נסלח לאף מפלגה שתפר את הבטחותיה לבוחריה.

כך שממשלת אחדות עם הליכוד כן, אך ממשלת אחדות עם ראש ממשלה עם כתב אישום ממש לא ולא.

צורי80

New member
משתי סיבות אני מאמין שיוגש כתב אישום

אני אומנם לא משפטן, אבל ממה שהבנתי, כתב חשדות ברוב גדול של המקרים מוביל לכתב אישום.
וחוץ מזה, היה מי שהחליט להפיל את נתניהו, העובדות כבר פחות חשובות. אם נתניהו מואשם בשוחד שלא היה ולא נברא כדוגמתו בעולם שלנו - "סיקור אוהד", אז העסק גמור.

אני בכלל לא בטוח

סעיף השוחד זה בדיוק המפתח.

היועץ המשפטי כבר ביטל את סעיף השוחד בתיקי 1000 ו 2000.
אם הפרקליטים של נתניהו יערערו את הבטחון של מנדלבליט בסעיף השוחד בתיק 4000 אז כל שלושת התיקים יכולים לקרוס.
היועץ המשפטי והפרקליטות לא יסתכנו בהגשת כתבי אישום על מרמה והפרת אמונים בלבד שאלה סעיפי סל שקשה להוכיח ואני בטוח שבמקרה של נתניהו יהיה עוד יותר קשה להוכיח.
במקרה כזה הם יתחננו בפני נתניהו להגיע לעסקת טיעון שתגמר בכלום ושום דבר.

רק אם סעיף השוחד יישאר לאחר השימוע אז יוגש כתב אישום.

אני לא חושב שאנחנו יכולים להיות בטוחים לפני השימוע שסעיף השוחד יישאר גם לאחר השימוע.
אמנם היו הרבה פרסומים על הצד של המשטרה והפרקליטות, אבל אנחנו לא יודעים אילו קלפים יש לפרקליטי נתניהו.

מנדלבליט זהיר והולך על קצות האצבעות בדברים הללו. השוחד יישאר רק אם הוא יהיה בטוח בו גם לאחר השימוע.

אבל אם סעיף השוחד יישאר גם לאחר השימוע, קשה לצפות גם מה תהיה תגובת נתניהו. אני עדיין מתקשה להאמין שנתניהו עצמו יהיה מוכן לכהן כראש ממשלה תוך כדי משפט.

סטילהוק

New member
נראה לי שאתה יותר בטוח מנתניהו אפילו שלא יוגש כתב אישום

אך אני ממש לא חושב כמוך, היועמ"ש לא יסתכן בלסיים 3 שנים של חקירות שעלו מיליונים למדינה, אין ספור שעות חקירות, עדי מדינה, איסוף ראיות, הקלטות, חיקור דין בחו"ל ועוד רק בשביל לסיים את כל זה בעסקת טיעון עלובה שתשאיר את נתניהו בשלטון. אין מצב שזה יקרה. וזאת למרות שמנדלבליט סגר את התיקים של שרה אשתו של נתניהו ולא מסכים לנמק עד עצם היום הזה מאיזו סיבה התיקים נגדה נסגרו על ידו. אם תשאל אותי, דבר חמור מאוד לכשעצמו. סוגר תיק? אין בעיה, אבל לפחות תנמק למה. הסירוב לנמק מאיזו סיבה הוא סגר את התיק שלה לא מריח טוב. ואם גם עם נתניהו הוא ינהג כך זה יוכיח את מה שטענו מבקריו של מנדלבליט לניגוד עניינים מכתחילה, בגלל שמנדלבליט מונה כיועמ"ש ע"י נתניהו עצמו, שימש כיו"ר הקואליציה שלו, וגם מקורב מאוד לנתניהו ולמשפחתו.

אני לא בטוח שלא יוגש כתב אישום, אבל אני לא בטוח שיוגש

אם הייתי כל כך משוכנע שיוגש כתב אישום הייתי מחזיק בעמדה חד-משמעית ולא מתפשרת שנתניהו צריך לפרוש מתפקידו ולתת לממשלה להתנהל בצורה נורמלית.

אני מוכן לקבל את זה שנתניהו ימשיך בינתיים כראש ממשלה כי אם יפרוש ולאחר השימוע הכל ייסגר זה יהיה אסון, בראש וראשונה למערכת אכיפת החוק במדינה.

לדעתי נתניהו צריך להיות ראש הממשלה לפחות עד להחלטה בתום השימוע.
ואם יוגש נגדו כתב אישום שכולל סעיף שוחד לדעתי הוא יצטרך לפרוש מהחיים הציבוריים. אבל אם לאחר השימוע הכל ייסגר - צריכה להיות לו אפשרות מלאה להמשיך לכהן כראש הממשלה כל עוד הנסיבות הפוליטיות לא יגרמו להחלפתו.

אם זה הלך הרוח בליכוד, אז חבל לבזבז זמן על מאמצי קואליציה עם

כחול לבן וגם עם העבודה - גשר.
כדאי שתמקדו את מאמציכם ביצירת קואליציית 63 עם ישראל ביתנו.
רק קואליציה כזו תאפשר לכם את מה שאתם דורשים לגבי נתניהו.
קואליציה כזו אפילו עשויה להעניק לנתניהו חסינות ופסקת התגברות.
זה בעצם מה שאתם באמת רוצים. לא?

סטילהוק

New member
ליברמן כבר הודיע שבשום פנים ואופן לא יצטרף לממשלת ימין-חרדים

צרה, ויעדיף אפילו לשבת באופיזיציה שכבר ישב בה בעבר. עובדה שהפעם הוא לא המליץ על נתניהו לנשיא המדינה ונמנע מלהמליץ. הוא גם אמר חד משמעית ששום פיתוי, איום או ניסיון שכנוע לא יעזרו, רק ממשלת אחדות חילונית רחבה ומילוי דרישותיו בענייני דת ומדינה, שמהם הוא ומפלגתו לא ייסגו מילימטר.

למעלה