לא לפסול "חצי אחדות", להיפך, למנף אותה.

צורי80

New member
לא לפסול "חצי אחדות", להיפך, למנף אותה.

לדעתי על הליכוד לסגור עם איחוד מפלגות הימין, ש"ס ודגל התורה הסכם קואליציוני מהר,
לאחר מכן יש לגשש מול תל"ם ומול חוסן לישראל האם ברצונם להצטרף לקואליציה תחת קווי היסוד שכבר נבנו.
זה יכול לעזור מאוד במשא ומתן עם ישראל ביתנו וכולנו.
אין הצדקה אמיתית לתת לליברמן את הביטחון ולכחלון את האוצר.

באילו תיקים בממשלה היית רוצה לראות את גנץ, אשכנזי ויעלון?

האם היית רוצה שאחד מהם יהיה שר הבטחון או שר החוץ?

צורי80

New member
לא צריך גם את גנץ וגם את יעלון

אם גנץ יגיע עם כל חוסן, מתאים שיקבל את תיק הביטחון, על אף שלא אתלהב מזה.
אם יעלון יגיע, צריך לתת לו את התיק לביטחון פנים.

הייתי רוצה לראות את חוטובלי כשרת החוץ, אבל כנראה שזה לא יקרה,
אם נתניהו לא יהיה שר החוץ, אז נראה לי מתאים לתת את זה ליולי אדלשטיין או מירי רגב.

מירי רגב שרת החוץ? מכל התיקים לתת לה דווקא את תיק החוץ?

בגזרת תיקי החוץ והאוצר, אני צופה הפתעות. אני לא בטוח שכחלון יהיה שר האוצר ואני לא בטוח שהוא באמת מעוניין בו.

אני מנסה להבין מה האינטרס של כחלון להתאחד כעת עם הליכוד (האינטרס של נתניהו ברור - להבטיח קואליצייה להתמודדות עם המכשולים המשפטיים) ולדעתי חלק מהעניין זה היפרדות של כחלון מהאג'נדה שלו כראש מפלגת כולנו החברתית שתיק האוצר עמד במרכז האג'נדה שלה. כחלון יודע ששר האוצר בקדנציה הבאה יהיה שק חבטות. מבחינה פוליטית יהיה עדיף לו בהרבה, במיוחד אם הוא חוזר לליכוד, למצב עצמו כמנהיג רב-תחומי והתיק הכי מתאים לכך זה תיק החוץ.
כבר היו פרסומים שונים לפיהם הוצע לו תיק החוץ.

אני דווקא לא אופתע כלל אם נתניהו יציע לכחלון את תיק החוץ (גם כדי להימנע מהצורך לשבור את הראש למי מבכירי הליכוד לתת אותו) ולליברמן את תיק האוצר. (גם במטרה לרסק אותו בבחירות הבאות). ליברמן לא יחסום את הקואליציה במצב כזה. אין לו באמת אופציה ללכת לאופוזיציה והוא לא ירצה להיות חתום כמי שחסם את ממשלת נתניהו החמישית. הבחירה שלו במקרה כזה תהיה בין רע (תיק האוצר) לרע יותר (אופוזיציה שסופה חיסולו הפוליטי המוחלט). גם כשר בטחון לא תהיה לו הפעם הפריווילגיה לשחק ברוגז ולפרוש מתי שבא לו. נתניהו לא יתן לו כשר בטחון לעשות שום דבר שמנוגד לדרכו של נתניהו ולא תהיה לו את האופציה להתפטר. במשרד האוצר הוא יוכל לפחות לנסות לעשות משהו.

אבל לדעתי לליברמן יש אופציה הרבה יותר טובה ואני לא מבין למה הוא לא פועל כך: לדרוש את תיק הפנים דווקא. זה התיק הכי חשוב לקהל הבוחרים של ליברמן (שגם כיכב בקמפיין שלו - בדיקות DNA). זה יחלץ אותו גם מדרך ללא מוצא בבטחון וגם מהיתקלות בקיר באוצר ויסכסך בין נתניהו לחרדים. אני במקום ליברמן הייתי מציב דרישה אולטימטיבית לקבל את תיק הפנים. דרעי מכוון ישירות נגד ליברמן בדרישה לתיק העלייה והקליטה, התגובה של ליברמן צריכה להיות לדרוש את תיק הפנים.
יצחק כהן מש"ס יכול להיות שר אוצר מצויין (אוצר במקום פנים זה פיצוי הולם ביותר). דרעי ממילא בקרוב כנראה לא יוכל לכהן כשר תחת כתב אישום (הלכת פנחסי).
אם ליברמן ינהג כך הוא יוכל למצב עצמו כמנהיג הימין החילוני ואפילו למשוך בעתיד קולות מהמרכז.

מה שיישאר לנתניהו זה להחליט לגבי תיק הבטחון וכנראה הוא יצטרך לתת אותו לאחד מבכירי הליכוד. הסיבה נוספת שתקשה על נתניהו להחזיק בתיק הבטחון: אם יוגש נגדו כתב אישום הוא לא יוכל להחזיק בתיקים מעבר לראשות הממשלה, כי בית המשפט העליון כבר קבע תקדים (הלכת פנחסי) ששר (בניגוד לראש הממשלה) לא יכול לכהן תחת כתב אישום.

אבל אם ליברמן יתעקש על תיק הבטחון (וזו תהיה טעות) וכחלון על תיק האוצר (וגם זו תהיה טעות), כמובן שכל מה שכתבתי למעלה לא רלוונטי.

"חיסול שלטון חמאס והפקעת תיק הפנים מש"ס: הדרישות של ליברמן

בדרך לממשלה"
[URL]https://www.israelhayom.co.il/article/649299[/URL]
"
יו"ר ישראל ביתנו יודע שבלעדיו אין לנתניהו קואליציה - ולא מתכוון להסתפק בתיק הביטחון • ראש צוות המו"מ, ח"כ עודד פורר: "סוגיית בדיקות הדנ"א לעולים מבריה"מ תצטרך לבוא לידי ביטוי"
"

"
ראש צוות המשא ומתן של ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, מסמן את הדגשים המרכזיים של מפלגתו וביניהם הכרעה מול חמאס - וגם קריאת תיגר על החבר הוותיק אריה דרעי, שכן "גם תיק הפנים מעניין אותנו".
כמו ליברמן, השוהה כעת בווינה, גם פורר נמצא בנסיעה פרטית בחו"ל. ל"ישראל היום" הוא אומר כי "זה הולך להיות משא ומתן קשה ויש לנו כמה סוגיות ליבה שיהיה לנו קשה לשאת ולתת עליהן. לקבל את משרד הביטחון זו הבעיה הקטנה, השאלה היא איזו מדיניות ביטחונית ננהיג שם. לא נחזור לממשלה שתנהג באותה מדיניות שבגללה עזבנו. לא נצטרף לממשלה שתחליט על הסדרה מול חמאס, אלא על הכרעה מול חמאס. נדרוש לדבר מראש על סוגיית השבויים והנעדרים בכל פעם שמדברים על סוגיות הומניטריות, וגם על חוק הגיוס נצטרך לדבר".
פורר חזר על הדרישה ממערכת הבחירות, שיש מי שרואה בה התרסה מול חברו הקרוב אריה דרעי. "חוץ ממשרד הביטחון, גם תיק הפנים מעניין אותנו", הבהיר, והוסיף כי "כל סוגיית בדיקות הדנ"א לעולים מבריה"מ תצטרך לבוא לידי ביטוי".
"

כיוונתי לדעת גדולים...תיק הפנים אכן צריך להיות הדרישה הכי חשובה של ישראל ביתנו, הרבה יותר מתיק הבטחון. אין לליברמן באמת מה לעשות עם תיק הבטחון. במשרד הפנים הוא יכול לעשות מהפיכה. מלבד זאת שהחזקת תיק הפנים מקנה למפלגה שמחזיקה בו יתרון בבחירות. אפשר לראות זאת בקולות שש"ס מקבלת ביישובים הערביים. בעין חוד למשל ש"ס קיבלה כ-30% מהקולות.

"גנץ לא יוזמן, הוא חצה קו אדום"

[URL]https://www.israelhayom.co.il/article/649011[/URL]
נתניהו והליכוד צודקים.
יש גבול כמה אפשר להתעלם ממה שהשתקף במערכת הבחירות.
במערכת הבחירות ובתוצאות הבחירות השתקפו באופן ברור שתי עמדות בסיסיות:
1. תמיכה מוחלטת בממשלת ימין בראשות נתניהו
2. התנגדות מוחלטת לממשלה בראשות נתניהו
אף אחת מהמפלגות לא הציגה במערכת הבחירות עמדה שתומכת בממשלת אחדות בראשות נתניהו.
אתה עצמך כתבת לפני הבחירות נגד ממשלת אחדות וכתבת שזה אינו רצון הבוחרים משני הצדדים.
לא יכול להיות שמי שייצגו בצורה הבוטה ביותר את העמדה נגד נתניהו יהיו אחרי הבחירות שותפיו בשלטון.
לאור תוצאות הבחירות שנתנו מנדט ברור לממשלת ימין בראשות נתניהו, אין שום הצדקה לממשלת אחדות או חצי אחדות בראשות נתניהו.

אם נתניהו והליכוד רוצים אחדות, שיפעלו במעשיהם לאחדות ולא בכסאותיהם.
אחדות יכולה להתבטא גם בשיתופי פעולה ענייניים בין ממשלה לאופוזיציה, ולא רק בממשלת אחדות כסאולוגית.

ואם גנץ, אשכנזי ויעלון באו לפוליטיקה בשביל כסאות, אז שיואילו בטובם לפנות את מקומם לאנשים שרואים בפוליטיקה, גם מהאופוזיציה, שליחות.
בדמוקרטיה גם להיות אופוזיציה זו שליחות.
מי כמו נתניהו שהנהיג אופוזיציה עם 12 מנדטים, יודע זאת.
מי שלא יודע או לא מסוגל להנהיג אופוזיציה, לעולם לא יידע ולא יהיה מסוגל להנהיג שלטון.
ולדעת להנהיג אופוזיציה מתחיל בלדעת להודות בהפסד ולברך בכנות וביושר את המנצח. מה שגנץ, לפיד, יעלון ואשכנזי לא עשו עד עכשיו.
אני הצבעתי לכחול לבן (בעיקר בגלל סלידתי מההתנהלות של נתניהו בשנים האחרונות) ואני אומר בפה מלא - ארבעתם, לפי התנהלותם לפני ובעיקר אחרי הבחירות, לא ראויים להיות חלק מהשלטון וחלק מהממשלה.
תוצאות הבחירות שלחו אותם לאופוזיציה וזו המשימה שהם צריכים ליטול על עצמם. אם הם לא מסוגלים - שיפנו את הדרך לאחרים.

וכל זה לא סותר את האפשרות של האופוזיציה לתמוך בצורה עניינית בצעדים של הממשלה כאשר נכון לעשות זאת.

נושא אחר, יש לי שאלה אליך:
אם ליברמן לא יקבל את תיק הבטחון וזה יישאר בידי הליכוד, מי לדעתך משלושת הבאים צריך לכהן כשר הבטחון? נתניהו, גלנט או דיכטר (בהנחה שזה לא יהיה עוזי דיין...)?

צורי80

New member
א. לא חייבים להגיע לכדי מימוש

חשוב שכולנו וישראל ביתנו יבינו שהאופציה הזאת מונחת על השולחן, הם לא יכולים לקבל מה שבא להם.

ב. אני חושב שתל"ם מתאימים מאוד לקואליציה, וחוסן לישראל גם יכולים להצטרף, אם לא ישפיעו על קווי היסוד.

ג. את תיק הביטחון ארצה שנתניהו יחזיק, ושסגן השר יהיה יואב קיש או אמיר אוחנה.

גנץ, לפיד, יעלון ואשכנזי לא קיבלו קולות על מנת להשתתף במשחקי

הגועליציה של נתניהו מול כחלון וליברמן או להיפך.
ולגבי תל"ם וחוסן לישראל הם מתאימים מאוד לקואליציה בראשות הליכוד, אבל לא בראשות נתניהו.
אין מה לעשות - בבחירות הנוכחיות היו שני מחנות ברורים: מחנה שתומך בנתניהו ומחנה שמתנגד לנתניהו. נתניהו היה הנושא העיקרי של הבחירות. נתניהו ניצח ותוצאות הבחירות קבעו שמתנגדיו יילכו לאופוזיציה.
אם וכאשר יסתיים עידן נתניהו, הנושא ייפתח מחדש. לא לפני כן.

למעלה