שאלת תם - קרן סל

שאלת תם - קרן סל

שלום,
אני לא מבין גדול בשוק ההון ואשמח לעצה או הסבר.
לפני כחצי שנה קניתי תעודת סל של קסם שעוקבת אחרי מדד נאסד"ק 100. רוב הזמן התעודה נסחרה בהתאם לעליות והירידות של המדד עצמו.

לפני כחודש-חודשיים, כחלק מהרפורמה, הפכה תעודת הסל לקרן סל ומאז היא נסחרת בפער ניכר מהמדד. אולי יותר מהפער אני בעיקר חושב שיש הטיה - כאשר המדד יורד, הקרן יודעת לחקות יפה את הירידה ואילו כאשר המדד עולה, הקרן עולה בחצי מהעליה של המדד.

הבנתי שההבדל העיקרי בין תעודות סל וקרונת סל הוא שהמנפיק לא מתחייב למעקב צמוד אחרי המדד - אך הפער נראה לי גדול מזה שקראתי עליו.

שתי שאלות (אולי תמימות למכביר):
1. מדוע הפער גדול? האם הפער נובע מחשש של משקיעים ישראלים בקרן הספציפית? (להבנתי הקרן מחזיקה בפועל במניות אמריקאיות אשר שוויין גדול מהערך שבו נסחרת הקרן, או שאולי אני לא הבנתי נכון ועשיתי סלט?)
2. האם יש מאמר שיעשה לי סדר ויסביר לי מדוע יש פער כזה גדול? כרגע אני בעיקר מודאג שהביצועים נמוכים ולא משקפים את המדד שבו חשבתי להשקיע.

תודה רבה,
גיא

על איזו קרן מדובר?

שני פרמטרים אפשריים שיכולים להסביר את ההפרש:
1. דמי ניהול גבוהים בקרן.
2. הקרן לא מגודרת מטבע, ולכן צריך גם לקחת בחשבון את השינוי בשער השקל-דולר כשבודקים את התשואה שלה ביחס למדד היחוס.

אכן קרן לא מגודרת מטבע

לפי גלובס היא עלתה מתחילת השנה ב- 4.20%.

לפי בלומברג, הנאסד"ק עלה מתחילת השנה ב-5.49%, והשקל התחזק ב-1.56% לעומת הדולר. ככה שהתשואה הלא-מגודרת של הנאסד"ק היא 5.49-1.56= 3.93%.

ככה שלפחות מתחילת השנה (זמן מאוד קצר למדידה), הקרן נותנת אפילו ביצועי יתר לעומת מדד הייחוס.

למעלה