קרדן NV אג"ח - עבודה מצוינת של הנאמן אין תיספורת

זו דוגמא קלאסית למישהו שמשכנע את עצמו שהוא יודע יותר טוב

אבל מתעקש לשכנע אחרים שהם יודעים פחות טוב.
ואם אתה רוצה שיכתבו לך תגובות שמציקות לך רק בהודעות פרטיות אז תתחיל לכתוב לאחרים תגובות שמציקות להם רק בהודעות פרטיות גם כן.

במלים אחרות:
אם אתה מתעקש להציק לאנשים ולנסות להכריח אותם להיות משקיעי מדדים (בניגוד אליך שאתה סוחר ספקולנט) אז תעשה את זה בפרטי.

Ronen1101

New member
לא מנסה לשכנע אותך להשקיע בכלום,

תעשה מה שאתה רוצה, אמור להיות לך שיקול דעת,
כבר כתבתי שאני משקיע מדדים ומדי פעם בוחר מניות, שרובן עשו 100% בשנה,
אין בזה שום בעיה
תשקיע במה שאתה רוצה.

מי אמר: "לא עדיף מדד?"

יש סתירה פנימית בין "אני משקיע מדדים כי אני חושב שאי אפשר להכות את השוק" לבין "אני בוחר מניות בניסיון להכות את השוק".
או שאתה מאמין שאפשר להכות את השוק ואז אתה צריך להפסיק לדחוף לכל קורא בפורום שהוא צריך להיות משקיע מדדים כי "אי אפשר להכות את השוק" או שאתה מאמין שאי אפשר ואז אתה צריך להפסיק לנסות.

שמתי לב לנתון מעניין:
כל המיסיונרים שדוחפים השקעה פאסיבית מחקה מדד לאחרים לא מיישמים אותה בעצמם עם כסף אמתי.
לעומתם כל מי שלא תומך בהשקעה מחקה מדד מיישם את הגישה שלו בכסף אמתי (בין אם זה ניתוח טכני, השקעות ערך, השקעות תזרים ו/או קריאה בקפה).

מעניין למה המיסונרים של המדדים לא שמים את הכסף איפה שהם מטיפים לאחרים.

Ronen1101

New member
אני לא מנסה להכות כלום ולא מטיף לכלום

אני מחזיק מדד כמו שכתבתי ומקצה אחוז זניח (אולי 5% מהתיק) לבחירה סלקטיבית. זה נקרא בהחלט תיק מדדי, הרבה מחקרים הראו שהשקעה פסיבית במדד עדיפה על בחירה של מניות.
מי שמטיף הוא בדרך כלל מי שלא מחזיק מדד, ומשקיע את כל כספו באיזו שיטה אחרת שאף אחד לא שמע עליה כמעט. היה לדוגמא אחד בפורום הסולידית שכתב על "מניות דיבידנד גודלים" בלי סוף הודעות והסברים, עד שהדיון שם ננטש/ננעל.
כמו שכתבתי - תשקיע במה שבא לך. אם לדעתך הביקוש לצפייה בקנגורו בקרב תיירים באוסטרליה צפוי לזנק אז תשקיע בפארקים שמגדלים קנגורו...
אני לא ממשיך כאן את הויכוח כי אני לא מטיף פה לכלום.
בהצלחה.

naftul21

Member
אז למה? ...זה לא איבוד תשואה בטוחה ?

"הרבה מחקרים הראו שהשקעה פסיבית במדד עדיפה על בחירה של מניות."-

אז למה-
" ומקצה אחוז זניח (אולי 5% מהתיק) לבחירה סלקטיבית."

אלא אם כן אתה חושב שאתה יכול להכות את המדד.

Ronen1101

New member
זה לא להכות שום דבר

למשל, יש מניות טובות שנופלות לפעמים 20% ביום, הרבה פעמים בלי סיבה מוצדקת אלא בגלל פאניקה... או חברות צומחות בלי חובות שהגרף שלהן מדשדש לאורך זמן (על פניו, מחיר אמור לעלות). ראיתי את זה ב- gmed, bivv, beat ועוד.
נדמה לי שבספר המשקיע הנבון או בהליכת אקראי כתוב משמי שרוצה למצוא הזדמנויות כדאי שיעקוב כל יום אחרי מניות שנפלו הרבה באותו יום.

naftul21

Member
מניות טובות.. ? מי קבע ? ..שאני יספר לך על כדור הבדולח ?

מצטער. זה נקרא להכות את השוק.
המשקיע הנבון מנסה להכות את השוק. ולא דוגל בהשקעות פאסיביות
.כך שאתה שוב סותר את עצמך

Ronen1101

New member
כתבתי שלא זוכר באיזה משני הספרים

זה נכתב. אז זה נכתב בשני.... זה לא העיקר.
העיקר הוא שניתן לדעת אם חברה היא טובה, נכון להיום (לא יודע מה יקרה איתה עוד 40 שנה), לפי נתונים פיננסיים בסיסיים. חוב, יחס שוטף, יחס מהיר, רווח גולמי... ואם היא נופלת 20% ביום למשל כי מנכ"ל מתחלף (והרי לא היה שינוי ממשי בפעילות) או בגלל שמועה כלשהי, צריך לבדוק אם זו לא הזדמנות. שוב, אין קשר להכאת שוק וכו'.

אם ניתן לדעת ואתה יכול לדעת אז למה רק 5%?

למה לא להקצות לזה 100%?
אולי אפילו 150% (עם מינוף)?
אתה הרי יודע לזהות!

ואם אתה לא יודע לזהות אז למה להקצות לזה אפילו אגורה אחת?

Ronen1101

New member
יש גם חשיבות רבה לפסיכולוגיה

שבגללה עדיף רק חלק קטן אקטיבי (והשאר מדד). הסיבה היא שאם החלק האקטיבי מפגר אחרי מדד, משקיע עלול להתעצבן, לשאול עצמו למה קנה בכלל/ איזה שטות עשה, ואז למכור בהפסד. כאשר החלק מאד קטן, אז הרהורי החרטה פחות חזקים.

naftul21

Member
אם פסיכולוגית

עושה לך טוב להשקיע 5% במניה אז סבבה..
תראה אני אומנם למדתי 3 שנים פסיכולוגיה אבל לא הוסמכתי להיות...(סתם).
קשה לי להגיב על תובנות בפסיכוליה בגרוש כי זה אינדיבידואלי .

תריץ שירשור על טבע בסולידית כשנפלה מ 70$ ל38 אנשים נכנסו כי ראו בזה הזדמנות קניה (מניה טובה).
הם לא ידעו שהיא תבקר גם ב 10.
מאז עבר שנה וחצי אני לא יודע מתי הם יראו את ה 38$ בחזרה

Ronen1101

New member
זה לא 5% במניה. זה 5% לכל החלק האקטיבי שבו לפחות 10 מניות

כך שאם אחת מתרסקת לאפס - אין השפעה ממשית על התיק.
לגבי טבע, זה מקרה קלאסי של סכין נופלת והימור פרוע, החובות העצומים היו ידועים כל הזמן. אני לא מתקרב לחברות עם יחס Debt/Equity מעל 0.5.
מסנן גם Current Ratio מעל 2.

תחליט: או שאתה יודע לזהות מניות למטה

ואז אין בעיה פסיכולוגית בכלל (אתה הרי יודע)!
או שאתה לא יודע לזהות מניות למטה ואז אתה לא אמור להקצות לזה אפילו אגורה אחת!

אתה סותר את עצמך ובין כל המגיבים כאן בפורום אתה זה שקופץ ואומר לאחרים "למה אתם לא מחקים את המדד" בעוד שאתה בעצמך לא מחקה את המדד!

Ronen1101

New member
אתה לא קורא את ההודעות?

95% תיק מניות מחקה מדד זה נקרא מחקה מדד.
אתה נתפס רק ל- 5% וקופץ עם "אתה לא מחקה מדד". נו באמת.
אני בהחלט סבור שמשקיע צריך לחקות מדד ברובו המוחלט של התיק וזה מה שאני עושה.

100% במדד זה נקרא מחקה מדד - כל דבר אחר זה לא

אם אתה חושב שאי אפשר להכות את המדד אז אין שום סיבה לנסות להכות אותו אפילו עם שקל בודד.
ואם אתה חושב שאפשר אז אין סיבה לא להכות אותו עם כל ההון שלך.

אתה סותר את עצמך (וכבר שני אנשים שונים אמרו לך את זה).

למעלה