היי ANZ. מספר שאלות

yairhal

New member
היי ANZ. מספר שאלות

חזרתי לפה אחרי תקופה כי התגעגעתי לפורום. נהנה מאוד לקרוא את הערותיך המחכימות. כמה שאלות ברשותך:

1. מה אתה חושב על ניתוח טכני?
2. מה מצב התעסוקה בניוזילנד? (חושב להגר)
3. מהן האחזקות שלך נכון להיום (חוץ מהשורט על טבע)?

לפחות לגבי השאלה השלישית

ANZ כתב מספר פעמים שהוא יושב עכשיו בעיקר על מזומן, ומחכה למפולת הגדולה שעומדת להגיע בקרוב.

ANZ1

New member
מספר תשובות

1. ניתוח טכני - ניתוח טכני זה כלי שרבים משתמשים איתו, ולו רק בגלל זה צריך להתיחס אליו, עצם העובדה למשל שמניה מגיע לתמיכה או חוצה ממוצע כלשהוא וכו, גורמת שמשקיעים רבים יקנו או ימכרו על סמך ניתוח טכני,
כך שזה לא משנה מה מניע את מה, השוק את הטכני או הטכני את השוק,
בפועל זה דבר שצריך להתיחס אליו.
בפועל אני מאמין שצריך לדעת כמה שיותר תחומים, ומצד שני אסור להתיחס רק לכלי אחד, אסור לקנות רק על סמך טכני, כמו שאסור לקנות על סמך מכפילים, או על סמך ניתוח השוק או המנהלים, ככל ששיש יותר כלים שתומכים בהחלטה יש סיכוי שהמציאות תלך עם הכיוון שאתה מאמין בו.
התאוריה של הטכני חכמה, בפועל זה לא מדע, ובכל הזדמנות אחת שאפשר לראות שהטכני עובד אפשר לראות הזדמנות אחרת שהטכני לא עובד.

2. מצב הכלכלה והתעסוקה של ניו זילנד הכי טוב שהיה אי פעם,
רמת האבטלה כ4 אחוז, או תעסוקה מלאה, משכורות הולכות ועולות,
בהרבה תחומים יש חוסר גדול של בעלי מקצוע, מאנשי טכנולוגיה, מורים ,רופאים או תחומי הבניה, זה לא אומר שאפשר להגר ולעבוד, בגלל עניני רישיון, שפה, ויזות וכו.
למשל בחלק גדול מהמקצועות צריך רישיון לעבוד (כמו בכל מדינה אחרת בעולם) מקצועות כמו הוראה, רפואה או משפטים צריך רישיון ניו זילנדי או אוסטרלי,
למשל אלפי מורים בריטים רוצים לעבור לניו זילנד אבל מתקשים עם עניני הרישיון,
זאת הסיבה שרוב מהגרי העבודה בעולם הם אנשי תוכנה, גם יש צורך בהם וגם הם לא צריכים רישיון.
בשנים האחרונות כמות המהגרים למדינה רק הולכת ועולה לכמויות בעיתיות,
לא רק שניו זילנד הקטנה היא מדינה מערבית, דמוקרטית דוברת אנגלית ולכן מתמודדת כיעד הגירה שווה בן שווים עם קנדה , אוסטרליה, ארצות הברית ובריטניה לכל מהגרי עולם.
היא גם יעד ההגירה הכי "נחשב" בתוך אותם 5 מדינות,
לא רק מדינות עולם שני ושלישי רוצים להגר אליה, גם בריטים, אוסטרלים ואמריקאים,
ניו זילנד נחשבת כיעד ההגירה הכי טוב אצל בריטים שבורחים מאירופה והבקרזיט,
https://www.stuff.co.nz/travel/news...try-in-the-world-for-the-fourth-year-in-a-row
יותר ויותר ניו זילנדים חוזרים הביתה (ואי אפשר לעצור אותם בכמות ויזות)
ויותר ויותר אוסטרלים עוברים גם (וגם הם לא צריכים ויזה)
אפילו בארצות הברית, כל דמוקרט ששונא את טראמפ מגדיר שהוא יעבור לניו זילנד
https://www.independent.co.uk/news/...on-new-zealand-australia-canada-a7408886.html

בקיצור, אם יש לך אזרחות ניו זילנדית / אוסטרלית ,
או מיליוני דולרים
או מקצוע מבוקש בעיקר בהייטק ואפשרות להתקבל לעבודה, כי הדרך היחידה להגר דרך מקצוע היא קודם להתקבל לעבודה במקצוע נדרש ואצל מעסיק שמוכן לבקש עבורך ויזה (ולחכות לך כמה חודשים), אז תמשיך לשאול...

3. רוב הכסף שלי היום נזיל, אני יושב על כמה מניות ניו זילנדיות שמחלקות דיבידנדים גבוהים, שורט על טבע, אבל רוב הכסף במזומן, מחכה.

yairhal

New member
ANZ שאלה

אני לא כל כך מבין את פילוסופיית ההשקעה שלך.
אתה בעצם מנסה לתזמן מפולת, אבל ייתכן שהיא תגיע בעוד שנים מועטות. האם עד אז פשוט תשב על מזומן?

אני אשאל אחרת - האם אתה מזהה שבר מתקרב במערכת הפיננסית כמו ב2008 ? סדקים כלשהם?

ANZ1

New member
תראה

1. עובדתית, היסטורית כל 10 שנים יש מפולת, מפולת = לפחות 50 אחוז ירידה במדדים.
כל פעם קוראים לה אחרת, דוט קום, סאב פריים, משבר הבנקים, קריסת מדינות דרום מזרח אסיה וכו.
אבל עובדתית כל 10 שנים יש מפולת, בפעם הקודמת זה היה ב2008.
2. כשיש מפולת, יש הרבה מניות שיורדות יותר מ90 אחוז, חלקם חברות טובות, עם הרבה מזומן , מוצרים וטכנולוגיה.
אלו שנופלות זה החברות עם הכי פחות מכירות, כשיש מפולת רוצים לראות נתונים לא חלומות.
גם 2002 וגם ב2009 קניתי חברות אחרי המפולת, כשהם נסחרו ב10 אחוז מההון נטו שלהם לא היו להם מכירות גבוהות אבל היה להם חלומות יפים והרבה כסף לאפשר אותם.
ובשני המקרים אחרי שנים של התאוששות הם עלו מאות ואלפי אחוזים.
3. בדרך כלל המפולת מגיעה בגלל 2 סיבות עיקריות, "הדור שלא ידע את יוסף" פשוט עוברים מספיק שנים, ואנשים התחילו להתרגל שהכל עולה .
והסיבה השניה כשהכל נהיה יקר מתחילים לסכן יותר ויותר בהשקעות גרועות יותר ויותר,
תסתכל על השוק הישראלי בחודשים האחרונים, במשך כמה חודשים כל דבר שקראו לו ביטקוין או בלוקציין זינק, ועכשיו זה קאנביס, למרות שחברות ישראליות לא יכולות ליצא מישראל, לשווקי היעד אין אישורי יבוא, וכל החברות האלו עוד לא גידלו גרם אחד, בקיצור אנשים זורקים כסף כי כבר אין איפה להשקיע.
תבדוק מה היקף המסחר בזמן האחרון במניות זבל וכמה בחברות גדולות,
כשחברת קאנביס וירטואלית נסחרת בנפח יותר מבנק הפועלים השוק בבעיה.
4. אנחנו רואים שכל העולם הולך ימינה, הורגים את הכפר הגלובלי,
טראמפ וארצות הברית מגביהים את החומות ומתכנסים בתוך עצמם נגד העולם,
פוטין מחזיר את רוסיה למלחמה הקרה,
בריטניה עזבה את אירופה, מזרח אירופה בדרך לעזוב את אירופה.
כשמחזירים את הגבולות והמכסים, כל חברות הענק שצמחו בעשרים שנה האחרונות יחזרו להיות חברות מקומיות, אם יהיו מכסים גבוהים על אייפונים, אפל תחזור להיות חברה אמריקאית והרבה יותר קטנה.
5. אנחנו רואים עליה גבוה בחובות רעים, גם במערכת הבנקאית, תראה מה קורה עם דויצטה בנק ועם הבנקים האיטלקיים שבעצם נמצאים בפשיטת רגל (אלא אם הבנק האירופאי לא היה משנה את החוקים החודש), וגם ברמת המדינה, החובות האמריקאים, היפנים, האיטלקיים, היוונים צומחים לרמות שאי אפשר יהיה לשלם אותם פרט לפשיטת רגל.
6. בגלל בעיות האשראי וסיום הQE אנחנו רואים ונראה המשך עליות ריבית , מדינות וחברות צריכות לגייס כסף, הם לא יכולות, אז המחיר עולה, ככל שהמחיר עולה כך לא יהיה שווה להשקיע בבורסה, וחברות לא יוכלו לגייס כסף,
תראה את טבע, שנים היא גייסה אגחים בכלום ריבית, עכשיו היא היתה חייבת כסף אז היא גייסה אגח בכיר ומובטח (בפועל) בריבית 6.7 זה אומר שמהיום היא לא תוכל לגייס יותר כסף.
7. המפולת מתקרבת, אני לא יודע מתי היא תהיה, אולי השנה, או עוד שנה או שנתיים, גם ב2006 כבר היה ברור שאנחנו מתקרבים למפולת, זה לקח שנתיים.
אני לא יודע לתזמן את המפולת ,ולא מנסה.
אז מה לא חבל להפסיד בינתיים ? לא, אני לא מפסיד, הכסף המזומן שלי מרויח 3.5 אחוז שנתי בפקדון, יש לי כמה מניות שמחלקות דיבידנד 6 אחוז ויש לי סטופ לוס כף שאם הם ירדו אני אמכור, אני בעד שורטים ספציפים כמו טבע שמרויחים יפה.
ואין לי בעיה לשבת גם 3 שנים, אני לא מפסיד, אני מרויח קצת, 5 ויותר אחוז שנתי בזמן המתנה זה לא רע, ואחרי המפולת כשכל מי שהיה בתוכו הפסיד הרבה וגם מפחד, אני אהיה רענן, עם הרבה כסף מזומן להכנס.
מצד אחד כולם אומרים שצריך לבדוק תשואה לאורך שנים, ואז הם לא מסוגלים לצאת מהשוק, חוסר הודאות הוא זה גדול כשבמקרה הטוב זה הימור לשבת בשוק במקרה הרע זה סתם סיכון מיותר והתאבדות.

dumuzi

New member
אתה מבין שבמשך הזמן הזה אתה מפסיד תשואות מטורפות ?

אתה צוחק על הבלוקציין ומלגלג על הקנאביס

אבל אם היית שם 100 אשח על כל אחת מהחברות האלה ויוצא רק בפי 3 (ולא בפי 10 או פי 25 שזה מה שהן הגיעו אליו בשיא) והיית מגלגל את זה בין החברות היית עושה מיליונים רבים

אם אתה חושב שאין מי שעושה את זה אתה טועה בענק יש ויש ויש

מפחיד לקנות בועות אין ספק אבל ככה עושים את הכסף הגדול בשוק ההון

לא משורט על טבע ופקמ של 3% לשנה לפני מס

אני קונה מניות בועה חופשי לא אכפת לי תמחורים שלא מחוברים למציאות אם יש מחזורים מספיק גבוהים אני שם

ולא ליום ולא ליומיים אני לא בשביל סיבובים של 20% ולצאת (פעם הייתי כזה מתלהב רואה רווח 10% ישר מוכר... )

במדיקל הרווחתי 75% ולא מכרתי נקוב (עם יד על הלב עשיתי טעות הייתי צריך למכור לפחות שליש פוזיציה) הנייר ירד את רוב הדרך למטה עכשיו רווח 15% בקושי כי ברגע שהשווי ירד מתחת למזומן בקופה התחלתי לקנות מנה אחרי מנה ותיק תק הכפלתי אחזקה

הכל מתועד יש כאלה שנכנסו אתי כבר עשו בזכותי שני סיבובים של 20% על הנייר - אמרו לי בשיא תמכור לפחות חלק אתה לא נורמלי תממש (אני אומר לך הכל מתועד ואני לא מחזיק שם מנה פלאפל ...)

אבל אני לא עובד ככה

אני חזיר גדול ולפעמים נשחט (בד"כ לא)

בפורסייט רק היום מימשתי את כל הפוזיציה אחרי שנתיים פלוס

הרווחתי שם פי 3.5 על ההשקעה אם אתה לא מאמין אני יכול להעלות צילומי מסך

ב 710-720 מכרתי כמעט הכל (95%) ובסביבות 340 נכנסתי שוב עם חלק מהרווח

היום העפתי הכל ב 250 קניתי בכסף מדיקל

למה מכרתי ? כי החברה התחילה להשתולל ולשרוף מזומנים בקצב שנראה כאילו איבדו שם שליטה מה שאומר גיוס זה מחויב המציאות וגיוס = פרקת ב 80% מהמקרים וזה למרות שאני ממש מאמין שפורסייט יכולה להיות שווה מיליארדים

פוסט ארוך ומעיק אבל מה לעשות מי שרוצה להרוויח צריך ללמוד שכדי להרוויח צריך לקחת סיכונים וכדי להרוויח הרבה צריך לקחת סיכונים גדולים והסיכון הכי גדול זה שאתה מורווח המון ולא מוכר

נ.ב. למה לא מכרתי מדיקל ב 75% רווח ? כי פחדתי שכל רגע יכולה לצאת הודעה שממזגים לתוכה פעילות קנאביס והנייר יעלה פי 3

באותה מידה אגב החברה יכלה להוציא הודעה שאין שום מו"מ שמתנהל וההנהלה לא יודעת מה הסיבה לעליות - גם הודעה כזו נלקחה בחשבון

אני מדגיש לא ממליץ על אף נייר !!!

ANZ1

New member
אני לא מפסיד ,רק מרויח

אני לא מנסה לשכנע אותך או מישהו אחר, הסברתי כי נשאלתי,
אני לא מנסה לחפש דרכי השקעות אחרים, השקעה הזאת טובה לי,
אני "מסתפק" ב1000 אחוז כל 10 שנים.
בינתיים זה עובד לי, "לקנות בזול אחרי מפולת ולחכות ל1000 אחוז"
רק שימשיך, אין לי בעיה לחכות כרגע כמה שצריך עד המפולת הבאה ולהכנס אחריה, מה שלך ייקח כמה שנים להתאושש מהמכות שאתה תקבל.
ואני מרויח את מה שמי שבתוך השוק לא רואה - זוית ראיה אחרת ושקט נפשי.
אתה מתיחס לשוק כהימור, סבבה, אני מעדיף להשקיע בחברות שאני מבין בהם ומבין למה הם צריכות לעלות, ולא להשקיע כמוך בפירימידה שתפול במתישהוא.
אני חושב שזה דבר מאד בריא לשבת מחוץ לשוק תקופה ארוכה בלי להכנס.
אז נכון אני "אפסיד" כמה אחוזי עליה נוספים כל שנה, אבל ארויח כשלא אפול במפולת, כי המניות שאתה מדבר עליהן יתרסקו עשרות אחוזים ביום בזמן מפולת.

dumuzi

New member
אתה לא מפסיד רק מרוויח …טובבבבבבב

מה שאתה מנסה לעשות זה לתזמן כניסה על בסיס פונדמנטלי אחרי מפולת שאולי תבוא ואולי לא ומי יודע מתי וכמה ולמה
&nbsp
זו טעות
&nbsp
אני לא בא ללמד אותך ולא לתקן אותך אתה מבין שוק ומבין בורסה ופי 5 אפשר לעשות לא רק אחרי מפולת בשוק אלא כל הזמן במניות הנכונות
&nbsp
אתה פשוט פוחד מהצל של עצמך בצד הפעולה
&nbsp
בשביל תשואה של 5% בשנה לא צריך מניות ולא אגח
&nbsp
ואני ממש לא מסכן את כל הכסף שלי בניירות ערך אני עם מעל 60 אחוז מזומן
&nbsp
תעשה קולרים זה אסטרטגיה עם הפסד מוגבל מראש
&nbsp
לשבת על הגדר ולחכות זה לא אסטרטגית השקעות

טכניקום

New member
אנז פועל בהיגיון

אני נוהג בערך כמוהו , החלק הארי של תיק ההשקעות
נמצא בקופות סולידיות עם סיכון נמוך , וללא שינוי בהשקעה
לדוגמה ברשותי קרן השתלמות,
ולמרות הריבית השנתית הנמוכה החלטתי להשאירה ,
כנ"ל לגבי קרן תגמולים שעשיתי מיד בתחילת עבודתי
את כספי הצבירה העברתי מידי חודש בחודש וכיום לאחר כ37 שנה
הצטבר בקרן סכום נאה , "יועצי בנק ניסו להסביר לי כמה אני מפסיד "
קרן התגמולים בנויה "מאגרות חוב מיועדות "
שמדינת ישראל הנפיקה לקרנות הוותיקות ,
האגרות נושאות ריבית של 5.5% שנתית + הצמדה למדד !
בזמנו מדינת ישראל באמצעות הבנקים
איפשרו למשקיעים פרטיים לפתוח חסכון מסוג זה !
כספים שמיועדים להשקעה בבורסה
-----------------------------------------------
לדעתי עדיף לנהל חש' כזה ,שלא בצמידות לניהולן של חש' הבית !
בחש' ניפרד מתקבלת תמונה ברורה של רווח והפסד ,
כולל עמלות דבידנדים או שערי קנייה \ומכירה ,
כ80% מהסכום פנוי להשקעות פיננסיות מזדמנות ,
------------------------------------------------------
בדיקת ההשקעות עמוקה ,וכוללת קריאת מאזנים ,חלוקת דבידנדים
ד"ר גוגל מספק לי אינפורמציה מיהם בעלי החברה ,
ולעיתים גם חו"ד של משקיעים מרוצים או משקיעים שמקללים !
כאשר מצטברים רווחים של 6-7% אני משתדל למכור ,
בישראמקו אני מחזיק סכום לא גדול יחסית , ולמרות זאת לא מכרתי
את כל יחה"ש שברשותי כאשר החש' הראה רווח יפה !
( העדפי להנות מדבידנדים במהלך השנים , לא בטוח שהפעולה נכונה )
לסיכום
----------------------------------
פונקציית הסיכון להפסדים בתיק
גדלה ביחס ישר לזמן שעובר !
לעולם איני מצטער על מה שלא הרווחתי אלא על כסף שהיה ברשותי ונמוג !

כתבת יפה ומשכנע

אין מה להגיד.
בגלל זה אני לא עובר עכשיו את ה- 50% מניות (במדדים, מצטער...)
אם תהיה מפולת יהיה לי מספיק כסף להכניס.

ולמה לא לרדת לגמרי בחשיפה? יכול להיות שאתה טועה, ובמקום מפולת השוק ימשיך לעלות, רק לאט יותר ממה שהתרגלנו. תרחיש שגם כדאי לקחת בחשבון.

ANZ1

New member
תראה

אני לא ממהר לשום מקום, אם השוק ימשיך לעלות , אני אמשיך להרויח 5-6 אחוז שנתי, לא רע, אני לא מפסיד שום דבר.

ודבר שני "רק חמור לא משנה את דעתו", זאת דעתי היום, אם בעתיד אני אחשוב משהו אחר ,אני מרשה לעצמי לשנות את דעתי.

כמובן שעובדתית אתה טועה

היו כבר בהיסטוריה תקופות של 14 ו-15 שנים ברצף שבהן השוק עלה, ואחריהן תיקן בסה"כ ב-20% וחזר לעלות. בתקופות כאלה, אפילו משקיעים שהצליחו לתזמן את התחתית של התיקון, יצאו מופסדים בגדול אם יצאו מהשוק בעיצומה של העלייה (אחרי 10 שנים).

אם היית למשל משקיע בשנות ה-40, ומחכה לתיקון של 50% כדי להכנס לשוק, כנראה שלא היית נכנס לשוק לעולם.

תראי

מצד אחד את צודקת: בניגוד למה שאנזי כתב, אין שום חוק טבע שצריכה להיות מפולת כל 10 שנים, גם אין שום חוק כלכלי כזה, וזה גם לא נכון עובדתית.

אבל:
את קראת את "הילוך אקראי", הוא מתחיל בלספר על בועות שהיו בעבר. בכל המקרים האלה הקורא תופס את ראשו ושואל "איך הם היו כל כך טפשים? איך הם לא ראו את כל סימני האזהרה?"
זה בולט במיוחד בבועת הדוט-קום, שם חברות עם תוכנית מוצהרת להפסיד כסף נסחרו במיליארדי דולרים, אבל זה גם לא הגיוני שפקעת צבעוני תהיה שווה כמו דירה או שמגרש בטוקיו יהיה שווה כמו כל ניו-יורק.

עכשיו אנחנו בתקופה שבה עוד פעם רואים סדרה של תופעות לא הגיוניות כאלה. אנזי התייחס יפה לתחום המניות, אני אוסיף דוגמאות מתחום האג"ח:
1. ריבית שלילית - לא היה דבר כזה אף פעם. אנשים נותנים כסף לממשלה כדי שהיא תחזיר להם בעתיד פחות כסף.
2. העדר ניתוח סיכון - כשאג"ח של יוון נסחר בתשואה לפדיון כמו של ארה"ב, כשאג"ח קונצרני בדרוג בינוני בארץ נסחר בתשואה לפדיון של 1% - יש כאן בעיה.
3. פריחתן של ההלוואות החברתיות - אנשים נותנים כסף לאנשים שהם לא מכירים, שידוע שיש להם דרוג אשראי נמוך, ובלי שום ערבונות מלבד הרצון הטוב שלהם ושל החברה המתווכת.

לסיכום, אני חושב שבדרך כלל השערת השוק היעיל היא מודל טוב שהוכיח את עצמו היסטורית. אבל כשיש כל כך הרבה סימני אזהרה, לפעמים נכון גם להרים את הראש ולהסתכל מסביב. היו גם תקופות שבהן המודל כשל, כשהגיון בריא היה יכול למנוע את הנזקים.

שני דברים

1. קראתי את הליכת אקראי, ואם אני לא טועה גם מלכיאל טוען שם שבועות ניתן לזהות רק בדיעבד (אבל יש מצב שאני טועה וזה היה ברנשטיין).

2. אם תסתכל בגרף שצירפתי להודעה הקודמת, אתה יכול גם לראות שהיו בעבר גם תקופות של מיתון שהשוק האמריקאי הגיב אליהן או בירידות זניחות או אפילו בעליות.

אף פעם לא הייתה וגם לא תהיה תקופה מושלמת כלכלית, תמיד יהיה ניתן למצוא איזה שהם סימנים של בועה או של מיתון מתקרב. אולי באמת אנחנו בבועה, ואולי אנחנו לא - את זה נדע רק בעתיד. לחזות מצב מקרו-כלכלי, זה סופר-סופר קשה.

טכניקום

New member
אביבית137

מערכת הכספים הביתית
-----------------------------
הכסף הוא אמצעי לקיום חיים סדירים !
אין טעם לחסוך כספים "בשוק ההון " כאשר קיים מחסור ביום -יום !
לעיתים עדיף לבזבז על נסיעות לחו"ל או בילויים בחיק הטבע ,
עתודות כסף כרזרבה
-----------------------------
הצרכים של רווק צעיר שונים מהצרכים של בעל משפחה נשוי טרי ,
הרווק הצעיר יוכל לבחור כמעט כל אפשרות לשימוש בכסף
החל בהשקעה פיננסית \
הוצאת הכסף שברשותו כשכר לימוד במוסד להשכלה גבוהה !
והרווק הפוחז יסע לעשות חיים בגואה ( הודו ) !
בעל משפחה צעיר שלא התחתן במזג אוויר "אביך "
( אביך יקנה את הבית המקרר והרהיטים )
בד"כ לא מסתכל על תיקונים בשוק ההון ,
וגם מחזור "הנפילות \או העליות" מענינות אותו "כשלג דאשתקד "
לעומתם משפחות מבוססות בעלי דירה \ והכנסות קבועות
מעבודה טובה חושבים על המחר !
ומהו המחר ?
כידוע לפנסיונר אין אותה משכרת כפי שהורגל אליה בשנות עבודתו !
ולכן גם רמת הסיכון בהשקעות \בזבוז \או הוצאת הכסף נעשית במשורה !
והמסקנה ;
לכל תקופת בחיים יש מאפיינים שונים ברמת ההחשפות לסיכונים פיננסים !
ומי שטרח בערב שבת יאכל בשבת ;
כוונתי לצבירת זכויות לפנסיה \לביטוח מנהלים \או לקופת גמל לעצמאיים\

טכניקום

New member
אביבית

בחינת הפיקים בגרף לאורך ציר הזמן אינה מציינת במדויק את ההסתברות
של מהלכי השווקים , ( סך הכל אולי כלי עזר נחמד ) ,
כוונתי היתה "שהפרט" לא יכול לנהוג לפי הגרפים,
( בכל גיל לכסף יש שימוש שונה ) , אדם שגילו 80
לא ישקיע "ברמת סיכון גבוה , וימתין עד שהשוק יתקן את עצמו "
אני רגיל להשתמש בגרפים לתיאור תהליכים פיסיקלים
לדוגמה ; מכונית מאיצה בתאוצה קבועה של4 מטר \לשנייה בריבוע
ממצב עמידה למהירות של 90 ק"מ\שעה , ובקו ישר
איזה מרחק עברה המכונית במהלך התאוצה ?
הגרף על ציר T.Y
כאשר T מציין את הזמן במהלך התאוצה
( עד שהמכונית נסעה במהירות קבועה )
Y מציין את המהירות כפונקצייה של הזמן
כאן לכל מאפיין של הגרף יש תשובה מדויקת !
בכל שלב
( של התקדמות על הזמן ,,, נדע את מהירות המכונית במטר \לשנייה )
והאינטגרל יבטא את המרחק שהמכונית עברה מראשית הצירים
כפונקצייה של הזמן )
בגרפים שמתארים תהליכי שוק אין ערכים מוחלטים , ( הדלתא גדולה מאוד )
ויש מצב לכשלון מוחלט בהשקעה !( המשיח יגיע לפני התיקון )
לעומת זאת "במקרו נגידי בנקים יכולים לשלוט על אינפלציה \דיפלציה ,"
ע" גזרות כלכליות \שינוי בריבית \או בקושים מלאכותיים מצד הממשלה\ !
אם הממשלה נוהגת נכון תהיה קורלציה מדויקת בין התקציב
והגרעון בתקציב שנקבע בראשית השנה ! דהיינו סכום המיסים
והכנסות המדינה אמור לכסות את , הוצאות הממשלה !

pompompom1

New member
לא הבנתי את השאלה

אתה יכול לשאול אותי שאלות כמו:
מה מזג האוויר היום?
או בכמה נקודות עלה מדד תל אביב 35?

למעלה