שתי הערות לסיום הטירוף

Niminator

New member
שתי הערות לסיום הטירוף

1. ג'וקוביץ' התקרב היום להשלמת המסע לבלתי אפשרי. המסע התחיל לפני כשנה וחצי עם הניצחון על פדרר בחצי גמר אליפות ארה"ב 2010. זה היה מחסום בלתי עביר מבחינתו - הוא הפסיד שלוש פעמים ברציפות לפדרר בטורניר הזה מבלי לתת פייט של ממש, והיה נחשב למפסידן גדול מאוד ברגעי האמת, כמו מארי בימים אלה. נדאל ופדרר היו מחסומים בלתי עבירים בגראנד-סלאמים ולא הייתה שום סיבה נראית לעין בגינה ג'וקוביץ' צריך היה לנצח דווקא את המשחק ההוא. ניתן לומר שאם מארי היה מנצח את ג'וקוביץ' בחצי הגמר שלשום, זו הייתה הפתעה בסדר גודל כזה. ההמשך לזכייה בגביע דייויס לא היה הטירוף האמיתי, וגם לא הזכייה במלבורן 2011. אמנם הוא ניצח את פדרר שוב בחצי הגמר, אבל התחושה הייתה שעל המחסום המנטאלי הזה הוא כבר התגבר. הבלתי-אפשרי באמת היה סדרת הנצחונות על נדאל - בלתי אפשרי לנצח את נדאל מפיגור מערכה בגמר של טורניר. בלתי אפשרי לעשות זאת פעמיים ברציפות. בלתי אפשרי לנצח את נדאל בשובר-שיוויון במערכה מכרעת. בלתי אפשרי לנצח אותו בגמר טורניר על חימר, ובלתי אפשרי לעשות את זה פעמיים בלי לאבד מערכה. בלתי אפשרי לנצח את נדאל בקרב פיזי במשחק של הטוב-מחמש-מערכות, בטח שלא בגמר גראנד-סלאם. בלתי אפשרי לנצח את נדאל במשחק שנגרר לחמש מערכות (זה בסך הכל ההפסד השני של מרבה הרגליים בקריירה במשחק שמגיע לחמש מערכות). נדאל הוא לא פדרר - בלתי אפשרי לנצח אותו במשחקי ראש. כך לפחות חשבנו. המסע להשלמת הבלתי-אפשרי יסתיים אם וכאשר יזכה הסרבי באליפות צרפת על חשבון נדאל - אז נוכל להגיד באמת שראינו את מה שלא היה אמור לקרות לעולם. עם זאת, לא ממש משנה מה יקרה מעתה והלאה - ג'וקוביץ' הוכיח שהוא לא סתם מספר אחד בעולם אלא ענק טניס. הוא לא היה מגיע לרמה הזאת לעולם לולא נדאל ופדרר, וקל לראות כיצד הוא נבנה כשחקן על מנת להתמודד עם השניים האלה. כל אחד משלושת הענקים נבנה כשחקן בזכות שחקנים אחרים שהיה עליו להתגבר עליהם - פדרר נהיה פדרר בזכות אגאסי, יואיט ונלבנדיאן, נדאל נהיה נדאל בזכות פדרר ועכשיו ג'וקוביץ' נהיה ג'וקוביץ' בזכות נדאל ופדרר. זה התענוג האמיתי בשחקנים גדולים מהחיים - שבזכותם הרמה בסבב כולו עולה פלאים. 2. עם כל הכבוד למשחק המטורף באמת שראינו היום, הסבב הגיע לנקודת משבר מסוימת בתחום אחד ספציפי. הגמרים האחרונים בניו-יורק ובמלבורן הדגישו את בעייה האטת המשחק. נהוג לציין את הנקודה בה אנשים החלו להרים גבה ולתהות על המהירות הבלתי נסבלת בסבב בגמר ווימבלדון 1998, כשסמפראס ניצח את איוואניסביץ' בחמש מערכות ארוכות מבחינת משחקונים אך קצרצרות מבחינת זמן, שארכו ביחד פחות משלוש שעות. מאותו רגע התחיל תהליך האטה הדרגתי שהפך את המשטחים כולם לדומים מאוד. כולנו יודעים שאין היום כמעט שום יתרון לשחקני סרב\וולי בווימבלדון, ושאין הבדל מהותי במהירות המשטחים הקשים של אוסטרליה או מיאמי ובין החימר של מדריד וצרפת (לעתים נראה שהחימר אפילו מהיר יותר). פדרר הוא האנומליה של העשירייה הראשונה. את שאר שחקני החמישייה משלמים שחקנים הגנתיים בטבעם, ולדעתי גם שחקנים כמו ברדיך וסודרלינג נהנים מההאטה של המשחק, מכיוון שיש להם הרבה יותר זמן להתכונן לחבטות המפלצתיות שהם מכים. כאשר יש פחות זמן להכות את הכדור כי המשטח מהיר יותר, אין זמן להתמקם לחבטה באופן אידאלי והשחקנים צריכים להיות יצירתיים יותר, מגוונים יותר ולהסתמך פחות על משחק קו-אחורי סטאטי שלא דורש חשיבה רבה. הבעיה היא כמובן שבמצב כזה בו הכדורים והמשטח מהירים יותר יש יתרון גדול יותר למגישים רצחניים, דבר שכיום לא מהווה פקטור של ממש בצמרת המשחק בניגוד לעבר. אני לא אומר שצריכים לחזור לשנות ה-90, ואני חושב שהטניס כיום הוא לבטח ברמה איכותית מאוד. עם זאת, אני לא חושב שהכיוון שהמשחק הולך אליו הוא חיובי - אנחנו לא רוצים שכל מערכה בגמר גראנד-סלאם תארך מעל לשעה. זה נחמד מדי פעם וזה מאוד מרגש כרגע, אבל זה לא טוב לטווח הארוך. הסבב צריך להתעורר, ואני מאמין שזה יקרה בקרוב ובשנים הקרובות נחזור לראות הבדל משמעותי יותר בין המשטחים ואת הנקודות מתקצרות על המשטחים הקשים.

punky brewster

New member
לא רק שאתה צודק, אני גם חושבת

שמבחינה בריותית, פיזיולוגית (נדמה לי שאלון יכול להרחיב בזה הרבה יותר ממני) הקריירות יהיו קצרות יותר עקב המגרשים האיטיים יותר, שחקנים יפצעו יותר ויפרשו עם אינספור בעיות בריאותיות. בלי שום קשר, נורא אהבתי את הסיכום שלך של התקופה האחרונה.

מסכימה לגמרי, זה כבר עכשיו קורה

כל הפציעות שראינו בשנה שעברה נובעות בחלקן הגדול מזה שהמגרשים כ"כ איטיים ומאלצים את המשחקים להיגרר עוד ועוד... בלי קשר לזה, נמרוד - סיכום מצוין!

אלוהים ישמור איזו מלחמה הולכת להיות ברולאן...

רפא ימכור את דוד טוני, חברה שלו וחצי ספרד כדי למנוע מנובאק להשלים גרנד סלאם בפאריס... אגב, בפאריס אין תאורה, כך שיצטרכו לדעתי להתחיל את המשחק מיד לאחר שהתרנגולים יודיעו על הגעת הבוקר... ואולי הפעם רוג'ר יזכה ?

דנה1982

New member
הרולאן יהיה מאוד מעניין

השאלה הגדולה היא איפה רוג'ר ייפול - אצל נובאק או רפא (כולנו יודעים מה הוא מעדיף). רק אם רוג'ר בחצי של נובאק יש לו סיכוי למנוע ממנו גם נובאק סלאם, וגם גרנד סלאם. מארי לא ינצח את נובאק על חימר בחצי גמר סלאם. ואם יהיה גמר נובאק-רפא גם ברולאן... מה הסיכוי שהגמר לא יוכרע ביום אחד? בלי תאורה יהיה קשה להשלים את המשחק...

אבי2322

New member
עדיף לפדרר לפגוש את רפא רק בחצי

בגמר מול רפא הוא גם מערכה לא יקח.מצד שני אם הוא מנצח בחצי את רפא סיכוי סביר שהוא יקח את כל הקופה בגמר. על החימר בפריז פדרר ממש לא נופל מנולה,על הדשא פדרר פיבוריט מול נולה לדעתי,אבל פדרר של היום לא מסוגל להיות עקבי במשך טורניר שלם ולכן זה מיותר לפתח ציפיות. מקסימום נקבל עוד גמר רפא-נובאק וניהנה ממשחק בלי מתחים ועצבים ככה ברגוע.

punky brewster

New member
אני לא מבינה למה הגמרים מתחילים מאוחר

מה רע ב4-5? אתמול היה שבירת שיאים שהתחילה מוימבלדון שמשחקים מתחילים בשעה 2. למה לא להתחיל מוקדם במקרה שמשחקים יגררו לשעות נוראיות

בהנתן זה שחצאי הגמר הם בערב,

אם את עושה גמר בבוקר, את מקצרת עוד יותר את זמן המנוחה של השחקן ששיחק חצי אחרון... או שפשוט מדובר בהתאמה לאירופה, כדי שהרשתות הגדולות (שמשלמות הון תועפות) יוכלו לשדר את המשחק.

avi13885

New member
אני לא כל כך מסכים לגבי ההערה השנייה

זה נכון שכשאני התחלתי לצפות בסוף שנות ה-90 (כולל הגמר בין גוראן לפיט), משחקים מעל 4/5 שעות היו רק על חימר. אבל עדיין עובדה שהמשחקים של פדרר עדיין מאוד קצרים, וגם המשחקים של נובאק היו מאוד קצרים בתחילת הטורניר, ורק השניים האחרונים כשהוא נתקל ביריבים ראויים היו ארוכים, כך שאני לא רואה בעיה בזה. המשחקונים היו מאוד ארוכים, אבל הנקודות לא בהכרח עם ממוצע של כ-5 חבטות לראלי בין רפא לנובאק בסך הכל. גם ראו גם ששניהם היו יכולים לקצר את הנקודה, אבל לא תמיד זה נכנס. כך שלדעתי אין שום בעיה עם המגרשים. היריבויות הן פשוט מעל ומעבר לציפיות והן מאוד צמודות.

גם ההקפצות והחיטוטים הם חלק מהגורם לשש שעות

no ? מעניין לבדוק כמה זמן בוזבז על הקפצות וכמה על חיטוטים וטקסים. אני מעריך מאוד את כל מי שהצליח לצפות במשחק הזה ברצף ! הוא צריך להרצות בקורסים שנלחמים בהפרעות קשב וריכוז !!!

shayshal

New member
חישוב זריז:

אם כל אחד מהם מנצל את כל ה-20 ומשהו שניות שלו, ושוחקו כמעט 400 נקודות, זה אומר שהלכו משהו כמו 120 דקות על זה. נאמר שפדרר מגיש בחצי מהזמן הזה לכל הגשה, זה אומר ששעה עודפת של טניס (לפחות) עקב הקפצות וחיטוטים (הרגת אותי עם ההגדרה הזו). השתגענו.

הם ניצלו היום בין 30 ל40 שניות בחלק לא קטן

מהנקודות. אין לי סטטיסטיקה מסודרת, אבל היו אנשים שמדי פעם מדדו, ויצאו להם מספרים שעברו את ה20, ואפילו את ה25 (הסטנדרט בטורנירי ATP רגילים) כל הזמן כמעט. מצד שני, כשהמשחקים הולכים לראלי של 10, 20, 30 חבטות באופן קבוע, אני לא רואה איך אפשר לצפות מהשחקנים ל20 שניות בין נקודות.

avi13885

New member
דווקא לא היה יותר מדי בזבוז זמן בין ההגשות

אני לא חושב שנובאק הקפיץ יותר מ-5 פעמים גם בנקודות החשובות. וגם רפא התנהל יותר מהר. אני ראיתי את כל המשחק, חוץ מתחילת המערכה השלישית שנמנמתי לרבע שעה והפסדתי רק 2 משחקונים להפתעתי הרבה
.

למעלה