לספור, ללמוד, לזכור ואפילו להזהיר זה את זה

• פותח הנושא wapy
  • פורסם בתאריך

wapy

New member
לספור, ללמוד, לזכור ואפילו להזהיר זה את זה

יערן מגרמניה התחקה אחר הרשת החברתית של עצי העולם
ספרו של פטר וולבן חשף את העולם לבשורה שהיתה ידועה זמן רב לפני כן לביולוגים — עצים ביער הם יצורים חברתיים היכולים לספור, ללמוד, לזכור ואפילו להזהיר זה את זה מסכנות
לאחרונה, לאחר שהוציא ספר בשם "חייהם הנסתרים של העצים: מה הם מרגישים, כיצד הם מתקשרים — תגליות מעולם סודי", הפך וולבן לסנסציה בגרמניה, מדינה בה ליערתפקיד תרבותי נכבד הבא לידי ביטוי בסיפורי אגדה, בפילוסופיה של המאה ה–20 ובלידת התנועה העכשווית לשמירה על איכות הסביבה. ספרו של וולבן, שיצא לאור במאי והפך במפתיע לרב־מכר, החזיר את היער הגרמני לאור הזרקורים. מאז הצלחתו, וולבן מבלה עם נציגי התקשורת זמן רב יותר מאשר ביער שלו, בניסיון לשנות את תדמיתם של העצים, שלדבריו החברה העכשווית נוטה לראות בהם "רובוטים אורגניים" שמטרתם לספק חמצן וקרשים."
http://www.haaretz.co.il/news/science/.premium-1.2834814
ספרים - בהם המוטיב המרכזי עצים

אלה העצים שלי - שלושת האקליפטוסים
בפארק המסילה מול תחנת הקריאה
בשביל ירושלים
ללחוץ כדי לדעת
https://www.facebook.com/wapy.land?fref=photo
ש.ח. ירושלים

KallaGLP

New member
אין אפשרות לראות את הכתבה בהארץ למי שאינו מנוי.

wapy

New member
כל הכתבה בעמוד שלי

לא רצית להביא לכאן - אולי זה לא ימצא חן בעיני "הארץ"
לכן העלתי את הכתבה לעמוד הפייסבוק שלי
https://www.facebook.com/wapy.land
בשביל ירושלים
ללחוץ כדי לדעת
ש. ח. ירושלים

Arana

Active member
מנהל
ניתן לראות את הכתבה במלואה אם את מגיעה דרך גוגל

פשוט תעתיקי לגוגל את אחד המשפטים ש-wapy ציטט (למשל "חייהם הנסתרים של העצים: מה הם מרגישים, כיצד הם מתקשרים — תגליות מעולם סודי"), ודרך תוצאת החיפוש תוכלי לראות את הכתבה ללא ההגבלה שיש כשנכנסים דרך קישור ישיר. כך אני קראתי אותה, גם לי אין מנוי...

Arana

Active member
מנהל
תודה, זה נשמע ממש מדהים

עצים מזינים זה את זה? לא יאומן

מעניין אם העצים שצילמת מתעניינים בתחנת הקריאה

wapy

New member
העצים יונקים דעת מהספרים בתחנת הקריאה

ידוע שורשי עצים גדולים מגיעם עשרות מטר מהגזע
האקליפוטסים האלה נמצאים ממול לתחנת הקריאה מרחר 40 מטר
יונקים דעת= עד עת.
בנוסף, בצילום השמאלי רואים עץ כרות בחלקו -
אם מגדילים את הצילום רואים פנים בוכים

העץ המרכזי עזר לולהתאושש- זה בדוק ומתועד

siv30

New member
איזה מהממים העצים שבצילום שמלווה את הכתבה?

אני זוכרת שיצא ספר על עצים מיוחדים ברחבי הארץ. פעם הצטרפתי לחוג צילום שבו עברנו בין האתרים של העצים שהוזכרו בספר ועשינו להם בוק

KallaGLP

New member
תמיד האמנתי שעצים הם יצורים חיים ומרגישים.

לכן אף פעם לא התרשמתי מטיעונים של צמחונים, למשל, שיש הבדל בין לאכול בעלי חיים ומזון צמחי. אבל, כמובן, זו הייתה רק תחושה אישית, ללא הוכחות, ולכן שמרתי אותה לעצמי. האם הספר הזה מביא טיעונים מדעיים מסודרים, הוכחות כלשהן לטענות שלו?

ihtiyar

New member
קשקוש ניו-אייג'י לעילא ולעילא

1. טוב שהיערן הגרמני חשף בפנינו את הקונספירציה של הביולוגים בעולם כולו, שהעלימו מאיתנו את החיים החברתייים של העצים.
2. אם עד היום חשבנו
שהעצים מתָקשרים זה עם זה בטלפטיה-כלורופילית או באמצעות מוֹרס-עָלים, מסתבר שטעינו. יש להם Wood Wide Web המעבירה אותות חשמליים דרך שָרָתִים פטרייתיים
. מדי פעם יש שיבושים ברשת הזאת כשה-Bush Wide Web או ה-Grass Wide Web מחליטים להשתמש גם הם בפטריות...
3. לא הבנתי אם העצים סופרים בשיטה דצימלית, הקסדצימלית או בינארית פשוטה. והאם העצים החברתיים בעלי הזכרון בגרמניה כבר שכחו את תורת הגזע?

לא עוד אוקסינים, סטטוליתים, ציטוקינינים והורמוני-צימוח שונים הם הקובעים את הצימוח ותגובותיו הסביבתיות. אמור מעתה: העצים מבינים, זוכרים, לומדים ומנהלים חיי קהילה מסודרים עם תקשורת מפותחת. כל הכבוד לפטריות שהסכימו לנהל את רשת האינטרעץ.
נו, שויין...

נתנאל184

New member

אמור מעתה: העצים מבינים, זוכרים, לומדים ומנהלים חיי קהילה מסודרים עם תקשורת מפותחת. כל הכבוד לפטריות שהסכימו לנהל את רשת האינטרעץ.

siv30

New member

התגובה שלך הורסת. אינטרעץ. Wood Wide Web.
ואיי לא נרגעתי כאן. וזה לא מכוון לקאלה או לוואפיי חלילה. פשוט קורע.

KallaGLP

New member
זה בסדר, ברור, גם לא טענתי שום דבר דומה למה שנטען בספר הזה.

טענתי בסך הכל שצמחים נראים לי יצורים חיים מהבחינה שהם מסוגלים לחוש כאב ותחושות בסיסיות אחרות, כמו בעלי חיים פחות או יותר (ולאו דווקא בעלי החיים האינטליגנטיים יותר). מעולם לא ייחסתי להם יכולות מעבר לזה. אבל מי יודע, אולי עוד נופתע יום אחד
. דווקא אהבתי את הרעיון של הווב.

ihtiyar

New member
תודה עבור הקישור

כתבות דומות כבר התפרסמו בעבר, והן תמיד מעניינות.
הפופולריזציה, הדימויים שאינם ממין העניין, ונסיונות ההפשטה וההאנשה מוליכים כתבות שכאלה למקומות לא נכונים ולפעמים הזויים. קורה גם שהכותב חסר בקיאות בנושא שאודותיו הוא מדווח.
כמה דוגמאות:
# הכותרת: על מה הפטריות חושבות?
# "היצור הזה נושם חמצן, כמונו".
באמצעות ריאות? זימים?
# "העזתי להתגבר על הנטייה הטבעית להתייחס ליצורים האלה כאל סוג של צמחים". לשמוע דבר כזה מחוקר פטריות, זה כמו לשמוע מחוקר חולדות שהוא הפסיק לבדוק היכן הן מטילות את ביציהן.
# הכי משעשע שהניחו פטריות על מפת טוקיו והתקבלה מערכת מדוייקת של קווי הרכבות, ועל המפות של אנגליה וספרד התקבלו דגמים מדוייקים של מערכות הכבישים. בהולנד כנראה ישרטטו הפטריות דגם מדוייק של מסלולי האופניים.

חבל שבכתבה התקבל תמהיל של מידע נכון עם מילים חסרות שחר.
מצרף קישור ובו תמונות פטריות זרות ומוזרות שצילמתי בקורסיקה:
http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/2005/158930840

siv30

New member
יו איזה צילומים מהממים!!

זה מאקרו?
והחולדות שלך הרגת אותי.

ihtiyar

New member
הצלמניה
היא ענתקיה

שכבר לא נמכרת יותר בשוק (Canon SX10) אבל המאקרו שלה ממש משובח.
אם האובייקט יושב במנוחה, אפשר ממש להצמיד אליו את העדשה.
למשל כאן: רצען (מין של פשפש טורף) על פרי של אבוטילון תיאופרסט (נשבע לכם שזה שם הצמח).

למעלה