פנו אלי כמה וכמה גולשים במסרים פרטיים

ג רפאל

New member
פנו אלי כמה וכמה גולשים במסרים פרטיים

מהפורום הזה ומפורומים אחרים ופיהם 'השאלה הזהה' איך מתמחירים ספר יד-שנייה. איך יודעים מה ערכו [הכספי] וכמה לשלם עבורו ומתי הסוחר הגון בקביעת המחיר ומתי המחיר הוא שרירותי.

התשובה קצת ארוכה ומתחלקת לשני חלקים עיקריים - בארץ ובחו"ל.
יש לספרים - בשני המקומות -מכנה משותף. אין מחיר מו"ל מנחה ואחיד לספר יד שניה.

איך אני מתמחר [ מחשב את כדאיות העיסקה כקונה-אינני מוכר]"
1. מה מחיר ממוצע של ספר חדש?
למשל היום ניתן להזמין POD כמעט כל ספר שאזל ממבחר הוצאות בית-צומת במחיר של פחות מ100 שח כולל הוצאות משלוח. אז אם מבקשים עבור ספר משומש מחיר דומה או יקר יותר -לא כדאי לדעתי ספר כזה יד שנייה חייב להיות זול משמעותי בהשוואה לספר מוזמן, ואם הוא מעודפי ספריה מחירו צריך להיות עוד פחות.
ידידי המנוח ישראל בעל חנות הספרים האגדית עקד הגדיר את ההבדל בין ספר חדש לספר מספריה כהבדל שבין בתולה תמה לזונה שבקרן הרחוב.
2. ספרים שלא ניתן להזמין 'חדשים'.

כאן בעיקרון המחיר יקבע על סמך היצע וביקוש
העניין שיש בסופר במאייר בהוצאה או בנושא.
ויש המון דרגות [בעולם מקובלות 10 דרגות הערכה למשומש] לקביעת הרמה.
ראשית ספר שחסרים בו דפ ים [חובת המוכר לבדוק היטב ] מהטקסט, דינו השמדה ואסור למכרו.
כנ"ל ספר שנתלשו ממנו תמונות ציורים מפות או כל דבר אחר. ספר זה אינו ראוי למכירה. ואם יוצג בגלל שלמות הטקסט בלבד, יש לתארו בפרוטרוט על כל פגמיו והמחיר צריך להיות נמוך ביותר בהתאם..קונה רציני יסרב לגעת בספר פגום שכזה.ולא מומלץ לאף אחד לקנות ספר שכזה.
ספר שחסר לו עטיפת האבק -אם ראה אור עם כזו- שווה פחות בהרבה [בחו"ל עד 50%] מספר עם העטיפה.
כריכה מחודשת, כריכת ספריה או כל כריכה שאינה מקורית - מורידה פלאים את ערך הספר - עד לשפל. קנה רציני ייראה בספר מוצר פגום ויפסח עליו. [להוציא מהכלל ספרים שנכרכו במיוחד עי כורך אמן שמהווים קטיגוריה נפרדת]
ספר פגום עי מזיקי ספרים - דינו שריפה ולא מכירה כי ניזקו רב והוא יכול לנגע ספריה שלמה - אל תקנו בשום פנים ואופן. גם לא להאמין למילים נעבר ריסוס על ספר פגום. [חותמות נעבר ריסוס על ספרים לא נגועים כאמצעי מניעה הם בסדר]
סדרת ספרים שחסר ממנה כרך או כרכים -איננה ראויה למכירה ובסוחר הגון ימנע ממכירתה.
או שלפחות ימכור אותה "ככרכים בודדים"מתוך סדרה ויתמחר בהתאם. אולי למישהו חסר כרך. [לפני כמה שנים סיפרתי כאן על נס חנוכה שקרה לי עם הכרך הפגום של שולוחוב הדון השקט]

כאשר ניגשים לקבוע מחיר או להחליט מה לשלם יש לקחת בחשבון נדירות ועניין מיוחד בספר [בגלל המחבר\מאייר\הוצאה\נושא] ובעיקר מצב.
הכלל הוא שמחיר הספר יקבע 'כמינט' =כמו חדש וממנו יש לרדת.[טוב מאוד, טוב, כמעט טוב, בינוני, משומש מאוד, רע גרוע פגום= ובינים שלבי ביניים עם+\-] בתחתית הסולם עומדים ספרים מספרייה ציבורית. אלה צריכים לעלות לא יותר מרבע ממחיר ספר משומש מהשלב האמצעי -מצב בינוני. [אספן רציני ימנע מהכניסתם לספרייתו] וגם ן יש להבדיל בין כריכה מקורית תקינה ובמצב טוב לבין כריכה עם מדבקות או שדרה מתוקנת או כריכת ספריה. הללו ערכם רק כספר קרא וזרוק ויש לתמחרם בהתאם.
היום לאור השפע של ספרים זולים ומבצעים - כדאי ורצוי להיות בררן אם לא מחפשים משהו נדיר ומיוחד במיוחד.
וזה משחק לטובת הקונה.
כללים נוספים במסגרתCAVEAT EMPTOR למשל להמנע 'ממבצעים' של פרטיים.[ למוכר יש סיבה למה הוא מוכר לפתע 'בזול' [מה פתאום היום ב10 שח מה שאתמול מכר ב50?]
להמנע מ סוחר עם 'הנחה' שהמוכר נותן ביזמתו, במיוחד לכם.!!תמיד תצאו עם הרגשה שרומיתם בכל זאת והמחיר היה יכול להיות נמוך יותר.
[על בזאר פרסי\תורכי שמעתם?]
אישית אני לא עומד על המקח.מעדיף 'מחירים קבועים'.
[אם אני מקבל הנחות אישיות זה בגלל שאני קונה טוב מאוד לקוח חוזר נאמן וותיק שרוצים ומעוניינים לשמר]
רצוי -אם אינכם קונים מזדמנים חד-פעמיים שאז אין לאף כלל חשיבות-לרכז את קניותיכם אצל מספר סוחרים הגונים-מוכחים שניתקלתם בהם. ליצור יחס אישי שהוא תמיד טוב. ולפעמים להינות מכך. ביחס אישי אני מתכוון שיציעו לכם את השמור יותר משני עותקים שיש למכירה. שיידעו אתכם על שספר שחיפשתם נמצא ,ודברים שכאלה.
אני גם נמנע מחנויות שלצד ספרים מוכרים צעצועים או עיתונים יומיים - אלא אינם סוחרים רציניים בדרך כלל [להוציא הרשתות שזה חלק מהשירות] אין להם מקום בחנות ספרים המכבדת עצמה בין אם לספרים חדשים ובטח ליד שנייה.

בחול אגב ישנם התאחדויות מוכרי ספרים יד שנייה ואנטיקואריאטים כך שיש גם פיקוח וכתובת להתלונן או לשבח [מי שקנה אצל הסוחרים באמזון ודומיה מכיר את התופעה והנוהל היטב]
לצערי בארץ הדבר אינו קיים. [רק פולק ורובינזון -לפי מיטב ידיעתי- חברים בהתאחדויות הבינלאומיות]
קניית ספר צריכה להיות חויה - כדאי להזהר שלא תהפוך למפח נפש..

ועל חו"ל אולי בהמשך, כמו גם על חתימות אקסליבריס וכריכות.

שנה טובה

דבר נוסף בתימחור הוא ההקדשה אך זה נושא בפני עצמו ולא כאן להרחיב עליו.

ג רפאל

New member
והבהרה.

ספר בן פחות ממאה שנה אינו עתיק
ספר בן חמישים שנה נחשב חדש.
לא כל מה שישן או עתיק הוא בעל ערך.
בהודעתי -וזו הבהרה חשובה- איני מתייחס כלל לספרי קודש ,כתבי מוסר ספרות השו"ת ודרשות רבנים. זו קטיגוריה נפרדת ועולם נפרד
במפורש התייחסתי למה שקרוי 'ספרים רגילים'. לא מהדורות מיוחדות \מוגבלות וכד'. ספרים רגילים - מכל הנושאים.

בכל תנאי מצב הספר הוא הפקטור העיקרי.

ג רפאל

New member
תודה

לפחות רואים שם אחד מאחורי המספר הגדול של אלה שקראו את ההודעה

Y. Welis

New member
הסוד הוא בכותרת ההודעה

כמו ב'סרט מטוגן' -> 'אני לא לובש מכנסיים' - סרט ב-11.

ג רפאל

New member
???? התקלת אותי

לא הבנתי. לא מכיר את הסרט.
11? רק עכשיו התעוררתי 12.30ואני לוגם קפה של שחרית ורואה חדשות במחשב.

ג רפאל

New member
איך אמרה לי בחג נכדתי בת ה3

אם אנחנו לא רואים עוד פעם את הסרט הראוי האחד וההיחיד פו הדב הסרט המצויר והמדובב - אז בוא נלך לשחק בכדור בגינה.

[אפשר לחשוב ששיננה את פאנגולוס]

ג רפאל

New member

התעודדתי - כל כך הרבה כניסות כל כך מעט תגובות [טוב, לא חידשתי דבר]
ולגבי הנשים. פויה. אבל
1. המביא דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם -ובטח בראש השנה.
2. בכ"ז יש הבדל בין ספר מינט מהאריזה וספר שעבר ידיים בספרייה הציבורית

שנה טובה

בהחלט יש הבדל

ואולי זו רק סטיה שלי, אבל כשאני מחפשת ספר שזכור לי מילדותי, אני מעדיפה אותו משומש, גם אם מספריה.
זה עוזר לי לדמיין שזה ספר ישן, שקראתי כבר הרבה פעמים.
אם זה ספר חדש, זה קצת פוגם לי בהנאה...

ובכל זאת הייתי שמחה על השוואה אחרת... לא כל קשקוש הוא ראוי לציטוט, גם אם מזכירים את שם הגזען/שוביניסט/ הכנס-שם-של-צר-אופקים-אחר-כאן.

שנה טובה!

ג רפאל

New member
אני יכול להבין את רתיעתך ואני מכבד אותה

אם כי לטעמי ההשוואה - קולעת
אני סולד פיזית מספר ספריה שאיני יודע היכן ובידי מי היה.
ואני מעדיף עותק חדש של ספר שקראתי פעם - רק כך הנאתי שלמה.
[ואם אני נ אלץ להסתפק בספר יד-שנייה, רבים מספרי העתיקים והישנים הם כאלה, אני מעדיף שמקורם יהיה פרטי ולא ציבורי.]

שנה טובה וספרים טובים

Y. Welis

New member
ישמרו כמובן. זה סוג של כבוד

למרות שמבנה הפורומים כיום (וזו נקודה שהעליתי לא מעט בפני ההנהלה, כשעוד הייתי מנהל) לא חושף בצורה נוחה את התוכן של המאמרים לגולשים.

כך שהם למעשה 'נקברים' שם. אפילו ה'חיפוש' לא כולל אותם (רק הכללי שלך גוגל).

כך שזה כבוד, אבל גם שיכחה.

ג רפאל

New member
אפשר להתייחס לכמה הודעות שלי בשרשור אחר

כאן כהמשך להודעה זו בלבוש אחר.

למעלה