לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2620026,200 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרים וספרות

ברוכים הבאים לפורום ספרים וספרות
הפורום נועד לחובבי קריאה ולדיונים על סופרים, ספרים, וספרות בכלל. נשמח לשמוע את דעתכם על ספרים שקראתם, סופרים שאהבתם (או שלא), ועל כל נושא הקשור לתחום הספרים והספרות.

אנא שימו לב:
הפורום לא נועד לסיוע בהכנת שיעורי בית - יש לפנות לפורום "לימודים ושיעורי בית".
יש לשמור על תרבות דיון, שפה נאותה ויחס מכובד ומכבד כלפי הגולשים האחרים.
הנהלת הפורום שומרת לעצמה את הזכות להכניס את סקירות המתפרסמות בפורום למאמרי הפורום, תוך מתן קרדיט לכותב/ת.
אין להעלות הודעות בעלות תוכן פרסומי ללא אישור המנהלים.
הפורום אינו במה לפרסום אתרים אישיים ובלוגים. ניתן לפרסם קישור לרשומה/מאמר בנוסף לפרסום הנוסח המלא שלהם בפורום. כמו כן ניתן לפרסם קישור לאתר אישי או לבלוג בחתימה.
בכל בעיה הקשורה לגלישה בפורום ניתן לפנות למנהלים.

גלישה נעימה

לצפיה ב-'ספרות מהי?'
ספרות מהי?
<< ההודעה הנוכחית
10/11/2007 | 12:31
35
1049
לפני כשבועיים התפתח דיון סביב ספרה של קסטל-בלום, דולי סיטי, שבו עלתב הסוגיה - "ספרות מהי?"

על ספרים רבים אין מחלוקת שהינם ספרות (טובה יותר או פחות). ספריהם של שלו, קנז, יהושוע, גרוסמן, עוז, טולסטוי, דוסטויבסקי, גרין, המינגווי ועוד רבים מאד.

ישנן סוגות כתיבה שאינן ספרותיות בעליל: מסות פוליטיות, פילוסופיות, מדעיות, מאמרים במתמטיקה, פיזיקה, הוראות הרכבה של ארון מאיקאה, מרשם לחמין...

מסתבר שיש לא מעט טקסטים ששיוכם לספרות אינו כה מובהק (כפי שטענתי לגבי דולי סיטי).

אז מהי ספרות?

מודה בהכנעה, שהידע הספרותי האישי שלי מתמצה בלשבת ולהפריע לשיעורים בתיכון. לכן יתכן שסטודנטים לספרות מתמודדים עם הסוגיה כבר בשנה הראשונה. במקרה זה, מוזמנים כולם להשכיל אותנו ולקטוע את השרשור בהפיכתו למיותר.
אבל אם זה לא מובן מאליו, אז כולם מוזמנים להביע דעה בנושא.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'דעתי הלא מגובשת'
דעתי הלא מגובשת
10/11/2007 | 12:43
8
53
בספרות צריך להיות סיפור.

ואם ננסה להרחיב יותר:
דמויות - צריך שתהיינה דמויות,
תהליך - צריך שיקרה שם משהו. תיאור סטטי של דבר, כל דבר, לא ייחשב אצלי כספרות
תיאורים - לא חובה אבל רצוי. תיאורי טבע, דברים, נפשות פועלות וכד'

ונקודת המפתח - צריך שילוב של מרכיבים. כל אחד מהנ"ל בפני עצמו אינו מספיק להפיכת טקסט לספרות.
שהרי:
דמויות לבד - יש גם בספר טלפונים
תהליך לבד - יש גם בהוראות הרכבה או מרשם לחמין
תיאורים לבד - יש במאמרים ביולוגיים/כימיים וכד'

אבל שילוב של מרכיבים שונים, הכוללים דמויות, תהליכים העוברים עליהם ותיאורי הסביבה הפיזית והאנושית, הופכים את מרכיבי התבשיל למאכל.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'מה יותר חשוב'
מה יותר חשוב
10/11/2007 | 12:47
30
דמויות מלאות או תהליך מלא?
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'התנאים שלך מגבילים מדי לדעתי.'
התנאים שלך מגבילים מדי לדעתי.
10/11/2007 | 13:59
6
27
אני נזכרת לפחות בספר אחד שהוא ללא ספק "ספרות", שלא עונה לקריטריונים שלך: 'הקנאה' של אלן רוב-גרייה.

דמויות, תהליך ותיאורים יש כמעט בכל כתבה בעיתון 'לאשה'... אז מה מבדיל בין כתבה כזאת לבין ספרות?
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'OK. לא מכיר, אבל נניח שאני מקבל'
OK. לא מכיר, אבל נניח שאני מקבל
10/11/2007 | 14:05
5
25
אז מה בכ"ז יחשב אצלך כספרות?
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'זו שאלה תיאורטית, וכקוראת היא לא מעסיקה אותי.'
זו שאלה תיאורטית, וכקוראת היא לא מעסיקה אותי.
10/11/2007 | 15:29
4
22
למיטב ידיעתי, אנשי תורת הספרות יאמרו לך ש"ספרות" הוא כל מה שהמוסדות הספרותיים מחשיבים לספרות. הוצאות הספרים, המבקרים, החוקרים. כלומר, שזהו עניין מוסדי, קונבנציונלי. ולכן אין ספק שגם 'דולי סיטי' היא ספרות.

כקוראת, אני מבחינה בין ספרות לבין ספרי-בידור, כדוגמת ספרי רם אורן. בספריו יש דמויות ותהליכים ותיאורים, אבל כך גם בכל טלנובלה בטלוויזיה. זו לא ספרות בשבילי. הדמויות סטיריאוטיפיות מדי, הדרמה גסה מדי, והבחירות הלשוניות סתמיות מדי. כמובן, זה לא גבול חד, ויש ספרים רבים שמתנודדים בין ספרות לבידור.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'וזו, כמובן, התנשאות לשמה. אם כך, דולי סיטי'
וזו, כמובן, התנשאות לשמה. אם כך, דולי סיטי
10/11/2007 | 16:02
3
20
היא ספרות מהרמה הנמוכה ביותר, אף נמוכה מרם אורן.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'לא מבינה היכן כאן ההתנשאות בעיניך.'
לא מבינה היכן כאן ההתנשאות בעיניך.
10/11/2007 | 16:08
2
14
לא קראתי את דולי סיטי ולכן אין לי דעה על איכותו הספרותית. אבל גם אתה טענת שזו ללא ספק ספרות, אז היכן הוויכוח?

אשר לרם אורן, לפי הצלחתו ניתן לומר שהוא בידור מוצלח מאוד. ואני האחרונה שאזלזל בזה.

מוזר שדווקא אתה, שנוהג לחרוץ על ספרים (לעיתים על ספרים מצוינים-ממש בעיני) שהם "קישוקוש בלבוש", מאשים אחרים בהתנשאות.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'את לוקחת אותי אישית מדי. קראי את דולי סיטי'
את לוקחת אותי אישית מדי. קראי את דולי סיטי
10/11/2007 | 16:10
12
סוף סוף והביני שלזוועתון הזה כלל לא ניתן לתת שם בעוד שלרם אורן, שלא קראתי, יש כמה ספרים סבירים עד טובים.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'תתעלמי. ליאורהX2'
תתעלמי. ליאורהX2
10/11/2007 | 16:26
10
אני לא אוהב את קסטל-בלום.
אני חושב שספר אחד שלה מספיק כדי להבין את סגנון הכתיבה המאוד מיוחד שלה (ושל קרת) ואת ההומור האירוני המיוחד.
אבל להשוות אותה לרם אורן זה שוב, סתם הומור זחוח דווקאי מתחכם.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'מי אומר שאים ויכוח על שלו וגרוסמן ועוז?'
מי אומר שאים ויכוח על שלו וגרוסמן ועוז?
10/11/2007 | 13:18
3
18
שלו הוא מספר סיפורים שחוזר על עצמו ולא סופר.
גרוסמן כתב שני ספרים ועד היום הוא רוכב עליהם.
עוז כבר שכח מתי כתב ספר שמכבד את שמו מעל השם הספר.

לדעתי זו שאלה לפורום פילוסופיה.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'בוא לא נהפוך את הדיון למה שלא התכוון להיות'
בוא לא נהפוך את הדיון למה שלא התכוון להיות
10/11/2007 | 13:33
2
11
בוא נדון מהיא ספרות. לא ניכנס לדיון האם שלו, גרוסמן ועוז סופרים טובים יותר או פחות.

היצירות שלהם, לפחות רובן, הינן ספרות. גם יצירותיו של קואלו, רם אורן ודניאל סטיל (שאיני מכיר אישית) הינן ספרות. טובה יותר או פחות אבל ספרות.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'לא שקראתי את דולי סיטי'
לא שקראתי את דולי סיטי
10/11/2007 | 15:55
8
אבל למה היא לא ספרות ורם אורן כן?
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'בסיידר. רק הערה אחת לפני פרישתי'
בסיידר. רק הערה אחת לפני פרישתי
10/11/2007 | 16:29
12
רם אורן ודניאל סטיל זה לא ספרות בעיני.
ואני פורש מהשרשור כי... אני מחובבי הספרות לא מחובבי מדעי-הספרות.
אין לי מושג מה זה ספרות כמו שאין לי מושג למה בין שתי נקודות עובר רק קו ישר אחד..
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'מבחינתי ספרות היא בעיקר מה שאני אוהב בה וזה'
מבחינתי ספרות היא בעיקר מה שאני אוהב בה וזה
10/11/2007 | 13:59
28
חלק הסיפורת. כל דבר שיש לו כריכה, דפים ומילים יכול להחשב ספרות, גם ספר מתכונים. מבחינתי ומבחינת מה שמעניין אותי, זה בעיקר הסיפורת. כשאני לוקח ספר ליד אני בהחלט מצפה למצוא שם סיפור מכל סוג ומין, תהליך, אף הוא מכל סוג ומין, ותאורים שישרתו את האוירה, יתארו את המקום ולא יהוו סתם ניפוח. המוצלחים שבהם, המשלבים את כל מה שתיארתי, נמצאים ברשימת המומלצים שלי, שהיא כמובן הרשימה של אלה שקראתי ואני יכול לומר עליהם דבר או שניים בזכותם או גנותם.
האם דולי סיטי היא סיפורת? היא כן. אבל מזעזעת.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'ספרות:'
ספרות:
10/11/2007 | 15:30
10
37
שם כולל ליצירות אמנותיות המובעות באמצעות מילים כתובות. כל השאר במידה רבה עניין של מוסכמות ונורמות תרבותיות ושל טעם אישי.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'ובכן, מוסכמות ונורמות חברתיות וטעם אישי'
ובכן, מוסכמות ונורמות חברתיות וטעם אישי
10/11/2007 | 15:50
8
17
מרכיבים במידה רבה גם את ההגדרה "יצירות אמנותיות"... לכן לא הייתי מגדירה את זה כך.
לדעתי, השאלה "מהי אמנות?" מורכבת אפילו יותר מהשאלה שאנו דנים עליה.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'ברור שהשאלה מאוד מורכבת'
ברור שהשאלה מאוד מורכבת
10/11/2007 | 15:53
1
16
אך פרט לכך שזו יצירת אמנות כתובה (ואפשר לנסות להגדיר מהי יצירת אמנות) באמת שאין לי משהו יותר חכם להגיד.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'טוב, את יכולה להתנחם בעובדה'
טוב, את יכולה להתנחם בעובדה
10/11/2007 | 16:00
8
שלי בכלל אין מה להגיד בדיון הזה, כי מעולם לא הגדרתי בפני עצמי מהי ספרות או אפילו מה הטעם הספרותי שלי...
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'אפשר לפרק כל דבר עד לאטומים המרכיבים אותו.'
אפשר לפרק כל דבר עד לאטומים המרכיבים אותו.
10/11/2007 | 16:00
4
8
לא מתוחכם במיוחד.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'כשאתה בא להגדיר ספרות,'
כשאתה בא להגדיר ספרות,
10/11/2007 | 16:06
3
28
וההגדרה שלך היא "יצירת אמנות", זה כמו להסביר למישהו מה זה שוקולד בכך שתאמר "זה נורא טעים". אני לא התקדמתי ולו צעד אחד לקראת התשובה אם מסבירים לי ככה...
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'אבל ההגדרה הובאה ע"י KALLA ודי בה. למה'
אבל ההגדרה הובאה ע"י KALLA ודי בה. למה
10/11/2007 | 16:12
2
16
לפרק דברים לגורמים מולקולריים ולרדת לרמה כזו של שכשוך במי אפסיים, אפילו בלי רצון לעשות מזה דוקטורט? ושוקולד גם טעים, גם בריא, בעיקר אם הוא מריר, ומשרה מצב רוח טוב. הנה הגדרה למשהו מושלם.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'פשוט לא הבנתי כלום מההגדרה הזאת,'
פשוט לא הבנתי כלום מההגדרה הזאת,
10/11/2007 | 16:15
1
7
אז ציינתי את זה בפניה... אני חושבת שהגדרה בכל זאת נועדה להסביר או לפשט עבורך דברים לא מובנים.
מושלם? שוקולד? כשהוא יהיה דיאטטי ובריא לשיניים, אולי...
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'דיאטטי? חס וחלילה. דיאטטי שווה אצלי לחולני.'
דיאטטי? חס וחלילה. דיאטטי שווה אצלי לחולני.
10/11/2007 | 16:17
4
מוצרי דיאט הם ביותר ממובן אחד גרועים לבריאות.
באשר למושג ספרות, עד היום חייתי בלי לדעת את פשרו וחייתי יפה. רק בגלל שנשמתי התאומה שאלה, אני מתערב.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'אבל זה מה שזה.'
אבל זה מה שזה.
10/11/2007 | 16:46
12
נכון מאד גם לגבי מהי אומנות - שאלה סוביקטיבית לחלוטין.
מבחינתי המשתנה של דושאן היא פשוט בדיחה, מעין מקרה מודרני של "המלך הוא ערום".
אחרים יגידו לך שמדובר בפאר היצירה.
אז מה? כן, אין כאן נכון או לא נכון. זו לא מתמטיקה.

ספרים וספרות >>
לצפיה ב-' פשוט, קולע, נכון.'
פשוט, קולע, נכון.
10/11/2007 | 16:31
12
לצפיה ב-'צכ'וב אמר משהו שאני מסכים איתו עד לעורקים שלי'
צכ'וב אמר משהו שאני מסכים איתו עד לעורקים שלי
10/11/2007 | 15:55
8
17
הוא אמר שספרות יפה זו ספרות שמעוררת בך שאלות עם עצמך שגורמת לך לפקפק בערכים שלך ולחפש תשובה ולא רק זה! שהספרות הטובה לא רק מעלה את השאלות היא גם לא מנסה לפתור אותן. זו תמצית הספרות גם בעיני אני לא אוהב ספרים
שמנסים להגיד לי איך לחיות אני אוהב ספרות שגורמת לי לפקפק בכל מה שחשבתי שהוא אמיתי ונכון ולגרום לי לחקור את הנפש שלי
ולמצוא את התשובה האישית שלי (למשל כמו ש"הטירה" של קפקא עשה לי)

בגלל זה אני גם לא אוהב את הספרים של המינגווי כי יש בהם את התחושה שהמינגווי מנסה לקבוע לך איך לחיות בעוד שבי אישית הוא לא עורר שום שאלה נוקבת לא גרם לי לבדוק את עצמי.

גם על הספרות המאוחרת של סלינג'ר אפשר להגיד שהיא מנסה להחליט לקרוא איך לחיות ובגלל זה אני מסתייג ממנה.
בתפסן ובסיפורים הקצרים הספר רק נוקב בך שאלות קשות אבל הולדן לא יוצא ואומר צריך לחיות ככה או ככה (לא ולבקר צביעות חברתית זה לא להראות דרך חיים זה מוסר בסיסי)  בהמשך הספרים שלו הוא מנסה לתת את התשובה לשאלות שהוא עורר והתשובה שלו היא הזן הבודהיזם  (פראני וזואי וכו'
זה דבר שהסתייגתי ממנו כי אני לא אוהב שאומרים למישהו הנה זו הדרך מצאתי אותה בשבילך אין דרך אחת לחיים טובים יש מליון דרכים ומליון לכל אחד.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'כרונו, אני מצטערת, אבל ממש קשה לי'
כרונו, אני מצטערת, אבל ממש קשה לי
10/11/2007 | 16:03
7
8
לקרוא את ההודעות שלך. הן ארוכות מאוד, מורכבות ממשפטים ארוכים מאוד ונטולת לחלוטין סימני פיסוק למעט נקודה בסוף המשפט (לפעמים). זה מותיר אותי לגמרי חסרת נשימה. אתה לא יכול להעביר אותן איזו עריכה זריזה בטרם יישלחו לעיני כל?
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'כל מה שאני יכול לומר לך זה'
כל מה שאני יכול לומר לך זה
10/11/2007 | 16:06
6
15
שאת יכולה לדלג עליהן זה לא יפגע בי או יפריע לי באמת שלא :)
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'כמובן שאדלג עליהן במידת הצורך'
כמובן שאדלג עליהן במידת הצורך
10/11/2007 | 16:13
5
10
פשוט הרבה יותר נעים לקרוא כשההודעה כתובה יפה, לפחות מבחינה תחבירית... לכן אני ממליצה לך לנסות. אתה בטח יודע איפה לשים פסיק ואיפה נקודותיים ומקף וכו'.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'יופי כייף להסכים איתך מדי פעם תחסכי לעצמך כאב'
יופי כייף להסכים איתך מדי פעם תחסכי לעצמך כאב
10/11/2007 | 16:16
4
7
ראש ואל תכנסי כשאת רואה את הניק שלי בצד.
תודה אפשר לחשוב שעמדתי לה עם אקדח לרקה והכרחתי אותה לקרוא.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'חשבת על כך, שהיא רוצה לקרוא אותך?'
חשבת על כך, שהיא רוצה לקרוא אותך?
10/11/2007 | 16:22
3
6
כנראה שהיא חושבת שיש לך מה להגיד, והיא מעוניינת לקרוא.

מה לעשות ואנחנו, בני התמותה, רגילים לקרוא עם פסיקים ונקודות? ההיפך, זה צריך להחמיא לך שבמקום סתם לעבור על ההודעות שלך ולא לקרוא, היא בכל זאת מנסה להתאמץ.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'את יודעת שלא קל לי עם הפסיקים האלה אינגה'
את יודעת שלא קל לי עם הפסיקים האלה אינגה
10/11/2007 | 16:27
2
7
אז המלצתי לה המלצה. מי שלא רוצה או שזה קשה לו שלא יקרא מה אני כופה על אנשים להיכנס להודעות שלי? אני עובד על הקטע הזה עם הפסיקים הוא לא קל לי.
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'ברור לי.'
ברור לי.
10/11/2007 | 16:37
1
6
אני פשוט חושבת שבמקום להעלב מההודעות ולהעליב את המעירים, לפעמים (במיוחד בנושא כזה, בו את יודע שהבעיה היא אצלך ולא אצלה) כדאי לקחת את ההערות כביקורת בונה.

אם מוצאים אצלי טעויות כתיב/ משפטים מסורבלים שלא ברורים/ הודעות חסרות הגיון... הייתי שמחה אם מישהו היה מעמיד אותי על טעותי.

ושוב, תוחמא מכך שהיא רוצה לקרוא את ההודעות שלך.ואגב, אם אתה מתכנן להוציא ספר, אתה צריך להיות מוכן לכך שעורך ספרותי יהיה מוכן לקרוא אותו. במצבך הנוכחי, רק ההרפתקנים במיוחד ינסו
ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'חחחחח כפרה עלייך'
חחחחח כפרה עלייך
10/11/2007 | 16:44
7
את רומזת שבהודעות שלי אין הגיון ?? ודווקא תתפלאי זה יכול להיות אחד מהמאפיינים של הסגנון הייחודי שלי :) ועכשיו ברצינות.
הלוואי שהייתי יכול זה פשוט קשה לי כנראה שבשבילי לשים פסיקים זה מתיש כמו שלכם זה מתיש לקרוא אותי ... אבל אין דבר שאני יכול לעשות כדי לשנות את זה וניסיתי.

כנראה שזה אחד מהמאפיינים באישיות שלי או משהו אני אנסה לפתור את זה היום יש לי יותר עזרה מפעם

ספרים וספרות >>
לצפיה ב-'שאלה בעייתית ביותר'
שאלה בעייתית ביותר
10/11/2007 | 17:34
12
בפורום כמו זה, כשרוב האנשים הם "קוראים" ולא עוסקים ב"מדעי הספרות", צפוי שרוב התגובות יגררו ל-"איזה ספרות אני אוהב", "מה זו ספרות יפה בעיני" וכו'.
השאלה היא פילוסופית. אותי אישית זה לא מעניין - לא משנה אם אני קורא עיתון, ספר או מחברת של מישהו העיקר שהיא תעניין אותי.
ספרים וספרות >>

הודעות אחרונות

22:55 | 15.08.19 Arana
09:14 | 13.08.19 יוביוב הירוק
08:51 | 09.08.19 Arana
15:03 | 02.08.19 אנה8492
22:57 | 01.08.19 Arana
21:46 | 25.07.19 Arana
19:32 | 18.07.19 Arana

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ