ספרי הקומיקס המובילים במגזר החרדי תשע"ד

mulon1984

New member
הצבעים השמחים מסתירים אמת עצובה

הקומיקס פורח במגזר החרדי פשוט כי הם פרימיטיבים חשוכים שלא מאפשרים הצגה של בני אדם במדיה כמו קולנוע, תמונות או אם מדובר בנשים - גם אסור לשמוע אותן. לכן מדיום מאוייר כמו קומיקס ממלא וואקום תרבותי משמעותי.
לרוע המזל, ניכר שלא נעשה שימוש במדיום הזה כדי להעביר מסרים חינוכיים וערכים אוניברסליים של כבוד האדם וכ'ו, אלא יותר חיזוק מנגנון שטיפת המוח ע"י הצגה של סיפורי אגדות כאילו היו אמת היסטורית.
חבל.

ואתה אומר את זה על סמך מה?...

כי, מולי, אתה מכיר אותי טוב ויודע איזה יהודי חוטא וטועה אני. ובכל זאת...
א. כמה מספרי הקומיקס האלו הם באמת טובים מאוד גם בקנה מידה חילוני.
הבריחה מרוסיה (מס' 9) הוא סיפור שהדת משחקת בו תפקיד מאוד מינורי והוא עשוי היטב.
אמנים חילוניים רבים בישראל יכולים ללמוד שיעור או שניים בסטוריטלינג מג'קי ירחי בין אם זה סיפורי הבעש"ט (מס' 8) או הספר שלו על מבצע אנטבה (שיצא לפני שנתיים ואינו דתי כלל ועיקר).
השחקן (מס' 2) של חיים ולדר, למרות המרכיב האמוני החזק שבו, הוא גם (מבחינה טכנית) קומיקס מאוד מוצלח.
עם 'אל העולם החדש' (מס' 3) יש לי בעיה כי אני לא אוהב קומיקס תלת-מימד. פלסטי מידי לטעמי. אבל בהתעלם מסגנון האיור (או המידול), הסטוריטלינג של ולדמן אינו נופל בהרבה משל המוני יוצרים חילוניים והקומיקס הלא תלת מימדי שלו בהחלט שווה קריאה ולא כ"כ מיסיונרי כמו שאתה מנסה לתאר אותו.
ובאשר לתכני אגדות...
כן, יש הרבה מזה במגזר החרדי. כן, זה ג'אנק פוד תרבותי בעבורם כמו סופר גיבורים בציבור הכללי/חילוני. אז מה? אז אתה חייב לקרוא את זה? אין הרבה הבדל בין הכתבה הזו ובין הסקירות של יוני זאבו ב YNET מדי פעם. בשתיהן יש גושי זהב שקבורים בהרבה בוץ וסחף. זה טיבו של הדירוג העיתונאי וכמו תמיד, צריך לקחת זאת בחשבון כשקוראים את הידיעה/דעה.

mulon1984

New member
אתה כאילו מנסה להסתיר את מה שאתה מנסה להגיד

אם אני מבין מה שאתה כותב,
אתה טוען שבחלק מהקומיקסים ישנה עבודה טכנית טובה\גבוהה בכל מה שקשור לסטוריטלינג ואולי אף אומנות.
סבבה, אבל בכל זאת זה לא עומד בסתירה למה שאני טענתי. גם אם יש כמה יוצאי דופן, עדיין המקור לצמיחה של המדיום הזה במגזר החרדי הוא הניאנדרטליות של החברה שלהם, ורוב החומרים שניתן למצוא שם הם חומרים מיסיונריים או כאלו שמתיימרים להציג סיפור היסטורי, אבל בעצם משבשים את העובדות ואת המציאות כדי להפוך אותה לאלגוריה דתית.

Oediplus

New member
הטענה שלך מסתמכת על משהו...

...או שהיא סתם נובעת מקיצוניות מחשבתית?
חצי מהקומיקס שאתה קורא הוא חומר מיסיונרי (של התרבות האמריקאית) ושיבוש המציאות או העובדות הוא הבסיס לכל סיפור פנטזיה.

mulon1984

New member
מסתמכת בהחלט

קרא כמה מהקומיקסים שלהם ותבין.
ואתה מגזים עם "מיסיונרית של התרבות האמריקאית". בחייאת, בסדר?

Gul the Great

New member
מעצם ההגדרה של קומיקס חרדי,

יש איזשהו אלמנט של מידור.
אם יוצרים קומיקס במיוחד לאוכלוסיה החרדית, אני לא צריך לקרוא אותו בשביל להבין שרוב הסיכויים שיש בו תכנים שמכוונים לקבוצה הזאת שמנותקת מהאוכלוסיה הכללית ושכוללים דת ושטיפה מוחית כמו הרבה דברים אצל החרדים שרק מנסים לחזק את הבדלנות שלהם. אני, כמובן, לא אצא בהכללות כי מעולם לא קראתי קומיקס "חרדי".
יוצר חרדי לא יוצר רק קומיקס חרדי, ולכן הדוגמאות שלא כוללות תכנים דתיים, הם מבחינתי לא קומיקס חרדי.
ובכלל, קומיקס שמספר על סיפור גבורה ישראלית (להבדיל מיהודית) הוא בערך הדבר הכי רחוק מקומיקס חרדי.

למעלה