אירוח בפורום- גיא חסון

אירוח בפורום- גיא חסון

ביום רביעי הקרוב, ה-21.05, בין השעות 19:00-21:00, נתכבד לארח את גיא חסון!

במהלך האירוח גיא יספר, בין השאר, על ההחלטה להקים הוצאה לאור דיגיטלית של קומיקס ויענה לשאלות שתעלו בפניו.
זוהי הזדמנות טובה לקבל הצצה אל מאחורי הקלעים של יצירה וניהול עסק של קומיקס, תנצלו אותה כדי לברר כל מה שמסקרן אתכם בנושא הזה!
אתם מוזמנים להעלות כבר עכשיו שאלות לגיא, ואני אדאג לשרשר אותן למקום הנכון בזמן האירוח.

גיא חסון הוא סופר מדע בדיוני ישראלי שמפרסם בחו"ל ומתורגם לעברית.
ספריו יצאו לאור בארה"ב, באנגליה ובארץ ('הצד האפל', 'מציאות: המשחק', ו'מחשבות נסתרות').
סיפוריו הקצרים הופיעו בשבע שפות, ושניים מהם זכו בפרס הגפן בקטגוריית הסיפור הקצר הטוב ביותר ל-2003 ו-2005.
בנוסף, כמחזאי ובמאי הצגותיו הופיעו, בין השאר, בפסטיבל עכו, הפסטיבל הבינלאומי בחיפה ובבית ציוני אמריקה.
כיוצר סרטים כתב וביים סרט מד"ב באורך מלא, 'לב של אבן', וסדרת אינטרנט מד"בית, 'The Indestructibles'.
בראשית השנה הפך למו"ל וכותב ראשי של New Worlds Comics, הוצאה לאור דיגיטלית של קומיקס באנגלית.
אחת הסדרות פרי עטו, Wynter, נקראה ע"י האתר Geeks & Wives "להיט המדע הבדיוני המפתיע של השנה".

DDN

New member
היי גיא

שלום גיא, תודה שבאת להתארח אצלנו

1. האם יש כסף בקומיקס דיגיטלי?
2. האם קומיקס דיגיטלי שווה בחוויה לדעתך לקומיקס מנייר?
3. למה דווקא לפרסם בחו"ל ולהיות מתורגם לעברית? האם אתה מתרגם את עצמך לעברית?

goshdarnit

New member
שלום לכולם - כללים לשאלות

שלום לכולם, ושלום DDN.

אני שמח להתארח ולענות על שאלות. אבל בואו לא נעשה אותן כל כך חד צדדיות.

כשאתם שואלים, תספרו גם קצת על עצמכם. אם אתם שואלים שאלה, תוסיפו גם למה היא חשובה לכם.

כך תוכלו לקבל תשובות שמותאמות יותר למה שאתם צריכים.

בואו נתחיל איתך, DDN.

תודה.

DDN

New member
קצת עליי?

בן 35, היום מראשון לציון.
ניהלתי בעברי את פורום משחקי תפקידים בתפוז כ10 שנים, ועוד כל מיני פורומים מזדמנים מהתחומים הגיקיים (מלחמת הכוכבים, רובוטריקים, דיסני, מכת מדינה, היאבקות WWE)
קורא קומיקס מאמצע שנות ה80, כשקווין קומיקס תרגמו לנו את סופרמן וספיידרמן ועוד.
חובב סופר גיבורים, ואספן אוגדנים.
הדמויות החביבות עליי הן: סופרמן וHawkeye

תוהה לגבי קומיקס דיגיטלי מול נייר. היתרונות הירוקים והאחסון מול הנוחות והנוסטלגיה.
כמו כן, חובב של יצירה עברית מקורית. אה כן, הייתי גם חבר ביקורת של תרגום ספרי מו"ד (מבוכים ודרקונים) מטעם כוכבי כסף ז"ל.

Guy Hasson

New member
גם אני קורא קומיקס מאז שנות השמונים!

שלום לך.

1. מה זה באמת משנה אם יש כסף בקומיקס דיגיטלי? האופן היחידי שזה רלבנטי לך זה אם אתה רוצה לכתוב ולהתפרנס. אתה רוצה לכתוב קומיקס? אתה רוצה לכתוב ספר/סרט/מחזה או להתעסק באומנות? אף אחד לא יכול להבטיח לך כסף מראש. אף אחד. גם אם תרוויח כסף, אף אחד לא יכול להבטיח לך שזה לא ייעלם בן רגע ולא יחזור לעולם. תכתוב קומיקס רק אם אתה צריך. תכתוב רק אם אתה חייב. ואם אתה חייב לכתוב קומיקס, תוציא אותו לאור. אתה יכול להגיש לגדולים (או אליי, כשתנאי הקבלה מרשים). ואם אף אחד לא יקבל אותך, תוציא לאור דיגיטלית לבד, אפילו בחינם באתר שלך. תן לאנשים לקרוא, תקבל חשיפה, אולי יקרה משהו ואולי לא. אולי יבואו אנשים ואולי לא. קשה מאוד להיות יוצר, וזה חלק בלתי נפרד מהעולם.
2. החווייה משתנה מאדם לאדם. אני לא חושב שזה צריך לבוא אחד על חשבון השני. לשניהם יש יתרונות. אבל נראה לי שבחמש עד עשר השנים הקרובות, עותקים פיזיים ייעלמו כמעט לגמרי. לפחות מארצות מתועשות כמו שלנו.
3. האנגלית שלי טובה מהעברית שלי. בגיל 17 החלטתי להיות סופר מדע בדיוני, ולכן בחרתי באנגלית (שם נמצאים הקוראים). כשהתחלתי להוציא ספרים, הוצאות לאור בארץ הסכימו לתרגם את הספרים לעברית. אין לי את הכשרון לתרגם את עצמי, אבל אני בהחלט עברתי על התרגומים ותיקנתי/שיניתי דברים שלמתרגמים אסור לשנות.

mulon1984

New member
היי גיא!

תודה שאתה מתארח :)

רציתי לדעת למה בחרת להשקיע זמן ומאמץ דווקא בקומיקס.
הרי קל יותר להפיץ\להפיק\ליצור רומנים,
ואתה גם נגעת בתחום הקולנוע,
אז למה להתמקד דווקא בקומיקס?

Guy Hasson

New member
למה קומיקס?

יש סיפורים שאפשר לספר רק על הבמה. יש סיפורים שאפשר לספר רק על המסך. יש סיפורים שאפשר לספר רק על הדף, במלים. ויש סיפורים שאפשר לספר רק בקומיקס. כשאני כותב במדיום אחד, אני כותב סיפור שאפשר לספר רק במדיום הזה. את הסיפור של ווינטר או של גוף, כפי שאני מספר אותו, אפשר לספר רק בקומיקס. לא בסרט, לא בטלוויזיה, ולא בפרוזה.

אני סופר, כלומר ממציא ומספר סיפורים. אני לא כותב אותם במדיום אחד כי "קל יותר" לכתוב במדיום הזה. אני כותב אותם כי הם צריכים שאני אכתוב אותם. וגם אני צריך לכתוב אותם כפי שהם.

באותו הקשר ובהמשך לתשובה שלך..

אני ממש מסכים עם הדעה שלך שכל סיפור צריך להיות מותאם למדיום שבו הוא מועבר.
בהקשר לזה, מעניין אותי לדעת מה דעתך על העיבודים הקולנועיים לקומיקסים, שרואים בשנים האחרונות כל כך הרבה?
הרי ברור שעושים תמיד שינויים כדי שהסיפורים השונים יתאימו למסך הקולנוע, מה שבדרך-כלל מביא איתו לא מעט ביקורות וטענות מצד חובבי הקומיקס ברחבי העולם. איזה צד אתה לוקח בכל העסק?

אגב, אני אמנם שאלתי לגבי קומיקס, כי זה נושא הפורום שלנו, אבל אתה יכול גם להתייחס ליצירות מד"ב ופנטזיה כמו "שר הטבעות" למשל וכו'.

Guy Hasson

New member
אגב זה...

טענות וביקורות מצד חובבים הם לאו דווקא ממהות העניין, משום שהביקורות מגיעות מתוך אהבה של החומר. וכפי שראינו (בזכות האינטרנט) תמיד יהיו תלונות. מה שחשוב זה שזה יהיה טוב. וזה כבר ימצא את הקהל שיאהב את הסרט/סדרה/קומיקס בזכות עצמה.

ואגב זה, בימים אלה אנחנו בדיונים עם חברת הפקה על הפיכת Wynter לסדרת טלוויזיה, והם מתייעצים איתי לגבי "איך הופכים את הקומיקס הזה לסדרת טלוויזיה?" ובאמת, בשבועיים האחרונים אני עושה לא מעט חושבים כדי להפוך סיפור מסוג אחד לסיפור מסוג לגמרי אחר. התוצאה הסופית דומה אבל לחלוטין לא אותו דבר.

ומה רצית לשאול על יצירות מד"ב ופנטזיה כמו שר הטבעות?

מה שרציתי לשאול...

גם לגבי יצירות מד"ב ופנטזיה, ובעיקר לגבי יצירות קומיקס- מה דעתך על העיבודים הקולנועיים שעושים להם בשנים האחרונות, ובאופן כללי האם אתה בעד המגמה?

Guy Hasson

New member
סרטי ז'אנר

תראה, אני לא מסתכל על המגמה באופן עקרוני. אני פשוט רוצה שיהיו סרטים טובים (כשעושים סרטים) וקומיקס טובים (כשעושים קומיקס) וכן הלאה.

אני חושב שגם טכנולוגית וגם מבחינה סיפורית נפרצו המון סכרים לאחרונה. הסרטים של מארוול (בצד של Feige, ובצד השני וולבריין וספיידרמן 1 (את אקס מן וספיידרמן 2 עוד לא ראיתי)) מדהימים. אם אני הייתי בן 15, הייתי מרחף. בזמני, היה רק סופרמן המקורי (כריסטופר ריב) שהוא מהטובים עד היום וסרטי סטאר טרק.

אני חושב שאוואטר הוא מסרטי המד"ב הטובים שהיו אי פעם. שר הטבעות (הסרטים) היה לי קצת קשה לראות, אבל את ההוביט אני אוהב יותר, ובכל מקרה - מה שפיטר ג'קסון עשה פתח דלתות לכולם.

ועכשיו עובדים על מלחמת כוכבים חדשה, ועוד עם הדמויות המקוריות. (אגב, מנקודת המבט שלי: ג'ורג' לוקאס הבטיח לי את הסרטים האלה בשנות השבעים. אני מחכה מאז.)

אז יש סרטים שנאהב יותר ויש סרטים שנאהב פחות. אבל מעולם לא היה מצבנו יותר טוב.

RASHIY3

New member
שלום גיא => כמה שאלות.

אהלן גיא,
תודה שאתה מתארח,

רציתי לשאול אותך כמה שאלות:

1.האם אתה רואה את הקומיקס הדיגיטלי מצליח לתפוס כאן בארץ?
2.האם באיזשהו שלב אתם תדפיסו את החוברות בתור אוגדנים?
3.מהו התקציב שאתם משקיעים בכל חוברת שלכם? (כמה כסף מקבל הכותב, הצייר, הצובע וכו...)
4.האם אתם מתכוננים לתרגם את הקומיקסים שלכם לעברית?

קצת על עצמי:
בן 18, מאייר קומיקסים מגיל מאוד מוקדם, זכיתי (מקום שני) בתחרות קומיקסאי נולד 2013, עבדתי במקור ראשון ועכשיו אני עובד בשלגי קומיקס.
השאלות ששאלתי חשובות לי כי אני כרגע עובד על סדרה חודשית שאני רוצה להוציא ואני מתלבט דרך איפה להוציא אותה.

בתודה מראש
RASHI

Guy Hasson

New member
קומיקס בארץ?

שלום רשי. אני שמח שאתה לוקח את הכתיבה ברצינות כזאת.
בתשובה לשאלות שלך:

1. אני מניח שאתה מתכוון לקומיקס בעברית. מצד אחד, הסיכוי לא גדול. אין הרבה חובבים. רוב החובבים ילכו על הטרנדים הגדולים: ספיידרמן, סופרמן, ושאר דברים אופנתיים מאוד. מצד שני: אם אתה עושה משהו מאוד מאוד טוב (ופופולרי) ואתה מצליח לשווק אותו מאוד מאוד טוב יש סיכוי שאתה תכסה את ההוצאות שלך ואולי קצת יותר מזה. כדי ממש להצליח מעבר לזה בארץ אתה צריך לעשות משהו שיפרוץ גבולות גם מבחינת קהל הקוראים (שקוראים שבחיים לא ירימו חוברת קומיקס יחליטו להרים ולהשקיע כסף בזה שוב ושוב) וגם מבחינת המודעות בארץ (להגיע להרבה אנשים שלא קוראים קומיקס באופן כזה שיגרום להם לקנות).
2. יש סיכוי מאוד מאוד טוב שנדפיס את החוברות בתור חוברות פיזיות, אבל זה ייקח כמה חודשים. אם אתה רוצה לחכות לאוגדנים, תצטרך לחכות כמה שנים. אם אתה רוצה לתמוך בנו, עדיף לקנות עכשיו מאשר אח"כ. אם אין לך אייפד בסוף החודש נהיה ב-ComiXology בכל הפורמטים (אייפון, קינדל, רשת, אנדרויד, וכו').
3. אני לא רוצה להכנס לענייני כסף. על כל קומיקס עובדים בדיוק שני אנשים: הכותב והצייר (שעושה גם צביעה, מילים, וכו'.) הצייר מקבל כסף בסדר גודל שמשלמים ב-מרוול ו-די.סי. ואצלנו, כיוון שאנחנו דיגיטלים ורוצים להתייחס לציירים כאל אמנים, הם גם מקבלים אחוזים מההכנסות של כל דבר שהם ציירו.
4. אין תכנון לזה כרגע. הקהל בארץ יודע לקרוא אנגלית ברמה גבוהה, אז אני לא רואה סיבה טובה לעשות את הקומיקס בעברית.

תודה על השאלות!

גיא

RASHIY3

New member
עוד שאלה

איך פורצים לתודעה בחו"ל?
האנגלית שלי מעולה ויש לי רעיונות טובים אבל איך אני גורם להוצאות בחו"ל להכיר אותי?
(אני לא מדבר על MARVEL וDC כי הם ממש לא הסגנון שלי)

תודה

Guy Hasson

New member
זאת שאלת השאלות

אני לא יודע.

אני כן יודע את זה: קודם תעשה. אם לא תעשה, אתה תהיה אחד ממאות אלפים שטוענים שיש להם רעיונות ששווים מליונים, אם רק יכירו בהם.
קודם כל, תוכיח שאתה יכול לעשות.
אחרי זה תעבוד מאוד מאוד קשה בלשלוח לאנשים, בלצבור קהל ברשת, בלקבל ביקורות וכו'.

מה שאנחנו עושים זה: יש לנו אתר, יש טוויטר, יש פייסבוק וגם טאמבלר. בכל אחד מאלה אני מפרסם דבר ביום, בערך, אני מקווה שהוא בעל ערך.
שלחתי את הקומיקסים להמון אתרי ביקורת. אני מדבר על כמה מאות, וזה עוד טיפה בים. למזלנו קיבלנו ביקורות מסוג "זה לא שזה מומלץ, זה שאתם צריכים את זה בשביל לחיות". או "להיט המדע הבדיוני של השנה".
ומחודש לחודש אנחנו צוברים יותר מבקרים, יותר חשיפה ויותר קוראים.

קודם כל: תיצור. בקומיקס, אתה צריך להמשיך וליצור כדי שיתייחסו אליך. שנית: תעבוד מאוד מאוד קשה בלמכור את הקומיקס שלך.
וזה, תלוי בחשיפה שתזכה לה ובאיכות שלך ובמזל שלך, אולי יצליח תוך כמה חודשים עד שנים ואולי תצטרך לעבוד כך עשרים שנה כדי לזכות לקצת הכרה.

אבל אתה יודע מה? קודם כל תעשה.

RASHIY3

New member
תודה רבה!

תודה רבה גיא שענת לי על השאלות!

ותודה לולאדיק שארגן את המפגש הזה!

שלום גיא

אני אוהב לקרוא קומיקס, אבל לא מתעסק בכתיבה בעצמי.
חוץ מקומיקסים שאני קונה כמו מארבל, דארק הורס, אני לפעמים קורא webcomics סדרתיים שמפורסמים באינטרנט. למשל It's walky ו Artifice.
אני מכיר קומיקסים שמפורסמים כיום באינטרנט בחינם, אני מניח שהם מרוויחים מפרסומות, ולאחר מכן היוצרים שלהם מרוויחים עליהם כשהם יוצאים בקמפיין קיקסטארטר על מנת להדפיס אותם.
אם כי הגישה הזאת לרוב קשורה בפרויקטים שבהם מתפרסמים רק עמודים ספורים (ולא מלאים) בשבוע.

אז השאלות:
האם זה באמת יוצא אפשרי כלכלית לפרסם קודם בחינם (עם פרסומות) ולקוות להרוויח דרך קיקסטארטר (או אתרים אחרים כמו Patreon)?
האם שקלת גישה כזאת לקומיקסים שלך?
האם אתה גם מתכוון להדפיס את הקומיקס שלך באוגדן?

דבר נוסף: לי אישית אין Ipad או טאבלט מסוג אחר. גם לא יהיה לי בקרוב.
האם יש דרך לקנות את הקומיקסים שבהוצאה שלך בדרך דיגיטלית אחרת?

למעלה