אלבניה בוחרת שיר לאירוויזיון 2019

E u r o b o y

New member
אלבניה בוחרת שיר לאירוויזיון 2019

זה מתחיל
עונת הקדמים 2019 כל הדרך לאירוויזיון בתל אביב מתחילה - והלילה נדע איך יישמע השיר הראשון שייסע לגרסה ה-64 של תחרות הזמר שתיערך בישראל ב-14,16 ו-18 במאי - בעוד פחות מ-7 חדשים

כמיטב המסורת, המדינה הראשונה שבוחרת את השיר שלה לתחרות היא
אלבניה
שתערוך הערב את שלב הגמר של פסטיבל השירים השנתי שלה, Festivali i Këngës, שבסופו נדע מי האמן הזוכה ועם איזה שיר ייצג את ארץ העיטים בתל אביב 2019.

אז נכון שיש סיכוי לא מבוטל שהשיר הזוכה הלילה יישמע לגמרי אחרת במעמד הגשת השירים, אבל זה בכל זאת מרגש - ובכל זאת הלילה נדע איך יישמע
השיר הראשון מהאירוויזיון הבא - זה שכל כך ייחלנו שייערך ממש כאן

14 שירים ואמנים שעלו לגמר האלבני
(שאותם ניתן לשמוע במלואם כאן) יתחרו על הכרטיס לאירוויזיון בתל אביב, ורק אחד מהם יזכה לתואר "אלבניה 2019":

Dilan Reka – Karma
Gjergj Leka – Besoj
Orgesa Zaimi – Hije
Lidia Lufi – Rrëfehem
Soni Malaj – Më e fortë
Elton Deda – Qetësisht
Eliza Hoxha – Peng
Marko Strazimiri & Imbro – Leyla
Jonida Maliqi – Ktheju tokës
Bojken Lako – Jeto jetën
Klinti Çollaku – Me jetë
Eranda Libohova – 100 pyetje
Alar Band – Dashuria nuk mjafton
Artemisa Mithi & Febi Shkurti – Dua te besoj

כאן ניתן לצפות בהופעות החיות של השירים מהשלבים המוקדמים שנערכו ביומיים האחרונים:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL0XoaVRW0j7AH2CEB7BRaO2WR53PEpdW_

שידור ישיר של הגמר הראשון לעונת 2019, החל מ-21:45:

http://www.festivali-rtsh.al/
(לינק לצפייה יועלה סמוך לשידור)

איזה שיר ייבחר להיות השיר הראשון באירוויזיון 2019 בתל אביב
עונת קדמים מוצלחת, מרהיבה ומשגעת לכולנו
Dare to Dream על 42 שירים פשוט מעולים

s a g i 87

New member
ארנדה לתל אביב מבחינתי אבל זו כנראה תהיה סוני..

סוני היא חיקוי די עולב לאלני אבל גם אם היא תיבחר זה לא יהיה כל כך נורא...

צוות Kuss

New member
לדעתי זה יהיה בין סוני לבין דואט המזרחית-דכאון

סוני הביאה בערב השני ללא התזמורת הופעה מחרידה וכל כך 2005. אבל השיר כיפי למרות טראשיותו. מנגד, לדואט הדכאון של עופר לוי ותמיר גל יש איכויות מסויימות (בעיקר קטעי האינסטרומנטל) אבל הם לא משכנעים בלייב. זה יהיה אחד משניהם לדעתי.

tajci

New member
אין לי מושג מי יזכה

וקצת קשה לי להבין את ההגיון שמנחה את האלבנים השנה(במיוחד לאחר ההדחה המוזרה של מורד).
עם זאת, אני מעריך מאוד את האלבנים, כמדי שנה, עם היופי בקיום הפסטיבל. ההשקעה בהפקה, התזמורת, רשימת המשתתפים(מניח שרובם מוכרים- בישראל קשה היה לראות מסורת כזאת. מזכיר קצת את פסטיבל ימי הזמר בשנות בשיא שלו).
באלבניה הקטנה יש סצינת מוזיקה מאוד מסקרנת והמון אומנים איכותיים. בשנה שעברה הם היו אמיצים וזה מאוד השתלם להם. אם היו ממשיכים באותו הקו אני בטוח שזכיה אלבנית תהיה אפשרית (אחרי הניצחון השנה של ישראל הכל יכול לקרות...).
והשפה האלבנית מהממת בעיני. כל הכבוד להם. מקוה שלא משנה מי יזכה, השפה תישאר.

alma velama

New member
אלבניה שוגה בניסיון להפוך את הפסטיבל שלה לסן-רמו

אני מכבדת מאד מדינה ששומרת על מסורת ארוכת שנים ללא קשר לתמורות הפוליטיות וליציאה שלה מחשכת ימי הביניים תחת שלטון קומוניסטי אכזרי ומושחת לפני פחות מ-30 שנה. בשביל מדינה עם בקושי 3 מיליון תושבים, זה הישג לא מבוטל להציג 22 עד 30 שירים חדשים מדי שנה במופע שמתוכנן בקפידה ומתפרס על פני שלושה ערבים רצופים (גם אם לא חף מבימוי לא מהודק) . יחד עם זאת, נראה לי טעות לאמץ את הגישה של סן-רמו ואין צורך בשני ערבים רצופים כדי להקשיב לשירים פעם בליווי תזמורת ופעם ללא. יש כאן יומרנות מסויימת שמתבקשת אולי מהקירבה לאיטליה ומהשאיפה להגיע למקצוענות של האיטלקים, אבל המטרה אינה תמיד מקדשת את האמצעים. נדמה לי שהאלבנים שגו כאשר השאירו את ההדחות לשלב הגמר ולא הסתפקו בכך אלא גם איפשרו לשופטים לבקר את המודחים במעמד הזה. אני מקווה שהאלבנים יסיימו במקום נמוך השנה בין אם זה יקרה עוד בחצי הגמר או בגמר משום שלא יכול להיות שבשנת 2019 ישלחו שיר 'רזה' מבחינה מלודית שלוקח את עצמו בחשיבות כל כך תהומית בזכות הרבדים המוסיקליים בעיבוד התזמורתי. אם התזמור הוא זה שבעיקר מעניק לשיר מימד אתני-רוחני בגשר הארוך ביחד עם נהמות מסוג 'אה-אה-הי-יו-יו', אזי יש כאן יותר יצירת אוירה מאשר שיר בנוי לתלפיות והדבר יהיה בעוכרו (אלא אם כן קיבלנו הערב סקיצה שתעבור אלבניזציה מסוג אחר).

למרות ההדחה של רוב הפיבוריטים בחצי הגמר

קשה לי להאמין שהאלבנים יתנו למשהו שלא היה מסומן מראש לזכות
הם ראו את התגובות להדחתם של מירוד ואורל והביקורות הרבות שהיו גם באלבניה על הקדם (כמה ציטוטים בולטים "איך המנהל האמנותי של התחרות משתתף בה?" או "יש שמועות על כך שהקדם מכור").
לכן לדעתי הם יבחרו בסוני או ג'ונידה, מבין 2 השירים האלו אני מעדיף את השיר של ג'ונידה למרות שגם הוא רק בסדר ביחס לקדם המצוין שיש פה.
החיקוי של קפריסין 18+אוקראינה 13 הוא המקום האחרון שלי.
כדעת הרוב גם דעתי שרוב השירים הטובים הודחו אתמול
הפיבורטים שלי היום הם:להקת אלר, ג'ירג'י, אלטון ושני הדואטים
בויאן ואליזה גם טובים+.

alma velama

New member
שיר שמסתיים בנפיחת טרומבון כמו KEEP THE FAITH

וזה לא סימן מעודד במיוחד עבור אלבניה, אלא שבניגוד לגיאורגית שניסתה להיכנס לנעלים של הדיוות הגדולות של שנות ה-90' עם מראה כעוס ומסר מטיף, האלבנית מביאה גוון פולקלוריסטי וסאונד אתני עם מסר שהאלבני הממוצע כנראה מזדהה איתו היטב - המחיר של קריעת משפחות בשל הצורך להגר כדי להגיע אי פעם לרמת חיים טובה יותר וקריאה לחזור למולדת. הפאתוס הדרמתי בהתחלה מתמוסס לרעת תוגה וקינה מתמשכות, מייגעות ומייסרות.
מתבקשת השוואה גם בין השיר של ג'ונידה לקליאופטרה (יוון 1992). תספורת הקארה של ג'ונידה עשויה להזכיר נסיכת נילוס אקזוטית, אבל אצל היווניה פאתוס העבר הדרמתי הוא הקדמה למסר של תקווה בתוך ים של אי-ודאות ועתיד לוט בערפל. עושה רושם שהאלבנים העדיפו מסר לצרכי פנים על פני יציאה למרחב.

צוות Kuss

New member
הבנתי שהיא הצהירה שבאירוויז היא תשיר באלבנית

בהמשך להצלחה שלהם משנה שעברה בשפת המקור. אני מסכים עם מה שכתבת. זה גם מזכיר לי קצת את ארמניה 17, וזו לא מחמאה. דעתי על השיר והזמרת יובא להלן באמצעות ציטוט של ביבי: "את לא מעניינת, את משעממת". דבר אחד בטוח: אירוויז 2020 לא יתקיים בטיראנה.

alma velama

New member
שמירה על שפת המקור זה הדבר היחיד שעוד איכשהו יפעל לטובתם

טירנה עושה לי מיגראנה ואצטט בעניין השיר האלבני שוב את ביבינוקיו:
'לא יהיה כלום כי אין היידי כלום'.

צוות Kuss

New member
זה שיר מתיש. היא צורחת וצווחת, מקננת ומייללת.

אוי שתסתום כבר. לא, שאין לתאר. איפה זה ואיפה השיר המצוין שלהם משנה שעברה. הם שבו למסורת הצווחניות שנשארות בסמי. יש לי תחושה שגם כאן הגורל לא יהיה אחר. סמרטטת!

לא כזה נורא כמו שראיתי שקוטלים בפייס

זה בודאי לא שיר זוכה ואפילו לא טופ 10 אבל גם לא מקום אחרון.
לדעתי האלבניזציה רק תעשה לו טוב.

babyface19

New member
בדיוק ככה....

"חזרה אל כדור הארץ" לא כזה שיר נורא.
אנשים קוטלים בפייס, כאילו הם שמעו כבר את יתר השירים ביחס אליו שעוד צריכים להיבחר/להיחשף.
אלבנזציה תעשה לו טוב, ויותר מכך לטעמי שמירה על שפת המקור האלבנית בביצוע על במת "אקספו ת"א" אולי תשמור אותו בחיים לגבי העפלה לגמר.
&nbsp
איזה כיף יהיה לי לראות במאי ממש קרוב אלי את דמוי גלי עטרי בצעירותה, כשהביאה לנו עם "חלב ודבש" את ה-repeat חחחחח

DH1212

New member
למל"מ - לא מועיל, לא מזיק.

השיר לא קיטצ' ובשפה שאינה אנגלית, דבר שכן תורם למגוון השירים.
&nbsp
השיר עצמו לא רע. אבל גם לא מתעלה מעל שירים אחרים באותו ג'אנר בשום צורה.
אם הוא כן יגיע לגמר, אני צופה לו את אמצע הטבלה.

E u r o b o y

New member
אחרי השיר הטוב בתולדותיה, אלבניה חוזרת לעידן הלמל"מ

&nbsp
אני מניח שאחרי אלבניזציה זה יהיה טוב יותר, אבל לא רואה תרחיש שהשיר הזה יהיה שוס באירוויזיון אצלנו. בשנה שעברה, לעומת זאת, אחרי ששמעתי בפעם הראשונה את בושפפה, אמרתי שיש פוטנציאל.
&nbsp
להבנתי הזמרת אמרה שהיא תשאיר את השיר באלבנית, לפחות זה איכשהו ייחד אותו

tajci

New member
והנה ראיון חביב איתו

https://youtu.be/LPGzJSBzqsw
באמת אחד הגדולים של אלבניה, וכל כך חבל שלא המשיכו בקו הזה(ובחרו אומנים/יוצרים קצת יותר מסקרנים).
לגבי השיר שנבחר- כשהתפרסמה הרשימה הוא הכי בלט לי בשמיעה ראשונה. ההופעה בלייב היתה קצת מתישה(בגלל העיבוד ובעיקר בגלל הבימוי). הוא חייב לעבוד עיבוד מחודש(ולהתאים את עצמו לחיים נפרדים מהתזמורת החיה). שמח ממש שהוא ישאר באלבנית.
נמתין לגרסה המשופרת ואז נוכל להעריך טוב יותר את סיכויו. קשה לי לראות אותו כרגע מתבלט.

babyface19

New member
הטוב ביותר בתולדותיה מ-2004 ואילך במשך 16 שנות השתתפות?

לא נראה לי.
מבחינתי בשלוף 2008, 2009 ו-2010 בקלות עולים עליו, ויחד עם זאת בין 5 הטובים.

למעלה