מערכת נווט/מכשירים שעשויה לעניין את חובבי ה DIY

gb228

Active member
מערכת נווט/מכשירים שעשויה לעניין את חובבי ה DIY

[URL]http://www.sailoog.com/openplotter[/URL]

מערכת מבוססת RASPBERRY PI + כרטיס שפותח על ידי מפעילי האתר (הכרטיס נקרא על שמו של MOITESSIER - זה ש "שבר את הכלים" ב GOLDEN GLOBE RACE המקורי).

מערכת נווט מבוססת OPENCPN
מקלט AIS דו ערוצי
מצפן + נתוני הטייה
ברומטר
+ תכונות נוספות ואפשרות לחיבור ציוד נוסף (למשל PYPILOT שהוא פרויקט נפרד לבקר הגה אוטומטי).

פרט לכרטיס היעודי, שהוא החלק היקר ביותר ואותו חייבים לקנות מהאתר, השאר זמין בשוק החופשי ונראה שבאזור של כ 300 דולר ניתן להרכיב מערכת מלאה (RPI + כרטיס + אנטנת GPS + אנטנת AIS + אספקת כוח).

JustSailing

New member
מגניב ביותר אך לחלוטין משהו שניתן לבנות לבד

אצלי בסירה
RASPBERRY PI
dAISy - מקלט AIS במחיר של 50$
מפצל אנטנת VHF - מפצל "חכם" שנותן קליטה/שידור למקמ"ש אבל רק קליטה ל-AIS
אנטנת GPS כפתור פשוטה ואיכותית
מסך חיצוני ופנימי
&nbsp
&nbsp
מה שכן, ממליץ על מסך גדול במידה ובונים לבד, לצערי הלכתי על מסך 7" ואין ספק שאעבור ל-11 או 13 בהמשך.
&nbsp

gb228

Active member
גם אצלי המערכת היא RPI

מקלט AIS במקרה היה לי עוד קודם והוא מחובר ל RPI (אם אינני טועה ה DAISY קולט רק על ערוץ אחד) וגם אני עובד עם מקלט GPS "עכבר".
המסך שלי - מעל שולחן הנווט, הוא למעשה טלויזיה של 12וולט שקניתי בחנות קראוואנים בחו"ל - מאוד נוח. הרגע במילא אין לי מקום למסך בקוקפיט, אפילו קטן יחסית, אבל אין כל בעיה להשתמש בטאבלט שמריץ remote desktop מול ה RPI.

בכל זאת אני רואה ייתרון לכרטיסון שהם ייצרו, בעיקר למי שעדיין אין לו AIS - תמורת עלות סבירה לחלוטין מקבלים מערכת קומפקטית שמתלבשת ישירות על ה RPI + פוטנציאל למערכת הגה אוטומטי.

כמו כן - חבילת התוכנה שהם ייצרו לא מחייבת את הכרטיסון (למשל, היא גם תומכת במימוש AIS עם דונגל של DTV) והיא מספקת כבר את OPENCPN ו ZYGRIB מותקנות למי שלא רוצה להתעסק עם כל התקנת ה RASPBIAN והתוכנות הנלוות.

mirmirony

New member
מפות למערכת זו

האם התוכנה מגיעה עם מפות ?
אם לא, איפה ניתן להוריד מפות מתאימות ל opencpn ?
תודה

gb228

Active member
תלוי באזור ההפלגה

יש אזורים עבורם יש מפות חופשיות - למיטב ידיעתי דוקא לאיזורי הים התיכון אין.
אחרת - מפות מגורמים מסחריים - האתר של OPENPN מציין עם אלו התוכנה יודעת לעבוד
כמו כן אפשרות של סריקת מפות נייר והמרה לקבצים שהתוכנה יודעת לעבוד איתם (זה פורמט שנקרא BSB, התהליך קצת ארוך ודורש עבודה)

mirmirony

New member
מפות

תודה על התשובה.
האם תוכל להפנות אותי לאתר להורדה או רכישה של מפות לאיזור מזרח הים התיכון
תודה

GuyRom

New member
אצלי פשוט התקנות על לפטופ + מימוש בקר הגה בארדואינו

למימוש "פלוטר" לקחתי לפטופ משומש, התקנתי OPENCPN וחיברתי GPS ב USB, עובד מעולה (מפות ים תיכון מצאתי בשיטוט ברשת)
לשידרוג המערכת הוספתי מקלט AIS קטן ואנטנה יעודית משלו (DAIS) נותן לי כ 15 מייל קליטת AIS.
לגבי הגה אוטומטי, אחרי שהאוטוהאלם הישן התפגר בניתי בקר מבוסס ארדואינו וכרטיסון מצפן מגנטי שעובד לא רע (עדיין דורש ליטוש בתוכנה לשיפור התנהגות)

אגב, אני בדיוק בוחן אופציות למחמוש שליטה מרחוק על הלפטופ מטאבלט, אשמח להמלצות

gb228

Active member
לא חסרות תוכנות REMOTE DESKTOP לאנדרואיד

אם תגגל REMOTE DESKTOP ANDROID TO PC , תקבל לא מעט תוצאות.

הבעיה העיקרית היא שהן בנויות על מצב בו האנדרואיד והמחשב יושבים על רשת וייפיי עם ראוטר שמנהל את הכתובות. בסירה זה לא המצב (אלא אם אתה מתקין ראוטר). אבל למיטב ידעתי החל מגרסה מסוימת של חלונות (נדמה לי 8, אולי 7, וייתכן ורק ה גרסאות PROFESSIONAL ולא ה HOME) ניתן להגדיר על ה PC מין ראוטר וירטואלי כך שהמחשב מתנהג כאילו הוא על רשת וייפיי רגילה.
לא זוכר הרגע את הפרטים.

כמו כן יש אפליקציות אנדרואיד שמבצעות את הקשר ב BLUETOOTH

לגבי ההגה האוטומטי, תסתכל על הפרויקט של ה PYPILOT - הוא מבוסס ארדואינו ויש קוד ב GITHUB שאולי עזור לך.

דרך אגב - גם אם זה PC נראה לי עדיף להתקין עליו לינוקס כלשהו ולא חלונות - איכשהו נראה שזו הסביבה האמיתית של כל המייקרים למיניהם. גם OPENCPN וגם סביבת הפיתוח של ארדואינו עובדות על לינוקס.

למעלה