עובי כבל לפאנל סולארי

JustSailing

New member
עובי כבל לפאנל סולארי

שלום,

נמצא כעת בהתקנה של זוג פאנלים לסירה ואשמח להתייעצות על כבלי החשמל.

המערכת:
- 2 פאנלים של 120W כ"א
- מרחק של כ-5 מטר למצברים
- זרם מקסימלי (יצרן) לפאנל - 6.9amp
- הפאנלים מורכבים באזור הבימיני בירכתיים, יחוברו לכדי כבל אחד (חיבור מקבילי) ואז כבל אחד ירוץ לבקר.

לפי מספר מחשבוני רשת וחישובים פשוטים שלי כבל של 10AWG אמור לשאת בעומס. זה אומר כבל 2.5 מ"מ.

השאלה שלי היא האם כבל חשמל ביתי פשוט מספיק טוב? לחלק שבו הכבלים חשופים לאור שמש אשתמש בכבל ניאופרן אבל לכל הכבל שרץ בסירה וכבל הבקר-מצברים אפשר להשתמש בכבל סטנדרטי ביתי.

תודה על העזרה

shachargl

New member
הבעיה עם כבלים רגילים שהם יותר פגיעים ללחות שחודרת לתוך הכבל

ולאורך זמן זה יכול ליצור בעיות. לא הייתי מחליף את כל הכבלים בסירה אבל לדעתי לכבלים חדשים (ובעיקר מרכזיים) הייתי משתמש בכבלים ימיים (מצופים בדיל). יש להם גם עוד יתרונות כמו עמידות בחום או לשמנים (אם הם צריכים לעבור דרך תא המנוע או באיזור הבילג)
יש כל מני אתרים כמו - http://www.bestboatwire.com/ עם מחירים סבירים

lunatick

New member
לחות שחודרת לכבלים:

יש כבלים יעודיים לסביבה הימית השתמשנו בהם במנופים בנמלים. השיטה שלי לאטום את הכבל היא לחמם קצת את הקצה ולטבול בלנלין וסוף לקורוזיה.
אני מאנך את העיניות ואז טובל בלנלין. אם אין צורך בעין מאנך את הקצה כנ"ל לוסטרה קלמרה וכל אבזר אחר שיום אחד יתחשק לי לפרק.

zina71955

New member
למה להסביר. תיכנס באינטרנט למונחacetylated lanelin akcohol

וקרא את ההסבר וההגדרה

gb228

Active member
אני חושב שהכוונה היתה ל lanolin

שנעשה בו שימוש כחומר משמר/אוטם בכל מיני אביזרים (בעיקר מעץ) - כנראה שהיה יותר נפוץ לפני שהופיעו חומרי אטימה מודרניים יותר.

lunatick

New member
יתכן ואתה צודק

למדתי על חומר הפלא (שומן שמופק מצמר כבשים) מהשותף האנגלי שלי והם מבטאים O כפתח -.
אין כמוהו לשמור שברגים ואומים לא יתפסו בחלודה ושהאטבים + - בבטריה לא יצבעו בירוק.
יואב

אק2020

New member
תיקוןהחומר

לנולין הוא מוצר טבעי המופק מבלוטות חלב של כבשים.

gb228

Active member
יש לך טעות בהמרה מ AWG לממ"ר

הנתון שכתבת הוא קוטר הכבל.
שטח החתך המילימטרי עבור 10AWG הוא כ 5.5 ממ"ר.
הכבלים הביתיים של 2.5 ממ"ר זה בערך 13AWG

כפי שכבר נכתב, לכבל כזה, ובעיקר מכיוון שחלקו נמצא מעל הסיפון, הייתי הולך על כבל מצופה בדיל.

gb228

Active member
אם זה עוזר לך - אלו קטרי הכבלים שאני השתמשתי

פנל 230 וואט שמוציא 30 וולט - כך שהזרם בין הפנל לבקר מעט גבוה משלך ובין הבקר למצבר הזרם כמעט כפול משלך.
הפנל יושב על קשת בירכתי הסירה ואורך הכבל בינו לבקר הוא כ 10 מטר (עם כל הפיתולים בדרך)
הכבל בין הבקר למצברים הוא כ 6 מטר (שוב, בגלל הדרך שהוא עובר דרך תא המונע ומתחת לספסלים)
לקטע בין הפנל לבקר יש לי כבל 10AWG (כ 6 ממ"ר)
לקטע בין הבקר למצבר יש לי כבל 4AWG (כ 25 ממ"ר)

אני מודה שהחישוב שלי היה די שמרני על מנת להקטין למינימום את מפל המתח על הכבלים. המקובל הוא לנסות להגיע ללא יותר מ 3% מפל מתח, אם זכרוני אינו מטעה אותי חישבתי לפי 2%.

7A (בצהרים של יום שימשי) גם כבל קטן יותר יכול לשאת. הבעייה
היא עם האורך/המרחקים שעלולים לגרום למפל מתח.

למעלה