RASPBERRY PI לשייטים

gb228

Active member
RASPBERRY PI לשייטים

לפני מספר שבועות היה כאן דיון בנושא ה RASPBERRY PI ורון כתב שהגיע הזמן להרצאה טכנית או מדריך בעברית.
בגלל היקף החומר הרצאה בנושא כזה נראה לי שלא תתרום הרבה, אבל החלטתי לנסות להרים את הכפפה ולכתוב מדריך.
מטעמי זמן פנוי זה יגיע בהמשכים ולהלן החלק הראשון.
מי שרוצה להתנסות יכול להתחיל להצטייד ועד שיהיו לו כל המרכיבים כנראה יגיע גם ההמשך של המדריך.
אלו שכבר התנסו ב RPI מוזמנים להעיר ולתקן

צבינגי

New member
שימושים בערכה

אילו יישומי שיט ניתן להריץ על המערכת...האם בכוונתך שיש להתקין WIN 10 OS כמערכת מובילה ומוכרת לרוב המשתמשים ואיזה נפח כרטיס נדרש עבורה?
האם OPENCPN רץ על RASPIAN ?
בנושא גלישה באינטרנט, לא מצאתי דפדפן שרץ על RASPBIAN...תוכל להרחיב?
אני משתמש בערכה....הרבה תקלות עם כרטיסי SD ....יש לך המלצה על סוג אמין שלא יקרוס אחת לתקופה?
אם אין דפדפן שניתן לכתוב בו חיפוש בעיברית דרך המקלדת, האם בכוונתך לשימוש בהרחבת עיברית למקלדת הוירטואלית?- מנסיוני, RASP לא תומכת בחיפוש עיברית...נא הרחב בנושא
הלוח המסופק עבור המערכת די רגיש.....האם שינויי מתחי חשמל בסירה לא יגרמו לנזק? (כמובן שניתן להחזיק לוח חלופי בעלות זולה (סיני, שלא הייתי סומך עליו)
למערכת RASP יש לא מעט "תקיעות" ....לא מצאתי דרך להתגבר עליהם ,מלבד RESET....קצת בעייתי למערכות ניווט.....אשמח אם תרחיב בנושא

תודה ובהצלחה

gb228

Active member
תשובות

מה שאני התקנתי, ואת זה אתאר, זה התקנה של OPENCPN. יש גם ZYGRIB - טרם התקנתי ואם אעשה זאת אוסיף גם כן לתיאור.
לא אתקין W10 מכיוון שהגרסה שהופצה ל RPI אינה גראפית בכלל.
ה RASPBIAN מגיע עם דפדפן משלו (ברח לי השם הרגע אבל מופיע בתפריט הראשי תחת סעיף אינטרנט)
למחשב כזה הייתי רוכש כרטיס טוב של חברה מוכרת כמו SANDISK ולא משהו סיני מאיביי. מנסיון שלי תקלות קורות רק בניתוק מתח ללא כיבוי מקדים - מגבלה מסוימת אבל אני מצליח לחיות איתה (אצלי בד"כ ה RPI נשאר במילא דלוק כל הזמן כי רצה עליו גם תוכנה שאוספת נתונים מבקר הטעינה של הפנל הסולארי גם בזמן עגינה). בכל מקרה זו הסיבה שאכסה גם את נושא הגיבוי. ניתן לפתור את זה גם בדרכים מתוחכמות (אספקה כפולה, זיהוי נפילת מתח במקור הראשי, כיבוי מסודר וניתוק של המקור החלופי)
יש תמיכה בעברית ב RASPBIAN אבל דורשת התקנה מיוחדת - אני מקווה לעבור גם על זה
המתח ללוח במילא עובר דרך ממיר כלשהו (הלוח עובד על 5 וולט) כך שהבעיה היא לא עמידות הלוח אלא עמידות הממיר. יש הרבה ממירי מתח עם שקע USB שמיועדים לשוק הרכב. אני יכול לתת הפנייה לספציפי שאני קניתי.
יש לי היום 4 RPI פעילים - אחד בסירה, 3 בבית - אחד מחובר למערכת השמע, אחד מחובר לטלויזיה ואחד משמש כשרת ביתי. כולם עובדים 24/7 ללא תקיעות כלשהן.
ה RPI הישנים היו קצת חלשים וייתכן ותוכנות מסוימות נתקעו עליהם (גם OPENCPN ממש קירטע ונתקע לא מעט בפעולות של ZOOM). הרושם שלי הוא שמודל 2 B מהווה קפיצת מדרגה.

כפי שכתבתי במסמך - ה RPI זה לא פתרון למי שמחפש משהו OUT OF THE BOX

gb228

Active member
מעולם לא עשיתי זאת

אז לא אוכל לתרום בנושא זה.
אני מניח שזה די ספציפי לסוג הטלפון ונדרשת התקנת דרייבר כלשהוא - כך שזה כנראה תלוי האם יש או אין דרייבר ללינוקס, ואם יש האם הוא קיים גם כקובץ מקור שניתן לקמפל עבור ה RPI.

לוויני עליי. נראה שמעשי וזול רק להוריד קבצי גריב.
ישנם סרברים שמקבלים שאילתה מוגדרת ומחזירה קובץ מייל עם גריב בהתאם.
רק שאז נדרשת אפליקצית מייל קטנה. או שאולי קיימת "תפירה" ופתרון פשוט לנושא הזה?

gb228

Active member
מסמך מעודכן

היה לי קצת זמן אז הנה מסמך עם עוד מספר צעדים קדימה
נא לשים לב שאני גם מתקן פה ושם דברים שנכתבו בגרסה קודמת.

OpenElec היא מערכת מבוססת קודי שמטרתה סטרימר וידאו. ואילו
Raspbian בנוייה לחישובים אריתמטיים מהירים שנדרשים במע' ניווט.

המערכת גמישה ופשוטה ויש עוד מערכות הפעלה חופשיות עם יתרונות שונים.

gb228

Active member
OPENELEC זו הפצה "סגורה" של לינוקס

שקיימת גם עבור הפלטפורמה של RPI
זו הפצה שכל יעודה הוא מרכז מולטימדיה - אין כל אפשרות להוסיף לה תוכנות (למשל - אפילו דפדפן אין בה) אלא רק הרחבות שמתאימות לפורמט שלה, שבאופן טבעי מוכוונות מולטימדיה. לחיבור לטלויזיה בבית זה נהדר, בסירה אין לה כל שימוש.
RASPBIAN היא הפצה "גנרית" של לינוקס (בדומה לדביאן, אובונטו וכו') שמאפשרת התקנה של כל תוכנה שעברה קימפול עבור RPI (או שיש לה קבצי מקור שיכולים להתקמפל עבור RPI).
עוד לא הגעתי לשלב הזה במדריך שלי (מקווה שבקרוב) אבל על מנת שיהיה לך OPENCPN על ה RPI אתה יכול או להתקין גרסה מקומפלת (לא תמיד הכי עדכנית) או לקמפל לבד.

למעלה