מתן שם לתינוק לאם ישראלית, אב זר

LeeluDallas

New member
מתן שם לתינוק לאם ישראלית, אב זר

שלום לכולם,
אשמח לעצה מניסיון אישי (!) - אם הייתם במצב דומה, ואיך התמודדתם.
אני (אזרחית ישראלית) בהריון, ובעלי (אמריקאי) על ויזה ב/1. הלכנו לסיור חדר לידה ועצרנו לדבר עם הפקידה במשרד לרישום ילודים. היא אמרה לנו שבגלל שבעלי הוא "דרכונאי" התינוק באופן אוטומטי מקבל את שם המשפחה שלי (??), לא את שלו.
בנוסף, היא אמרה שהם רושמים אותו בתור "טוען לאבהות" ואז משרד הפנים מחליט האם לרשום אותו בתור האב של התינוק (אני משערת שעל פי נוהל הוספת פרטי אב לקטין https://www.gov.il/BlobFolder/policy/adding_parent_to_minor_israeli_register_2014/he/2.2.0007_0.pdf).

בעיה נוספת - הסטטוס המשפחתי שלי הוא עדיין "בבירור" , ולפי נוהל רישום לידה בארץ, פרטי האב יהיו רק (!) פרטי האיש שלו האם נשואה לפי תעודת הזהות. (https://www.gov.il/BlobFolder/policy/birth_registry_in_israel_procedure/he/2.2.0001.pdf)

אנחנו נשואים מעל 300 יום ולכן לפי הנוהל משרד הפנים צריך לרשום את בעלי בתור האב, למיטב הבנתי.

יש לכם מושג:
א. האם אנחנו יכולים לבקש ששם המשפחה של התינוק יהיה שם משפחתו של בעלי, לא שלי, בזמן הרישום המקורי? (אני לא שיניתי את שם משפחתי, ולא מתכוונת לשנות כרגע)
ב. אם לא, והתינוק נרשם תחת שם המשפחה שלי, כמה קשה לשנות במשרד הפנים את שם המשפחה לשמו של בעלי?
ד. לאור המצב הנוכחי, מה הסיכוי שירשמו את בעלי בתור אב התינוק מבלי שנצטרך ללכת לריב עם משרד הפנים?
ג. האם הוספת שמו של בעלי בתור אב לתינוק משנה את הרישום של תעודת הלידה המקורית? אנחנו צריכים שהוא יהיה רשום בתור האב בתעודת הלידה המקורית (!) על מנת להוציא לתינוק דרכון אמריקאי.

תודה מראש!

LeeluDallas

New member
תודה, אבל המצב שלנו לא מצוין במפורש בחוק בגלל סטטוס "בבירור"

בגלל זה שאלתי.
בנוסף, הפקידה במשרד רישום ילודים אמרה שאפילו אם אנחנו רשומים כנשואים בתעודת הזהות שלי, ולבעלי עדיין אין ת.ז. ישראלית, היא תרשום את התינוק תחת שם המשפחה שלי, באופן מנוגד לחוק שצוטטת (שאומר שתינוק לזוג נשוי מקבל אוטומטית את שם משפחת האב).
אשמח לעוד תשובות מניסיון אישי בלבד.

LeeluDallas

New member
עידכון - שינוי סטטוס ל"נשואה"

עידכון: הלכנו למשרד הפנים בתחילת יוני, בדיוק 6 חודשים ויומיים אחרי שאושרה הבקשה לאחמ"ש עבור בעלי. כשביקשתי לעדכן את הסטטוס שלי לנשואה הפקיד אמר "אבל אנחנו מעדכנים רק אחרי 6 חודשים בב'1". כשהודעתי לו כשהחוק אומר מקסימום 6 חודשים בסטטוס בבירור, והראיתי לו ספח ישן שמראה שכבר הייתי בסטטוס בבירור באוגוסט 2016 (עידכנתי סטטוס לפני שהגשתי בקשת אחמ"ש), הוא הלך להתייעץ עם פקידה אחרת ואז החליף לי את הסטטוס בלי בעיה. עכשיו אני רשומה כנשואה, השם של בעלי רשום בעברית בספח שלי (שימו לב שזה מאוית כמו שאתם רוצים!), ולא רשום מספר ת.ז. כמובן כי אין לו עדיין ת.ז. ישראלית.
תודה לכולם על העזרה, בייחוד לJKAMM על התשובות המפורטות והעידוד!
נעדכן לגבי רישום שם האב בתעודת הלידה של התינוק אחרי הא'5 ו/או הלידה :)

בלוז2

New member
הייתי בדיוק באותו מצב כמוך

כשילדתי הסטטוס שלי היה בבירור ובעלי היה עם ויזה B1. לא בקשתי לרשום את התינוק עם שם המשפחה שלו ורשמתי אותו בשמי.
לאחר כמה חודשים הגעתי למשרד הפנים עם מסמכים על מנת לבקש שיכירו בבעלי כאביו של בני. הבקשה נדחתה מכיוון שחייתי במדינתו ( כשנה) התגוררנו אצל ההורים לו ולא היה לנו חוזה שכירות וחשבונות להציג. נאמר לנו שכדי לרשום את בעלי כאב עלינו לעבור בדיקת אבהות.
למרות שדחינו זאת בסופו של דבר לקחנו עו"ד ובצענו את בדיקת האבהות וכרגע אנו מחכים לפסק הדין שיגיע בדואר כדי שנוכל לרשום את בעלי בתור האב בתעודת הלידה.
באתה הזדמנות בקשנו מהשופט לשנות את שם הילד לשמו של בן זוג והוא אישר. זה מופיע בצו בית המשפט שעלינו לתת למשרד הפנים.
אני מקווה שעזרתי . אני מאחלת לך הצלחה

LeeluDallas

New member
וואו תודה על השיתוף

זה מצב ממש מעצבן, מצטערת שהייתם צריכים לעבור את זה. את יודעת האם תעודת הלידה של התינוק תשתנה, או רק שם המשפחה שלו?
המצב שלנו קצת שונה כי אנחנו באמצע תהליך מדורג ויש לנו חשבונות משותפים וכו'. למעשה, הסטטוס שלי אמור להשתנות ל'נשואה' בסוף החודש, אבל אני אלך למשרד הפנים לדבר איתם.

בלוז2

New member
תעודת הלידה גם תשתנה.

אם חייתם בארץ ואתם באמצע ההליך המדורג אני מקווה שבאמת יהיה לכם יותר פשוט ותוכלו לכתוב אותו בתור האב.
לידה קלה והמון בהצלחה

Jkamm

New member
תשובות

אם בעת הלידה תהיו נשואים לפחות 300 ימים - יש לרשום את בעלך כאבי הילד, ללא כל דרישה נוספת.
לגבי השאלות:
א. כיוון שאתם לא רשומים כנשואים, פקידת הרישום בבית חולים תרשום לילד את שם משפחתך, ותצטרכו לגשת למשרד הפנים כדי להסדיר את ההכרה באבהות ובחירת שם המשפחה.
ב. ברגע שיכירו בבעלך כאבי הילד, אתם יכולים לבחור את שם המשפחה (שלך, שלו או שניכם) ומחליפים במקום.
ד. אם אתם נשואים מעל 330 ימים לפני הלידה, אמורים לרשום אותו כאבא ללא כל דרישה נוספת. ואת זה תצטרכו להסדיר במשרד הפנים ולא מול פקידת הרישום בבי"ח.
ג. גם אם ההכרה באבהות תיקח לכם זמן, ההכרה היא מהלידה (להבדיל מאימוץ), לכן הוא יירשם כאב גם בתעודת הלידה.
יוני קם

randyloo

New member
משהו לא ברור לי

בג"צ קבע שבמקרה של אם ישראלית ואב זר משרד הפנים חייב לקבל את הצהרת האבהות. מדוע זה לא מתבצע בפועל ולמה אף אחד לא מגיש בג"צ נוסף על זה?

Jkamm

New member
זה מתבצע בפועל

מקבלים הצהרת אבהות (במקרים המתאימים), אך רק בלשכה ולא בפני הפקידה בבית החולים.
יש נוהל מסודר שקובע מתי מספיקה הצהרה, מתי צריך להוכיח את האבהות בראיות חיצוניות ומתי בדיקה גנטית.

randyloo

New member
ממה שאני שומע

משרד הפנים עושה בעיות ברישום פרטי אב גם כאשר האם ישראלית. במקרה כזה אין צורך בבדיקה גנטית ובכל זאת זה קורה.

בלוז2

New member
כחלק מהנוהל במקרים מסוימים אפשר לדרוש בדיקת אבהות

במקרה שלנו בגלל שגרנו בחו"ל ולא בישראל בקשו להציג חוזה של דירה וחשבונות שלא היו לנו ולמרות שהצגנו מסמכים רבים אחרים , כולל מכתב ממקום עבודה ותלושי משכורת, הבקשה נדחתה.

randyloo

New member
זה עדיין בניגוד לפסיקת בג"צ

אני מחכה לעורך הדין שירים את הכפפה ויתבע ליישם את פסק הדין. אלה הדברים שמשנים מציאות.

למעלה