אשוח בבית מלון

אשוח בבית מלון

מתברר שזה לא דבר פשוט להציב אשוח בבית מלון בחגיגות סילבסטר. בתי המלון מסרבים להציב עץ אשוח מחשש שהרבנות תשלול את תעודת הכשרות של המלון.

מכתבה שהתפרסמה לפני כשנה נראה שיש רגליים לחשש. הרבנות טענה שהרב המקומי מוסמך להחמיר על פי החוק בנושאים שהוא מוצא לנכון.

אין שחר לטענת הרבנות. ס' 11 לחוק איסור הונאה בכשרות קובע- "במתן תעודת הכשר, יתחשב הרב בדיני כשרות בלבד."

סעיף זה התפרש בבגצ כחל רק על הגרעין הקשה של הכשרות. הווה אומר שעל הרב להתייחס לדיני הכשרות במובן המצומצם ולא לאורח החיים של בעל העסק. לכן התקבלה עתירה נגד שלילת תעודת כשרות לבית עסק של יהודיה משיחית רק בגלל אמונתה הדתית (פנינה קומפורטי נ' מועצת הרבנות הראשית לישראל).

הוא הדין בעניננו. אין לשלול תעודת כשרות מבית מלון בגלל שהוא שם עץ אשוח בחג המולד. כל עוד אין חשש שהאוכל עצמו לא כשר אין לשלול תעודת כשרות.

http://travel.walla.co.il/item/2918195

randyloo

New member
כפיה דתית מזמן חצתה את הרף החוקי

ולמה בגן אירועים שיש בו מסעדה לא כשרה אסור לערוך חתונות? ולמה בבית מלון אסור שתהיה מסעדה אחת כשרה ואחת לא כשרה עם מטבחים נפרדים? ולמה בסופרמרקט אסור למכור מוצרים לא כשרים? ולמה בפסח אסור לקנות מוצרי חמץ?

schlomitsmile

Member
מנהל
כמובן שמותר לקנות חמץ בפסח

לבתי עסק בישובים שמרבית אוכלוסייתם יהודית
אסור להציג חמץ למכירה.
&nbsp
אוכל לא כשר בחתונה- מניחה שיש רבנים שיסרבו לערוך חופה
ויש כאלה שלא יתעסקו בשאלה.
ויש זוגות שיתחתנו בלי רב ואז בכלל הסוגיה לא עולה

אין חוק שאוסר אוכל לא כשר בחתונה.
&nbsp
אוכל לא כשר בבית מלון- שוב, עניין של היצע וביקוש.
אם מסתובב במלון אוכל לא כשר
כנראה שמשגיח מחמיר יראה בזה סיכון,
אבל מותר למלון לוותר על התעודה שלו
ואם יוכל להתפרנס בלעדיה, כנראה שיעשה זאת.
&nbsp
שורה תחתונה- לממסד הרבני יש עלינו כמה כח שאנחנו נותנים לו

&nbsp
בעניינים האלה אין לי כ"כ בעיה איתו.
כן בעניינים אחרים כגון הפצת הומופוביה.

randyloo

New member
מסכים חלקית

לגבי חמץ בפסח, יש הרבה בתי עסק (סופר מרקטים וכד') שמסרבים להעביר חמץ בקופה כי אמרו להם שאסור.
ברור שיש הרבה ענין של היצע וביקוש אבל יש גם לחץ של גופים עסקיים לכפות כשרות גם על מי שלא מעוניין בכך.
אני אפילו לא נכנס לעניין מונופול תעודות הכשרות שגובה פרוטקשן מעסקים.
אני אישית מעדיף לעודד עסקים שהולכים נגד העדר ומציעים גם מוצרים לא כשרים אבל אלה במיעוט.

schlomitsmile

Member
מנהל
להם אסור למכור, לך מותר לקנות

אתה יכול לבחור לקנות בבית עסק ללא תעודת כשרות
או לנסוע ליפו או עיר מעורבת אחרת ולקנות שם.
עוקצו של הלחץ היה ניטל אילו היו מספיק חילונים שהיו קונים
מעסק ללא תעודת כשרות.

randyloo

New member
עם זה אני מסכים

אני מרגיש לפעמים כדון קישוט בעניין הזה.

למעלה