למה צריך תואר של 4 שנים כדי לעבוד בבית מרקחת?

למה צריך תואר של 4 שנים כדי לעבוד בבית מרקחת?

לפי מה שאני רואה העובדים בבית מרקחת הם כמו עובדים בכל חנות אחרת, הם לוקחים מוצר (תרופה) מהמדף ונותנים ללקוח. מדוע צריכים לימודים של 4 שנים בשביל פעולה כל כך פשוטה? מה כל כך מסובך בעבודה בבית מרקחת? איזה ידע צריך בשביל זה?

אשמח לתשובה,
תודה.

trilliane

Well-known member
מנהל
לא צריך תואר כדי לעבוד בבית מרקחת, צריך תואר כדי לספק תרופות

בדיוק כפי שאתה לא יכול לקנות כל תרופה כאוות נפשך ורוב התרופות מצריכות מרשם רופא. תרופה אינה סתם מוצר לבית אלא חומר פעיל שיש לו השפעה מכרעת על גוף האדם ובריאותו ולכן נדרשת זהירות רבה בנטילתה.
&nbsp
להרחבה אני מציעה שתתחיל מקריאת הערך בוויקיפדיה והקישורים החיצוניים בתחתית:
https://he.wikipedia.org/wiki/רוקח

נראה שאת קצת סותרת את עצמך

1. לא צריך תואר כדי לעבוד בבית מרקחת.
2. צריך תואר כדי לספק תרופות.

רשמת שני משפטים שסותרים אחד את השני.

ברור שלתרופה יש השפעה מכרעת על גוף האדם ובריאותו, בשביל זה הרופא שרשם לפציינט את התרופה למד 7 שנות רפואה ויודע גם להסביר לחולה איך ליטול אותה וממה צריך להיזהר. לא ברור לי מדוע עובד בבית מרקחת צריך ללמוד 4 שנים בשביל לקחת מוצר מוכן מהמדף ולתת אותו ללקוח, זה לא נראה כמו משהו שצריך תואר בשבילו.

trilliane

Well-known member
מנהל
אין סתירה, העבודה בבית מרקחת אינה רק אספקת תרופות

לעובד שאינו רוקח אסור לספק תרופות מרשם לציבור (אאל"ט מותר תרופות בלי מרשם), אבל הוא יכול לעבוד בקופה ולחייב לקוחות (אחרי שהרוקח סיפק את התרופה), הוא יכול לסדר סחורה, וכמובן למכור שלל מוצרים אחרים (לא חסרים כאלה בשום בית מרקחת...).
&nbsp
אתה צודק שאפשר טכנית לספק תרופות גם בלי רוקח, אבל המשמעות היא ויתור על בקרה נוספת באספקת תרופות (חומרים פעילים, תרופות תחליפיות, התנגשות בין תרופות, הסבר עליהן ועוד) ולכן זה לא בהכרח הדבר הנכון לעשות. זו סוגיה מקצועית שקצת גדולה על הפורום הזה, אני לא רוקחת ולמיטב ידיעתי אין כאן רוקחים שיוכלו להשיב לך. לכן הפניתי אותך לחומר בנושא (קראת?).

אספרסו2

New member
המינוח שלך שגוי

בגלל שאין לך מושג בתחום.
&nbsp
תגובות בין תרופתיות זה המינוח הנכון.
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp
&nbsp

רוקח צריך גם הרבה ידע מקצועי וגם הרבה אמינות.

למשל -
רוקח רשאי לספק תרופה מקבילה ("גנרית") ע"פ שיקול דעתו המקצועי.
&nbsp
רוקח (בהרשאה מיוחדת) רשאי לרשום מרשמים (ראה https://www.health.gov.il/LegislationLibrary/Rokhut30.pdf)
&nbsp
רוקח אחראי (בין היתר) על אספקה של תרופות ממכרות (ויש שוק בלתי חוקי לתרופות מרשם מסוימות - אופיאטים למשל)
&nbsp
זה לא משהו שהיית רוצה להשאיר ביידים של סתם זבן.
&nbsp

ב ר ז י ל י

Active member
מנהל
הסבר

שנה אחת בשביל מידע בסיסי בתרופות ובהפעלת קופה רושמת
שלוש שנים ללימודי דת כדי שאפשר יהיה להתאסלם.

למעלה