למה כשמסדרים שולחן המזלג משמאל והסכין מימין?

yossin

New member
למה כשמסדרים שולחן המזלג משמאל והסכין מימין?

ניסיתי גם הפוך (להחזיק את המזלג בימין והסכין משמאל) וזה נראה בסדר אחרי קצת התרגלות כך שזה לא מסיבה שאנו ימניים.

האם זו סתם מסורת ש"תפסה" סתם או שיש לכך סיבה נוספת/ אחרת?

תודה

trilliane

Well-known member
מנהל
למיטב ידיעתי זו כן הסיבה, וכפי שכתבת, ההפך מצריך התרגלות

ולאנשים לא נוח להתרגל בכל פעם מחדש למשהו אחר... לכן ברגע שההרגל התקבע, גם אם נניח שזו רק מסורת, זה הסדר שנוח לאנשים ולכן אם תסדר הפוך יהיה לרובם לא נוח כי הם לא רגילים.
&nbsp
חיפוש קל בגוגל (תמיד כדאי לחפש באנגלית...) מצא תשובה שמחזקת זאת:
https://www.quora.com/Why-do-Europe...er-than-the-front-as-their-US-counterparts-do
Your fork is in your left hand with the tines pointing down and your knife is in your right hand because most peoples right hand is stronger and therefore more suited to the activity of cutting.​
הסכין בצד ימין כי נוח יותר לחתוך עם היד החזקה ואצל רוב האנשים זו יד ימין.
&nbsp
When eating something that doesn't need to be cut, it is acceptable to lay your knife on the far edge of your plate and switch the fork into your right hand​
כשלא חותכים או משתמשים בסכין מקובל להניח את הסכין בצד ולהעביר את המזלג לצד ימין.
&nbsp
Eating with your fork in the right hand, with the tines pointing up has been popular in North America for many generations. This variation in behavior is most likely due to the fact that early American settlers didn't have the luxury of complete cutlery (silverware) sets. If a family shared a single knife, each person had to cut all their meat at once before passing the knife to the next person and, without the aid of a knife to position the food, it's easier to wield the fork with your more dextrous right hand​
בצפון אמריקה התקבע סידור הפוך מתקופות שבהן אנשים השתמשו בעיקר במזלג וחלקו סכין אחד עם שאר השולחן, ולכן השימוש במזלג בלבד (ביד החזקה אצל הרוב, היא יד ימין) קיבע מסורת של מזלג בימין.
&nbsp
לסיכום: לאנשים ימניים נוח יותר לעשות את הפעולה העיקרית ביד ימין ומכאן התקבעו מסורות כאלה ואחרות.

yossin

New member
תודה, אבל

אני לא יודע על סידור הפוך בצפון אמריקה
שאלתי מישהי על ארוע שם, המזלגות היו משמאל
בדקתי בסרט "אשה יפה" בקטע שמנהל המלון מדריך את ג'וליה. גם שם המזלגות היו משמאל.

נ.ב.
כיף לפגוש חברה ותיקה

trilliane

Well-known member
מנהל
למה "אבל"?
עניתי על שאלתך... זה כבר מידע עודף.

גם אני לא נתקלתי בסידור אחר בארה"ב, אבל זה לא מה שהטקסט טוען; הוא רק מציין שזה סידור עממי שהיה מקובל במשך דורות (ובקרב אנשים ממעמד נמוך), זה ודאי לא מחייב את כולם, קל וחומר מלון יוקרה.
&nbsp
נ.ב.
חברה ותיקה?

arye9

New member
בארצות הברית

היה נהוג לאכול בנוחיות כלומר הסכין ביד ימין
והמזלג ביד שמאל, ואז היו חותכים את הסטיק
ביד ימין לחתכות ואז מעבירים
את המזלג ליד ימין ואוכלים את החתכות הפרוסות
בלי להשתמש בסכין.

גם לי יצא לתהות לגבי זה

אני דווקא שמאלית יותר אבל מחזיקה את המזלג ביד ימין כשאוכלת ולא נראה שהייתי מצליחה להתרגל אחרת.
כנראה עניין של תרבות או מסורת שהשתרשה.

SicTransit

Active member
ניחוש

במשך מליוני שנים הסכין שימש לא רק לאכילה, ושאר השימושים שלו נעשו באופן טבעי כשהוא ביד ימין. מה יותר טבעי מלעשות זאת גם כשאוכלים?

SicTransit

Active member
הומינידים

מינים קדומים יותר כמו הומו הביליס והומו ארקטוס כבר השתמשו בכלי אבן דמויי סכין, אבל אם זה מאד חשוב לך אני מוכן להחליף "מליוני" ב"מאות אלפים".

למעלה