תרופה גנרית

trick me1

New member
תרופה גנרית

מדוע רופאים רושמים תרופות גנריות במקום התרופות המקוריות?

לדוגמא:במקום פרוזק(תרופה פסיכיאטרית) רופאים רבים רושמים תרופות גנריות כמו:פריזמה,פלוטין וכו'.

מה הסיבה מאחוריי כך?

הרי אם ידוע שפרוזק הוא טוב ועוזר,מדוע לא לרשום פרוזק ולתת תרופה גנרית? האם זה בגלל המחיר? או שיש סיבה אחרת?

trilliane

Well-known member
מנהל
מאותה סיבה שאנשים לא תמיד קונים מותגים אלא מוצרים מקבילים

מובן שהמחיר הוא חלק מהעניין. לפחות בישראל רופאים יכולים לרשום בהתאם לסל התרופות ובהתאם להנחיות קופת החולים, והמטרה היא מן הסתם לחסוך היכן שאפשר ולא להוציא כסף על "מותג" אם הוא לא באמת נחוץ.

קופ"ח כללית: תרופות אתיות ותרופות גנריות
מה ההבדל בין תרופה אתית לתרופה גנרית? למה תרופה גנרית עשויה להיות זולה יותר ואיך כניסתה לשוק של תרופה גנרית משפיעה על מחירה של התרופה האתית? מדריך קצר למשתמשים
http://www.clalit.co.il/he/medical/pharmacy/Pages/ety_geny.aspx

YNET: הרופא רשם תרופה גנרית: להתעקש על המקורית?
אינטרסים כלכליים עומדים בבסיס החלטת הקופות לרשום למטופליהן תרופות גנריות הזולות יותר מתרופות המקור - אך לא תמיד התרופה הגנרית יעילה באותה המידה. האם משרד הבריאות מפקח על הקופות, ומתי כדאי להתעקש לקבל את תרופת המקור?
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3890042,00.html

הערה חשובה: אני משאירה את הדיון הזה כל עוד הוא יעסוק במידע בלבד ולא יגלוש לנושאים שאינם נידונים בפורום (למשל ייעוץ רפואי / ביקורת / פוליטיקה וכו').

trick me1

New member
נכון,המחיר הוא חלק מהעניין,אבל

אם תרופה יותר זולה במקרה הזה גם יכול להיות שהיא פחות אפקטיבית.
&nbsp
"אך לא תמיד התרופה הגנרית יעילה באותה המידה"
&nbsp
זה לא כמו שאת קונה חולצה ממותגת וחולצה אחרת לא ממותגת.פה,זה משהו שאת מכניסה לגוף,אז לא ברור לי למה לקחת משהו שאמור לעזור לי אבל יהיה פחות יעיל רק בגלל שהוא זול.אני אעדיף להוציא קצת יותר ושהתרופה תשפיע.
&nbsp
&nbsp
זאת אומרת שהמחיר לפעמים בא על חשבון האפקטיביות,ולפעמים עדיף לקנות את המקור.
.

trilliane

Well-known member
מנהל
בעיקרון היא אמורה להיות אפקטיבית באותה המידה

כי בודקים זאת. הרעיון הוא שברגע שהפטנט על תרופה פג, כל אחד יכול לייצר אותה, ואלה אותם חומרים פעילים. לפעמים באמת יש הבדלים שנובעים מסיבות אחרות (למשל החומרים הלא-פעילים) ואז יש סיבה לקנות את ה"מותג". במקרים רבות זה חסר משמעות. במקרים רבים יש מותגים מתחרים, למשל אדוויל או נורופן שניהם מותגים ושניהם מכילים איבופרופן.

תרופה גנרית יותר זולה מתרופה בעלת פטנט

כי כל חברה יכולה לייצר אותה
&nbsp
בלי קשר כבר הוכח כי תרופה יקרה יעילה מתרופה זולה:
&nbsp
דן אריאלי זכה בשנת 2008 בפרס איג נובל לרפואה, על מחקרו שהוכיח כי תרופות פלצבו יקרות יעילות יותר ממקבילותיהן הזולות

trick me1

New member
אבל פלצבו זה לא תרופה גנרית

זה שתי דברים שונים.

פלצבו זה תרופת דמה, וגנרית זו תרופה אמיתית רק שאין עליה פטנט כמו שאמרת.

השאלה אם היא(גנרית) באמת פחות אפקטיבית לעומת תרופת הפטנט.כמו לדוגמא במקרה של פרוזק(פטנט) וגנריות שלה(פריזמה,פלוטין וכו').

ruven7

Active member
המחיר בהחלט חלק מהעניין ואין שום רע בתרופה גנרית

אחרי שהפטנט על המקורית פג מותר לייצר גנריות באותו הרכב כימי וזול יתר.
אני נוטל כעת תרופה גנרית והקופה לא מחזיקה את המקורית ובסדר גמור.

למעלה