הצמדת שטח גינה לדירת קרקע - מה המשמעויות ומפרט נדרש...

extrem

New member
הצמדת שטח גינה לדירת קרקע - מה המשמעויות ומפרט נדרש...

שלום רב
במסגרת תמ"א 38 (חיזוק ועיבוי) שהבניין צפוי לעבור יוצמדו שטח הגינה ההיקפית לבעלי דירות הקרקע.
כמובן שיש ע"ד מלווה ומפקח על היזם שנבחרו מטעם נציגות הדיירים
אך חשוב לי להבין אילו סוגיות אני נדרש לבדוק , על מה להתעקש מבחינת מפרט ? מה נוהג היזם לעשות לגינות הצמודות? האם הגינה באותו סטנדרט פיתוח שהיה עושה היזם באם הן היו שטח משותף או לחלופין דירות גן שהיה מוכר?
ובאופן כללי מה המשמעויות של הצמדה לטוב ולרע?
תודה רבה!

הצמדות לדירה

שלום רב,
מבחינת המפרט ומבינת סטנדרט הפיתוח של הגינות, מאחר ולא מדובר בסוגיה משפטית אני ממליצה להתייעץ עם אדריכל בנושא.
לעניין ההצמדות, המשמעות היא ששטח הגינה יוצא מהרכוש המשותף, ולכל דירה בבניין יוצמד חלק מהגינה לדירה (בהתאם לחלקו היחסי בבניין). היתרון הוא ששטח שמוצמד לדירה הינו חלק בלתי נפרד מהדירה, כלומר יש לך זכות קניינית בשטח (כמו חניה או מחסן). החסרון הוא שאתה הופך לאחראי לשטח המוצמד. הדבר מקבל משנה תוקף במקרה של גינה אשר מטבע הדברים ובפועל מהווה רכוש משותף מאחר וכולם משתמשים בגינה, לרבות אלו שלא גרים בבניין כדוגמת אורחים, עובדים וכו', וזאת בניגוד לחניה או מחסן שרק אתה משתמש בהם.

extrem

New member
תודה על תשובתך! רק כדי לחדד

מדובר ברצועת חצר אחורית זניחה, בעורף המבנה, שאף פעם לא שמשה כגינה לא לדיירים ובכלל...
האם בעת ההצמדה - הזכות קיניינית המטילה עלי את האחריות לשטח המוצמד
לא מעניקה לי גם - פרטיות? זה הרי יהיה מגודר,משמע אף אחד למעט בעל הדירה אין גישה לשטח זה? בדומה לדירת גן.... אחרת מה השוני בין זה לזכות שימוש/ מעבר או איך שלא קוראים לזה...
והאם נדרשת הסכמה של כל הדיירים לנושא ההצמדה? או רוב רגיל
לגבי מפרט בהחלט התייעץ עם אדריכל בנושא.

ושוב תודה!!!

הצמדות

שלום שוב,
אכן ככל הושטח יוצמד לשירה שלך, אזי מחד השטח יהפול לזכות הקניינית הבלעדית שלך על כל המשתמע מכך, בכלל זה פרטיות, זכות שימוש בלעדית ומאידך גם האחריות בגין השטח תושת עליך.
לגבי ההסכמה של הדיירים, ככל ועד שעתה, השטח היה שייך לרכוש המשותף אז הוצאתו והצמדתו לדירה שלך אכן מצריכה את הסכמת כלל הדיירים. אך מאחר והנושא מטופל במסגרת פרויקט תמ"א 38 אני מניחה שהנושא ישולב בהסכם ומימלא הדיירים יתנו הסכמתם.
בהצלחה!

למעלה