האם מותר להיכנס לים או לבריכה עם עדשות מגע?

הקיץ כבר כאן ואיתו נפתחת עונת הרחצה ורבים שואלים אותי:

עדשות מגע דורשות הגיינה מושלמת.
המים בריכה או בים מכילים פתוגנים (מחוללי מחלה) רבים אשר מהווים סכנה לעיניים של מרכיבי עדשות המגע.

אקנטמבה למשל הינו חיידק הנפוץ במים מתוקים (אפילו מי ברז לעתים) וכאשר הוא בא במגע עם עדשת מגע הוא משתמש בה כבמצע פורה על מנת להתרבות ולהיצמד למשטח העין הקדמי ובראשו הקרנית ולגרום לזיהום חמור העלול להסתיים אפילו באובדן ראייה.

כמו כן העדשות באופן טבעי סופחות אליהן את המים שבסביבתן ומשום שריכוז המלחים שבהן שונה מזה שבדמעות, העדשות יתעוותו ויהפכו להיות לא נוחות והראייה באמצעותן תהיה מטושטשת.

אז מה לעשות אם בכל זאת אני זקוק לתיקון ראייה בזמן שאני במים?

האלטרנטיבה הטובה ביותר היא רכישת משקפי שחייה עם מרשם: ישנם כאלה המגיעים כבר עם מרשם מוכן ומחירם לא יקר.
לבעלי המרשמים המורכבים יותר (למשל צילינדרים גבוהים), ישנה אופציה של הכנת משקפי שחייה אצל אופטומטריסט מורשה, אשר יכללו עדשות עם התיקון המלא הנדרש.

אם בכל זאת אני חייב להרכיב עדשות מגע בזמן השהייה במים?

אם מכל סיבה שהיא אתה חייב להרכיב עדשות מגע בזמן השהייה במים, יש להרכיב עדשות יומיות בלבד ועליהן משקפי שחייה אטומים לחלוטין ובתנאי שאתה זורק את העדשות מיד עם היציאה מהמים.
במידה שאתה חש איזושהי אי-נוחות, אודם, גרד, כאב, טשטוש ראייה או שישנן הפרשות מהעין, יש לפנות מיידית לרופא עיניים.

שחייה נעימה

תמיר עוז

yaronsegev1

New member
תודה! משהו שלא הבנתי

הבנתי שיש במים חיידקים/טפילים, תלוי איזה ברכות לפעמים המון, ושהם גורמים לזיהום ואפילו אובדן ראייה...
אבל איך זה שבלי עדשות מגע המים כן נוגעים ישירות בעיניים וחלקנו אפילו פותחים עיניים במים, צוללים והכל, בלי משקפי צלילה ובלי עדשות ולא קורה כלום?
בכתבה הטפיל נכנס לגלגל העין... זה היה קורה גם בלי עדשה, לא? איך העדשה קשורה למקרה בכתבה?

לחידוד ההבדל

שלום ירון,
השאלה שלך טובה והיא בהחלט במקומה.
אכן, כאשר אנו פוקחים עיניים במים, ללא עדשות מגע, קשה לפתוגנים לחדור את
אפיתל הקרנית ולזהם את העין וזאת הודות לעובדה שהאפיתל תקין ובלתי חדיר.
הרכבה של עדשות מגע לעתים פוגעת באופן זמני באפיתל הקרנית ולמעשה בכך נפרץ מעגל ההגנה של העין כולה, מה שמאפשר חדירה של אותם פתוגנים.
בנוסף, כפי שציינתי בפוסט, העדשה מהווה "בית-גידול" נח לאותם מזהמים
והצמדתם לאיזור חדיר בקרנית, הוא מתכון לתקלה.
מקווה שעניתי לשאלתך

תמיר עוז

למעלה