אירוח בנושא קטרקט וגלאוקומה

איתור רופא מנתח

אריה שלום רב,
ראשית לכל קופת חולים ישנה רשימת רופאים מנתחים.
יש לפנות לקופת החולים ולבקש את רשימת הרופאים העצמאיים המנתחים קטרקט/ירוד.
רשימות ההמתנה בבתי החולים הציבוריים יכולה להיות ארוכה, ולכן כדאי לפנות למנתח במסגרת קופת החולים.
ניתן גם לבצע חיפוש בגוגל או מנועי חיפוש אחרים, ולרשום ניתוח קטרקט או מנתח קטרקט ולקרוא ביקורות.
בהצלחה.
בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון מומחה ברפואת עיניים-מנתח.
מנתח גלאוקומה, קטרקט וניתוחי מקטע קידמי מתקדמים.

סכנות שבגלוקאמה

אתי תודה על השאלת,
אכן קיימת סכנה להתעוור מגלאוקומה. גלאוקומה מהווה גורם מספר 2 לעיוורון בעולם. עם זאת, הדרך למנוע זאת היא להיום במעקב קבוע אצל רופא עיניים ולעבור בדיקות תקופתיות. באם לך או למישו שאת מכירה יש גלאוקומה, אזי, ממליץ לכם להיבדק ע"י רופא עיניים לפחות פעםמיים בשנה. כמובן כשיש רק חשד ולא גלאוקומה מבוססת ניתן לעבור בדיקה שנתית, וכשהמצב יותר מתקדם מומלץ להבדק יותר מפעמיים בשנה. הטיפול והמעקב הינם המניעה הטובה ביותר. בהצלחה.
בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון
מומחה ברפואת עיניים-מנתח.

גלאוקומה

מלכה שלום רב,
אין כל בעיה עם פעילות ספורטיבית וגלאוקומה. להיפך, מאוד מומלץ לשפר את זרימת הדם לעין באמצעי זה. הבעיה היחידה היכולה להיות בצלילה, הינה הלחץ של משקפי הצלילה, וישנם מאמרים המעידים כי משקפים שחיה מעלים לחץ תוך עיני. אך אם מדובר בפעם פעמיים בשנה לא צריכה להיות בעיה. גם בטיפוס הרים לא צריכה להיות בעיה. בילוי נעים.
בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון

סובלת מזה שנים מצילינדר מאוד גבוה

מרינה שלום רב,
צילינדר לרוב נובע מ"עיוות" במבנה הקרנית. עיוות זה מוביל לראיה מעט מטושטש, או שאינה ממוקדת. אסטיגמטיזם או צילינדר אינם קשורים לגלאוקומה.
בהצלחה.
בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון

אלכוהול

מאי שלום רב,
אין כל קשר בין צריכת אלכוהול לגלאוקומה.
לחיים

בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון

ריצוד

בר שלום רב,
אכן ריצוד של העים או העפעף יכול לנבוע מלחץ נפשי, אך גם צריכת קפאין, קפה, תה או קולה. לזה אין קשר לגלאוקומה או ללחץ תוך עיני מוגבר. לחץ בעיניים לא בהכרח מעיד על גלאוקומה. ישנם גורמים שונים המדמים לחץ בעיניים כגון בעיה מאוד פשוטה ופתירה, יובש עיני.
בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון

שאלה

אוריאל שאלה מצויינת!!!
אנו היום יודעים, כי לחץ תוך עיני - לת"ע, הינו רק גורם סיכון לפתח גלאוקומה, ולא המחלה עצמה.
הטווח התקין של הנורמה ללת"ע הינו בין 10-21 מילימטר כספית.
אני תמיד אומר למטופלים שלי, שישנם מטופלים שיפתחו גלאוקומה עם לת"ע תקין של 10, מכונה גלאוקומה בלת"ע תקין, וישנם מטופלים שלא יפתחו גלאוקומה עם לחץ של 21.
הלחץ התוך עיני הוא הדרך שלנו לעקוב אחר המצב והדבר היחידי, כמעט, אותו אנו מומחי הגלאוקומה יודעים לשנות באמצעות טיפות, לייזר וניתוח.
בניגוד ללחץ דם מוגבר, לחץ תוך עיני מוגבר לא מהווה את מחלת הגלאוקומה עצמה ולא מחייב טיפול מיידי.

בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון

עזרה

שלום רב,
טיפות עיניים יש לזלף לשק הדמעות התחתון. הדרך הנכונה ביותר היא להחזיק את בקבוק הטיפות מעל העפעף העילון אפילו בגובה הגבה, ולהחזיק ביד השניה את העפעף החתון, למשוך למטה, ולזלף "כשקולעים" לאיזור בתוך העפעף התחתון. אין משהו מיוחד שצריך לעשות לאחר מכן.
https://www.youtube.com/watch?v=KJjxRxoU8V0 

בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון
מנתח גלאוקומה,
קטרקט וניתוחי מקטע קידמי מתקדמים.

אירוח בנושא קטרקט וגלאוקומה

ביום חמישי, ה 22/9/16, בין השעות 20:00 ל 22:00 נארח בפורום את ד"ר ניר שוהם-חזון, מומחה ברפואת עיניים-מנתח, בעל התמחויות על ייחודיות בניתוח קטרקט וגלאוקומה.

על האירוח

באירוח תוכלו לשאול את ד"ר שוהם-חזון שאלות סביב נושא הקטרקט וגלאוקומה: מתי ניגשים לניתוח קטרקט? האם הניתוח מסובך וכואב? מה עושים כאשר סובלים מקטרקט בשתי העיניים? מהם התסמינים של גלוקומה ועוד...

אתם מוזמנים להעלות את שאלותיכם לפורום כבר עכשיו!

על המתארח

ניר שוהם-חזון בן 41, נשוי לאפי ואב לשניים, ג׳ורדן בן 3.5 וליאם בן שנה וחצי. ד״ר שוהם-חזון ביצע את התמחותו ברפואת עיניים בישראל, ולאחריה התקבל להתמחות על יוקרתית באוניברסיטת טורונטו עם מומחה העל ד״ר אייק אחמד - Ike Ahmed.
ד״ר שוהם-חזון הינו מומחה העל היחידי בארץ לו שילוב של התמחויות בניתוחי קטרקט, גלאוקומה וניתוחי מקטע קדימי מתקדמים - GAASS - Glaucoma and Advanced Antrerior Segment Surgery.
לאחר התמחות העל בקנדה קיבל רשיון לעבודה בקנדה האטלנטית ונשאר לעבוד שם. משנולד בנו הראשון, המשפחה החליטה לשוב לארץ, וד״ר שוהם-חזון החליט לשרת בבית חולים פריפרי.
ד״ר שוהם-חזון הינו מנהל תחום קטרקט, גלאוקומה וניתוחי מקטע קידמי מתקדמים במחלקת העיניים במרכז הרפואי האוניבסיטאי ברזילי באשקלון. כמו-כן בעל מרפאה עצמאית של מכבי, ופרטית ב״לב העיר״ בהרצליה.
כמו כן, ד״ר שוהם-חזון מומחה על בניתוחים ייחודיים לגלאוקומה בפולשניות מזערית, ומנחה מנתחים בארץ. הניתוחים המוצעים בארץ הם ניתוחי ה-זן XEN45 Gel Implant, ניתוחי Trabectome וניתוחי ה-CLASS.
לציין, ד״ר שוהם-חזון עוסק במחקר קליני וניתוחי, ומלמד ומרצה בכנסים בינלאומיים ולאומיים.

Shirlymor

New member
היי- לגבי קטרקט

האם אתה ממליץ לעשות את הניתוח בשתי העיינים במקביל או שעדיף כל עין בנפרד?

היי- לגבי קטרקט

שירלי שלום רב.
במרבית המקרים בארץ מקובל לבצע ניתוח ירוד/קטרקט בעין אחת, ולאחר זמן מה (שבועות-חודשים) לעבור ניתוח בעין השניה.
הסיבה לכך הינה שקיים פחות מ-1% לסיבוכים, ועדיף להפחית בסיכון בניתוח הכי שגרתי ושכחי בעולם.
לציין, במקרים קיצונים, של ניתוח בהרדמה כללית, לעיתים אנו בוחרים לבצע שתי עיניים באותו יום.
בהצלחה.
בכבוד רב, ד״ר ניר שוהם-חזון

גלאוקומה בגיל צעיר

מדובר במחלה תורשתית? האם צריך לבדוק את הילדים מגיל צעיר?

גלאוקומה בגיל צעיר

גיל שלום רב,
שאלה מצויינת.
כמומחה גלאוקומה (וקטרקט) אני תמיד אומר למטופלים שלי שאני ממליץ בחום על בדיקת כל המשפחה לשלול גלאוקומה.
אני ממליץ, בפרט אם יש להורים או סבים, לשלוח את הילדים החל מגיל 18 או 21 לבדיקה שגרתית אצל רופא עיניים.
הבדיקה הינה פשוטה, בדיקת חדות ראיה, בדיקת לחץ ומראה עצב הראיה. לעיתים יבחר רופא העיניים לבצע בדיקה של מראה הזווית.
אכן גלאוקומה תורשתית, אך לא מחוייב שתעבור, ועדיף לבצע בדקה קלילה ושגרתית אצל רופא העיניים, ולמסור לו שיש סיפור משפחתי.
תודה על השאלה המצויינת.

בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון

שיפור בראייה

אבי אדם מבוגר אשר מרכיב משקפיי ראייה באופן קבוע.
לאחרונה הוא חש בשינוי בראייה לטובה והמשקפיים מציקות לו.
רופא העיינים טען שמדובר בקטרקט ושעליו לעבור ניתוח. זה הגיוני? אם קטרקט זה דבר רע אז איך זה הגיוני שהוא מרגיש שיפור לטובה?

תודה

שיפור בראיה

גב' אלבז שלום רב,
שאלה מצויינת על "שיפור בראיה" עם הופעת ירוד/קטרקט. ראשית, לא כל קטרקט צריכים לנתח. אני תמיד מסביר למטופלים שלי, ש-99% מניתוחי הירוד/קטרקט אינם דחופים. ישנה תופעה הנקראת "ראיה שניה" או ראיה "חוזרת" בה, בשל הופעה הקטרקט, ישנו שיפור או שינוי בראיה, ירידה בצורך במשקפיים, בעיקר לקרוב. זה עדיין לא אומר שחייבים בניתוח. אם אביך מסתדר ללא משקפיים, וטוב לו, הייתי מניח לו לנפשו. ראוי לציין, שלרוב ניתוח ירוד/קטרקט הינו ניתוח הלוקח 10 דקות, בהרדמה מקומית, ומיד לאחר מכן הולכים הביתה, כך שאין הרבה ממה לחשוש גם כן. לי כמנתח, חשוב שיהיו למטופל תלונות, ולא שאני אדחוף את המנותח לניתוח. בכדי שמטופל "יזדקק" לניתוח רצוי שיתקימו מספר דברים: 1. תלונה של ירידה בראיה 2. שהמשקפיים כבר לא מתאימים 3. שהאופטומטריסט לא מצליח לשפר את הראיה לראיה בה המטופל מרוצה. זה הזמן לעבור ניתוח. ולא כשמתאים למנתח.
בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון

שלייטקס

New member
גלוקומה

אמי סובלת מגלוקומה בשתי העיינים אך ברמות שונות. היא נדרשת להתמש בטיפות מידי יום. הייתי רוצה לדעת האם אין זה מסוכן להשתמש בכל כך הרבה טיפות על בסיס קבוע כזה...

האם יש טיפול אחר שהוא לא מבוסס על טיפות?

גלוקומה

שלום רב,
אכן הטיפול השגרתי ההתחלתי בו אנו מטפלים בגלאוקומה הינו באמצעות טיפות עיניים מקומיות. לעיתים, במקרים בעיקר של גלאוקומה פתוחת זווית ניתן להתחיל טיפול עם לייזר קר, המכונה לייזר טרבקולופלסטי. SLT selective laser trabeculoplasty. לייזר זה מבוצע במרכזים פרטיים, אך ישנם בתי חולים מועטים בארץ להם הלייזר נמצא בסל כגון במרכז הרפואי האוניברסיטאי ברזילי באשקלון שם אני עובד והמרכז רפואי כרמל בחיפה. לעיתים, כאשר הטיפול המקומי אינו מספיק או מטריד, ניתן לשקול התערבות בלייזר או ניתוחית. לנו בארץ יש היום ניתוחי גלאוקומה בפולשניות מזערית, תוחם בו אני מתמתחה.
בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון

חופשה לחגים וקטרקט

מתכננים חופשה לחגים וחמותי צפויה לעבור ניתוח קטקרקט בעין אחת. האם יש מגבלות לבי טיסה לאחר הניתוח? ומה לגבי כניסה לבריכה ולים? היית ממליץ לדחות את הניתוח? מדובר באישה צעירה יחסית (62).

חופשה לחגים וקטרקט

אמא חדש שלום רב,
שאלה מצויינת. לגבי טיסה וניתוח ירוד/קטרקט אין כל בעיה. אני מנתח הרבה מטופלים מאילת, ובאותו יום, לאחר הניתוח, תופסים טיסה וחוזרים לאילת. לגבי בריכה וים, אין לנו ספרות בנושא התומכת ומונעת את שניהם. עם זאת, אנו המנתחים ממליצים בחום שלמשך חודש לא יכנסו לעין המנותחת מים של בריכה או ים. אבל זה לא אומר שאי אפשר להיות במים אלה. אם יש טווח של שבוע בין הניתוח לחופשה, אני מאשר בחום, ומאחל בילוי נעים.
בכבוד רב,
ד״ר ניר שוהם-חזון

yasmini 100

New member
ניתוח בהרדמה מלאה או חלקית

האם יש אפשרות לעבור ניתוח קטרקט בהרדמה מלאה? נראה לי ממש מלחיץ לעבור ניתוח בעיניים כשאני במצב של עינרות.

למעלה