כניסת מנהל חדש לפורום

mushon133

New member
תודה רבה

אני מקווה שאוכל להועיל במשהו, או להשכיל בעזרתכם

mushon133

New member
הבעיה הפסיכו-פיסית

שלום, אני בטח לא ישמע מקורי אם אטען שאני מקבל דואליזם מתודולוגי אפיסטמולוגי. אם אני מנסה לחשוב ממש ברמה החוויתית (אולי אונטולוגית) אני כן חושב על מוניזם. זאת אומרת אני נוטה לחשוב שיש עצם אחד, אך אם זאת אני לא רואה אפשרות לישוב בין שתי מתודות החשיבה שלנו, הכמותית והאיכותית.

לדעתי "הבעיה" העיקרית היא,

כיצד גוש בשר ו\או שקית ג'ל (מוח) מסוגלים להרגיש, לרצות, להפעיל, לאהוב, לשנוא, להיות מודע. וכו' וכו'
האם קיים בתוך האדם רכיב שמאפשר לו להיות כזה?

כניסת מנהל חדש לפורום

אנו מברכים את mushon133 עם כניסתו לניהול הפורום ומאחלים לו הצלחה והנאה בתפקיד.
המשך גלישה מהנה בתפוז אנשים

mushon133

New member
הבעיה

אני לא חושב שמציאת רכיב כזה (או אוסף קשרים נוירונלים) היא הבעיה, אלא היכולת במתודה ובשפה המדעית של ניסוח קשר כזה. האמת שזו בעיה אחת מתוך כמה לדעתי שקיימות בתחום הזה, זאת אומרת אין פה רק בעיה אחת.

לא חיפשתי רכיב...

ולא משנה איך קוראים לזה או איך מנסחים זאת.
מתוך כלל הבעיות שהבעיה הפסיכופיזית טומנת בחובה, אותי מעניין כיצד חומר, יהיה אשר יהיה ואיך שיהיה, הופך להיות עצמאי ומרגיש ובעל תודעה ורצון ואחראי על מעשיו וכו' וכו'
עד כדי כך ששופט יכול להעניש אדם שעבר על החוק, מבלי שעורך הדין שלו יכול לטעון מה כבוד השופט רוצה ממנו, הוא בסך הכל גוש בשר!...
למי השופט מפנה את כתב האישום? לאוסף קשרים נוירונלים? להומונקולוס? לאיזו ישות מטאפיזית?
יש לביולוגיה תיאוריה מניחה את הדעת בנושא?

mushon133

New member
.

אה פשוט רשמת בתגובה הקודמת אם יש רכיב כזה. בכל אופן אין לבילוגיה תיאוריה מניחה את הדעת עבור הבעיה הפסיכופיזית. ספק אם בכלל היא יכולה להעלות להעלות תיאוריה כזאת.

ואוו

אבל אתה רואה שיש כאלה שעדיין מנסים... כמו בשיר של אביב גפן.
גם ליבוביץ אומר שהבעיה היא בלתי פתירה.
אז זהו המדע מרים ידיים דווקא בדבר שיש אותו לכל אחד? ומה זה אומר?
"חלק אלוה ממעל"? או כמו שנקרא בע"ה בשבת הקרובה בפרשת בראשית: וַיִּפַּח בְּאַפָּיו נִשְׁמַת חַיִּים וַיְהִי הָאָדָם לְנֶפֶשׁ חַיָּה.
&nbsp

mushon133

New member
המדע לא מרים ידיים

את השיר של אביב גפן אני לא בטוח שאני מכיר (לא שומע אותו בכל אופן).
אני סובר כליבוביץ שהבעיה בלתי פתירה, ושזה לא מיכלתו של המדע לטפל בכך. אך זה לא אומר שהמדע מרים ידיים, ישנם חוקרים שכן סוברים שהבעיה ניתנת לפיתרון או אפילו שלמעשה אינה קיימת, למשל פרופ' עידן שגב או פרופ' חיים סוֹמפּוֹלינסקי.

למעלה