שלום רב. יש לי שאלה גדולה. אנא התייחסו...

האינצידנט הזה

שנזכרת בו, ואשר לייבוביץ חזר עליו (לעייפה) מספר פעמים, מוכיח את דבריו של ריקי אחת לאחת! והיות והדברים מוסרטים (תא חזי ותא שמע), נמצא זכרונך ראייה לדברי ריקי, כאלף עדים טקסטואליים.

GILADOS

New member
אכן דבר מופלא
כיצד גישתו המקרבת של ליבוביץ', הצליחה לאשר כדבריך "כאלף עדים טקסטואליים" את גישתו המרחיקה של ריקי.

שוב פעם: "מקרבת"

מה זה "מקרבת?" ליבוביץ לא קירב אף אדם. אדם שהתקרב, לייבוביץ לא היה מרחיקו, אינך חש בהבדל בין השניים?

בדור שלנו

קשה למצוא אדם בר סמכה, שאפשר להפנות אליו את כל השאלות.
ישנם שאלות שליבוביץ מתמודד אתם טוב יותר מאחרים, ויש לעומת זה שאלות שדווקא חב"ד למשל, מתמודדים אתם טוב יותר. ויש את הליטאים ןהברסלבים והקוקניקים וכו' וכו' כל אחד מאיר זוית אחרת או נקודה אחרת ביהדות. 70 פנים לתורה.
וכל אחד חביבה עליו הזוית שלו, וחושב שהיא טובה יותר משל אחרים. ואיזהו חכם הלומד מכל אדם.
&nbsp
למה מתיחסים כך לליבוביץ? איך אומרים הילדים? הוא התחיל... תראה מה הוא כותב על הרבנות ועל הישיבות ועל ממשלת ישראל ועל ארץ ישראל.
&nbsp
אני מציע לך אל תשאל את הרב שלך על ליבוביץ כדמות אלא על דעותיו וההשקפותיו מבלי להזכיר את שמו.
ואז קרוב לוודאי שהוא ישבח אותם. ואם הוא חברה'מן תוכל לומר לו ברוך הבא למועדון ליבוביץ...
&nbsp
שבת שלום.
&nbsp

GILADOS

New member
והנה חיזוק של ישעיהו ליבוביץ'

http://www.keter-books.co.il/PopupProd.aspx?C0=14350

אז מסתבר שליבוביץ' יודע גם לחזק..

u r i el

New member
לקראת ציון יום פטירתו למניינם ...

בעוד יומיים ה - 18 לאוגוסט, צריך להודות שאת זה אי אפשר לקחת ממנו - היו כאלה שבהשפעתו התקרבו והיו שהתרחקו. בניגוד למקרבים ומרחיקים אחרים, שהם טיפוסים שונים ומורי "תורות" שונות, נראה לי שגם המתקרבים וגם המתרחקים בהשפעתו של ליבוביץ חשו וחשים שיש באישיותו ובהגותו של ליבוביץ משהו מטלטל, משהו שלוחץ אותך לקיר ואם אינך נמחץ - תהיה התוצאה רצון עז ללמוד ולהעמיק בעניין היהודי גם מבלי לקיים מצוות, מה שקרה לי למשל. יז"ב.

מה שאתה אומר נוגד את עמדת ליבוביץ...

הרי נהג לומר שדעות אינן משפיעות על ערכים...

u r i el

New member
מצווה להתנגד לליבוביץ !!

ליבוביץ תמיד העדיף גערת חכם משיר כסילים !
זה שהריעו לו ברגלים כל אותם חסידים מהופנטים שנהרו לשמוע את הרצאותיו ( כולל אני בשעתו ) רק פמפם את האגו הפרובוקטיבי שלו אבל מעולם לא שימש לו אתגר אינטלקטואלי. והוא, שהיה איש אקדמיה מהמעלה הראשונה נתן על פי עדותו ציון 100% לסטודנטית שנמקה את עמדתה באופן שהרשים אותו ביותר מבחינה אינטלקטואלית - למרות שכל מה שכתבה היה נגד עמדתו.

שנית, ליבוביץ יכול לאמר עד כמה שירצה שאין הוא מבין איך ניתן להשפיע אבל דרך פשוטה יותר היא פשוט לזנוח את האוולת שאחז בה, ובמקום להתפלסף לדעת יש לראות את המציאות בפשטות ומבלי לחטט בסוגיות מטאפיזיות ולהערים קשיים מיותרים - פשוט להודות שיש שאדם מושפע מחברו. זה הכל ובזה זה נגמר ואין כל הכרח לשאול שאלות רגרסיביות שמוליכות אותך לבריאת העולם שממילא לא נברא אף פעם ותמיד היה.

ולבסוף, אם רק הכוח בידך, גם את ליבוביץ ניתן להתיש ולהוציא ממנו רגע של פשטות המחשבה כפי שהעיד הוא עצמו בהאי לישנא :

" ... לכן אני אומר שהסתירה הזו היא הדבר הבלתי-מובן לי, שמעשים כאלו נעשים בכל יום, שאדם משכנע אדם אחר לפעול נגד רצונו, אני חוזר על ההדגמה הפרימיטיבית הזו שאדם יושב בבית ואני בא ומשכנע אותו שיסכים לצאת לטייל. אני מבין שלא הייתי יכול לשכנע אותו לולא רצה, אבל העובדה היא, שהוא השתכנע אף-על-פי שבעצמו לא רצה בזה... "

אז הנה לך, ערב יום השנה הלועזי לפטירתו אני אומר לו עם כל רחשי הכבוד הרבים שיש לי כלפיו : פרופ' ליבוביץ מורי ורבי ואבי הרוחני, מנוחתך עדן - לעתים עדיף להיות פרימיטיבי כדי לפתור ""בעיות"" ולזנוח את הפלצנות הפילוסופית.

מזכיר לי סיפור

שני אנשים יצאו לטייל בשדה. האחד נקרא לו ישראל, ולשני ישעיהו.
מרחוק הם רואים יצורים שחורים מתרוצצים. שואל ישראל אתה רואה את העורבים שם? אומר ישעיהו אלה לא עורבים, אלה עזים.
והתחילו להתווכח זה מנסה להוכיח שהם עורבים וזה מנסה להוכיח שהם עזים.
לפתע היצורים ההם עפו. אתה רואה? אומר ישראל. אמרתי לך עורבים.
אומר ישעיהו מוזר מאוד איך העזים האלה מסוגלים לעוף...

u r i el

New member
גם לי זה מזכיר סיפור

שני אנשים יצאו לטייל בשדה. האחד נקרא לו ישראל, ולשני ישעיהו.
מרחוק הם רואים יצורים שחורים מתרוצצים. שואל ישראל אתה רואה את העורבים שם? אומר ישעיהו אלה לא עורבים, אלה עזים.
והתחילו להתווכח זה מנסה להוכיח שהם עורבים וזה מנסה להוכיח שהם עזים.
לפתע היצורים ההם עפו. אתה רואה? אומר ישראל. אמרתי לך עורבים.
אומר ישעיהו מוזר מאוד איך העזים האלה מסוגלים לעוף...
עונה לו ישראל, אבל ישעיהו, זו עובדה, מה אתה מתפלא ?
אומר לו ישעיהו - אם כך צריך לשנות את העובדות.

iricky

New member
אתה התבלבלת. חזק ואמץ הוא לשון ציווי. זו תביעה.

" וַיְצַו אֶת יְהוֹשֻׁעַ בִּן נוּן וַיֹּאמֶר חֲזַק וֶאֱמָץ כִּי אַתָּה תָּבִיא אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּעְתִּי לָהֶם וְאָנֹכִי אֶהְיֶה עִמָּךְ. "
" הֲלוֹא צִוִּיתִיךָ חֲזַק וֶאֱמָץ אַל תַּעֲרֹץ וְאַל תֵּחָת כִּי עִמְּךָ יְהוָה אֱלֹהֶיךָ בְּכֹל אֲשֶׁר תֵּלֵךְ. "
" כָּל אִישׁ אֲשֶׁר יַמְרֶה אֶת פִּיךָ וְלֹא יִשְׁמַע אֶת דְּבָרֶיךָ לְכֹל אֲשֶׁר תְּצַוֶּנּוּ יוּמָת רַק חֲזַק וֶאֱמָץ. "

למעלה