נדל"ן בארץ ובחו"ל - שאלות ותהיות נוספות

מצב
הנושא נעול.

AnnoyedGrunt

New member

הי,
כתבתי כאן בעבר (אני כבר כשנתיים קורא ומתעניין מאוד בשוק הנדל"ן האמריקאי) כמה שאלות תם, והתשובות המחכימות גרמו לי לשתף תהיות נוספות:
שוחחתי עם חברה של חבר - אישה נחמדה ואמינה שעובדת בחברת השקעות נדלן בניו ג'רזי כרואת חשבון (לא מוכרת כלום), באיזורים לא זולים. היא סיפרה לי על נכס שקנתה בניו ג'רזי ועל נכס שקנתה ברחובות - די באותה התלהבות :). הראשון - נכס בניו ג'רזי עלה כמיליון ש"ח, והתשואה עליו - אחרי שיפוצים ומיסים - עומדת על כ-4500 ש"ח בחודש , והשני - דירת 4 ברחובות, שכיום עולה 1.8 מיליון, והשכירות עליה היא גם כ-4500 ש"ח בחודש. שאלתי אותה בתמיהה למה היא רכשה נכס בארץ ולא העדיפה לרכוש בחו"ל עוד נכס, והיא שלפה "בישראל המחירים תמיד עולים".
יש לי תחושה שרוב אלו שעובדים בשוק הנדל"ן וגם בשוק ההון (בורסות וכד') הולכים עם איזשהו עדר, שעובד בחלק גדול מהזמן ופעם בכמה שנים חוטפים מהלומה קשה.
השאלה שלי - האם אתם באיזשהו מצב תשקלו רכישת דירה בישראל, בהינתן ההיכרות הטובה שלכם עם השווקים בארה"ב? האם לדעתכם צריך להיות פראייר גמור ע"מ לקבל החלטה לרכוש דירה בישראל?
תודה ושבת שלום

Boston Guy

New member
היתה לי דירה בישראל בעבר - ואולי תהיה בעתיד

הי,
כתבתי כאן בעבר (אני כבר כשנתיים קורא ומתעניין מאוד בשוק הנדל"ן האמריקאי) כמה שאלות תם, והתשובות המחכימות גרמו לי לשתף תהיות נוספות:
שוחחתי עם חברה של חבר - אישה נחמדה ואמינה שעובדת בחברת השקעות נדלן בניו ג'רזי כרואת חשבון (לא מוכרת כלום), באיזורים לא זולים. היא סיפרה לי על נכס שקנתה בניו ג'רזי ועל נכס שקנתה ברחובות - די באותה התלהבות :). הראשון - נכס בניו ג'רזי עלה כמיליון ש"ח, והתשואה עליו - אחרי שיפוצים ומיסים - עומדת על כ-4500 ש"ח בחודש , והשני - דירת 4 ברחובות, שכיום עולה 1.8 מיליון, והשכירות עליה היא גם כ-4500 ש"ח בחודש. שאלתי אותה בתמיהה למה היא רכשה נכס בארץ ולא העדיפה לרכוש בחו"ל עוד נכס, והיא שלפה "בישראל המחירים תמיד עולים".
יש לי תחושה שרוב אלו שעובדים בשוק הנדל"ן וגם בשוק ההון (בורסות וכד') הולכים עם איזשהו עדר, שעובד בחלק גדול מהזמן ופעם בכמה שנים חוטפים מהלומה קשה.
השאלה שלי - האם אתם באיזשהו מצב תשקלו רכישת דירה בישראל, בהינתן ההיכרות הטובה שלכם עם השווקים בארה"ב? האם לדעתכם צריך להיות פראייר גמור ע"מ לקבל החלטה לרכוש דירה בישראל?
תודה ושבת שלום
יש פלוסים ויש מינוסים לכל שוק נדל"ן. ולדעתי - זו טעות לדבר על שוק הנדל"ן של ארה"ב (או של ישראל, לצורך העניין) כ"מיקשה אחת".
יש בארה"ב אלפי "שוקי נדל"ן" - שכל אחד מהם מתנהג אחרת.
וגם בישראל, שוק הנדל"ן של ערד לא מתנהג כמו שוק הנדל"ן של צפון תל אביב.

אתה מכליל לגבי "רוב אלו שעובדים בשוק הנדל"ן". אני חושב שבעניין הזה יש ויש.
כמו בכל השקעה - למי שמבין את השוק היטב ומבין במה הוא משקיע יש סיכוי יותר טוב לצאת ברווח ממי שנכנס לעניין "על עיוור" בגלל "ריצה יחד עם העדר".

ואני אחזור שוב על מה שאני כתבתי כאן פעמים רבות בעבר:
ההערכה שלי היא שמתוך כל המשקיעים הישראליים בנדל"ן בארה"ב שנכנסו לשוק אחרי שנת 2014 - תשעה מתוך עשרה הפסידו \ יפסידו בתוצאה הסופית.
לא "ירוויחו פחות ממה שהבטיחו להם \ הם ציפו להרוויח" - אלא נטו יפסידו חלק מהקרן שהם השקיעו כשיגיעו לחשבון הסופי.

היו הרבה יותר מורווחים אצל מי שהיה לו את השכל \ אומץ \ מזל להכנס לשוק הנדל"ן האמריקאי בשנה שנתיים אחרי המפולת של 2008 ושהיה לו את השכל לצאת בזמן - שזה אומר שהם כבר בחוץ.

לגבי שאלתך לגבי "האם נשקול רכישת נדל"ן בישראל":
התשובה היא שהשיקולים של אנשים כמוני וכמה אחרים כאן בפורום שונים מאוד מהשיקולים שלך.
חלק מהאנשים שכותבים כאן הם בעלי אזרחות כפולה - ישראלית ואמריקאית - וגרים באמריקה. שיקולי המיסוי שלהם כשזה מגיע להחזקת נכסי נדל"ן בישראל שונים מאוד משיקולי המיסוי של אדם שהוא בעל אזרחות אחת - ישראלית - וחי בישראל. וכנ"ל שיקולי "שערי ההמרה של מט"ח".

מאז שבישראל הפסיקו לגבות שכר דירה "צמוד לדולר" והשכירות אינה נקובה בדולארים יותר אלא בשקלים, קשה לאמריקאי לחשוב על עניין "נכסי נדל"ן" במונחים שיקליים. שקל אינו המטבע שבו הוא משתמש ביום יום.
הוא חי את החיים שלו בדולארים, ולכן ה"תגובה" שלו לשינוי בשערי ההמרה הפוכה מהתגובה של המשקיע הישראלי שחי בישראל.
משקיע ישראלי בארה"ב "שמח" כששער הדולר עולה לעומת השקל - כי ההשקעה שלו שווה יותר בשקלים, וכל דולר שהוא מקבל בשכירות "שווה יותר" בשקלים.
משקיע אמריקאי "עצוב" באותו מצב בדיוק - כי השכירות שהוא מקבל בשקלים שווה פחות דולארים.

בנוסף, יש את עניין "התיפעול של הנכס" - שבאספקט הזה יש לישראלי יתרון משמעותי בהחזקת נכס בישראל ולא בארה"ב. לאמריקאי זה הפוך.

כשישראלי שחי בישראל משקיע בנדל"ן ברחובות - הוא לא צריך לשלם ל"חברת ניהול". אם משהו קורה - הוא נכנס לאוטו שלו ונוסע לרחובות לטפל בעניין...
כשהוא משקיע בנדל"ן בארה"ב - הוא די חייב שיהיה לו מישהו מקומי שיטפל לו בנכס.

משקיע ישראלי שמשקיע בנדל"ן ברחובות לא צריך לשלם מיסי עירייה - בישראל זה "אחריות של הדייר".
כשהוא משקיע בארה"ב ה"ארנונה" היא על חשבונו. ואם אתה מדבר על נכס של 250 אלף דולר בניו ג'רסי - מדובר בכמה אלפי דולארים לשנה. זה כבר לא סכום זניח.
ויש עוד "אלף חתכים" (על משקל העינוי הסיני המפורסם "מוות באלף חתכים") שקיימים בניו ג'רסי ולא קיימים בישראל.
בארץ לא צריך לפנות הרים של עלי שלכת בסתיו מהחצר. בניו ג'רסי חייבים.
לא צריך לנקות מרזבים אחרי הסתיו. בניו ג'רסי חייבים... אחרת יהיו ICE DAMS.
לא צריך לפנות שלג אחרי כל סופת שלג בחורף (ולא חוטפים קנס מהעירייה אם לא פינית את השלג מחזית הבית שלך). בניו ג'רסי חייבים.
בארץ לא חייבים מערכת הסקה מרכזית לבית. בניו ג'רסי צריך.
עדיין לא שמעתי על צינורות מים שקפאו והתפוצצו לאנשים בבית ברחובות בחורף. בניו ג'רסי זה בהחלט יכול לקרות.

אז אם אני חושב על העניין מנקודת המבט שלך - אזרח ישראלי שחי בישראל - אמור להיות, לדעתי, אינסנטיב מאוד משמעותי עבורך להשקיע בשוק המקומי שקרוב אליך הביתה.
ו"קרוב" - מנקודת המבט של אדם שגר באמריקה - זה ברדיוס של 100 קילומטר ממקום המגורים שלך (שבישראל לרוב אומר - כמעט בכל מדינת ישראל).

לסיום: אנשים בוכים בכי תמרורים על "התשואה הנמוכה על נדל"ן מניב בישראל".
וזה מה שדחף ודוחף כל כך הרבה אנשים להשקיע ב"חלומות" באמריקה.
העניין הוא שעד כמה שאני ראיתי, נדיר מאוד לשמוע על מישהו שהפסיד בהשקעה בנדל"ן למגורים בישראל. תשואה חד ספרתית - כן, בהחלט. אבל לא הפסד של הקרן.
מצד שני - אנחנו שומעים כאן בפורום כמעט כל חודש על מקרים של אנשים שהפסידו בהשקעה בנדל"ן בארה"ב.

aeonf

New member

יש פלוסים ויש מינוסים לכל שוק נדל"ן. ולדעתי - זו טעות לדבר על שוק הנדל"ן של ארה"ב (או של ישראל, לצורך העניין) כ"מיקשה אחת".
יש בארה"ב אלפי "שוקי נדל"ן" - שכל אחד מהם מתנהג אחרת.
וגם בישראל, שוק הנדל"ן של ערד לא מתנהג כמו שוק הנדל"ן של צפון תל אביב.

אתה מכליל לגבי "רוב אלו שעובדים בשוק הנדל"ן". אני חושב שבעניין הזה יש ויש.
כמו בכל השקעה - למי שמבין את השוק היטב ומבין במה הוא משקיע יש סיכוי יותר טוב לצאת ברווח ממי שנכנס לעניין "על עיוור" בגלל "ריצה יחד עם העדר".

ואני אחזור שוב על מה שאני כתבתי כאן פעמים רבות בעבר:
ההערכה שלי היא שמתוך כל המשקיעים הישראליים בנדל"ן בארה"ב שנכנסו לשוק אחרי שנת 2014 - תשעה מתוך עשרה הפסידו \ יפסידו בתוצאה הסופית.
לא "ירוויחו פחות ממה שהבטיחו להם \ הם ציפו להרוויח" - אלא נטו יפסידו חלק מהקרן שהם השקיעו כשיגיעו לחשבון הסופי.

היו הרבה יותר מורווחים אצל מי שהיה לו את השכל \ אומץ \ מזל להכנס לשוק הנדל"ן האמריקאי בשנה שנתיים אחרי המפולת של 2008 ושהיה לו את השכל לצאת בזמן - שזה אומר שהם כבר בחוץ.

לגבי שאלתך לגבי "האם נשקול רכישת נדל"ן בישראל":
התשובה היא שהשיקולים של אנשים כמוני וכמה אחרים כאן בפורום שונים מאוד מהשיקולים שלך.
חלק מהאנשים שכותבים כאן הם בעלי אזרחות כפולה - ישראלית ואמריקאית - וגרים באמריקה. שיקולי המיסוי שלהם כשזה מגיע להחזקת נכסי נדל"ן בישראל שונים מאוד משיקולי המיסוי של אדם שהוא בעל אזרחות אחת - ישראלית - וחי בישראל. וכנ"ל שיקולי "שערי ההמרה של מט"ח".

מאז שבישראל הפסיקו לגבות שכר דירה "צמוד לדולר" והשכירות אינה נקובה בדולארים יותר אלא בשקלים, קשה לאמריקאי לחשוב על עניין "נכסי נדל"ן" במונחים שיקליים. שקל אינו המטבע שבו הוא משתמש ביום יום.
הוא חי את החיים שלו בדולארים, ולכן ה"תגובה" שלו לשינוי בשערי ההמרה הפוכה מהתגובה של המשקיע הישראלי שחי בישראל.
משקיע ישראלי בארה"ב "שמח" כששער הדולר עולה לעומת השקל - כי ההשקעה שלו שווה יותר בשקלים, וכל דולר שהוא מקבל בשכירות "שווה יותר" בשקלים.
משקיע אמריקאי "עצוב" באותו מצב בדיוק - כי השכירות שהוא מקבל בשקלים שווה פחות דולארים.

בנוסף, יש את עניין "התיפעול של הנכס" - שבאספקט הזה יש לישראלי יתרון משמעותי בהחזקת נכס בישראל ולא בארה"ב. לאמריקאי זה הפוך.

כשישראלי שחי בישראל משקיע בנדל"ן ברחובות - הוא לא צריך לשלם ל"חברת ניהול". אם משהו קורה - הוא נכנס לאוטו שלו ונוסע לרחובות לטפל בעניין...
כשהוא משקיע בנדל"ן בארה"ב - הוא די חייב שיהיה לו מישהו מקומי שיטפל לו בנכס.

משקיע ישראלי שמשקיע בנדל"ן ברחובות לא צריך לשלם מיסי עירייה - בישראל זה "אחריות של הדייר".
כשהוא משקיע בארה"ב ה"ארנונה" היא על חשבונו. ואם אתה מדבר על נכס של 250 אלף דולר בניו ג'רסי - מדובר בכמה אלפי דולארים לשנה. זה כבר לא סכום זניח.
ויש עוד "אלף חתכים" (על משקל העינוי הסיני המפורסם "מוות באלף חתכים") שקיימים בניו ג'רסי ולא קיימים בישראל.
בארץ לא צריך לפנות הרים של עלי שלכת בסתיו מהחצר. בניו ג'רסי חייבים.
לא צריך לנקות מרזבים אחרי הסתיו. בניו ג'רסי חייבים... אחרת יהיו ICE DAMS.
לא צריך לפנות שלג אחרי כל סופת שלג בחורף (ולא חוטפים קנס מהעירייה אם לא פינית את השלג מחזית הבית שלך). בניו ג'רסי חייבים.
בארץ לא חייבים מערכת הסקה מרכזית לבית. בניו ג'רסי צריך.
עדיין לא שמעתי על צינורות מים שקפאו והתפוצצו לאנשים בבית ברחובות בחורף. בניו ג'רסי זה בהחלט יכול לקרות.

אז אם אני חושב על העניין מנקודת המבט שלך - אזרח ישראלי שחי בישראל - אמור להיות, לדעתי, אינסנטיב מאוד משמעותי עבורך להשקיע בשוק המקומי שקרוב אליך הביתה.
ו"קרוב" - מנקודת המבט של אדם שגר באמריקה - זה ברדיוס של 100 קילומטר ממקום המגורים שלך (שבישראל לרוב אומר - כמעט בכל מדינת ישראל).

לסיום: אנשים בוכים בכי תמרורים על "התשואה הנמוכה על נדל"ן מניב בישראל".
וזה מה שדחף ודוחף כל כך הרבה אנשים להשקיע ב"חלומות" באמריקה.
העניין הוא שעד כמה שאני ראיתי, נדיר מאוד לשמוע על מישהו שהפסיד בהשקעה בנדל"ן למגורים בישראל. תשואה חד ספרתית - כן, בהחלט. אבל לא הפסד של הקרן.
מצד שני - אנחנו שומעים כאן בפורום כמעט כל חודש על מקרים של אנשים שהפסידו בהשקעה בנדל"ן בארה"ב.

vinney

Well-known member
"נדל"ן תמיד עולה" זה גם מה שאמרו על ארה"ב

הי,
תודה ושבת שלום
"נדל"ן תמיד עולה" זה גם מה שאמרו על ארה"ב
עד שפתאום הנדל"ן התרסק לו.
&nbsp
גם בארץ זה יכול להתרסק. גם בארץ יש לך סיכוני מטבע, גם בארץ יש לך את הקשיים בהתנהלות מול הדיירים (החוקים בארץ מאוד פרו-שוכרים), וגם בארץ צריך מישהו שינהל לך את הנכס ויתעסק עם התיקונים.
&nbsp
לאמריקאי יש עוד בעיות עם השקעה בארץ: המיסוי שונה (ולא לטובה - הפחת מחושב על פני 40 שנה, צריך להתעסק עם שערי חליפין בכל אירוע ולתעד אותם, וכד'), זה משפיע על חובות FBAR/FATCA (יהיה לך חשבון בנק שם שצריך לקחת בחשבון בדיווחים, בישראל הבנקים לא הכי אוהבים לפתוח חשבונות לאמריקאים, וכד').
&nbsp
האם זה אומר שצריך להיות "פראייר גמור"? וודאי שלא. זאת עסקה כמו כל העסקאות וצריך לעשות את החשבון אם היא טובה לך או לא. לישראלים-אמריקאיים יש גם את השיקול של עוגן בארץ, אפשרות לחזור ויהיה איפה לחיות, מקום לפרוש אליו לגמלאות, וכד'.

AnnoyedGrunt

New member
אוקיי, אז אם הבנתי נכון - התשובה שלכם היא "תלוי"

הי,
תודה ושבת שלום
בכל זאת, אני אנסח את השאלה אחרת - במידה ומצאתי מתווך הגון וחברת ניהול הגונה ("נניח" שיש לי קרובים בניו ג'רזי ושיקגו :) ) ובנוסף - הבנתי את תקנות המיסוי וההגבלות (לא המצב כרגע), ורכשתי נכס קטן בשכונה טובה עם ביקוש יציב (שכונה שדומה במהותה לשכונה בצפון רחובות, לצורך הדוגמא).
בהנתן כל ההנחות הללו - האם בממוצע, סביר לצפות להכנסה חודשים שהיא חצי אחוז משויי הדירה (אחרי ניכוי תיקונים, תקופות שהדירה עומדת ריקה ותשלום לחברת הניהול)?
במידה והתשובה היא חיובית - אין שום סיבה הגיונית לקנות דירה בישראל, למעט תחושת השחרור מהצורך לשלם שכר דירה או מהחשש שנצטרך לעבור דירה.

וכמובן- תודה על התשובות

aeonf

New member
מה הקשר בין ארה"ב לישראל?

בכל זאת, אני אנסח את השאלה אחרת - במידה ומצאתי מתווך הגון וחברת ניהול הגונה ("נניח" שיש לי קרובים בניו ג'רזי ושיקגו :) ) ובנוסף - הבנתי את תקנות המיסוי וההגבלות (לא המצב כרגע), ורכשתי נכס קטן בשכונה טובה עם ביקוש יציב (שכונה שדומה במהותה לשכונה בצפון רחובות, לצורך הדוגמא).
בהנתן כל ההנחות הללו - האם בממוצע, סביר לצפות להכנסה חודשים שהיא חצי אחוז משויי הדירה (אחרי ניכוי תיקונים, תקופות שהדירה עומדת ריקה ותשלום לחברת הניהול)?
במידה והתשובה היא חיובית - אין שום סיבה הגיונית לקנות דירה בישראל, למעט תחושת השחרור מהצורך לשלם שכר דירה או מהחשש שנצטרך לעבור דירה.

וכמובן- תודה על התשובות
היום בפק"מ פשוט בארה"ב אתה יכול לקבל מעל 3%, כמה אתה מקבל בארץ?
נניח שאתה תקבל 6% לפני מס בארה"ב (שגם זה בספק רב אגב), כמה זה בנטו? בארץ עד הכנסה של 5,000 ש"ח יש לך פטור מוחלט ממיסים.
מה לגבי מס ירושה?
מה לגבי כאב ראש ועלויות הגשת דו"חות בארץ ובארה"ב?
מה לגבי מינוף? בארץ בכיף ובזול מאד, בארה"ב תשכח מזה.
&nbsp

AnnoyedGrunt

New member
אוקיי, נקודות למחשבה. תודה

היום בפק"מ פשוט בארה"ב אתה יכול לקבל מעל 3%, כמה אתה מקבל בארץ?
נניח שאתה תקבל 6% לפני מס בארה"ב (שגם זה בספק רב אגב), כמה זה בנטו? בארץ עד הכנסה של 5,000 ש"ח יש לך פטור מוחלט ממיסים.
מה לגבי מס ירושה?
מה לגבי כאב ראש ועלויות הגשת דו"חות בארץ ובארה"ב?
מה לגבי מינוף? בארץ בכיף ובזול מאד, בארה"ב תשכח מזה.
&nbsp
אוקיי, נקודות למחשבה. תודה

צבי ליך

New member
אם תיתן דוגמא יהיה יותר קל לענות

וכמובן- תודה על התשובות
קודם כל, אני מדבר מפוזיציה.
אני שוכר בישראל ומשכיר בארה"ב.
&nbsp
אני סקפטי לגבי המשך עליות מחירים בארץ, אבל כל הנושא מאד מורכב ו"צופה פני עתיד". יש הרבה הבדלים בין המדינות (גידול דמוגרפי, ביטחון, מעורבות המדינה בהיצע הדיור, מיסי רכוש, תחרות מול מדינות שכנות, וכו').
&nbsp
אני לא חושב שאתה צריך להשוות את ההשקעה בניו ג'רזי רק להשקעה בצפון רחובות.
כמו שכתבו לך יש עוד המון אפשרויות.
לגבי חצי אחוז לחודש- אני לא מתעסק בסינגל פאמיליז באזורים כאלה, אבל אם תיתן דוגמא ספציפית, אני אוכל להגיד אם המספרים שלך ממש לא הגיוניים.

AnnoyedGrunt

New member
גם אני מאוד סקפטי לגבי עליות מחירים

קודם כל, אני מדבר מפוזיציה.
אני שוכר בישראל ומשכיר בארה"ב.
&nbsp
אני סקפטי לגבי המשך עליות מחירים בארץ, אבל כל הנושא מאד מורכב ו"צופה פני עתיד". יש הרבה הבדלים בין המדינות (גידול דמוגרפי, ביטחון, מעורבות המדינה בהיצע הדיור, מיסי רכוש, תחרות מול מדינות שכנות, וכו').
&nbsp
אני לא חושב שאתה צריך להשוות את ההשקעה בניו ג'רזי רק להשקעה בצפון רחובות.
כמו שכתבו לך יש עוד המון אפשרויות.
לגבי חצי אחוז לחודש- אני לא מתעסק בסינגל פאמיליז באזורים כאלה, אבל אם תיתן דוגמא ספציפית, אני אוכל להגיד אם המספרים שלך ממש לא הגיוניים.
ואני בדיוק בנקודות התלבטות בין שיפור דיור לבין השקעה בכיוונים אחרים. מצד שני - מי חשב שתהיה כזאת היסטריה סביב נדלן בישראל ב-7 השנים האחרונות..
לגבי דוגמא ספציפית - אני יכול לספר על השכונה והדירה שהיא רכשה, אבל כמובן שאין לי את כל התמונה, אז זה לא באמת יוסיף הרבה.
בכל מקרה - לפי התגובות שלכם אני מבין שההערכה שלי על רווח מהשקעה פשוט מוטעה, ממגוון סיבות.
תודה.

צבי ליך

New member
חלילה

ואני בדיוק בנקודות התלבטות בין שיפור דיור לבין השקעה בכיוונים אחרים. מצד שני - מי חשב שתהיה כזאת היסטריה סביב נדלן בישראל ב-7 השנים האחרונות..
לגבי דוגמא ספציפית - אני יכול לספר על השכונה והדירה שהיא רכשה, אבל כמובן שאין לי את כל התמונה, אז זה לא באמת יוסיף הרבה.
בכל מקרה - לפי התגובות שלכם אני מבין שההערכה שלי על רווח מהשקעה פשוט מוטעה, ממגוון סיבות.
תודה.
חלילה
לא התכוונתי שהמספרים שלך לא הגיוניים. רק כתבתי שאם תיתן דוגמא לנכס שחשבת עליו, אני אוכל לתת דעה לגבי ההערכות שלך (שכירות, עלות שיפוץ, תחזוקה, וכו'), וגם לומר אם זה דומה לצפון רחובות (שעד כמה שידוע לי זה אחלה אזור).
&nbsp
אני גם מסכים שאין ודאות שהמחירים יירדו או יפסיקו לעלות בארץ. אנחנו מנסים לחזות את העתיד, וכמו שכתבתי- במקרה שלי זה גם מתוך פוזיציה.
אני חושש לשלם יותר מ-50% על רכיב הקרקע במקום שלא באמת חסרה בו קרקע (היא פשוט לא מופשרת, או יושבת אצל רמ"י). מחר המדינה מחליטה לשחרר את החבל (כמו במחיר למשתכן, אבל בקטע פחות קומוניסטי), והשוק נופל.
&nbsp
מצד שני, אם אתה הדייר, אז נכנסים פה כבר שיקולים אחרים.

naf86

New member
כל שוק יכול לעלות

הי,
תודה ושבת שלום
כל שוק יכול לעלות
וכמובן שכל שוק יכול לרדת.
ישראל לא חסינה ממשבר כלכלי. ישראל לא חסינה ממלחמות, עלייה בריבית, רעידת אדמה.
&nbsp
כמובן שאנחנו יודעים מ-2008 מה יכול לקרות בארה"ב. עבר מאז עשור, השוק חזר לעצמו ו.. כל רגע יכול להיות שוב משבר כלכלי. לכן צריך להיות נאיביים לחשוב שכל הזמן מחירי הנדל"ן יעלו.
&nbsp
מכיוון שכך, אותנו פחות מעניין אם מחיר הנדל"ן עולה. כן, זה נחמד לקבל תוצאות מהשמאי שמראים שהשווי עלה. אבל בסופו של דבר, המספרים האלו רק משנים אם אנחנו מוכרים את הנכסים. אנחנו מתמקדים על היציבות של האזור(אנחנו רוב הזמן בתפוסה מלאה) והאם ההכנסות גוברות על ההוצאות. נכס טוב הוא נכס שווה יותר להחזיק אותו, מאשר למכור אותו גם אם השווי עולה.
&nbsp
ישראל היא מדינה עם משאבי קרקע מוגבלים, בנייה איטית ומסורבלת ואוכלוסיה שגדלה בקצב מרשים. לכן סביר להניח שהביקוש יעלה על ההיצע. אבל ההכנסה משכר דירה לא בהכרח מניבה את אותה תשואה כמו בארה"ב. כמו כן, המחירים בישראל מאוד גבוהים, לכן צריך כיסים הרבה יותר עמוקים כדי להשקיע בישראל. זה מעלה את הסיכון ולא משתלם בעיניי.

aeonf

New member
לא מדויק

כל שוק יכול לעלות
&nbsp
כמובן שאנחנו יודעים מ-2008 מה יכול לקרות בארה"ב. עבר מאז עשור, השוק חזר לעצמו ו.. כל רגע יכול להיות שוב משבר כלכלי. לכן צריך להיות נאיביים לחשוב שכל הזמן מחירי הנדל"ן יעלו.
&nbsp
מכיוון שכך, אותנו פחות מעניין אם מחיר הנדל"ן עולה. כן, זה נחמד לקבל תוצאות מהשמאי שמראים שהשווי עלה. אבל בסופו של דבר, המספרים האלו רק משנים אם אנחנו מוכרים את הנכסים. אנחנו מתמקדים על היציבות של האזור(אנחנו רוב הזמן בתפוסה מלאה) והאם ההכנסות גוברות על ההוצאות. נכס טוב הוא נכס שווה יותר להחזיק אותו, מאשר למכור אותו גם אם השווי עולה.
&nbsp
ישראל היא מדינה עם משאבי קרקע מוגבלים, בנייה איטית ומסורבלת ואוכלוסיה שגדלה בקצב מרשים. לכן סביר להניח שהביקוש יעלה על ההיצע. אבל ההכנסה משכר דירה לא בהכרח מניבה את אותה תשואה כמו בארה"ב. כמו כן, המחירים בישראל מאוד גבוהים, לכן צריך כיסים הרבה יותר עמוקים כדי להשקיע בישראל. זה מעלה את הסיכון ולא משתלם בעיניי.
לא מדויק
מחיר עולה מאד משנה למשקיע (במיוחד בארה"ב) כי מחיר גבוה יותר מאפשר לעשות REFINANCE ולקבל יותר כסף או להשקעות חדשות או לCASH OUT.
כיוון שזה גם פטור ממס אז זה מאד מאד משנה.
&nbsp

naf86

New member
שים לב לדרך שכתבתי את התגובה

לא מדויק
מחיר עולה מאד משנה למשקיע (במיוחד בארה"ב) כי מחיר גבוה יותר מאפשר לעשות REFINANCE ולקבל יותר כסף או להשקעות חדשות או לCASH OUT.
כיוון שזה גם פטור ממס אז זה מאד מאד משנה.
&nbsp
שים לב לדרך שכתבתי את התגובה
"אותנו פחות מעניין אם מחיר הנדל"ן עולה".
לא התכוונתי דווקא לכל משקיע בארה"ב, אלא לאיך שאנחנו מנהלים את תיק ההשקעות שלנו.
פותח השרשור השתמש במילים "אתם" "שלכם" "לדעתכם". כלומר זה יותר אישי ולא כללי.
&nbsp
כל עוד לא מוכרים או עושים הערכה מחדש של המשכנתא, הערך לא באמת משנה.
אנחנו עכשיו עובדים על עיצוב מחדש של המשכנתאות. אחד הנכסים שלנו עלה ב-22 אלף דולר. האם יש לנו עכשיו עוד 22 אלף דולר בחשבון בנק? לא. זה רק אומר שאם נרצה, נוכל לקחת משכנתא יותר גדולה על סמך הערך החדש. אבל אנחנו החלטנו לקחת על סמך הערך הישן (כי אז המינוף קטן יותר, הסיכון קטן יותר)
&nbsp
כשנרצה למכור או להשקיע במשהו חדש, אז כמובן הערך משנה. אבל כרגע הוא לא משנה.
אבל הנקודה היא שגם בארה"ב הערך עולה, לא רק בישראל. אבל כאמור זה לא מדד חשוב בעיניי כמו ההכנסות השוטפות. אנחנו לא משקיעים בנדל"ן בשביל להרוויח מהמכירה, אלא בשביל להרוויח מההכנסות בשכר דירה.

צבי ליך

New member
משאבי קרקע מוגבלים בישראל?

כל שוק יכול לעלות
&nbsp
&nbsp
&nbsp
אתה מתכוון מוגבלים על ידי הממשלה?
ישראל פחות צפופה מניו ג'רזי, והמחסור בקרקע הוא עניין של מדיניות ממשלתית ועירונית. מדיניות שיכולה להשתנות בהינד עפעף.
&nbsp
להתחשב פחות בעליית/ירידת הערך?
עניין של טעם, אבל ברור שיש להן משמעות גדולה מאד

naf86

New member
ההפרש די קטן

אתה מתכוון מוגבלים על ידי הממשלה?
ישראל פחות צפופה מניו ג'רזי, והמחסור בקרקע הוא עניין של מדיניות ממשלתית ועירונית. מדיניות שיכולה להשתנות בהינד עפעף.
&nbsp
להתחשב פחות בעליית/ירידת הערך?
עניין של טעם, אבל ברור שיש להן משמעות גדולה מאד
ההפרש די קטן
ישראל זה 405 איש לקמ"ר, ניו ג'רזי זה 467 איש.
&nbsp
נכון, גם ניו ג'רזי מאוד צפופה. אבל היא המדינה הכי צפופה בארה"ב (למעט DC שלא ממש נחשב). רוב המדינות בארה"ב הרבה פחות צפופות.
אם נהיה בלתי נסבל בניו ג'רזי, אנשים יכולים לעבור למדינות אחרות בארה"ב. בישראל, אין ממש לאן לעבור. כמו כן, ניו ג'רזי לא ממש חייבת שטחי חקלאות כמו שישראל צריכה. עם הילודה בישראל, יכול להיות שישראל תעקוף את ניו ג'רזי מבחינת צפיפות עוד כמה שנים.
כן, הרבה מהבעיה זה המדיניות הממשלתית/עירונית. בשלב מסוים לא יהיה ברירה אלא להפשיר שטחי אש, חקלאות וכו' בשביל עוד בנייה.

aeonf

New member
זה שאין פה שטחי בנייה זו פיקצייה.

ההפרש די קטן
ישראל זה 405 איש לקמ"ר, ניו ג'רזי זה 467 איש.
&nbsp
נכון, גם ניו ג'רזי מאוד צפופה. אבל היא המדינה הכי צפופה בארה"ב (למעט DC שלא ממש נחשב). רוב המדינות בארה"ב הרבה פחות צפופות.
אם נהיה בלתי נסבל בניו ג'רזי, אנשים יכולים לעבור למדינות אחרות בארה"ב. בישראל, אין ממש לאן לעבור. כמו כן, ניו ג'רזי לא ממש חייבת שטחי חקלאות כמו שישראל צריכה. עם הילודה בישראל, יכול להיות שישראל תעקוף את ניו ג'רזי מבחינת צפיפות עוד כמה שנים.
כן, הרבה מהבעיה זה המדיניות הממשלתית/עירונית. בשלב מסוים לא יהיה ברירה אלא להפשיר שטחי אש, חקלאות וכו' בשביל עוד בנייה.
יש פה אינסוף שטחי בנייה.
בת"א לבד מבלי להפשיר דבר אפשר להכניס כמה מיליוני אנשים.
&nbsp

naf86

New member
אפשר לבנות המון מגדלים

יש פה אינסוף שטחי בנייה.
בת"א לבד מבלי להפשיר דבר אפשר להכניס כמה מיליוני אנשים.
&nbsp
אפשר לבנות המון מגדלים
ולהכניס לישראל עשרות מיליוני אנשים.
&nbsp
אבל בישראל יש המון בירוקרטיה. לוקח המון זמן לבנות דירות/בניינים בישראל. אני מידי פעם רואה כתבות על שיש גרעון בכמות הדירות.
&nbsp
אבל אפילו אם יבנו, זה יפתור את הבעיה באופן זמני. מה יהיה המצב עוד 5 שנים? 10 שנים? 20 שנה?

aeonf

New member
זה כבר נכון אבל זו טענה אחרת

אפשר לבנות המון מגדלים
ולהכניס לישראל עשרות מיליוני אנשים.
&nbsp
אבל בישראל יש המון בירוקרטיה. לוקח המון זמן לבנות דירות/בניינים בישראל. אני מידי פעם רואה כתבות על שיש גרעון בכמות הדירות.
&nbsp
אבל אפילו אם יבנו, זה יפתור את הבעיה באופן זמני. מה יהיה המצב עוד 5 שנים? 10 שנים? 20 שנה?
מחסור בשטח אין, יש אינסוף שטח פה.
&nbsp

naf86

New member
אין אינסוף שטח בישראל

מחסור בשטח אין, יש אינסוף שטח פה.
&nbsp
אין אינסוף שטח בישראל
כי ישראל מוגבלת לשטח בתוך גבולות המדינה.
נכון, יקח הרבה זמן עד שבאמת יהיה מחסור, אבל כבר עכשיו מאוד צפוף. זה לא בהכרח אומר שערך הנדל''ן תמיד יעלה, אבל אפשר להניח שתמיד הביקוש יעלה על ההיצע.

aeonf

New member
במנהטן צפוף, בסינגפור צפוף, בטוקיו צפוף

אין אינסוף שטח בישראל
כי ישראל מוגבלת לשטח בתוך גבולות המדינה.
נכון, יקח הרבה זמן עד שבאמת יהיה מחסור, אבל כבר עכשיו מאוד צפוף. זה לא בהכרח אומר שערך הנדל''ן תמיד יעלה, אבל אפשר להניח שתמיד הביקוש יעלה על ההיצע.
במנהטן צפוף, בסינגפור צפוף, בטוקיו צפוף
בישראל אין מקום 1 שצפוף בו. אני גר במקום בין הצפופים בארץ (מרכז ת"א) וזה ממש אבל ממש לא מקום צפוף.
עזוב סטטיסטיקה, זה לא אומר דבר, יש מציאות.
בבריכה בעומק ממוצע של 50 ס"מ אפשר לטבוע?
&nbsp

מצב
הנושא נעול.
למעלה