משבר הנדל"ן הבא בפתח? מה דעתכם?

מצב
הנושא נעול.

Boston Guy

New member
בהחלט יש תנועה לתוך הערים היותר טובות.

הוא בטח לא מכיר את קבוצת הוואטספ של ה-Soccer moms בשכונה שלך
מכבים-רעות זה בית קברות אפילו בהשוואה למודיעין (שהיא ההגדרה המילונית לעיר בית קברות).
כפר שמריהו וסביון זה קרוב לחוף ים. למה זה חשוב? כי לפעמים הים סוער ויש גלים.
גם אז אנשים לא נסחפים כמו שאתה נסחפת עם ההשוואה של כפר שמריהו וסביון לפרברי רוצ'סטר.
מה זה? עדכון גירסה של האוטו קורקט?
טוב שלא כתבת "בוורלי הילס" וזהו.
&nbsp
יש באזז סביב המגורים בערים שיש בהם מה לעשות חוץ מלישון, ובלי לנסוע יותר מדי.
הטענה היא שילידי שנות ה-80 ואילך מעדיפים לגור באזורים צפופים יותר, שמציעים תרבות פנאי מעבר להסעה של הילדים לחוגים.
האם זו מגמה אמיתית? האם היא פה להישאר? האם היא רלוונטית לכל הפרברים? לכל אחד יש דעות שונות (ונתונים שהוא בוחר לשים עליהם דגש), והזמן יגיד.
אני גר בשכונה מאוד עירונית - שיש לה מערכת חינוך טובה.
ב 20 שנה שאני גר כאן - מספר הילדים במערכת החינוך הציבורית המקומית הכפיל את עצמו. תמהיל האוכלוסייה השתנה מאוד ויש הרבה יותר משפחות עם ילדים - האנשים שפעם היו עוברים לפרברים בשביל הבית צמוד הקרקע עם החצר. יותר ויותר משפחות מוכנות להצטופף בדירה קטנה (במושגים אמריקאיים) ואפילו לשכן שני ילדים בחדר...
אבל זה ממש לא רלוונטי לסוג הנדל"ן שהישראלים קונים. בפחות מחצי מליון דולר אתה לא יכול לקנות אפילו מלונה לכלב בשכונה שלי, ודירת 3 חדרי שינה חוצה את קו ה 7 ספרות.

צבי ליך

New member
רלוונטי ולא רלוונטי

ב 20 שנה שאני גר כאן - מספר הילדים במערכת החינוך הציבורית המקומית הכפיל את עצמו. תמהיל האוכלוסייה השתנה מאוד ויש הרבה יותר משפחות עם ילדים - האנשים שפעם היו עוברים לפרברים בשביל הבית צמוד הקרקע עם החצר. יותר ויותר משפחות מוכנות להצטופף בדירה קטנה (במושגים אמריקאיים) ואפילו לשכן שני ילדים בחדר...
אבל זה ממש לא רלוונטי לסוג הנדל"ן שהישראלים קונים. בפחות מחצי מליון דולר אתה לא יכול לקנות אפילו מלונה לכלב בשכונה שלי, ודירת 3 חדרי שינה חוצה את קו ה 7 ספרות.
רלוונטי ולא רלוונטי
נכון שהערים החלשות לא מציעות את השירותים הציבוריים של ברוקליין, וברור שהאוכלוסיה החזקה ביותר לא תלך לערים החלשות.
מצד שני, הכל יחסי.
&nbsp
קח לדוגמא את מטרופולין ניו יורק. הרבעים החלשים בניו יורק מושכים אוכלוסיה חזקה יותר ויותר (גם כאלה שגדלו בפרברים), מתייקרים, והאוכלוסיה משם יוצאת לערים חלשות יותר.
לניוארק למשל מגיעות משפחות שברוקלין והברונקס נהיו יקרים מדי בשבילן.
זה קורה בעוצמה יתרה בג'רזי סיטי.
כשהעיר פועלת נכון (בעיקר בתחום הביטחון האישי) נוצרת מאסה קריטית באזורים מסויימים וגם יש לזה השפעה.
&nbsp
אז תבוא ותגיד שזה לא יהפוך אותן לברוקליין, אבל בזמן שחלק מהפרברים מאבדים אוכלוסיה חזקה, האוכלוסיה אצלנו משתפרת.
מרכזי הערים החזקות עדיין זקוקים לעובדים בשכר נמוך, והעובדים האלה כבר לא יכולים לגור בערים החזקות. הם (וגם סטודנטים) צריכים לגור במקום זול שמציע תחבורה ציבורית טובה וזולה אל תוך העיר. רוב הפרברים לא יכולים להציע להם את זה.
בטח שלא באותן עלויות שהערים יכולות להציע.
&nbsp
האם זה כאן כדי להישאר?
גדול עליי לענות

vinney

Well-known member
ואלה, מה זה המחירים האלה? זיל הזול...

דירת 3 חדרי שינה בכולה 700 אלף? איזה חור

&nbsp
אצלי בבניין מכרו לפני כמה שבועות דירת 2 חדרי שינה ב1.2 מליון (שזה הרבה יותר ממה ששילמתי בזמנו על הבית ה"מלא" שלי). והמתווכים צועקים "איזו מציאה!!!". קליפורניה, בייבי
ועדיין, אני לא רואה אמריקאים נוהרים לדירות האלה, אלה בעיקר הודים וסינים שעובדים בהייטק שגרים בהן.
&nbsp

Boston Guy

New member
שבע ספרות - יעני מספר ושישה אפסים...

דירת 3 חדרי שינה בכולה 700 אלף? איזה חור

&nbsp
אצלי בבניין מכרו לפני כמה שבועות דירת 2 חדרי שינה ב1.2 מליון (שזה הרבה יותר ממה ששילמתי בזמנו על הבית ה"מלא" שלי). והמתווכים צועקים "איזו מציאה!!!". קליפורניה, בייבי
ועדיין, אני לא רואה אמריקאים נוהרים לדירות האלה, אלה בעיקר הודים וסינים שעובדים בהייטק שגרים בהן.
&nbsp
יותר נכון מספר ואחריו עוד שישה מספרים...
דירת שני חדרי שינה במצב סביר כאן עולה באזור ה 800 אלף. דירת שלושה חדרי שינה חוצה את המליון. צמוד קרקע חד משפחתי צנוע נוגע בשני מליון.
בית רציני (דוגמת הבתים של שחקני הרד-סוקס בשכונת פישר היל או הבית של טום בריידי מהפטריוטס בדרום ברוקליין) זה כבר סיפור של 30 מליון וצפונה... נדמה לי שהבית הכי יקר בשכונה נקנה ב 48 מליון.
הבעייה אצלנו זה שאין איפה לבנות. איפה שהיה יותר - כבר הכל בנוי. מדי פעם "מגלחים" איזה חד משפחתי ובונים במקומו דו משפחתי, או מורידים מבנה מסחרי או תחנת דלק ובונים שם קונדו של כמה עשרות דירות - אבל הביקוש הוא עצום וההיצע קטנטן.

vinney

Well-known member
בדיוק כמו אצלנו

יותר נכון מספר ואחריו עוד שישה מספרים...
דירת שני חדרי שינה במצב סביר כאן עולה באזור ה 800 אלף. דירת שלושה חדרי שינה חוצה את המליון. צמוד קרקע חד משפחתי צנוע נוגע בשני מליון.
בית רציני (דוגמת הבתים של שחקני הרד-סוקס בשכונת פישר היל או הבית של טום בריידי מהפטריוטס בדרום ברוקליין) זה כבר סיפור של 30 מליון וצפונה... נדמה לי שהבית הכי יקר בשכונה נקנה ב 48 מליון.
הבעייה אצלנו זה שאין איפה לבנות. איפה שהיה יותר - כבר הכל בנוי. מדי פעם "מגלחים" איזה חד משפחתי ובונים במקומו דו משפחתי, או מורידים מבנה מסחרי או תחנת דלק ובונים שם קונדו של כמה עשרות דירות - אבל הביקוש הוא עצום וההיצע קטנטן.
בדיוק כמו אצלנו
אם לא היה את החרב הנצחית של rent control הייתי משקיע רק בקליפורניה...

naf86

New member
אם רק היית יודע מה אפשר לקנות אצלנו בחצי מיליון דולר.....

אם רק היית יודע מה אפשר לקנות אצלנו בחצי מיליון דולר.....
אני כמובן מדבר על פרברי רוצ'סטר, עם בתי ספר מעולים ואיכות חיים ולא בעיר רוצ'סטר בו המחירים עוד יותר נמוכים.
&nbsp
אני לא מבין את האנשים שקונים בית קטן במאות אלפי דולרים בעיר כמו בוסטון ומתלהבים שיש להם מטר על מטר של גינה.

naf86

New member
הכוונה שלי לא היה להשוות יוקרה

הוא בטח לא מכיר את קבוצת הוואטספ של ה-Soccer moms בשכונה שלך
מכבים-רעות זה בית קברות אפילו בהשוואה למודיעין (שהיא ההגדרה המילונית לעיר בית קברות).
כפר שמריהו וסביון זה קרוב לחוף ים. למה זה חשוב? כי לפעמים הים סוער ויש גלים.
גם אז אנשים לא נסחפים כמו שאתה נסחפת עם ההשוואה של כפר שמריהו וסביון לפרברי רוצ'סטר.
מה זה? עדכון גירסה של האוטו קורקט?
טוב שלא כתבת "בוורלי הילס" וזהו.
&nbsp
יש באזז סביב המגורים בערים שיש בהם מה לעשות חוץ מלישון, ובלי לנסוע יותר מדי.
הטענה היא שילידי שנות ה-80 ואילך מעדיפים לגור באזורים צפופים יותר, שמציעים תרבות פנאי מעבר להסעה של הילדים לחוגים.
האם זו מגמה אמיתית? האם היא פה להישאר? האם היא רלוונטית לכל הפרברים? לכל אחד יש דעות שונות (ונתונים שהוא בוחר לשים עליהם דגש), והזמן יגיד.
אלא שהחיים בפרברים לא בהכרח עלובים/עצובים/משעממים.
אבל אם משוים את סוג האוכלוסיה של רוצ'סטר לעומת הפרברים מבחינת איכות/הכנסה/השכלה, בהחלט אפשר לראות הקבלה מערים גדולות בגוש דן, לישובים בפרברים בו אנשים חיים בשביל האיכות חיים.
&nbsp
בהחלט צעירים/רווקים מעדיפים לגור ליד אזורי הבילוי, וברגע שמתחתנים עוברים לפרברים. לנו עיקר ההשקעות זה בשביל הצעירים האלו, אבל יש לנו גם נכסים בפרברים.

צבי ליך

New member
לא לא לא

אלא שהחיים בפרברים לא בהכרח עלובים/עצובים/משעממים.
אבל אם משוים את סוג האוכלוסיה של רוצ'סטר לעומת הפרברים מבחינת איכות/הכנסה/השכלה, בהחלט אפשר לראות הקבלה מערים גדולות בגוש דן, לישובים בפרברים בו אנשים חיים בשביל האיכות חיים.
&nbsp
בהחלט צעירים/רווקים מעדיפים לגור ליד אזורי הבילוי, וברגע שמתחתנים עוברים לפרברים. לנו עיקר ההשקעות זה בשביל הצעירים האלו, אבל יש לנו גם נכסים בפרברים.
לא לא לא
רוב מודיעין זה סוג של פרבר בפני עצמו.
רווקים לא בוחרים לגור שם. לגבי פנסיונרים, אני לא יודע.
מכבים-רעות זה יישוב שלא נולד כלוויין למודיעין, ולהערכתי התעסוקה של רוב האנשים שגרים בו עדיין לא נמצאת במודיעין (אלא בגוש דן ובירושלים).

לגבי כפר שמריהו/סביון- הם המאיון העליון במטרופולין של 3 מיליון תושבים (שלדעתי גם חזק יותר מרוצ'סטר).
זה לא יכול להיות דומה לרוב מוחלט של הפרברים של רוצ'סטר.

בסופו של דבר מטרופולין ש-40 שנה היה תקוע סביב מיליון תושבים, ובעשור האחרון גדל קצת.
רוצ'סטר יותר דומה לכרמיאל, ומכאן גם נגזרים מחירי הקרקעות בה וסביבה.

naf86

New member
האופי של ארה"ב שונה מבישראל

לא לא לא
רוב מודיעין זה סוג של פרבר בפני עצמו.
רווקים לא בוחרים לגור שם. לגבי פנסיונרים, אני לא יודע.
מכבים-רעות זה יישוב שלא נולד כלוויין למודיעין, ולהערכתי התעסוקה של רוב האנשים שגרים בו עדיין לא נמצאת במודיעין (אלא בגוש דן ובירושלים).

לגבי כפר שמריהו/סביון- הם המאיון העליון במטרופולין של 3 מיליון תושבים (שלדעתי גם חזק יותר מרוצ'סטר).
זה לא יכול להיות דומה לרוב מוחלט של הפרברים של רוצ'סטר.

בסופו של דבר מטרופולין ש-40 שנה היה תקוע סביב מיליון תושבים, ובעשור האחרון גדל קצת.
רוצ'סטר יותר דומה לכרמיאל, ומכאן גם נגזרים מחירי הקרקעות בה וסביבה.
האופי של ארה"ב שונה מבישראל
קשה לחשוב על "פרבר של חיפה" או "פרבר של ירושלים".
&nbsp
מודיעין היא לא דוגמא טובה בגלל שלא פיתחו מספיק את העיר לבילויים/מסעדות/ברים. תל אביב היא דוגמא יותר טובה לעיר בו רווקים יגורו בו בדירות קטנות, העיקר להיות קרוב למרכז העיניינים.
&nbsp
"לגבי כפר שמריהו/סביון- הם המאיון העליון במטרופולין של 3 מיליון תושבים" - ההקבלה שלי לא הייתה לגבי כמה אנשים הם עשירים, אלא יותר כמו דוגמא לישוב מחוץ לעיר הגדולה שמתמקדת יותר על איכות חיים מאשר קניות/בילויים. (יש כמה אנשים בפרברי רוצ'סטר שמבחינת ערך אישי שמים את רוב תושבי כפר שמריהו בכיס הקטן, אבל זאת לא הנקודה פה).
&nbsp
אולי רוצ'סטר דומה לכרמיאל בגלל המיקום, אבל לכרמיאל אין פרברים ששם גרים אנשים יותר מבוססים או בעלי משפחות, אז אי אפשר באמת להשוות.
&nbsp
כל התת דיון הזה היה תגובה ל"סליחה על ההשוואה, אבל כשאני רואה בתים בפרברים, אני מדמיין בית קברות מודרני לאנשים חיים :)" - זה כאילו הוא אומר שאין שום דבר בפרברים שמושך אותו, לא למגורים ולא להשקעות. אני לא מסכים עם זה.

Boston Guy

New member
אתמול פגשתי את "איש ועד הבית" של בניין כזה

תודה רבה על התגובה המושקעת - וכאן אני חוזר לשאלה המקורית שלי
וההקבלה היא לישראל - עדיף לי להחזיק דירה קטנה במרכז רחובות ולא דירה גדולה בדימונה, בדיוק מהסיבות שציינת: באיזור מרכזי הנכס כמעט ולא יעמוד ריק, הרבה יותר קל למצוא שוכרים איכותיים עם הכנסה יציבה (מקסימום מתגמשים על 5-10% מהמחיר בשביל שוכרים מצוינים) - מה שמקטין בצורה משמעותית את הסיכוי לתרחישים כמו שציינת.
אז אולי לא דירה בסן פרנסיסקו, אבל יש מרכזי ערים מתפתחות למשל:
https://www.cnbc.com/2018/06/01/the-top-10-cities-in-the-us-for-young-people.html
דירה במקומות כאלו נשמע לי כמו הכנסה יותר יציבה, הרבה פחות הוצאות תחזוקה (דירת בטון קטנה ולא בית מעץ) ועם סיכוי טוב לעליית מחיר הדרגתית אבל יציבה, במידה ויש היצע מקומות עבודה הולך וגדל.
סליחה על ההשוואה, אבל כשאני רואה בתים בפרברים, אני מדמיין בית קברות מודרני לאנשים חיים :)
אתמול פגשתי את "איש ועד הבית" של בניין כזה
לפני 3 שנים הם נכנסו לשיפוץ שלקח יותר משנה של החניון התת קרקעי שסבל מנזילות.
כל בעל דירה בבניין נדרש לשלם כמעט 25,000$ על התיקון הזה - ומדובר בבניין עם כמעט 100 דירות. והסכום הזה היה מעל ומעבר לדמי ועד הבית הרצחניים שהם משלמים (לבניין יש צוות תחזוקה במשרה מלאה , מעליות, מערכת מתזי כיבוי אש...).
מסתבר שעכשיו הוחלט שצריך לשפץ את הבריכה של הבניין... ושוב בעלי הדירות יצטרכו לשלם.
התשלומים הללו הם לא בשליטה של בעל היחידה. אנשים אחרים מחליטים שצריך - ואתה מחוייב לשלם.
ההכנסה היציבה היא לא כל כך יציבה כשהדיירים מחליטים לעזוב בסוף חוזה כי לא בא להם לחיות באתר שיפוצים במשך שנה שלמה - כמו שקרה לחבר שלי שיש לו שתי יחידות בבניין הזה. השיפוצים שהיו ואלו שיהיו מחקו לו תשואה של 5 שנים, ויחידה אחת מתוך השתיים עמדה ריקה חצי שנה (דמי ועד בית המשיכו לדפוק כל חודש...).
הוא לא מתלונן - כי ערך הנדל"ן שלו הכפיל את עצמו מאז שהוא קנה אותו. אבל זה לא בדיוק מסע למרחקים קצרים.

vinney

Well-known member
אתה לא מבין כלום בשוק האמריקאי, מצטער להגיד לך

תודה רבה על התגובה המושקעת - וכאן אני חוזר לשאלה המקורית שלי
וההקבלה היא לישראל - עדיף לי להחזיק דירה קטנה במרכז רחובות ולא דירה גדולה בדימונה, בדיוק מהסיבות שציינת: באיזור מרכזי הנכס כמעט ולא יעמוד ריק, הרבה יותר קל למצוא שוכרים איכותיים עם הכנסה יציבה (מקסימום מתגמשים על 5-10% מהמחיר בשביל שוכרים מצוינים) - מה שמקטין בצורה משמעותית את הסיכוי לתרחישים כמו שציינת.
אז אולי לא דירה בסן פרנסיסקו, אבל יש מרכזי ערים מתפתחות למשל:
https://www.cnbc.com/2018/06/01/the-top-10-cities-in-the-us-for-young-people.html
דירה במקומות כאלו נשמע לי כמו הכנסה יותר יציבה, הרבה פחות הוצאות תחזוקה (דירת בטון קטנה ולא בית מעץ) ועם סיכוי טוב לעליית מחיר הדרגתית אבל יציבה, במידה ויש היצע מקומות עבודה הולך וגדל.
סליחה על ההשוואה, אבל כשאני רואה בתים בפרברים, אני מדמיין בית קברות מודרני לאנשים חיים :)
"אז אולי לא דירה בסן פרנסיסקו" - אם כבר, אז דווקא בסן פרנסיסקו. זאת אחת הערים המועטות ביותר בארה"ב בה אמריקאים מוכנים לגור בדירות. לא "חייבים", לא מהגרים בסומליה - אמריקאים אסלי מוכנים מרצונם החופשי.
&nbsp
דירה בפיטסבורג? ביוטה???? איפה אתה חושב שאתה נמצא? מי לדעתך יגור בדירה במקומות כאלה?
&nbsp
"אבל כשאני רואה בתים בפרברים, אני מדמיין בית קברות מודרני לאנשים חיים" - למי איכפת מה אתה מדמיין? תחשוב מה הדיירים שלך מדמיינים. והם מדמיינים "חלום אמריקאי" - בית עם חצר, גראז' לשתי מכוניות, חצר אחורית לכלב לרוץ בה ואוטובוס שאוסף את הילדים לבית ספר מפינת הרחוב.
&nbsp
הם לא מדמיינים מסיבות פרועות עד אור הבוקר, הליכה ברגל לבית הקפה בפינה, או לקנות סיגריות בלילה בפיצוציה.

AnnoyedGrunt

New member
נראה שלא הבנת אותי

"אז אולי לא דירה בסן פרנסיסקו" - אם כבר, אז דווקא בסן פרנסיסקו. זאת אחת הערים המועטות ביותר בארה"ב בה אמריקאים מוכנים לגור בדירות. לא "חייבים", לא מהגרים בסומליה - אמריקאים אסלי מוכנים מרצונם החופשי.
&nbsp
דירה בפיטסבורג? ביוטה???? איפה אתה חושב שאתה נמצא? מי לדעתך יגור בדירה במקומות כאלה?
&nbsp
"אבל כשאני רואה בתים בפרברים, אני מדמיין בית קברות מודרני לאנשים חיים" - למי איכפת מה אתה מדמיין? תחשוב מה הדיירים שלך מדמיינים. והם מדמיינים "חלום אמריקאי" - בית עם חצר, גראז' לשתי מכוניות, חצר אחורית לכלב לרוץ בה ואוטובוס שאוסף את הילדים לבית ספר מפינת הרחוב.
&nbsp
הם לא מדמיינים מסיבות פרועות עד אור הבוקר, הליכה ברגל לבית הקפה בפינה, או לקנות סיגריות בלילה בפיצוציה.
נראה שלא הבנת אותי
1. אני לא מבין בשוק האמריקאי. נקודה. מעולם לא התיימרתי להבין. אבל מדובר בשוק שמסקרן אותי כי הוא משקף משהו מהאופי האמריקאי - שעד כמה שאני לא מחבב אותו, אני מעוניין להבין אותו קצת יותר.
2. בכוונה כתבתי סן פרנסיסקו, כי המחירים זינקו שם בצורה פסיכית ולדעתי עקפו את מנהטן. אם אתה חושב שמרכז ההייטק העולמי והבלעדי יישאר שם והמשכורות ימשיכו לדהור - אז בהחלט מדובר בהשקעה נבונה. לי זו נראית השקעה מסוכנת.
3. כפי שכתבו אחרים - גם מודיעין/מכבים זה סוג של "בית קברות" כזה, ועדיין מבוקשות בטירוף. ברור שלא אכפת לי אם המקום שנסגר בשבע בערב. הבעיה עם מקומות כאלו זה שבד"כ לביקושים שלהם יש תנודתיות לאורך זמן - האוכלוסיה המתבגרת לא תמיד מתחלפת באוכלוסיה צעירה ומשם הדרך לשכונת רפאים/מפוקפקת קצרה יחסית.

vinney

Well-known member
סן פרנסיסקו זה שוק מיוחד מאוד

נראה שלא הבנת אותי
1. אני לא מבין בשוק האמריקאי. נקודה. מעולם לא התיימרתי להבין. אבל מדובר בשוק שמסקרן אותי כי הוא משקף משהו מהאופי האמריקאי - שעד כמה שאני לא מחבב אותו, אני מעוניין להבין אותו קצת יותר.
2. בכוונה כתבתי סן פרנסיסקו, כי המחירים זינקו שם בצורה פסיכית ולדעתי עקפו את מנהטן. אם אתה חושב שמרכז ההייטק העולמי והבלעדי יישאר שם והמשכורות ימשיכו לדהור - אז בהחלט מדובר בהשקעה נבונה. לי זו נראית השקעה מסוכנת.
3. כפי שכתבו אחרים - גם מודיעין/מכבים זה סוג של "בית קברות" כזה, ועדיין מבוקשות בטירוף. ברור שלא אכפת לי אם המקום שנסגר בשבע בערב. הבעיה עם מקומות כאלו זה שבד"כ לביקושים שלהם יש תנודתיות לאורך זמן - האוכלוסיה המתבגרת לא תמיד מתחלפת באוכלוסיה צעירה ומשם הדרך לשכונת רפאים/מפוקפקת קצרה יחסית.
סן פרנסיסקו זה שוק מיוחד מאוד
יש סיבות מאוד טובות לזינוק המחירים שם, ואני לא רואה את זה משתנה בקרוב. וזה לא בהכרח קשור למרכז ההייטק העולמי (שבכלל לא בסן פרנסיסקו אלא בעמק הסיליקון, 30 קילומטר דרומה).
&nbsp
תנודתיות קיימת בכל שוק. אני לא מבין מה גורם לך לחשוב שאנשים לא מתחלפים בשכונות לעולם ואחרי שהם מתים הם משאירים בתים ריקים. זה מה שאתה מכיר בארץ?

משבר הנדל"ן הבא - חשש מנפילת שוק הנדל"ן בארה"ב

הי,
בתור "משתתף פסיבי" בפורום ללא הבנה ממשית בשוק הנדלן בארהב, מצאתי את הפורום הזה כמקור מידע מעניין ומועיל. אז קודם כל - מפרגן על שיתוף המידע.
לענייננו, מעוניין להעלות 2 תהיות שאינן קשורות אחת לשניה:
1. חברי הפורום מעלים הסתייגויות רבות מהשקעה בנדלן בחו"ל, אבל באופן מפתיע כמעט ולא עולה החשש מנפילה בשוק הנדלן בארהב.
מעבר לכך שהמחירים כיום בשיא, הפד מעלה את הריבית באופן עקבי ו"מבטיח" שיהיו עוד העלאות, מה שמעלה את החשש לתיקון רציני בבורסה וגם בשוק הנדל"ן. מה דעתכם?
2. רוב העסקאות בארה"ב שאני רואה מתמקדות בבתי עץ בשכונות פרברים. מבחינתי, זה קצת כמו להשקיע בקראווילה בעוטף עזה (למעט המצב הביטחוני), ולך תדע כמה חודשים בשנה הנכס שלך יעמוד ריק.
שאלת תם - למה לא מתמקדים בדירות בבנייני מגורים בשולי ערים כמו שיקגו, יוסטון וכו'? המחירים שם גבוהים אבל לא פסיכים והתשואה משכ"ד נשמע יציב יותר וגם הסיכוי שערך הבית יעלה בהדרגה עם השנים נשמע סביר יותר.
שלום,

תודה על השאלה הטובה.
הנה מספר אבחנות חשובות בהקשר לחשש שהשכרת על נפילת שוק הנדל"ן בארה"ב ובכלל משבר נדל"ן.

1- המחירים היום בשיא. זה לא מדויק. תלוי אילו שווקים. ממליץ לך עקרונית לחקור עוד על הבדלים ברמות המחיר ביחס לרמת השיא בהשוואה של PRIMARY STATES לעומת SECONDARY STATES

2- מחזוריות. ברמת מאקרו הוכח סטטיסטית הסטורית כי שווקי הנדל"ן בארה"ב רובם פועלים ציקלית. יש כאן הפשטה גבוהה. אני ממקד את הדיון בהשקעות בפרברי ערים אמריקאיות טיפוסיות. לא בשווקי נדל"ן יוקרה או סביבות מורכבות אחרות. לענייננו, האבחנה של מחזוריות מביאה לכך שזה ענייין של זמן עד המחזור הבא. זה יקרה. השאלה מתי ובאיזה עוצמה. ברוב המקרים מחזור נדל"ן לא בהכרח מתבטא במשבר נדל"ן כפי שראינו ב2008, לכך היו סיבות מסוימות.

3- דרכי התמודדות. כדאי לקחת בחשבון את מחיר הנדל"ן כסחורה ביחס למחירי שיא מחזורים קודמים. אבל מעבר לקנייה מושכלת, עיקר ניהול הסיכון טמון בניהול. כלומר להיערך עם רזרבה מתאימה, ולקחת בחשבון הקצאות בלאי לתקופה ארוכה ותחלופת דיירים, ורמת מינוף כוללת. אלה דברים אשר מאפשרים לך להמשיך ולהחזיק את הנדל"ן בביצועים אשר בטווח הארוך יתאמו את הציפיות שלך.

4- חשבון כולל. מחזור מגיע אחת ל 12-16 שנה בממוצע. בהינתן שממשיכים להחזיק את הנדל"ן מושכר בתקופה זו אזי האבחנה החשובה היא שמירב הזמן אנחנו בתקופה שטוב להיות בה משקיע נדל"ן. לכן, המחזיקים בדעה זו גורסים כי הזמן הכי טוב להחזיק בנדל"ן הוא כל הזמן.

5- כדור הבדולח שלי!. מה יקרה בעתיד? הדבר הודאי היחיד לגבי העתיד הוא שאינו ודאי. לכן בהגדרה ניתן רק להעריך. אך אם ניתן להעריך- אז ניתן להיערך! זו הגישה שלי. *גישת השקעה לטווח ארוך בניהול סיכונים*. שיתפתי מעלה מספר עקרונות מנחים ושיקולים בתפיסה זו.

6- סקופ. לא דיברנו על רמת המיקרו שם נכנסים שיקולים חשובים בהשקעה ברמת הסביבה.

מחשבות ? תוספות? השגות?
אשמח לשמוע את דעתכם המשקיעים התותחים המנוסים בקבוצה!

צבי ליך

New member
אתה עובד על בסיס מתאם איפה שיש סיבתיות

שלום,

תודה על השאלה הטובה.
הנה מספר אבחנות חשובות בהקשר לחשש שהשכרת על נפילת שוק הנדל"ן בארה"ב ובכלל משבר נדל"ן.

1- המחירים היום בשיא. זה לא מדויק. תלוי אילו שווקים. ממליץ לך עקרונית לחקור עוד על הבדלים ברמות המחיר ביחס לרמת השיא בהשוואה של PRIMARY STATES לעומת SECONDARY STATES

2- מחזוריות. ברמת מאקרו הוכח סטטיסטית הסטורית כי שווקי הנדל"ן בארה"ב רובם פועלים ציקלית. יש כאן הפשטה גבוהה. אני ממקד את הדיון בהשקעות בפרברי ערים אמריקאיות טיפוסיות. לא בשווקי נדל"ן יוקרה או סביבות מורכבות אחרות. לענייננו, האבחנה של מחזוריות מביאה לכך שזה ענייין של זמן עד המחזור הבא. זה יקרה. השאלה מתי ובאיזה עוצמה. ברוב המקרים מחזור נדל"ן לא בהכרח מתבטא במשבר נדל"ן כפי שראינו ב2008, לכך היו סיבות מסוימות.

3- דרכי התמודדות. כדאי לקחת בחשבון את מחיר הנדל"ן כסחורה ביחס למחירי שיא מחזורים קודמים. אבל מעבר לקנייה מושכלת, עיקר ניהול הסיכון טמון בניהול. כלומר להיערך עם רזרבה מתאימה, ולקחת בחשבון הקצאות בלאי לתקופה ארוכה ותחלופת דיירים, ורמת מינוף כוללת. אלה דברים אשר מאפשרים לך להמשיך ולהחזיק את הנדל"ן בביצועים אשר בטווח הארוך יתאמו את הציפיות שלך.

4- חשבון כולל. מחזור מגיע אחת ל 12-16 שנה בממוצע. בהינתן שממשיכים להחזיק את הנדל"ן מושכר בתקופה זו אזי האבחנה החשובה היא שמירב הזמן אנחנו בתקופה שטוב להיות בה משקיע נדל"ן. לכן, המחזיקים בדעה זו גורסים כי הזמן הכי טוב להחזיק בנדל"ן הוא כל הזמן.

5- כדור הבדולח שלי!. מה יקרה בעתיד? הדבר הודאי היחיד לגבי העתיד הוא שאינו ודאי. לכן בהגדרה ניתן רק להעריך. אך אם ניתן להעריך- אז ניתן להיערך! זו הגישה שלי. *גישת השקעה לטווח ארוך בניהול סיכונים*. שיתפתי מעלה מספר עקרונות מנחים ושיקולים בתפיסה זו.

6- סקופ. לא דיברנו על רמת המיקרו שם נכנסים שיקולים חשובים בהשקעה ברמת הסביבה.

מחשבות ? תוספות? השגות?
אשמח לשמוע את דעתכם המשקיעים התותחים המנוסים בקבוצה!
אתה עובד על בסיס מתאם איפה שיש סיבתיות
  1. סבבה.
  2. כלכלה זה לא פס ייצור. בנייה לוקחת זמן.
    מי שמחליט לבנות או לא לבנות (לממן או לא לממן, לקנות או לא לקנות) מנסה לחזות מה יהיו הביקושים בעתיד, וגם כמה היצע יתווסף לשוק (שזה החלק הקל).
    הביקושים לא תמיד תואמים את התחזית, וגם ההיצע יכול להשתנות מסיבות בלתי צפויות (רגולציה, פורס מאז'ור וכו').
    הפערים בין התחזית של מקבלי ההחלטות בשוק לבין המציאות, הם הבסיס למחזוריות שכתבת עליה.
    גם אם על גרף מסוים זה נראה מסודר כל X או Y שנים, זה לא רלוונטי.
    אחד הגורמים המרכזיים שמשפיעים על ההיצע והביקוש הוא הריבית, והשאלה כאן באה על רקע של סביבת ריבית עולה.

ברור לכולנו (אני מקווה) שאם הפד יעלה מחר את הריבית ל-10%, אז השווי של ההשקעות שלנו יתרסק (ומי שממונף לא יוכל למחזר את החוב גם אם הוא על 65% LTV). ומה נגיד? "לא עברו עדיין X או Y שנים"?
    זה תרחיש קיצון דימיוני שנועד להמחשה.

אחד הדברים החשובים הוא לנסות להעריך מתי הפערים האלה יכולים להתקיים. בערך לפני שנה, אג"ח ממשלתי אמריקאי ל-5 שנים נסחר לפי ריבית של 1%. היום זה לפי ריבית של 2.76%. זה שינוי עצום שכבר משפיע על הביקושים (עוד לא על ההיצע, כי ההיצע מגיב בפיגור).
    אם הוא יימשך, הרבה קבלנים יאכלו אותה. אותם קונים שהם בנו עליהם לפני שנה, צריכים לשלם היום 20% יותר בתשלום המשכנתא החודשי על כל דולר הלוואה.
  3. דרכי התמודדות- קנה בזול. אם השוק לא זול, או שאל תקנה, או שלפחות תגדר את עצמך מעליית ריבית.
    למשל, במקום לקנות נכס במיליון שקל רק מהון עצמי, קח משכנתא נון ריקורס ב-750,000, ושים הון עצמי של 250,000.
    את שאר ההון העצמי שלך שים בסקטור שפחות חשוף לעליית ריבית.
  4. חשבון כולל- קנה בזול ומכור ביוקר. אם אתה מתכוון להשקיע במנות שוות פחות או יותר, ולהוריש את הנכסים לצאצאים שלך, אז לתזמון באמת יש פחות חשיבות.
  5. כדור הבדולח שלי- אין לדעת מה יהיה בעתיד, אבל אם הריביות ימשיכו לעלות, סקטור הנדל"ן ייפגע מזה (יהיו שווקים שיותר, ויהיו שווקים שפחות).

הי,
בתור "משתתף פסיבי" בפורום ללא הבנה ממשית בשוק הנדלן בארהב, מצאתי את הפורום הזה כמקור מידע מעניין ומועיל. אז קודם כל - מפרגן על שיתוף המידע.
לענייננו, מעוניין להעלות 2 תהיות שאינן קשורות אחת לשניה:
1. חברי הפורום מעלים הסתייגויות רבות מהשקעה בנדלן בחו"ל, אבל באופן מפתיע כמעט ולא עולה החשש מנפילה בשוק הנדלן בארהב.
מעבר לכך שהמחירים כיום בשיא, הפד מעלה את הריבית באופן עקבי ו"מבטיח" שיהיו עוד העלאות, מה שמעלה את החשש לתיקון רציני בבורסה וגם בשוק הנדל"ן. מה דעתכם?
2. רוב העסקאות בארה"ב שאני רואה מתמקדות בבתי עץ בשכונות פרברים. מבחינתי, זה קצת כמו להשקיע בקראווילה בעוטף עזה (למעט המצב הביטחוני), ולך תדע כמה חודשים בשנה הנכס שלך יעמוד ריק.
שאלת תם - למה לא מתמקדים בדירות בבנייני מגורים בשולי ערים כמו שיקגו, יוסטון וכו'? המחירים שם גבוהים אבל לא פסיכים והתשואה משכ"ד נשמע יציב יותר וגם הסיכוי שערך הבית יעלה בהדרגה עם השנים נשמע סביר יותר.
הי, אני קוראת בפוסט שלך על חששות וספקות לגבי "שוק הנדל"ן בארהב. ובצדק! יש באמת את "החשש מנפילה", "השקעה בביקתות עץ","נכס שעומד ריק". מעבר לתשובות המקצועיות שקיבלת, אתה מביע כאן בבירור את מה שאחרים גם חושבים אך חוקרים יותר לעומק איך להתמודד עם הפן המנטלי כדי להצליח להתקדם לכדי פעולה אקטיבית. שאלתי אליך האם אתה מעוניין לחקור יותר לעומק את מקור הפחדים שלך סביב השקעות רציניות שכאלה כדי להצליח לפעול או שאתה שואל בסקרנות של "משתתף פסיבי" ?

מצב
הנושא נעול.
למעלה