שאלה על חברת ריף נדלן - האם מישהו שמע עליהם?

מטילספק

New member
שאלה על חברת ריף נדלן - האם מישהו שמע עליהם?

שלום רב,

בפגישה עם ריף נדלן הם הציעו לי לרכוש בית בשווי $60K בג'קסונוויל, לטענתם תשואה ממוצעת של 11% אחרי הוצאות על חברת ניהול (לא כולל תיקונים אפשריים בנכס שאני מניח שזו מנת חלקו של כל נכס נדלן).
האם מישהו פה מכיר אותם? האם התשואה הנ"ל הגיונית? ממה עליי להיזהר? איך אדע שזו חברה אמיתית ולא עוקץ?

תודה מראש.

צבי ליך

New member
תן דוגמא לנכס ספציפי ולחישוב

יהיה יותר קל לענות לך מה התשואה שסביר לצפות לה.
&nbsp
את החברה הזו אני לא מכיר.
דברים שצריך לעשות כדי להרגיש יותר בטוח:
ללמוד על אזור הנכס (רצוי גם להגיע פיזית).
צריך לעשות בדיקה עצמאית של שווי הנכס (על ידי שמאי מטעמך), ושל המצב הפיזי של הנכס (home inspector).
צריך לבדוק אם החישוב שלהם ריאלי (האם ההכנסות וההוצאות תואמות את המציאות).
צריך לבדוק שחברת הניהול אמיתית וטובה (קשה לבדוק מרחוק).
צריך לבחור עורך דין מטעמך שיעבור על כל ההסכמים, ויוודא שהעברת הכספים, הרישום, וביטוח הטייטל נעשים כמו שצריך.
&nbsp
כלומר, לעשות כמעט את כל מה שהמשווק אמור לעשות... ככה אתה יכול להיות בטוח מה אתה מקבל. תתייחס אל המשווק ולמה שהוא אומר כאילו שהוא המוכר, כי זה מה שהוא מבחינתך. חשוב גם לתעד מה שניתן.

מטילספק

New member
לינק לכמה דוגמאות

אם אני מבין נכון מהמצגת שלהם, זו החברה האמריקאית שהם עובדים איתה:
http://www.investmentpropertyturnkeyrentalhomesforsaleflorida.com/floridahomes.html#

אתה יכול לראות שם כמה דוגמאות של נכסים עם 3 חדרי שינה, בגדול ההכנסה השנתית הצפויה היא $6500 אחרי הורדת דמי ניהול ביטוח ו property tax ולפני מס הכנסה.

ריף נדלן מבטיחים ליווי של התהליך כולל עו"ד (מטעמם)

צבי ליך

New member
תקרא אחורה בפורום כי זה משהו שחוזר על עצמו

מעבר לתחזוקה, החישוב הזה מניח תפוסה מלאה, וגבייה מלאה.
יש מעט מאד מקומות בארה"ב שזה המצב בהם (בעיקר מרכזי ערים חזקות), והאזורים שבדוגמאות הם ממש לא כאלה. לא כל פעם שדייר עוזב הוא משלם את כל השכירות, ולפעמים עובר זמן ודרושה השקעה משמעותית בין דייר לדייר.
אתה צריך להוריד משהו כמו חודשיים של שכירות על בית ריק, תחזוקה, הוצאות פינוי, וכו' (תלוי באזור, תלוי בנכס, וכו'. עבור בתים כמו באתר, ולא בניהול עצמי חודשיים זה לא הרבה).

זה מוריד בערך 30% מהתשואה שהם מדברים עליה.
עד עכשיו דיברנו על דברים פשוטים- צבע פה, שטיח שם.
אחר כך יש שיפוצים יותר משמעותיים (החלפה של גג, דוד מים, מטבח, וכו').
אם אתה קונה בארץ דירה יד ראשונה מקבלן (לא גינדי...) יהיו לך הרבה פחות תיקונים רציניים מאשר בדירה מתפוררת משנות ה-50.
פה מדובר על המקרה השני...

בקיצור, בשנה ממוצעת (תזכור- צריך להסתכל על טווח ארוך. זה שבשנה הראשונה אין תיקונים והדייר משלם בזמן, זה לא הנורמאלי) לא תגיע קרוב לתשואה שהם מדברים עליה.

וכל איש מקצוע שחברה מארגנת מטעמה, מבחינתך הוא מטעם המוכר.
התפקיד שלו הוא שתקנה, ולאו דווקא לדאוג לאינטרסים שלך

מטילספק

New member
שוב אני אומר - זה נכון לגבי נדל"ן בכל מקום

הפקטור המשמעותי הוא שאתה טוען שייקח חודשיים שלושה לאכלס וריף נדל"ן טוענים שזה יקח בערך חודש ואת זה אני צריך באמת לבדוק. מעבר לזה כל מה שכתבת נכון לכל נדל"ן בכל מקום, אפילו למי שקונה דירה מקבלן (לא רק גינדי) ואני יודע את זה ממקור ראשון.

צבי ליך

New member
אנחנו לא באותו עולם מושגים

אני לא טוען שייקח לך בממוצע חודשיים שלושה בשנה לאכלס.
אני טוען שאתה תפסיד בממוצע הכנסה של חודשיים-שלושה בשנה על אי גבייה, עלויות פינוי, הוצאות איכלוס (עמלת תיווך, עלויות של הכנת הבית), ותחזוקה.
מדובר פה על נדל"ן של מה שנקרא בישראל מעמד נמוך (בארה"ב זה נקרא Lower middle class). אוכלוסיה שמכירה טוב טוב את לשכת הרווחה.
לפעמים דיירים לא ישלמו. זה לא שלא יהיה דייר בנכס. יהיה דייר והוא פשוט לא ישלם. אתה תצטרך לפנות אותו. זה ייקח לך זמן שלא תקבל עליו שכירות וגם אחרי שתוציא אותו יעלה לך לא מעט להחזיר את הבית למצב ראוי למגורים (כי דיירים כאלה בד"כ לא משאירים את המקום מצוחצח). אפשר להפסיד על דבר כזה חצי שנה של שכירות בלי בעיה בכלל.
אני יודע- אתה תענה שגם את זה יש בארץ. זה נכון, אבל כמה? תהיה מודע שזה השוק שאתה פועל בו. אל תחשוב דיור לסטודנטים בבאר שבע. תחשוב משפחות קשות יום בשכונות הקשות של לוד. אה, ותזכור שברוב ארה"ב המערכת מטילה על בעל הבית אחריות גבוהה בהרבה מאשר בארץ. חוק שכירות הוגנת זה בדיחה לעומת מה שהולך בחלק גדול מארה"ב. דו"חות, קנסות, שימועים.
&nbsp
אותו דבר לגבי מה שכתבת על דירה מקבלן (שבגדול יש עליה אחריות, אבל לא ניכנס לזה. ברור שיש מקרים גם בארץ). תקרא אחורה בפורום ותבין.
אני לא מדבר איתך על איזה זרזיף מהתקרה, אלא על גגות שיש בהם עשרה דליים כדי לתפוס מים בכל גשם, ושלא ברור אם הם ישרדו עוד חורף או שניים.
אני לא מדבר איתך על להוסיף 5 מטר של מטבח, אלא על מטבח 3 מטר שהדביקו בארונות הרקובים שלו כבר 5 שכבות של מדבקות וסיידו אותו כדי לכסות את כל השאריות שהג'וקים והעכברים השאירו אחריהם.
אני לא מדבר איתך על להוסיף כמה שקעים בכל חדר, אלא על להוציא את העכברים המתים שהתחשמלו כשהם נתנו ביסים לשקעים הקיימים.
אני לא מדבר איתך על לחות שחודרת מהחלון, אלא על חלון שכדי לפתוח אותו צריך לחתוך שכבה עבה של סיליקון, ולהוציא בורג.
אני לא מדבר על כמה בלטות רופפות, אלא על קירות ששוקעים 5-10 סנטימטר, רצפות רקובות, עובש, טחב, צנרת מתפוררת, דברים כאלה. בתים מטים לנפול.
&nbsp
תקרא דברים שקרו לאנשים שכתבו פה.
אני לא אומר שכל הבתים בטווח המחירים הזה הם כאלה, אבל רק מלראות את הדוגמאות באתר שלהם קיבלתי דיכאון.
לסמוך על אנשי המקצוע מטעמם יהפוך אותך לקונה האידיאלי עבור מי שמשווק בתים במצב גרוע.

מטילספק

New member
את זה אפשר לומר גם על נכס בארץ או בכלל על כל נכס שהוא

אני לא מבין גדול בנדלן אבל נראה לי שעם תשואה כזו אפשר לספוג כמה תיקונים אלא אם מדובר ממש בחורבן ואז אני מקווה שאפשר להפעיל את הביטוח.
בכל מקרה לא זה מטריד אותי אלא האם ניתן לסמוך על החברה ולדעת שלא עוקצים אותי כי על פניו נראה שזו עסקה טובה.

מטילספק

New member
לא בחודש אלא בשנה

זה 11% שנתי, לא חודשי.
ושוב - את מה שאתה אומר אפשר לומר על כל נכס ולהכריז רשמית שבאופן כללי עסקי נדל"ן לא כדאיים (שזו גם אמירה בסדר מבחינתי).
בהתחשב בכך שנדל"ן בארץ עושה 4% שנתי במקרה הטוב אני חושב שבהנחה שמתוך ה 11% נניח ש 30% "מתבזבזים" זה עדיין רווח כמעט כפול מהארץ ואני מסכן סכום קטן יותר מאשר קניית דירה בארץ.
אף אחד לא מבטיח שום דבר וברור שיש סיכונים אבל עד עכשיו לא שמעתי מכם משהו שונה מאשר נדל"ן בכל מקום אחר בעולם מה שמשאיר אותי בסוף עם המסקנה שצריך רק למצוא את המקום עם אחוזי הרווח הפוטנציאלי (בדגש על פוטנציאלי ולא נטו) הגבוה ביותר.

Boston Guy

New member
מה אתה חושב שאתה קונה ב 60K$ - ארמון?

אי אפשר להגיד באופן כללי שעיסקי נדל"ן לא כדאיים - כי יש נדל"ן, ויש נדל"ן.
וגם בארץ יש נדל"ן - ויש נדל"ן.
מי שקונה חושה מתפוררת בפרדס ג'ואריש ברמלה כ"נכס להשקעה" - לא ממש יעשה רושם כשיבכה אחר כך שהדייר שלו לא שילם שכר דירה חצי שנה, סרב לפנות את הנכס ולפני שפינו אותו בכח - לקח נבוט ושבר כל מה שיכול היה לשבור בבית וגם מרח חרא על הקירות.

לעומת זאת מי שקונה דירה להשקעה בשכונת בורוכוב בגבעתיים - הסיכוי שלו לחוות את אותה חוויה הרבה יותר קטן.

אם לא הסבירו לך את זה באותה חברה - אז יסבירו לך את זה פה:
גם באמריקה, 60 אלף דולר לא קונים לך נכס טוב בשכונה טובה.
כל מי שקונה נכסים ב 60K$ - קונה נכסים גרועים, בשכונות גרועות, שבמקרים רבים מי שנאלץ לגור בהן הם אנשים קשי יום מסיבה כזו או אחרת.
והסיכוי שם ליפול על דייר גרוע שימחק לך את התשואה גדול בסדרי גודל מהסיכוי של אדם שהשקיע פי 4 וקנה בית טוב בשכונה טובה.

אז כן - ההוא (אני, במקרה הזה) לא יעשה 11% תשואה ריאלית.
אבל בטווח של 5 שנים - רוב הסיכויים הם שהוא בת'כלס יעשה תשואה.
ומי שקנה ב 60K$?
מפוזרות פה בפורום, לאורך השנים, הודעות של אנשים שקנו בתים ב 60K$ בפלורידה. אלו שהיו אמיצים מספיק בכדי לספר איך הם "נפלו".
דיירם שלא שילמו. תקלות בנכסים שעלו הון לתיקון... ותשואות שהתאפסו והפכו שליליות.

aeonf

New member
חבל על הכסף שלך, אתה תפסיד אותו

לא תקבל 11% תשואה, התשואה האמיתית שלך תהיה שלילית, הם מנצלים את החוסר ידע של המשקיעים שאינם יודעים לחשב תשואה (NO OFFENSE).

GoodStartLLC

New member
דעה

לא מכיר את חברת ריף
11% קצת נשמע מוגזם אבל יכול להיות
כמו שאנשים אמרו פה בפורום זה בעיקר תלוי בקצת מזל ושכל של חברת הניהול
עם הדייר יהיה טוב ( דבר שיכול לקרות מאוד - לא כולם כאלה רעים )
הוא יישאר לאורך זמן ולא יהרוס את הנכס - אז תהיה לך תשואה יפה ואין סיבה שלא
אני מנהל הרבה נכסים עם דיירים משכונות ברמה נמוכה , ולא יצא לי להתעסק עם המון בעיות, יתרון מאוד טוב של האנשים האלה הם בעצם שהדרישות שלהם הרבה יותר נמוכות מאנשים שגרים בבית של מליון דולר - ולכן ההוצאות נמוכות .
לסיכום כמו שאמרת - גם אם אחרי שלוש שנים תהיה לך שנה קשה ולא תרוויח שקל , עדיין בממוצע תוכל לעשות רווח יפה , קצת יותר מפי 2 מבארץ .
תפגוש את האנשים ותראה אם אתה מאמין בהם וסומך עליהם לתת להם את כספך, זה הכי חשוב .

למעלה