שלום, מישהו בבקשה יכול להסביר

yperelman

New member
כל כך לא פשוט לי

הנטייה המיידית שלי היא ללכת איתך עד הסוף ולהסכים לכל מילה. בעיקר, שלא מעט ממטופליי הגיעו אליי "מקוטלגים" להכעיס עד כדי כך שויתרו כמעט לעצמם על היכולת לעשות עבודה אישית ולהצליח! כי הם "לא בסדר" "עם תעודות". אבל ויש כאן אבל, יש גם מקרים שחוצים את מתחם הסבירות וניר נגע בקצוות ועל הקצוות אני לא חולק. יש "חברה", שגם אני לא הייתי מכשירם כמטפלים. כל מה שאני אומר זה שכל מקרה לגופו. להרחיב קצת את הכלים לאיבחון. לא להישען רק על ה- DMS (לפי ה- DMS אני צריך אישפוז דחוף. עוברות דרכי אנרגיות, אני מקבל מסרים. שומו שמיים!!)

miromiro

New member
גם לי זה לא פשוט.

ואני מסכים אתך, שיש חברה שגם אני חושב שייתכן והם לא ראויים. וניר ממש לא נגע בקצוות. פרסום כזאת אמירה בפומבי זאת אמירה גורפת. מרתיעה ומפלה. עזוב את אלו שניסו וקיבלו תשובה לחיוב או לשלילה, אולי הם באמת פסלו כאלו שלא ראויים (ואיך הם ידעו?) חשוב על כל אלו שרק בדקו, הציצו ונפגעו. וכמה נפגעו? את זה אתה אמרת. עד עמקי נשמתם, עד שהחליטו לוותר לעצמם כי הם נתקלים כל הזמן באטימות. הDSM (הרביעי הוא האחרון)הוא הקטלוג לפיו מחליטים מי כן ומי לא. יש בו גם מן החיוב. אבל אם הוא עלול לאשפז אותך, התרחק ממנו ומהר. ראיתי שאתה עוסק ברפואה אינדיאנית (נכון?) כמה שהם סבלו מהתוויות והאפליה הזאת...

yperelman

New member
כן , הכל בסדר, נרגעתי

חשבתי שקבלת מסר בשבילי וכמעט התקשרתי לפסיכיאטר המחוזי

miromiro

New member
ניר עמיר שלום-

קודם כל אני רוצה להודות לך על התגובה המהירה, הרצינית והמושקעת ששלחת לי במיל וגם פירסמת כאן. אני רוצה לספר לך משהו אמיתי לחלוטין בתקווה שתאמין לי ובתקווה נוספת, שתשנו את המסננת הזאת "עבר פסיכיאטרי" אבל עוד חזון למועד. שיניתי קצת את הפרטים, אבל העובדות נכונות! לא רחוק ממני גר אדם יקר , הוא לא רק איש מקסים, עדין, חכם ומיוחד. האיש הזה מנהל מחלקה בבית-חולים גדול במרכז הארץ. דרכו כרופא, מנתח ומנהל מחלקה וצוות רפואי מלאה באנשים אסירי תודה שבחלק מהמקרים חייבים לו את חיהם. לאיש מחלה פסיכיאטרית מאובחנת, הוא בטיפול תרופתי כל חיוו וגם היה מאושפז בעבר. את לימודי הרפואה התחיל והשלים במדינה ארופאית נאורה (לפחות בתחום הזה) שם לא שמו חומה בפניו, אבל בדקו אותו לאורך כל הדרך. אם אדם זה היה מנסה להתחיל את דרכו הרפואית במכללת תמורות, היינו מפסידים רופא מופלא שכיום גם מחנך דור חדש של רופאים באוניברסיטה. ביום שני שעבר הוקרנה תכנית מאד מרגשת בה הופיעו אנשים שעברו בחיהם אשפוז פסיכיאטרי והם מקבלים טיפול תרופתי מאז. התכנית היתה מאד מרגשת ובין היתר ספרו המרואינים על ההתמודדות עם חיי הקהילה המפלה והמתייגת. אחד המרואינים החל ללמוד עבודה סוציאלית לאחר האשפוז ואח"כ התמחה במקצוע טיפולי (טיפול באמנות, אני חושב) והוא מאד מוערך במקום בו הוא עובד. ברור לי שלא ניתן לקיים ויכוח אינטרנטי בסוגיה הזאת ושאתה וצוות הנהלת המכללה השקעתם מחשבה בעניין לכן אפנה אליך בבקשה- אנא, בבקשה מכם, שקלו זאת שנית, נסו למנוע אפליה ופגיעה בקבוצה גדולה מאד של אנשים טובים ומועילים שאולי חלק מהם ירצו לפנות לתחום טיפולי והדבר עלול להמנע מהם (מדובר בלמעלה מאחוז אחד באוכלוסיה) חלקם היום ילדים שלא יודעים מה צופן להם העתיד. תודה.

שלום מירומירו

תודה על תגובתך החשובה. אנימסכים שלאנשים רבים עם עבר פסיכיאטרי יש רגישות ויכולות טיפול. אני לא שולל את יכולתו של אדם לטפל (גם אם הוא מכור לסמים, למשל. הכרתי פעם רופא מצוין שהיה מכור להרואין, כשגילו זאת הפסיקו לחשוב שהוא מצוין). מאידך, צברנו יותר מ 17 שנות נסיון. אותה מזכירות, אותה הנהלה, כמעט אותם מורים ואותם מראיינים. זהו נסיון עצום שמאפשר לנו לראות, על פני שנים, מי יסיים את לימודיו בהצלחה. אותם מקרים שאנו מסננים ממילה היו נפלטים מהלימודים בשלב מתקדם זה או אחר, בגלל בעיות חברתית, אישיות, קוגניטיביות, יציבות, או אי התאמה. אז לחסוך להם את הכאב והצער (ועוד נפילה לא מוצלחת בחיים) ולמטופלים סיכון במקרה שהם כן מחליטים להשאר - זה חבל. ברוב המקרים אנו לא מודיעים על דחייה מהקבלה (למרות שלפעמים אנו עושים זאת ואז אם המועמד נחוש הוא מוצא כבר מסגרת אחרת) אלא מצביעים על הקשיים והמגבלות של תהליך ההכשרה. ברוב המקרים המועמד בוחר לוותר על המסגרת ולמצוא תחום אלטרנטיבי. מאידך, כמו שציינתי בתשובה קודמת, מי שבאמת נחוש ומראה יכולות, ומוכן לחשוף תיק רפואי או להיות במעקב, עשוי להתקבל. לפעמים יש הפתעות טובות. חג שמח ניר

wwwyou123

New member
אין פה הבדלה בין טוב לרע

לקיחת סמים אינה זהה למישהו בעל התקפים פסיכוטיים/מטופל במערכת הפסיכיאטרית ואין להשוות בין שני הדברים ולהכניס אותם באותה קטגוריה. היה יותר מובן אם המכללה לא היתה מקבלת מישהו שלוקח סמים/גונב/אלים (ולא נראה לי שמישהו שהוא תחת השפעת סמים יכול לטפל בניגוד למה שכתבת) ולא היתה שופטת מישהו בגלל מחלתו (שגם היא בספק?), או לתת לו את ההרגשה שהוא הולך לקראת "עוד נפילה" בגלל האישיות שלו בתקווה שימצא את דרכו החוצה (טרנספר מרצון). אני בטוחה שאותם אנשים מצליחים במקומות אחרים הרבה יותר טוב מאשר במקומות שמפלים אותם לרעה, וגורמים להם להרגיש לא טוב עם עצמם ועם האישיות שלהם.אפלייה שנעשית על רקע השתייכותם לקבוצת חולים ולא על סמך הסתכלות פרטנית.

יותר מידי התייפיפות

לאור כל הדברים הקודמים שנכתבו אני נאלץ להגיב (ולא אישית כלפי מכתב זה) ביתר חדות. יש אנשים שפשוט לא מתאימים אישיותית לטפל. ישנם אנשים עם הישגים מבריקים אבל אישיות לא מתאימה. נניח משהו עם השגים מדהימים הן בתחום המעשי והן בתחום הטיפולי אבל עם בעיות אתיות קשות ("שולח ידיים" למטופלות, למשל), האם תסכימו להכשיר? האם תתנו למטופלות שלו להחליט אח"כ? אז תנו למי שיש לו נסיון לקבוע את מי לקבל ואת מי לא. אגב סמים, אם נפסול את כל מי שהצביע עלה ירוק נצטרך לבטל בית ספר מסוים (והפעם זה לא תמורות). בברכה ניר

miromiro

New member
לא, לא , ולא-

אלו התשובות לשאלות הרטוריות ששאלת שרק מחזקות את תחושתי, שסה"כ עשיתם טעות טקטית בתום לב. לכן אני חוזר ומבקש מכם, לשקול שוב את הסעיף שהכנסתם באתר ולבדוק כל מקרה לגופו, כי זה בעצם מה שאתה מספר שאתם עושים, אז אין צורך בסעיף שכמו שראית מהתגובות הכנות והאמיתיות בו שבאו (אני מניח ) מהלב ולא משיקולים אחרים. פשוט מקומם , פוגע ומרחיק. וחבל כי יש פה גם תגובות מאד מפאגנות ואוהדות למכללה שלכם. תודה-רבה מאיר

ב י ש ו ף

New member
צריך להבהיר את המושג פסיכוטי

סליחה על התגובה המאוחרת (הדיון הזה התיק והגעתי אליו דרך קישור של אחד שהוא בכלל מורה לטאי צ'י חחחחחחח) בכל מקרה רציתי להגיד שצריך להערכתי לשפוט לגופו של עניין את האופי החוויתי של התקף פסיכוטי בשביל שיהיה אפשר לקבל אומדן ברור יותר וממוקד יותר לגבי כשירות של אדם X להיות מטפל מאוד התרשמתי מהדרך שבה הצגת את הדברים ואני מסכים שכגוף אתם פועלים נכון. מעבר לזה וזאת הנקודה החשובה ביותר, אדם שעבר התקף פסיכוטי ותפקודים תקשורתיים בסיסים כמו שציינת לא נפגעו או לסירוגין עשויים לתפקד אפילו טוב יותר יש מין הדין לשקול אפשרות לתת לו ללמוד בהנחה שהקריטריונים האלה מולאו(כפי שציינת) אולי עם עין בוחנת יותר, תשוקתו של אדם להיות מרפא היא משהו שאין להקל בו ראש, משום שהיא עשוי להיות מדד מאוד קריטי לגירוי שלו ללמוד. בשורה התחתונה ופה אני מנחית את הבומבה, אני חושב שלאדם שיש בעברו עבר פסיכוטי, והוא איננו לוקה בתיפקודים הבסיסים שציינת, מעבר להיות לא מזיק, או פוטנציאל ישיר כמזיק (כמו שקיימת אפשרות להתמוטטות עצבים מצד כל אדם) יש את היכולת לחמול ולהבין הרבה מאוד מטופלים אפילו לעומק בגלל שקיימת בו התבונה החווייתית לאירועים דומים נניח אדם שסבל מדיכאון והחלים, אין ספק שכמטפל עם כלים נכונים הוא עשוי להיות מבין ומנחה לגבי התהליך טוב יותר בהרבה מאדם שמעולם לא לקה במידה רצינית של דיכאון. במשל אדם מואר יכול להוביל אנשים להארה וברור מין הסתם שאנשים מוארים כדי להיות כאלה היו צריכים קודם להיות לא כאלה. ודבר אחרון, עוד קריטריון שאני מעלה אם לאדם עבר פסיכוטי ובהליך מבוקר , הסיפטומים לאותו עבר אינם תקפים וניכר שיפור בתפקודיו השונים(מעקב פסיכאטרי) יש מקום לשקול מחדש, ושוב במיזוג לדוגמא שהבאתי אודות מחולה למטפל זאת גישה מאוד מקובלת גם לגבי "אלילת" ההילינג ברברה אן ברנן. חחחחחחחחחחחח מה אתה חושב?

כפי שציינתי

מדובר בהתקפים פסיכוטיים ולא בהתקף פסיכוטי. אחד המאפיינים הוא התדרדרות במצב הכללי של האדם. לגבי הגדרות הפסיכוטיות, זה נמצא בשפע בכל ספר פסיכיאטריה ומידע מלא ניתן לקרוא גם דרך הקישור המצורף מטה (מתוך אתר תמורות). אינני מכיר את אלילת ההילינג ברברה, אבל אציין שישנם סכיזופרנים רבים עם אינטיליגנציה מעל לממוצע שיכולים לעסוק בשפע דברים חשובים. אבל לא הייתי נותן להם לעסוק ברפואה (למעט מקרים יוצאים מן הכלל) או להנהיג קבוצת חיילים למשימה כלשהי. זו לא שאלה של גזענות, דעות קדומות וכו' אלא שאלה של אחריות. בדיוק כמו שלקוי ראיה מונעים רשיון נהיגה. מאוד מצער ואפילו לא הוגן שאדם שממילה מוגבל גם לא יוכל לנהוג אבל השיקול הוא כאן להגן על האחרים (ובסופו של דבר גם על עצמו). אציין (ואני מקווה שבעניין זה אני לא מעורר שירשור ויכוחים חדש) כאנשים רבים עם רקע פסיכיאטרי מסובך פונים לרפואה המשלימה ולמיסטיקה. ישנם מחקרים שונים המגבים עובדה זו. בעיקר הם פונים להילינג ולמקצועות "רוחניים" שדורשים פחות למידה ויותר אינטואיציה ו"רוחניות". משום כך צריך להזהר עוד יותר. בברכה ד"ר ניר עמיר - מנהל אקדמי של תמורות

ב י ש ו ף

New member
בסה"כ אין סתירה

ברור שאם האדם עדין סובל מהתקפים פסיכוטיים שיבוץ שלו במערכת רפואית הוא רשלני ביותר, אבל במידה והחוויות אינן ברוטינה חוזרת ונשנת ויש תהליך התקדמותי ניכר, במכלול הדברים כמו תקשורת בין אישית הרמוניה וכו' אז יש מקום לשקול שיבוץ, תחת חוות דעת פסיכיאטרית מהימנה. כשכל הקריטריונים של שפיות חלים עליו אין ספק שהוא יכול לתפקד גם כמרפא, ואולי אפילו כמרפא טוב יותר, אדם שנרפא מכיר בתהילים שהביאו לריפוי ויכול להבין מטופלים פוטנציאלים ביתר חמלה והבנה. והספר של ברברה אן ברנן על הילינג, במידה והממסד שאתה מייצג (לפי מה שהבנתי) עם מדובר ברפואה הוליסטית הוא אבן יסוד שווה קריאה בכל אופן, היא לקחה את נושא ההילה והצ'אקרות ומיפתה אותו בצורה כזאת מקיפה, שהוא סוגר כל אספקט של החוויה הטיפולית, מפסיכולוגיה ועד פסיכודינמיקה בין מרכזים אנרגטיים שונים, היופי שבעניין שהספר יכול לשמש גם כבסיס לימודי לנושאים מגוונים בתחום ההוליסטי/רפואה משלימה. לדוגמא אפילו בטאי צ'י , שהוא בכלל תרגול רוחני/לוחמני הרקע שהיא נותנת יכול להרחיב את התמורות לגבי התרגול עצמו יותר ממה שבעצם מורה טאי צ'י מלמדים. (את זה גם עושה אושו ב63 טכניקות של מדיטציה תחת תת נושא "מדיטציה בתנועה") בקיצור לא הבנתי בדיוק במה אתם מתמקדים אם הבנתי נכון שיאצו? (יצא לי לקרוא ספר של שיזוטו מסונגה)

miromiro

New member
שלום ניר עמיר-

אם אכן, אתם לא פוסלים על הסף, אלא רק מפרטים את הקשיים וכו' אז אפשר להגיד שעשיתם רק טעות טאקטית, בהודעה ששמתם בתנאי הקבלה. הרי מי שיקרא אותה, עשוי לוותר בכלל על הנסיון שעשוי להיות משפיל ומבזה ואתם כמו שהעדת עליבם, מתיחסים את האנשים ברגישות גבוהה. אז תסירו את ההודעה, אל תפגעו, אל תעמידו את זה כתנאי, וכולם ירוויחו מכך. תמיד תכולו להסביר זאת למועמדים , בראיון הקבלה. לגבח מדרגות סינון שבדרך. אני מניח שמי שאכן לא מתאים ולא עומד בלחצים ובמסה של החומר, יבין זאת בעצמו או שתעזרו לו להבין, הרבה לפני כן. חג-שמח ותודה על התייחסותך. מאיר

למעלה