לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1865918,659 עוקבים אודות עסקים

פורום רפואה משלימה

ברוכים הבאים לפורום רפואה משלימה!הפורום נועד לדיון על כל תחומי הרפואה המשלימה. מטרתנו היא לתת במה חופשית למתעניינים, תלמידים ומטפלים ברפואה המשלימה על כל תחומיה, ולהוות מקור מידע מגוון ואמין ככל האפשר.אתם מוזמנים לשאול שאלות בנוגע לטיפולים ובעיות בריאות. מומלץ לעשות חיפוש קצר במאמרים על מנת לקבל רושם ראשוני. נשמח לנסות לעזור, אולם חשוב לזכור שהיכולות הטלפטיות שלנו מוגבלות, ולכן יש לקבל כל אבחנה שתינתן כאן בעירבון מוגבל או בספקנות. הפורום אינו מחליף התייעצות או טיפול אצל בעל מקצוע; בכל מקרה של ספק, יש להתייעץ עם רופא!את רשימת מטפלי הפורום תוכלו למצוא בלוחות, שם גם המקום לפרסום ואיתור מטפלים, השכרת חדרי טיפולים ועוד. דיונים על מכללות והתחלת הדרך בעולם הטיפולים ניתן למצוא בטאגליינס, תחת הכותרת "בתור התחלה". הפרסום בפורום אסור, מלבד פרסום אירועים, קורסים וסדנאות בשרשור הפרסומי בלבד. אזהרה נוספת, כללית לגלישה בפורומים, שתקפה גם כאן - יש סכנה ביצירת קשר עם אנשים זרים דרך האינטרנט. גם אם קיבלתם הצעה מפתה לעיסוי, מתנה מפנקת וכדומה, אין להעביר פרטים אישיים במסרים! אין לתת את הטלפון ו/או כתובת הבית ובוודאי לא לקבוע פגישות. כשאתם מקבלים המלצות על מטפלים שכותבים בפורום, הדרך היחידה לבדוק מיהם אותם מטפלים, היא לבדוק אחורה בפורום את היסטוריית ההודעות שלהם, ולהתרשם דרכן; וגם זה בערבון מוגבל.אתם מוזמנים לשאול שאלות ולהשתתף בדיונים, אבל אנא הקפידו על עשרת הדברות שלנו: 1. אין להמליץ לפונים בפורום, על לקיחת תרופה / צמח / תוסף מזון / רמדי הומאופתית ו/או כל מוצר אשר אמור להילקח דרך הפה ו/או בהרחה ו/או מריחה על העור.מתן ייעוץ וירטואלי מסוג זה, עלול לסכן את הפונה. אפשר ורצוי לתת מידע על טיפולים אפשריים, אבל לציין בצורה ברורה שלא כדאי לקחת שום מוצר בלי להתייעץ עם מטפל ו/או רופא לפי השימוש במוצר.2. מותר ורצוי להציע אבחנות משוערות בפורום, עם הדגשה שמדובר בהשערה בלבד, ובכדי לקבל אבחון מדוייק יש לפנות למטפל באופן אישי ולא וירטואלי.דיונים כאלה מעשירים את הידע של כולנו, ובשביל זה הפורום קיים.3. שמירה על סדר - אם ההודעה שלכם קשורה לדיון שמתנהל כבר בפורום, השתדלו לשרשר אותה למקום המתאים, ולא לפתוח הודעה ראשית חדשה. כל הודעה ראשית דוחקת דיון אחר מחוץ לדף הראשי, ואילו הודעות משורשרות אינן עושות זאת. השירשור נעשה ע"י לחיצה על הלינק בתחתית ההודעה שאתם מגיבים אליה. 4. אנחנו מבקשים להימנע מפרסום בגוף הפורום! לפירסום מיועדים הלוחות, אליהם אפשר להגיע דרך הקישור המתאים בשורה הכחולה, בחלקו העליון של הפורום, וכן במסרים אישיים באמצעות הכרטיסים האישיים. 5. אפשר לציין תארים (נטורופת, מטפל בשיאצו וכו') בפורום, אבל כחלק מהודעה ולא כפירסום, כלומר: "לדעתי, כנטורופת, שמן עץ התה טוב ל..." אפשר, אבל "אני נטורופת מצויין, פנו אלי!" - אסור. הודעות כאלה יימחקו!אם אתם רוצים להציע שירות, טיפול או מוצר לפונה מסויים בפורום, מותר לעשות זאת דרך המסרים האישיים בלבד.6. עשו לעצמכם הכרות עם הפורום - השתדלו לעשות חיפוש לפני שאתם מציגים שאלה, במיוחד אם אתם חדשים כאן. לפעמים השאלה הבוערת שלכם נדונה לעומק רק לפני שבוע... 7. כדי להכיר את הכותבים בפורום, הקליקו על שם-המשתמש שמשמאל לכותרת ההודעה. כך תגיעו אל הכרטיס האישי של הכותב. 8. שפה נקיה - אין לקלל או לנקוט בשפה בוטה. גם רמיזות לגבי רמתם האינטלקטואלית או המראה החיצוני של חברי פורום אחרים לא יתקבלו בעין יפה. 9. אנחנו מבקשים להימנע מציניות והודעות פוגעות! אנא שימרו על דיון ענייני, והתייחסו לנושא ההודעה ולא לכותב.10. ניתוח מקרים בפורום: אם את/ה רוצה להפנות לפורום שאלות הקשורות לעניינים אישיים רגישים, אולי כדאי לעשות זאת עם שם-משתמש אנונימי. כשאתם עונים לשאלות הקשורות בנושאים כאלה, כדאי להזהיר על כך את הפונה, ולשקול אפשרות להשיב באמצעות המסרים האישיים ולא בפורום.בריאות ואושר!

הנהלת הפורום:

אודות הפורום רפואה משלימה

ברוכים הבאים לפורום רפואה משלימה!הפורום נועד לדיון על כל תחומי הרפואה המשלימה. מטרתנו היא לתת במה חופשית למתעניינים, תלמידים ומטפלים ברפואה המשלימה על כל תחומיה, ולהוות מקור מידע מגוון ואמין ככל האפשר.אתם מוזמנים לשאול שאלות בנוגע לטיפולים ובעיות בריאות. מומלץ לעשות חיפוש קצר במאמרים על מנת לקבל רושם ראשוני. נשמח לנסות לעזור, אולם חשוב לזכור שהיכולות הטלפטיות שלנו מוגבלות, ולכן יש לקבל כל אבחנה שתינתן כאן בעירבון מוגבל או בספקנות. הפורום אינו מחליף התייעצות או טיפול אצל בעל מקצוע; בכל מקרה של ספק, יש להתייעץ עם רופא!את רשימת מטפלי הפורום תוכלו למצוא בלוחות, שם גם המקום לפרסום ואיתור מטפלים, השכרת חדרי טיפולים ועוד. דיונים על מכללות והתחלת הדרך בעולם הטיפולים ניתן למצוא בטאגליינס, תחת הכותרת "בתור התחלה". הפרסום בפורום אסור, מלבד פרסום אירועים, קורסים וסדנאות בשרשור הפרסומי בלבד. אזהרה נוספת, כללית לגלישה בפורומים, שתקפה גם כאן - יש סכנה ביצירת קשר עם אנשים זרים דרך האינטרנט. גם אם קיבלתם הצעה מפתה לעיסוי, מתנה מפנקת וכדומה, אין להעביר פרטים אישיים במסרים! אין לתת את הטלפון ו/או כתובת הבית ובוודאי לא לקבוע פגישות. כשאתם מקבלים המלצות על מטפלים שכותבים בפורום, הדרך היחידה לבדוק מיהם אותם מטפלים, היא לבדוק אחורה בפורום את היסטוריית ההודעות שלהם, ולהתרשם דרכן; וגם זה בערבון מוגבל.אתם מוזמנים לשאול שאלות ולהשתתף בדיונים, אבל אנא הקפידו על עשרת הדברות שלנו: 1. אין להמליץ לפונים בפורום, על לקיחת תרופה / צמח / תוסף מזון / רמדי הומאופתית ו/או כל מוצר אשר אמור להילקח דרך הפה ו/או בהרחה ו/או מריחה על העור.מתן ייעוץ וירטואלי מסוג זה, עלול לסכן את הפונה. אפשר ורצוי לתת מידע על טיפולים אפשריים, אבל לציין בצורה ברורה שלא כדאי לקחת שום מוצר בלי להתייעץ עם מטפל ו/או רופא לפי השימוש במוצר.2. מותר ורצוי להציע אבחנות משוערות בפורום, עם הדגשה שמדובר בהשערה בלבד, ובכדי לקבל אבחון מדוייק יש לפנות למטפל באופן אישי ולא וירטואלי.דיונים כאלה מעשירים את הידע של כולנו, ובשביל זה הפורום קיים.3. שמירה על סדר - אם ההודעה שלכם קשורה לדיון שמתנהל כבר בפורום, השתדלו לשרשר אותה למקום המתאים, ולא לפתוח הודעה ראשית חדשה. כל הודעה ראשית דוחקת דיון אחר מחוץ לדף הראשי, ואילו הודעות משורשרות אינן עושות זאת. השירשור נעשה ע"י לחיצה על הלינק בתחתית ההודעה שאתם מגיבים אליה. 4. אנחנו מבקשים להימנע מפרסום בגוף הפורום! לפירסום מיועדים הלוחות, אליהם אפשר להגיע דרך הקישור המתאים בשורה הכחולה, בחלקו העליון של הפורום, וכן במסרים אישיים באמצעות הכרטיסים האישיים. 5. אפשר לציין תארים (נטורופת, מטפל בשיאצו וכו') בפורום, אבל כחלק מהודעה ולא כפירסום, כלומר: "לדעתי, כנטורופת, שמן עץ התה טוב ל..." אפשר, אבל "אני נטורופת מצויין, פנו אלי!" - אסור. הודעות כאלה יימחקו!אם אתם רוצים להציע שירות, טיפול או מוצר לפונה מסויים בפורום, מותר לעשות זאת דרך המסרים האישיים בלבד.6. עשו לעצמכם הכרות עם הפורום - השתדלו לעשות חיפוש לפני שאתם מציגים שאלה, במיוחד אם אתם חדשים כאן. לפעמים השאלה הבוערת שלכם נדונה לעומק רק לפני שבוע... 7. כדי להכיר את הכותבים בפורום, הקליקו על שם-המשתמש שמשמאל לכותרת ההודעה. כך תגיעו אל הכרטיס האישי של הכותב. 8. שפה נקיה - אין לקלל או לנקוט בשפה בוטה. גם רמיזות לגבי רמתם האינטלקטואלית או המראה החיצוני של חברי פורום אחרים לא יתקבלו בעין יפה. 9. אנחנו מבקשים להימנע מציניות והודעות פוגעות! אנא שימרו על דיון ענייני, והתייחסו לנושא ההודעה ולא לכותב.10. ניתוח מקרים בפורום: אם את/ה רוצה להפנות לפורום שאלות הקשורות לעניינים אישיים רגישים, אולי כדאי לעשות זאת עם שם-משתמש אנונימי. כשאתם עונים לשאלות הקשורות בנושאים כאלה, כדאי להזהיר על כך את הפונה, ולשקול אפשרות להשיב באמצעות המסרים האישיים ולא בפורום.בריאות ואושר!
x
הודעה מהנהלת הפורום
המידע והעצות בפורום אינם מהווים תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע, ולא יהיה אחראי לנזק שייגרם כתוצאה מהסתמכות עליו.
לפורום שמנים וצמחי מרפא
פורום תרופות סבתא
לפורום רפלקסולוגיה
לפורום טיפול משלים לילדים עם קשיים
לפורום הורות טבעית
לפורום עיסוי ותרפיית המסאז
המשך >>

לצפיה ב-'שלום, מישהו בבקשה יכול להסביר'
שלום, מישהו בבקשה יכול להסביר
<< ההודעה הנוכחית
16/04/2006 | 11:20
86
9
למה במכללה הזאת, לא יכול ללמוד אדם דבעברו התקף פסיכוטי?
האם זה קיים במכללות נוספות?
גם דעתכם האישית בעניין תוסיף.
תודה.
רפואה משלימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'למה לא להתקשר ולשאול?'
למה לא להתקשר ולשאול?
16/04/2006 | 15:19
8
4
שמעתי (לא יודע בוודאות) שהיה להם מקרה שתלמידה שבעברה היה התקף פסיכוטי, נסתה להתאבד במהלך לימודיה, ויתכן שמה שעברה בלימודים היה קשור לכך.
זו שמועה, לא ידע מיד ראשונה, אבל תהליך לימודי שיאצו או רפואה סינית יכול בהחלט להציף דברים קשים שלא כל אחד יכול להתמודד איתם, כמו טיפולי בטן וההשפעה שלהם על המעיים - הפיזיים והנפשיים. בטיפול יש מטפל שעושה מה שצריך ולא יותר (לפחות בשאיפה), בלימודים יש עבודה מאוד אינטנסיבית, לפעמים יותר מדי; יש שלבים בלימודים שכולם קצת חולים, כי בשיעורים עובדים על המרידיאנים, ולא תמיד כשלומדים על מרידיאן מסויים זה טוב לכל אחד.

שוב - הכל שמועה, לא ידע מיד ראשונה.
למה לא להתקשר ולשאול?
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'שאלה טובה-'
שאלה טובה-
16/04/2006 | 15:33
7
3
פשוט יש לי הרגשה שמי שעונה שם לטלפונים לא יכול ממש לספק הסבר, לכן מעניין אותי לדעת אם מדובר  במדיניות כללית, או שרק המקום הזה (וסיבותיו עימו)  החליט שהתקף פסיכוטי (ואני לא בטוח שכוונת ברורה) פוסל אדם מללמוד רפואה משלימה.
את האמת זה מאד מרגיז ומקומם אותי.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'חוסנו הנפשי של המטפל-'
חוסנו הנפשי של המטפל-
16/04/2006 | 15:40
6
2
כמו שכתב דוד לגבי תקופת הלימודים ובטח ובטח שזה תופס גם בתקופת העבודה עצמה. חוסנו הנפשי של המטל שנפגש לפעמים עם מקרים שמצריכים יכולת הכלה גבוהה, צריך להיות חזק ויציב, אחרת יש סכנה שהוא עלול להיפגע וגם לפגוע.
מאחר ואין יכולת למדוד את העניין והמכללה שהוזכרה למעלה , רומסת בצורה גסה לדעתי, את זכותם של אלו שרוצים ללמוד אך הדבר נמנע מהם בגלל ארוע שהוגדר ע"י פסיכיאטרים שהם רופאים לכל דבר כ"ארוע פסיכותי".
אז מה הוא המדד?
איזה בקרה אישית, או חיצונית יש לעניין?
מתי המטפל עצמו יודע  שצריך לקחת פסק זמן? אם בכלל?
הנושא מעלה בי שאלות נוספות, אשמח לשמוע את דעתכם.
תודה
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'פנה באי-מייל. בעבר פניתי אליהם לברר'
פנה באי-מייל. בעבר פניתי אליהם לברר
16/04/2006 | 16:03
5
3
ענין מסויים ונעניתי מהר וברצינות.
אולי אפשר גם בפורום שיש אצלם באתר.

את צוות המכללה הזה היכרתי לפני למעלה מעשר שנים, ולפחות אז היה מדובר באנשים רציניים מאוד שלא יעשו דברים בלי סיבה טובה.

כשאתה שואל לפי מה המכללה מחליטה, שים לב את מי אתה שואל; עד כמה שאני יודע, אין בין הכותבים הקבועים כאן איש מצוות המכללה הזו, אז מי אתה מצפה שיענה? אני יכול לענות מידע כללי, אבל (א) אולי אני טועה ו(ב) אפילו אם אני מעלה נקודה נכונה מבחינה עובדתית, אולי הם חשבו על משהו אחר?

אם אתה רוצה לצעוק שזה לא בסדר, OK.
אם אתה רוצה באמת לברר למה, פנה אליהם.
אשמח אם תחזור עם תשובה.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'את מי אני שואל?-'
את מי אני שואל?-
16/04/2006 | 16:23
4
2
את מי שאולי למד? לומד? מתכנן ללמוד? או שסתם נתקל במודעה הזאת ובירר כבר.
לצעוק כבר צעקתי (מישהוא שמע?)
אשלח אליהם מייל עוד היום.
להתראות
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'אולי הכי טוב לשאול את מי שיודע?'
אולי הכי טוב לשאול את מי שיודע?
17/04/2006 | 00:16
3
2
לצפיה ב-'ואיך נדע מי יודע אם לא נשאל?'
ואיך נדע מי יודע אם לא נשאל?
17/04/2006 | 08:07
2
2
לצפיה ב-'מתחילים במזכירות, וממשיכים הלאה.'
מתחילים במזכירות, וממשיכים הלאה.
17/04/2006 | 22:10
1
1
בכל ארגון יש מי שתפקידו לענות על שאלות.
אחרי שמגיעים אליו, אפשר כמובן להחליט שהתשובות לא רציניות, או לא מספקות, או משכנעות...
אבל זה רק אחרי שניסית להגיע לאדם המתאים.
במקרה הזה, לפרסם את השאלה כאן לפני שנתת להם סיכוי לענות, נראה לי תגובה מהבטן, יותר כדי לצעוק מאשר כדי לקבל תשובה.
לא שלצעוק זה תמיד רע, אבל לא כל מקום הוא המקום הנכון, ולא כל דרך היא דרך נכונה.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'וראה זה פלא-'
וראה זה פלא-
17/04/2006 | 22:22
2
זה דווקא עבד.
רוצה לדעת איך קוראים לקוסם?
אתה כבר יודע.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'למה אנו מונעים מאנשים מסוימים ללמוד'
למה אנו מונעים מאנשים מסוימים ללמוד
17/04/2006 | 11:13
37
3
שלום רב
השאלה את מי לקבל ואת מי לדחות בעת ההרשמה ללימודים חשובה מאוד ובהחלט מעוררת שאלות אתיות ורפואיות שונות (מעבר לאספקט הכלכלי).
בתחום של התוויות נגד ושל רישום מועמדים (להבדיל) תמורות מנסה ללכת על הקו העדין שבין החמרה לבין הגינות. המחויבות שלנו היא קודם כל כלפי המטופלים שבעתיד יטופלו על ידי מי שהוכשר על ידנו. לכן, במקרים שאנו מתלבטים, ייתכן שנבחר ללכת לכיוון מחמיר ולא הוגן כלפי מי שרוצה ללמוד, אך מאוד הוגן כלפי מי שיטופל בעתיד.
מעבר לכך, הטיפול בשיאצו, בעיקר בידיים לא מיומנות (בזמן תרגול בין תלמידים בתהליך ההכשרה) עלול להעלות בעיות מוסתרות. אנו עושים כל מאמץ כדי למזער סיכון זה, גם במחיר אי קבלת תלמידים מסוימים. עם זאת, השיקול של הגנה על מטופלים ולא על מטפלים עולה על הכל!
התקף פסיכוטי בודד אינו מצביע בהכרח על מחלה כרונית ולכן אינו מהווה קריטריון בודד, אלא חלק ממכלול של תסמינים שבמקרים אילו אנו דואגים לברר לעומקם.
במקרה שקיים עבר פסיכיאטרי פסיכוטי (ולא חרדתי או דיכאוני מאוזן) עלינו לברר את יכולת השיפוט, יכולת קריאת המציאות, יכולת התמדה, יכולת קוגניטיבית והשתלבות חברתית במארג של תמורות. כל אחד מהנ´ל עלול להימצא פגוע באנשים עם עבר פסיכוטי.
יחד עם זאת, לא כל התקף פסיכוטי מרמז על סכיזופרניה למידע נוסף בנושא סכיזופרניה ניתן ללחוץ כאן: סכיזופרניה. שימוש בסם, תרופה או משבר נפשי חד פעמי יכול להוביל לאירוע כזה. במקרה זה - גם אני כרופא - איני נוטל אחריות ופונה לקבלת חוות דעת פסיכיאטרית מקצועית. במקרים בודדים, לאחר אישור הפסיכיאטר המטפל ולאחר שיקול דעת מעמיק,תתכן קבלת הפונה ללימודים, תחת מעקב מסודר לאורך שנות הלימוד.
ברוב המקרים ההחלטה שלא לקבל הייתה מוצדקת, להערכתי, אם כי אין ספק שחלק לא קטן מאילו שלא התקבלו מצאו עצמם לומדים בבתי ספר אחרים. מה גורלם במקרה זה (וגורל מטופליהם)? ייתכן שנפלא, ואנחנו סתם הגזמנו.
מאידך - כדאי להיזכר באותה אם מכרמיאל שהטביעה את בנותיה בעקבות הפסקת טיפול תרופתי על רקע טיפול בדיקור (למזלנו על ידי רופא, כך שהעניין הושתק בשעתו). וידועים לי לא מעט מקרים נוספים, אם כי פחות טרגיים. האם עלינו לקחת סיכון?
האם אני כמטפל אמור לקחת סיכון על מטופלים שעלולים להזיק לעצמם? האם לא הגיוני על אחת כמה וכמה להחמיר כשמדובר במטפלים? זה אולי פחות כלכלי אבל אחראי , בוודאי.
בכל טיפול במחלת נפש יש להתייחס להתוויות נגד הרלבנטיות. מידע בנושא קיים באת תמורות תחת הקטגוריה: 'קליניקה - התוויות נגד בפסיכיאטריה'.
שאלה קשה יותר היא מה לגבי מטפל שעבר התקף פסיכוטי לאחר שהוכשר. זו שאלה שוועדת אתיקה של כל איגוד צריכה לדון בנפרד ולא תמורות. להבדיל, מה גורלו של מטפל שאיבד קשר עם המציאות? שהוא עובד כשהוא שיכור?
הטעם המר צריך להיות כלפי כל המכללות שמקבלות תלמידים ללא אבחנה ובלבד שישלמו.

ד´ר ניר עמיר
מנהל אקדמי - תמורות
רפואה משלימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'שלום ניר'
שלום ניר
17/04/2006 | 11:25
16
3
תוכל בבקשה להרחיב ולבאר את המשפט: "עלינו לברר את יכולת השיפוט, יכולת קריאת המציאות, יכולת התמדה, יכולת קוגניטיבית והשתלבות חברתית במארג של תמורות"

בלי קשר לדעתי האישית (ומן הסתם יש לי כזו),איך אתם מבררים את הנ"ל? באילו כלים? האם הקריטריונים אחידים? אם לא מה נכנס לשיקולים נוספים, תחושות בטן?

שאלה נוספת:
מדוע אתם קושרים בין קבלה ל"השתלבות חברתית במארג של תמורות"?

תודה
יוסי
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'תשובה ליוסי'
תשובה ליוסי
17/04/2006 | 13:22
15
3
שלום יוסי
כושר שיפוט הוא מושג רפואי מוכר. הכוונה למשל למשהו שמספר לאדם שהוא יוכל להציל אותו מסרטן מתקדם בעזרתן האדיבה של נשמות אילו או אחרות ולכן עדיף שיעזוב את הטיפול הקונוונציונלי הניתן לו. הכוונה היא לא לרמאים שאומרים זאת כדי להרוויח כסף (שאשמתם בעיני נוראית) אלא לתמימים שמאמינים בהמלצותיהם אבל מסוגלים להזיק לאחרים.
לגבי הכלים לכך, יש לנו כלים מוצלחים כיוון שעד כה עמדנו ביעדנו. כמובן שיתכנו פספוסים אבל אילו מעטים ואנו לומדים מהר.
כיצד אנו מסננים? אתה לא מצפה שאפרט כאן את השיטות שלנו. זה לא יועיל לאיש פרט לאילו שמעוניינים לעקוף את המפגש הראשוני. אבל ידוע לכל נרשם (בכתב התחייבות הדדי) שהוא רשאי לפרוש תוך חודש ולקבל את כספו חזרה (למעט תשלום שכר לימוד ראשון) וזה הדדי לחלוטין. כך שלכולנו יש חודש להכיר זה את זה ולהחליט. אני חושב שזה מאוד הוגן, וגם מאפשר למי שמרגיש לא מתאים לפרוש בלי להינזק וגם לנו לסייע לכל אחד להגיע למסקנה כזו במידת הצורך.
מקווה שעניתי על שאלתך ואשמח לענות על כל שאלה נוספת.
חג שמח
ניר
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'ושכחתי - לגבי השתלבות חברתית'
ושכחתי - לגבי השתלבות חברתית
17/04/2006 | 13:30
2
אנו מדגישים בתמורות גם את האספקט החברתי קהילתי שלה. לכן השאיפה היא לצור קורסים הפועלים בהרמוניה גם ברמה הבין אישית (ולא רק ברמה המקצועית). הרמוניה פירושה איזון בין ניגודים. כלומר יכולים להגיע אנשים ממגזרים שונים אבל עליהם לדעת לפעול ביחד כמו יצירה מוזיקלית. זיוף קטן פה ושם אפשרי כיוון שאנחנו לא מושלמים אבל זיוף צורם פוגע בהנהת השומעים והמשתתפים. זו הסיבה שאנו נותנים דגש גם על התאמה חברתית.
באופן אישי אני חושב שהתאמה חברתית גם מצביעה על כישורי מטפל. כירורג יכול להיות מנוכר במידה מסוימת למטופלים שלו. מי שעוסק ברנטגן באמת לא חייב להיות בשיא הנחמדות. אבל דווקא אנחנו שכל הזמן טוענים שהרופאים המערבים (חלקם) מנוכרים, צריכים לדגול בהתאמה אישיותית. הפאן החברתי הוא חלק מכך.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'מדוע לא לפרט את "הכלים המוצלחים"?'
מדוע לא לפרט את "הכלים המוצלחים"?
17/04/2006 | 15:09
13
1
לצפיה ב-'כי אז כולם ידעו איך לרמות כדי להכנס'
כי אז כולם ידעו איך לרמות כדי להכנס
17/04/2006 | 19:00
1
2
לרמות זו מילה קשה, אבל במקרה הזה כנראה נכונה.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'התכוונתי לשיטות'
התכוונתי לשיטות
17/04/2006 | 21:41
2
למשל: מבחני אישיות, ראיון אישי עם פסיכותרפיסט/פסיכולוג....

זה לא נראה לי סודי
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'הם גם לא כתבו למשל-'
הם גם לא כתבו למשל-
17/04/2006 | 20:03
10
2
אדם עם עבר פלילי, שפגיעה באחרים היא לא עניין ספקולטיבי אצלו אלא עובדה מוכחת. מה שלא נכון לגבי אדם עם עבר פסיכיאטרי. ואין בדברים שאמרתי כוונה להטיל דופי ביכולתו של אדם עם עבר פלילי (לא אחד שנעצר על הפגנה על גדר ההפרדה, כן?)להיות מטפל כזה או אחר.
זאת רק דוגמה למה הבחירה שלהם את מי לפסול, לא רק תמוהה בעייני אלא גם מפלה, לא אנושית ופוגעת .
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'אני מאוד מזדהה איתך ומצד'
אני מאוד מזדהה איתך ומצד
17/04/2006 | 21:54
9
2
שני מאוד מבין את ניר.

הייתה לי התנסות עם תלמידה שלמדה בקבוצת הלימוד שלי שהפסיקו את לימודיה לאחר סימסטר. נהלתי ויכוח די עיקש עם המורים דאז (מרכזת המקצוע והפסיכותרפיסטית שליוותה אותנו בקבוצת ההתפתחות).
בראייה לאחור, אני פחות נחרץ, אבל כדאי לחשוף את השיטות לבדיקה ולראות האם הן "רגישות" מספיק לצדדים הלא קונבנציונאליים.
לדוגמה:
מטפלים בהילינג, מקבלים הרבה מסרים בזמן טיפול. זה לא הופך אותם ל"לא שפויים". חלקם מתקשרים ברמות גבוהות (פגשתי כאלה) והם על הכיפאק של אנשים ומטפלים.
יש כמובן את הצד השני.

צריכים להיות מאוד זהירים באבחנות ולכן ביקשתי מניר להרחיב (ולא נעניתי) באילו שיטות איבחון הם משתמשים.
יוסי
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'יפה'
יפה
17/04/2006 | 22:16
8
1
ופה נגעת בנקודה נוספת וחשובה, שהיא כרגע לא מהות העניין אבל חלק חשוב ובלתי נפרד ממנו.
זאת ההגמוניה שיש לפסיכיאטרים לקבוע על-פי אוסף של סמפטומים אם אתה שפוי או לא.
-מקבל מסרים? אלוזיות קשות.
-הם גם מדברים איתך? האלוזיות מתגברות הן כבר לא רק הלוצינציות.
-אתה חושב שהן גם שומעים אותך? דלוזיות-המצב מסתבך.
נסה גם להתעצבן על זה שעונה לך כמו מכונה. הרמת קצת את הקול? זהירות ייתכן והפרשנות תהיה שאתה מאבד שליטה, זזת בכסא? אולי אתה גם עומד לתקוף-
האשפוז עשוי להיות יותר מהיר ממה שאתה חושב.

נשמע הזוי? בטח. אבל לא מעט אנשים כבר היו בסרט ההזוי הזה. הם לא היו נחמדים ורהוטים כמוך. והשואל בודאי האמין שהם עלולים להוות סכנה, אבל מכאן ועד לאשפז אותם בכפיה???
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'כל כך לא פשוט לי'
כל כך לא פשוט לי
17/04/2006 | 22:45
7
1
הנטייה המיידית שלי היא ללכת איתך עד הסוף ולהסכים לכל מילה. בעיקר, שלא מעט ממטופליי הגיעו אליי "מקוטלגים" להכעיס עד כדי כך שויתרו כמעט לעצמם על היכולת לעשות עבודה אישית ולהצליח! כי הם "לא בסדר" "עם תעודות".

אבל ויש כאן אבל, יש גם מקרים שחוצים את מתחם הסבירות וניר נגע בקצוות ועל הקצוות אני לא חולק. יש "חברה", שגם אני לא הייתי מכשירם כמטפלים.

כל מה שאני אומר זה שכל מקרה לגופו. להרחיב קצת את הכלים לאיבחון. לא להישען רק על ה- DMS (לפי ה- DMS אני צריך אישפוז דחוף. עוברות דרכי אנרגיות, אני מקבל מסרים. שומו שמיים!!)
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'גם לי זה לא פשוט.'
גם לי זה לא פשוט.
17/04/2006 | 22:51
6
2
ואני מסכים אתך, שיש חברה שגם אני חושב שייתכן והם לא ראויים.
וניר ממש לא נגע בקצוות. פרסום כזאת אמירה בפומבי זאת אמירה גורפת. מרתיעה ומפלה. עזוב את אלו שניסו וקיבלו תשובה לחיוב או לשלילה, אולי הם באמת פסלו כאלו שלא ראויים (ואיך הם ידעו?)
חשוב על כל אלו שרק בדקו, הציצו ונפגעו. וכמה נפגעו? את זה אתה אמרת. עד עמקי נשמתם, עד שהחליטו לוותר לעצמם כי הם נתקלים כל הזמן באטימות.
הDSM (הרביעי הוא האחרון)הוא הקטלוג לפיו מחליטים מי כן ומי לא. יש בו גם מן החיוב. אבל אם הוא עלול לאשפז אותך, התרחק ממנו ומהר.
ראיתי שאתה עוסק ברפואה אינדיאנית (נכון?) כמה שהם סבלו מהתוויות והאפליה הזאת...
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'רפואה אינדיאנית? אני?'
רפואה אינדיאנית? אני?
17/04/2006 | 22:57
5
2
איפה ראית את זה?
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'שלחתי מסר.יש?'
שלחתי מסר.יש?
17/04/2006 | 22:59
4
1
לצפיה ב-'כן , הכל בסדר, נרגעתי'
כן , הכל בסדר, נרגעתי
17/04/2006 | 23:04
3
2
חשבתי שקבלת מסר בשבילי וכמעט התקשרתי לפסיכיאטר המחוזי
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-''
17/04/2006 | 23:05
5
לצפיה ב-''
17/04/2006 | 23:08
1
2
לצפיה ב-'ניר עמיר שלום-'
ניר עמיר שלום-
17/04/2006 | 20:19
11
2
קודם כל אני רוצה להודות לך על התגובה המהירה, הרצינית והמושקעת ששלחת לי במיל וגם פירסמת כאן.
אני רוצה לספר לך משהו אמיתי לחלוטין בתקווה שתאמין לי ובתקווה נוספת, שתשנו את המסננת הזאת "עבר פסיכיאטרי" אבל עוד חזון למועד.
שיניתי קצת את הפרטים, אבל העובדות נכונות!

לא רחוק ממני גר אדם יקר , הוא לא רק איש מקסים, עדין, חכם ומיוחד. האיש הזה מנהל מחלקה בבית-חולים גדול במרכז הארץ. דרכו כרופא, מנתח ומנהל מחלקה וצוות רפואי מלאה באנשים אסירי תודה שבחלק מהמקרים חייבים לו את חיהם. לאיש מחלה פסיכיאטרית מאובחנת, הוא בטיפול תרופתי כל חיוו וגם היה מאושפז בעבר.
את לימודי הרפואה התחיל והשלים במדינה ארופאית נאורה (לפחות בתחום הזה) שם לא שמו חומה בפניו, אבל בדקו אותו לאורך כל הדרך. אם אדם זה היה מנסה להתחיל את דרכו הרפואית במכללת תמורות, היינו מפסידים רופא מופלא שכיום גם מחנך דור חדש של רופאים באוניברסיטה.

ביום שני שעבר הוקרנה תכנית מאד מרגשת בה הופיעו אנשים שעברו בחיהם אשפוז פסיכיאטרי והם מקבלים טיפול תרופתי מאז. התכנית היתה מאד מרגשת ובין היתר ספרו המרואינים על ההתמודדות עם חיי הקהילה המפלה והמתייגת.
אחד המרואינים החל ללמוד עבודה סוציאלית לאחר האשפוז ואח"כ התמחה במקצוע טיפולי (טיפול באמנות, אני חושב) והוא מאד מוערך במקום בו הוא עובד.
ברור לי שלא ניתן לקיים ויכוח אינטרנטי בסוגיה הזאת ושאתה וצוות הנהלת המכללה השקעתם מחשבה בעניין לכן אפנה אליך בבקשה-
אנא, בבקשה מכם, שקלו זאת שנית, נסו למנוע אפליה ופגיעה בקבוצה גדולה מאד של אנשים טובים ומועילים שאולי חלק מהם ירצו לפנות לתחום טיפולי והדבר עלול להמנע מהם (מדובר בלמעלה מאחוז אחד באוכלוסיה) חלקם היום ילדים שלא  יודעים מה צופן להם העתיד.
תודה.

רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'שלום מירומירו'
שלום מירומירו
18/04/2006 | 12:21
10
2
תודה על תגובתך החשובה. אנימסכים שלאנשים רבים עם עבר פסיכיאטרי יש רגישות ויכולות טיפול. אני לא שולל את יכולתו של אדם לטפל (גם אם הוא מכור לסמים, למשל. הכרתי פעם רופא מצוין שהיה מכור להרואין, כשגילו זאת הפסיקו לחשוב שהוא מצוין).
מאידך, צברנו יותר מ 17 שנות נסיון. אותה מזכירות, אותה הנהלה, כמעט אותם מורים ואותם מראיינים. זהו נסיון עצום שמאפשר לנו לראות, על פני שנים, מי יסיים את לימודיו בהצלחה.
אותם מקרים שאנו מסננים ממילה היו נפלטים מהלימודים בשלב מתקדם זה או אחר, בגלל בעיות חברתית, אישיות, קוגניטיביות, יציבות, או אי התאמה.
אז לחסוך להם את הכאב והצער (ועוד נפילה לא מוצלחת בחיים) ולמטופלים סיכון במקרה שהם כן מחליטים להשאר - זה חבל.
ברוב המקרים אנו לא מודיעים על דחייה מהקבלה (למרות שלפעמים אנו עושים זאת ואז אם המועמד נחוש הוא מוצא כבר מסגרת אחרת) אלא מצביעים על הקשיים והמגבלות של תהליך ההכשרה. ברוב המקרים המועמד בוחר לוותר על המסגרת ולמצוא תחום אלטרנטיבי.
מאידך, כמו שציינתי בתשובה קודמת, מי שבאמת נחוש ומראה יכולות, ומוכן לחשוף תיק רפואי או להיות במעקב, עשוי להתקבל. לפעמים יש הפתעות טובות.
חג שמח
ניר
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'אין פה הבדלה בין טוב לרע'
אין פה הבדלה בין טוב לרע
18/04/2006 | 13:57
8
1
לקיחת סמים אינה זהה למישהו בעל התקפים פסיכוטיים/מטופל במערכת הפסיכיאטרית ואין להשוות בין שני הדברים ולהכניס אותם באותה קטגוריה.

היה יותר מובן אם המכללה לא היתה מקבלת מישהו שלוקח סמים/גונב/אלים
(ולא נראה לי שמישהו שהוא תחת השפעת סמים יכול לטפל בניגוד למה שכתבת)
ולא היתה שופטת מישהו בגלל מחלתו (שגם היא בספק?),
או לתת לו את ההרגשה שהוא הולך לקראת "עוד נפילה" בגלל האישיות שלו בתקווה שימצא את דרכו החוצה (טרנספר מרצון).

אני בטוחה שאותם אנשים מצליחים במקומות אחרים הרבה יותר טוב מאשר
במקומות שמפלים אותם לרעה, וגורמים להם להרגיש לא טוב עם עצמם ועם
האישיות שלהם.אפלייה שנעשית על רקע השתייכותם לקבוצת חולים ולא על סמך
הסתכלות פרטנית.

רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'יותר מידי התייפיפות'
יותר מידי התייפיפות
19/04/2006 | 17:19
7
1
לאור כל הדברים הקודמים שנכתבו אני נאלץ להגיב (ולא אישית כלפי מכתב זה) ביתר חדות. יש אנשים שפשוט לא מתאימים אישיותית לטפל.
ישנם אנשים עם הישגים מבריקים אבל אישיות לא מתאימה. נניח משהו עם השגים מדהימים הן בתחום המעשי והן בתחום הטיפולי אבל עם בעיות אתיות קשות ("שולח ידיים" למטופלות, למשל), האם תסכימו להכשיר? האם תתנו למטופלות שלו להחליט אח"כ?
אז תנו למי שיש לו נסיון לקבוע את מי לקבל ואת מי לא.
אגב סמים, אם נפסול את כל מי שהצביע עלה ירוק נצטרך לבטל בית ספר מסוים (והפעם זה לא תמורות).
בברכה
ניר
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'לא, לא , ולא-'
לא, לא , ולא-
19/04/2006 | 17:34
1
1
אלו התשובות לשאלות הרטוריות ששאלת שרק מחזקות את תחושתי, שסה"כ עשיתם טעות טקטית בתום לב.
לכן אני חוזר ומבקש מכם, לשקול  שוב את הסעיף שהכנסתם באתר ולבדוק כל מקרה לגופו, כי זה בעצם מה שאתה מספר שאתם עושים, אז אין צורך בסעיף שכמו שראית מהתגובות הכנות והאמיתיות בו שבאו (אני מניח ) מהלב ולא משיקולים אחרים. פשוט מקומם , פוגע ומרחיק.
וחבל כי יש פה גם תגובות מאד מפאגנות ואוהדות למכללה שלכם.
תודה-רבה
מאיר
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'מפאגנות=מפרגנות'
מפאגנות=מפרגנות
19/04/2006 | 17:46
לצפיה ב-'צריך להבהיר את המושג פסיכוטי'
צריך להבהיר את המושג פסיכוטי
30/04/2006 | 02:44
4
2
סליחה על התגובה המאוחרת (הדיון הזה התיק והגעתי אליו דרך קישור
של אחד שהוא בכלל מורה לטאי צ'י חחחחחחח)

בכל מקרה רציתי להגיד שצריך להערכתי לשפוט לגופו של עניין
את האופי החוויתי של התקף פסיכוטי בשביל שיהיה אפשר לקבל
אומדן ברור יותר וממוקד יותר לגבי כשירות של אדם X להיות מטפל
מאוד התרשמתי מהדרך שבה הצגת את הדברים
ואני מסכים שכגוף אתם פועלים נכון.

מעבר לזה וזאת הנקודה החשובה ביותר, אדם שעבר התקף פסיכוטי
ותפקודים תקשורתיים בסיסים כמו שציינת לא נפגעו
או לסירוגין עשויים לתפקד אפילו טוב יותר
יש מין הדין לשקול אפשרות לתת לו ללמוד
בהנחה שהקריטריונים האלה מולאו(כפי שציינת)
אולי עם עין בוחנת יותר, תשוקתו של אדם להיות מרפא
היא משהו שאין להקל בו ראש, משום שהיא עשוי להיות מדד
מאוד קריטי לגירוי שלו ללמוד.

בשורה התחתונה ופה אני מנחית את הבומבה, אני חושב שלאדם
שיש בעברו עבר פסיכוטי, והוא איננו לוקה בתיפקודים הבסיסים
שציינת, מעבר להיות לא מזיק, או פוטנציאל ישיר כמזיק
(כמו שקיימת אפשרות להתמוטטות עצבים מצד כל אדם)
יש את היכולת לחמול ולהבין הרבה מאוד מטופלים אפילו לעומק
בגלל שקיימת בו התבונה החווייתית לאירועים דומים

נניח אדם שסבל מדיכאון והחלים, אין ספק שכמטפל עם כלים נכונים
הוא עשוי להיות מבין ומנחה לגבי התהליך טוב יותר בהרבה
מאדם שמעולם לא לקה במידה רצינית של דיכאון.
במשל אדם מואר יכול להוביל אנשים להארה
וברור מין הסתם שאנשים מוארים כדי להיות כאלה
היו צריכים קודם להיות לא כאלה.

ודבר אחרון, עוד קריטריון שאני מעלה אם לאדם עבר פסיכוטי
ובהליך מבוקר , הסיפטומים לאותו עבר אינם תקפים
וניכר שיפור בתפקודיו השונים(מעקב פסיכאטרי) יש מקום
לשקול מחדש, ושוב במיזוג לדוגמא שהבאתי אודות מחולה למטפל
זאת גישה מאוד מקובלת גם לגבי "אלילת" ההילינג ברברה אן ברנן.

חחחחחחחחחחחח

מה אתה חושב?
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'כפי שציינתי'
כפי שציינתי
01/05/2006 | 06:45
3
1
מדובר בהתקפים פסיכוטיים ולא בהתקף פסיכוטי. אחד המאפיינים הוא התדרדרות במצב הכללי של האדם. לגבי הגדרות הפסיכוטיות, זה נמצא בשפע בכל ספר פסיכיאטריה ומידע מלא ניתן לקרוא גם דרך הקישור המצורף מטה (מתוך אתר תמורות).
אינני מכיר את אלילת ההילינג ברברה, אבל אציין שישנם סכיזופרנים רבים עם אינטיליגנציה מעל לממוצע שיכולים לעסוק בשפע דברים חשובים. אבל לא הייתי נותן להם לעסוק ברפואה (למעט מקרים יוצאים מן הכלל) או להנהיג קבוצת חיילים למשימה כלשהי. זו לא שאלה של גזענות, דעות קדומות וכו' אלא שאלה של אחריות. בדיוק כמו שלקוי ראיה מונעים רשיון נהיגה. מאוד מצער ואפילו לא הוגן שאדם שממילה מוגבל גם לא יוכל לנהוג אבל השיקול הוא כאן להגן על האחרים (ובסופו של דבר גם על עצמו).
אציין (ואני מקווה שבעניין זה אני לא מעורר שירשור ויכוחים חדש) כאנשים רבים עם רקע פסיכיאטרי מסובך פונים לרפואה המשלימה ולמיסטיקה. ישנם מחקרים שונים המגבים עובדה זו. בעיקר הם פונים להילינג ולמקצועות "רוחניים" שדורשים פחות למידה ויותר אינטואיציה ו"רוחניות". משום כך צריך להזהר עוד יותר.
בברכה
ד"ר ניר עמיר - מנהל אקדמי של תמורות
רפואה משלימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'בסה"כ אין סתירה'
בסה"כ אין סתירה
01/05/2006 | 13:50
1
ברור שאם האדם עדין סובל מהתקפים פסיכוטיים שיבוץ שלו במערכת רפואית
הוא רשלני ביותר, אבל במידה והחוויות אינן ברוטינה חוזרת ונשנת
ויש תהליך התקדמותי ניכר, במכלול הדברים כמו תקשורת בין אישית
הרמוניה וכו' אז יש מקום לשקול שיבוץ, תחת חוות דעת פסיכיאטרית
מהימנה.

כשכל הקריטריונים של שפיות חלים עליו
אין ספק שהוא יכול לתפקד גם כמרפא, ואולי אפילו כמרפא טוב
יותר, אדם שנרפא מכיר בתהילים שהביאו לריפוי
ויכול להבין מטופלים פוטנציאלים ביתר חמלה והבנה.

והספר של ברברה אן ברנן על הילינג, במידה והממסד שאתה מייצג
(לפי מה שהבנתי) עם מדובר ברפואה הוליסטית הוא אבן יסוד
שווה קריאה בכל אופן, היא לקחה את נושא ההילה והצ'אקרות
ומיפתה אותו בצורה כזאת מקיפה, שהוא סוגר כל אספקט של
החוויה הטיפולית, מפסיכולוגיה ועד פסיכודינמיקה בין מרכזים אנרגטיים
שונים, היופי שבעניין שהספר יכול לשמש גם כבסיס לימודי
לנושאים מגוונים בתחום ההוליסטי/רפואה משלימה.

לדוגמא אפילו בטאי צ'י , שהוא בכלל תרגול רוחני/לוחמני
הרקע שהיא נותנת יכול להרחיב את התמורות לגבי התרגול עצמו
יותר ממה שבעצם מורה טאי צ'י מלמדים.
(את זה גם עושה אושו ב63 טכניקות של מדיטציה
תחת תת נושא "מדיטציה בתנועה")

בקיצור לא הבנתי בדיוק במה אתם מתמקדים
אם הבנתי נכון שיאצו? (יצא לי לקרוא ספר של שיזוטו מסונגה)

רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'אין לך מה לפחד מדיונים'
אין לך מה לפחד מדיונים
01/05/2006 | 21:56
1
1
בדרך כלל אתה מאוד משכנע.

רפואה משלימה >>
לצפיה ב-''
01/05/2006 | 23:14
לצפיה ב-'שלום ניר עמיר-'
שלום ניר עמיר-
18/04/2006 | 14:58
אם אכן, אתם לא פוסלים על הסף, אלא רק מפרטים את הקשיים וכו'
אז אפשר להגיד שעשיתם רק טעות טאקטית, בהודעה ששמתם בתנאי הקבלה.
הרי מי שיקרא אותה, עשוי לוותר בכלל על הנסיון שעשוי להיות משפיל ומבזה ואתם כמו שהעדת עליבם, מתיחסים את האנשים ברגישות גבוהה.
אז תסירו את ההודעה, אל תפגעו, אל תעמידו את זה כתנאי, וכולם ירוויחו מכך. תמיד תכולו להסביר זאת למועמדים , בראיון הקבלה.
לגבח מדרגות סינון שבדרך. אני מניח שמי שאכן לא מתאים ולא עומד בלחצים ובמסה של החומר, יבין זאת בעצמו או שתעזרו לו להבין, הרבה לפני כן.
חג-שמח ותודה על התייחסותך.
מאיר
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'ללכת על בטוח'
ללכת על בטוח
17/04/2006 | 22:36
3
1
זה לפעמים ללכת על בינוניות ולפספס דווקא את האנשים שיכולים להוביל בתחום, רק בגלל שמישהו פעם שם עליהם x.  אני מכירה לא מעט אנשים שהטביעו עליהם תוויות ובכך חרצו את גורלם.  האם לפני שמתקבל אדם ללימודים הוא עובר בדיקות לגילוי מחלות שונות? מה עם אנשים עם לקויות שונות? האם אתם מבקשים מהמועמדים לעבור בדיקות איידס?    אם למישהו יש עבר דכאוני מאיפה אתם יודעים שזה לא יחזור בחריפות יתר בתקופה של מתחים או כתוצאה מריאקציה בטיפול?  ובכלל איך אתם יודעים שבעקבות המתח של הלימודים לא תתפרץ בעיה פסיכיאטרית שהיתה רדומה שנים ומשהו הוציא אותה החוצה בגלל איזה טריגר וטריגר יכול להיות כל דבר.  זה יכול לקרה לכל אחד.

במשך הלימודים אדם עובר טיהור, שחרור, דברים יוצאים החוצה.  אי אפשר לנבא מי יהיה מטפל טוב ומי יהיה מטפל פחות טוב.  יש כאלה שזה לוקח להם שנים.  יש כאלה שהשינוי מתפרץ בבת אחת.  נכון  שיש כלי מדידה לנחש למי יש סיכוי טוב יותר להגיע לקו הגמר, אבל זה רק ניחוש וההצלחה תלויה מאוד בתמיכה שיש או אין לו, בכוח הרצון שלו, בנתוניו ההתחלתיים. אף אחד, לא יכול לדעת מראש מי יהיה מטפל טוב ומי לא ולאף אחד אין את הזכות לגזול מאדם את הצורך שלו לממש את עצמו.  אם אדם לא מצליח במבחני הסיום - אף אחד לא יתן לו תעודה, אבל אם אדם רוצה ללמוד, להתפתח, לצמוח אני לא חושבת שיש מישהו שמותר לו לקחת לו את זה.  ברור לי לגמרי שיש כאן לא מעט כיסוי ת.ת .  וחבל, חבל שכך.  חבל שזה קורה בבית הספר ועוד יותר כאשר זה קורה במכללה הוליסטית.

מה אתה יודע על האישה הכרמיאלית שהטביעה את בנותיה חוץ מזה שהיא קיבלה טיפול בדיקור?  אתה יודע משהו על חייה?  על עבודתה?  על הסביבה בה היא חיה?  היא היתה אחות בבית חולים. הבנות שלה היו מאוד מטופחות.כולנו היינו המומים. אף אחד לא ניחש מה קורה שם בפנים.

מאיה
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'קבלת האחר'
קבלת האחר
18/04/2006 | 12:28
2
1
אני חושב שאנו, בתמורות, מקבלים את האחר בצורה הטובה ביותר. איידס מעולם לא הווה התווית נגד או שיקול לקבלה. אנו לא מחטטים בחיים האישיים של בן אדם אלא אם הדברים עלולים להשפיע על סביבתו לפגוע בזולתו. היו לנו תלמידים עיוורים, עם לקויות למידה (שלא ותרנו להם בכלום אבל תמכנו בהם ודברנו אותם להצליח ולהגיע להישגים), עם תסמונת טורט (ועשינו הרצאה לכיתה כדי שיקבלו את הטיקים שלו בהבנה), עם אירועי דיכאון בעבר וכו'.
אני לא פוסל אדם בגלל מום, מחלה או מגבלה. ברוב המקרים אני רואה בבעיה דרך לפרוץ מעבר למחסומים. וגם - דרך לפתח רגישות כלפי אילו שיש להם בעיות.
אבל שוב, לעניין הקודם, יש שיקולים שהם מעבר לתשלום שהנרשם מוכן לשלם ולהישגים המקצועיים שלו בלימודים. ומה אם כל הישגיו מבריקים והוא עדיין אינו מתאים? אז הוא למד שלוש שנים ונודיע לו בסופם - תשמע- אתה מבריק אבל לא מתאים?
חובה עלינו להודיע למועמד כבר בשלבים ראשונים מה מצבו. זו הגינות (גם אם לא מסחרית במיוחד). זה טוב למי שיטופל בעתיד, זה טוב למי שלומד  בהווה וזה טוב גם למועמד.
בברכה וחג שמח
ניר
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'קבלת "האחר"'
קבלת "האחר"
18/04/2006 | 13:59
1
1
אז מחלה גופנית מקובלת ומחלה נפשית לא??? הרי הגוף היא המראה של הנפש ולהפך.  במכללה של גופנפש לי על כל פנים נשמע קצת מוזר שמפרידים בין הגופ והנפש בכל מה שקשור לתנאי קבלה.
אם כל הישגיו מבריקים, איך זה שהוא איננו מתאים?אני מניחה שהמבחנים במכללה הם לא רק תיאורטיים אלא גם פיזית - בטיפול ואם הוא מטפל טוב - הוא מטפל טוב.
אל תיקח אחריות על הצלחתו או חוסר הצלחתו של תלמיד שלך.  אתה נותן לו את כל הכלים שיש לך.  אם הוא מוכן הוא יעשה את העבודה שתאפשר לו לפרוץ קדימה, אם לא - הוא העשיר את עולמו.  זו היתה הבחירה שלו.  יחד עם זה אל תפסול אדם, רק בגלל שלך נראה שהוא לא מתאים.  אתה אף פעם לא יודע מי יצליח מי יכשל.
ורק עוד מילה על המושג הזה:קבלת האחר.  בעצם האמירה הזאת יש כבר הפרדה ברורה ביני לבין האחר.  והרי כולנו כל כך אחרים מן האחרים.  כשאני אומרת: אני מקבלת את האחר, אני בעצם דוחה אותו, כי הוא הרי רק "אחר".

מאיה

רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'עוד על קבלת האחר'
עוד על קבלת האחר
19/04/2006 | 17:16
1
נתחיל בכך שיש אנשים שלא מתקבלים גם על רקע בעיות גופניות. למשל בעיות קשות בברכיים או בגב, סוגים שונים של סרטן בשנים האחרונות ועוד. קיימת מערכת שלמה ומוסכמת של התוויות נגד לטיפול בשיאצו ואנו מקפידים לנהוג לפיהם.
מאידך, ישנן בעיות "נפשיות" רבות שאין שום מניעה, לא לקבל טיפול ולא לתת טיפול. כך שאין מדובר באבחנה כוללנית אלא פרטנית.
ועוד-  ישנם אנשים עם הישגים מבריקים אבל אישיות לא מתאימה. נניח משהו עם השגים מדהימים הן בתחום המעשי והן בתחום הטיפולי אבל עם בעיות אתיות קשות ("שולח ידיים" למטופלות, למשל), האם תסכימי להכשיר? האם תתני למטופלות שלו להחליט אח"כ?
ולגבי מושג ה"אחר".כל אחד הוא אחר. לכן קבלת האחר היא גם קבלת העצמי.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'אם כבר סינון - אז כמו שצריך.'
אם כבר סינון - אז כמו שצריך.
18/04/2006 | 09:52
3
1
אם כבר המכללה מבצעת סינון בכניסה אז כדאי לעשות את זה כמו שצריך.

למשל:
* לא להכניס מעשנים - המטפל עלול לעשן מול המטופל  
  (אני אישית נתקלתי בכאלה)
* לא להכניס כאלה שעברו עבירה פלילית הם ביצעו עבירה פלילית שכל אחד  
  שאינו רופא יכול להבין שהם ביצעו אותה.
* לא להכניס אלכוהוליסטים - הם בטוח שיכורים, וכל אחד שאינו רופא
  יכול לראות שמי ששותה הרבה אלכוהול הוא שיכור.
* אולי איזו בחינה פסיכומטרית בכניסה (עדיף מציון 700 ומעלה)
* תעודת בגרות מלאה עם ציון מינימלי (עדיף מ-100 ומעלה)
* בחינת קוארדינציה ויכולת טכנית.
* מניעת כניסה מאנשים לחוצים וחסרי סבלנות - הם מועדים לבצע טעויות
  בעבודתם (אני אישית נתקלתי בכאלה).

* והכי חשוב מניעת כניסת אנשים שמתייחסים לאחר כנחות מהם ומפלים אותו
  לרעה או מתנהגים באלימות כלפי השני (אני לא הייתי רוצה כזה מטפל).

אחרי שתבצעו באמת סינון כמו שצריך לא ישארו הרבה אנשים שמתאימים להיות
מטפלים ואז יהיה אפשר לראות האם טובת המטופל היא זו שעומדת לנגד עיני
המכללה או הכסף. וזה לפחות סינון על סמך עובדות בשטח ומתן הזדמנות שווה
למועמד ולא על סמך נבואות של רופאים.

קבוצת האנשים אותם מגדירים כחולי נפש היא מגוונת ומורכבת מהרבה אנשים,
וכל אחד שם הוא אחר מהשני, בדיוק כמו קבוצות חולים אחרים, או קבוצות
דתיות, או קבוצות של ספורט, ואני לא רוצה לפרט כאן אילו אנשים בהסטוריה
התייחסו לקבוצות מסויימות כאל נחותות בגלל איזשהו מכנה משותף.

רפואה משלימה >>
לצפיה ב-''
18/04/2006 | 10:44
1
ובעייניי זה גם נראה די תמוהה שיש במכללה של גופנפש הגבלה רק בעניין הנפש ולא הגופ שהרי הנפש היא המראה של הגופ ולהפך.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-''
18/04/2006 | 11:46
2
ומה לגבי מורים ותלמידים שמגלגלים להנאתם יחדיו בהפסקות במכללה?
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-''
19/04/2006 | 13:22
1
לצפיה ב-'דעתי האישית'
דעתי האישית
17/04/2006 | 14:27
38
4
עמדתי לכתוב לך miromiro שיש בגוף הקישור ששמת קישור למכתב מנומק מדוע אנשים שעברו התקפים פסיכוטים אינם מתקבלים ללימודים, אבל ניר עמיר הקדים אותי, כך שאניח לזה.

האם אתה לא מסכים לעניין זה?

אני באופן אישי חושבת שזה נכון, יתכן ואני פותחת פה דלת להתקפות כאלו ואחרות, אבל אני חושבת שיש מצבים מסוימים שאנשים לא יכולים לקחת על עצמם את תפקיד המטפל. אנשים עם הפרעות נפשיות מאובחנות, אני לא חושבת שמקומם בעולם הטיפולי.
אני מסכימה עם הרבה דברים שנאמרו ע"י ניר ומכללת תמורות.

אני לא יודעת לגבי מכללות אחרות, אם כי אני יודעת שבמכללות אחרות נערכים מבחני קבלה (שוב לא בכולם), ואם יורשה לי, יפה היה אם היו מחמירים אותם קצת, ומחייבים איזו שהיא עבודה עצמית במהלך הלימודים, שמטרתה לפתור הרבה מאוד עניינים פרטיים, שבעיתם הרבה מאוד אנשים מגיעים לרפואה משלימה, וחושבים שאם הם למדו את הטכניקה, הם פתרו את ענייניהם והם יכולים ללכת לטפל באחרים.
אם פסיכולוגים עושים את זה, גם אנחנו יכולים לעשות את זה.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'אדומה שלום-'
אדומה שלום-
17/04/2006 | 20:05
37
2
הקישור שראית בהודעה נוסף רק לאחר מכן, הוא לא היה שם קודם.
אני מסכים עם הסלקציה עליה דיברת, עם עבודה עצמית, עם רף גבוה וכו'
אני רק מאד לא מסכים עם פסילה של אדם רק על סמך עברו הפסיכיאטרי, ואפרט בהודעה אחרת למה.
כל האבחנות הפסיכיאטריות הללו מבוססות על מה לדעתך?
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'צר לי, אבל אני מאוד בעד סינון'
צר לי, אבל אני מאוד בעד סינון
17/04/2006 | 20:39
6
1
על רקע פסיכיאטרי.
חוויתי על בשרי לימודים במקביל לסטודנט עם רקע פסיכיאטרי (שלא הצהיר על כך) ועצוב לי מאוד לחשוב שהוא 'מטפל' היום באנשים (למרות שאני מאמינה שעם הדילול הטבעי, אין לו מטופלים).

ולשאלתך, אבחנה פסיכיאטרית מבוססת על דיעתו האובייקטיבית של פסיכיאטר שהוכשר לכך (וגם הוא ללא הפרעה פסיכיאטרית ידועה).
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'שמש-'
שמש-
17/04/2006 | 20:47
5
1
האם אותו סטודנט עליו דיברת, הוא היחיד עליו את חושבת ש-"ועצוב לי מאוד לחשוב שהוא 'מטפל' היום באנשים "? כי יתכן והוא לא ראוי לאו דווקא בגלל הרקע הזה.
את יודעת כמה נשים עברו אשפוז פסיכיאטרי לאחר התעללות מינית, או אונס?
ותסלחי על הדמגוגיה המעט זולה, אבל זה המצב.
בגלל זה צריך לפסול אותם מלימודי רפואה משלימה? ושתדעי, האפליה אותה מיצגת בדיון הזה מכללת תמורות היא רק אחת מיניי רבות.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'מרגיש לי'
מרגיש לי
17/04/2006 | 21:29
2
1
שאם יש מישהו עם עבר פסיכיאטרי מסוג זה שציינת, שיעבור איבחון חוזר ו'ימציא' אישור על כשירותו לטפל בבני אדם.

אני לא יודעת איך זה במכללות אחרות, אבל גם במדיסין מבקשים מסטודנט לחתום שאין לו "עבר פסיכיאטרי".
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'שמש- את יודעת מה לי מרגיש?'
שמש- את יודעת מה לי מרגיש?
17/04/2006 | 21:38
1
1
שמישהיא עם עבר פסיכיאטרי מהסוג שציינתי, תגיע למקום ותתקל במודעה, לא תרצה ללכת ולהוכיח לאף אחד שהיא ראויה, או מהכיוון השני, שהיא לא פסולה רק בגלל מה שעברה. ואני אבין אותה מאד.
לא יודע מה הפרמטרי של מכללת מדיסין, אבל לבקש הצהרה זה דבר אחד ולסנן זה דבר אחר.
האפליה הממדרת הזאת כלפי מי שנפגע נפשית ופסילתו על הרקע הזה, מאד מקוממת אותי.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'תשמע'
תשמע
19/04/2006 | 12:51
1
כשיש אנשים כמוך שאכפת להם המאזניים מתאזנות, והפגיעה לא קשה כל כך.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'טיעון לא הוגן'
טיעון לא הוגן
20/04/2006 | 07:57
1
1
בפירוש לא דחינו אנשים עם עבר פסיכיאטרי אלא עבר על רקע אירועים פסיכוטיים, שני דברים שונים שידועים לכל. אני חושב שהמוצג באתר ברור במידה מספקת.
רפואה משלימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'מסכים. הטיעון נכתב לתגובה'
מסכים. הטיעון נכתב לתגובה
20/04/2006 | 09:28
1
של הגולשת שהשתמשה במושג הזה, ולא כתגובה לכתוב באתר.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'אני לא אכנס איתך פה לויכוח עקר'
אני לא אכנס איתך פה לויכוח עקר
17/04/2006 | 23:43
29
2
שהרי לא משנה מה נכתוב פה, לא נראה לי שזה ישנה את המדיניות של מכללת תמורות. המכללה עשתה את החלטתה, ואם זה בעייתי, אפשר לנסות למצוא מקום אחר.

אני כתבתי את דעתי האישית, ואין לי שום בעיה עם זה שאתה לא מסכים.
אני יכולה לתאר לעצמי על מה מבוססות האבחנות הפסיכיאטריות, וכידוע לכל כלל יש את היוצא מן הכלל. אין ספק שיש בעיות במסגרת הרפואה הפסיכיאטרית, אבל יש בה גם הרבה מעלות.
איני פוסלת אנשים עם אירוע פסיכוטי בעברם, אבל אני כן חושבת שהם מנועים מלטפל, ואני גם לא חושבת שמכללת תמורות פוסלת אותם כאנשים, היא פשוט אינה חושבת שמקומם הוא במקצוע טיפולי.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'אגב- הערה אחרונה:'
אגב- הערה אחרונה:
17/04/2006 | 23:48
2
נראה לי שהבעיה שלך היא יותר עם עולם הפסיכיאטריה ופחות עם מכללת תמורות או כל מכללה אחרת.
אולי כדאי לך לשטוח בפניהם את טענותייך.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'וחבל, גם על הפסילה שלהם.'
וחבל, גם על הפסילה שלהם.
17/04/2006 | 23:53
27
1
וגם על דעתך, שלא רק מנוגדת לשלי (ולא רק לה) אלא גם מניחה שאין סיכוי שיקרה שם שינוי. " אפשר לנסות למצוא מקום אחר"  אבל הפגיעה קיימת.
ולא בי באופן אישי.
תראי- מכללת תמורות, עשתה שינוי באתר בעקבות מה שנכתב כאן. למה? מה נאמר כאן שלא יכלו לראות בעצמם? מדוע טרחו להוסיף הסבר?
לדעתי- לא שיערו שזה עלול לפגוע ולהפלות אוכלוסיה שאין להם שום כוונה לפגוע בה, נהפוך הוא. ואולי מאותה סיבה גם יבוא שינוי נוסף.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'אתה קורא דברים שאינם כתובים'
אתה קורא דברים שאינם כתובים
18/04/2006 | 10:28
1
1
וגם אינם מרומזים בהודעה שלי אבל נשאיר את זה כך.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'לא רק קורא, גם מצטט.'
לא רק קורא, גם מצטט.
18/04/2006 | 14:48
לצפיה ב-'הי לכולם'
הי לכולם
18/04/2006 | 20:37
24
3
ראשית, תודה על פתיחת דיון מרתק. מי זכאי ללמוד רפואה משלימה, ללמד רפואה משלימה, לטפל, לקבל תעודה. דיברנו על זה קצת בהקשרים אחרים. אני גם רוצה להודות לניר עמיר על שהצטרף לדיון וענה לשאלות. אם היה לי הזמן והסבלנות הייתי מנסה ליצור קשר עם מנהלי מכללות אחרות על מנת שיחוו את דעתם.

דעתי בנושא אמביוולנטית. באופן כללי נראה לי שהדעות לא שונות מאוד. אתחיל בסוף: מכללת תמורות שינתה את מה שכתבה באתר בעקבות מה שנכתב כאן. זה אומר שמי שעומד בראשה, קרא את הדברים והתייחס בזריזות רבה לקביעתך שמה שנכתב שם עלול לפגוע באחרים. הווה אומר - גם האנשים שמלמדים ומנהלים קשובים לרחשי הלב של אחרים. בעיני זה מעיד על צניעות, ויפה שכך.

ולעניין עצמו: יצא לי להכיר אם אדם שחווה התעללות מינית בילדות ובשל כך סבל מבעיות נפשיות כל חייו. הוא קיבל קיצבה חודשית וקשה לומר שהוא תפקד. הוא למד באחת המכללות שבחירת המועמדים שלה פחות סלקטיבית מזו שמככבת בשרשור הזה. בכל לבי קיויתי שמנהלי המגמה והמורים מבחינים שיש שם בעיה. לאחר שנה הוא קיבל תעודה והתחיל לטפל. את הסמטוחה שהוא עשה מהלימודים שלו אני לא רוצה לציין, אבל מי שרוצה שיכתוב לי מסר ואני אפרט קצת יותר. הוא המשיך להתפתח בתחום, והחל ללמוד מקצוע טיפולי נוסף. הלימודים עושים לו טוב והוא לראשונה מחייך, מרגיש את עצמו, מודע, קשוב לאחרים. זה הדבר הכי טוב שקרה לו בחיים. אבל בעיני הוא לא כשיר לטפל. זה חוסר אחריות משווע לתת לאדם כזה תעודת מטפל.

הכרתי אדם שסבל מבעיה נפשית קשה הצליח להתגבר עליה. הוא למד שיטת טיפול כלשהי, תוך מחשבה שלאור נסיונו הוא יכול לסייע לאחרים להתגבר על אותה בעיה. אבל ההזדהות שלו היתה במקרה הזה מאוד בעייתית. ממה שראיתי, הנזק שלו הוא גרם רב מהתועלת.
המכללות צריכות להיות יותר סלקטיביות בבחירת הסטודנטים.
חשבתי הרבה על נושא בחירת התלמידים ונתינת התעודות. זה נראה לי בעייתי, אם אחרי שלוש או ארבע שנים, או אפילו שנתיים, אומרים לאדם "תשמע, עברת בהצלחה את המבחנים אבל אנחנו לא יכולים לתת לך תעודה כי יש לך אישיות בעייתית". הוא יטען בצדק שהמכללה הרויחה את שכר הלימוד והונתה אותו. אז למרות שיש הרבה אנשים שהלימודים עושים להם טוב, שעוברים תהליכים מדהימים, וחלקם עושים זאת אך ורק לשם כך ולא בשביל לטפל, זה בעייתי מאוד.

מה שאני לא מבינה, ואולי ניר עמיר יסכים להסביר, זה למה חובה שתהיה תעודה בגרות. האם הציונים שהיו לי בגיל 17 בהיסטוריה, מתמטיקה, ספרות ותנ"ך, מעידים על יכולתי כמטפלת?
ב"מדיסין" זה גם נחשב תנאי קבלה, אבל לא זכור לי שמישהו הקפיד על כך, ולראייה, סטודנטים רבים שם סיפרו שאין להם תעודת בגרות.
רפואה משלימה >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'סלקטיבים כן אבל'
סלקטיבים כן אבל
18/04/2006 | 21:16
1
2
עם "הקשבה" לאינדיוידואל ולא לתוית שהודבקה לו
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'מסכימה'
מסכימה
18/04/2006 | 21:19
2
אני חושבת שהובהר שבכל מקרה ניתנת הזדמנות, ועכשיו הויכוח הוא על ההצהרה הראשונית שבאתר והאם היא מרתיעה ופוגעת או לא.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'מטפל טוב לא פוגע באנשים'
מטפל טוב לא פוגע באנשים
18/04/2006 | 22:05
14
2
פסילה של קבוצת אנשים מסויימת,נידויה מהחברה, והדבקת תווית
לא מראה על התנהגות טובה לאנשים,
עדיף מטפל שעבר טראומה והוא גם בן אדם טוב,
מאשר מטפל שמזלזל בלימודים שאינם בתחומו,
או מטפל שרואה את הקבוצה אליה משתייך האדם ולא את האדם עצמו.
הוא בעצם שקול למתמטיקאי שכל תרגיל שהוא פותר הוא קובע שהתוצאה
היא 12 (כי כולם שייכים לקבוצת התרגילים).
לא ניתן להסיק ממקרה של אדם אחד לגבי הכלל.

רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'למטפל אחריות X, למכשיר מטפלים - Y?'
למטפל אחריות X, למכשיר מטפלים - Y?
18/04/2006 | 23:07
13
2
כמה דברים רלוונטיים:
למדתי שנתיים בתמורות, בתחילת שנות ה-90.
אני מכיר את דר ניר עמיר ומאוד מעריך אותו כמורה וכאדם.
אני מכיר קצת את דרך העבודה של תמורות ומאוד מעריך את הרצינות שניכרה בדרך עבודתם בשנתים בהן למדתי שם.
אני לוקח בחשבון שיתכן שדברים השתנו מאז, אבל דיברתי עם אנשים שלמדו שם מאז ולאורך השנים והתרשמתי שדברים לא השתנו לרעה.

דבר אחד ברור לי: תמורות לא רק "מכסים אתח התחת", אלא דואגים קודם כל למקצוע הרפואה הסינית והשיאצו, וממכללה לא הייתי מצפה למשהו אחר.

אבל אולי כדאי לפתוח לדיון את השאלה, מה בעצם האחריות של מכללה?
האם האחריות של מטפל היא אותה האחריות של מי שמכשיר ומסמיך מטפלים, או שהאחריות של מטפל שונה? אני מניח שרוב המשתתפים בדיון אינם מורים לרפואה משלימה. בשנה האחרונה התחלתי ללמד שיאצו בקורס שאני מקווה שתלמידיו יהפכו בבוא הזמן למטפלים, וראיתי שנקודת ההשקפה שלי על הנושא השתנתה.

מענין אותי לשמוע מה דעתם של אחרים בנושא: האם לימודי רפואה משלימה הם גם סוג של טיפול, כלומר המכללה היא "מטפל בשיאצו" והתלמיד הוא ,מטופל בשיאצו"? או שמערכת היחסים ביניהם אחרת, ולכן תפקידיהם שונים?
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'עוד דבר רלוונטי: כשהדיון התחיל, אני'
עוד דבר רלוונטי: כשהדיון התחיל, אני
18/04/2006 | 23:09
1
שלחתי מייל לתמורות עם קישור להודעה של מירומירו.
גילוי נאות וכו'...
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'מתחברת לדיון משני כיוונים'
מתחברת לדיון משני כיוונים
19/04/2006 | 03:08
11
1
קודם כל , אני מודה על הדיון המעניין שרק עכשיו הגעתי לקרוא.
אז למי שיודע, התחלתי לאחרונה לעבוד במכללה להכשרת מורים, ומעניין שאותה השאלה עלתה גם שם מאותו כיוון: במדינת ישראל אסור לאנשים עם מחלות מסוימות להיות מורים בבית ספר (הוראת משרד החינוך), ונשאלה אצלנו השאלה, האם מותר / הוגן לקבל אותו אדם ללימודים במכללה כאשר אחר כך לא יוכל לעבוד במקצוע, והאם זה התפקיד שלנו לסנן ...
מכיוון שני, כמי שלומדת כבר שנים, ונתקלתי גם בכל מיני שרלטנים שעוסקים בתחום, אני חושבת שהנושא מאד לא פשוט 0 מצד אחד התהליך שעובר תלמיד רפואה משלימה, אין כמוהו להתפתחות האישית, מצד שני, הייתי רוצה החמרה בנתינת תעודת המטפל למי שלא ראוי לכך. אבל למכללה פרטית יש קושי לקבל ממישהו את הכסף ואחר כך לא לתת לו תעודה...
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'ודווקא במדינה הזו?'
ודווקא במדינה הזו?
19/04/2006 | 11:42
10
1
עם ההסטוריה שלה, יש עדיין הרבה אנשים ומוסדות שמונעים
מקבוצה מסויימת מלהביע את דעתה, לחנך, ללמד, ולהשתלב בחברה (חרם - זו המילה)- ואיפה המורים להסטוריה שיסבירו למה זה רע?.

אני בטוחה שיש בקבוצה זו הרבה אנשים משכילים וטובים שפשוט מונעים מהם
את הביטוי ואת ההשפעה על החברה בטענה שהם חולי נפש/מחלות מסויימות.

האחריות למעשיו של אדם היא שלו בלבד: לא של מנהל המכללה, לא של משרד החינוך ולא של הרופא. אדם שלקח על עצמו משימה הוא ורק הוא אחראי לתוצאות.
נשאלת השאלה: אם משרד החינוך או מנהל המכללה לוקחים את האחריות
האם בכל פעם שתהיה פגיעה לאחר נתינת התעודה (למי שעל פי
טענתם אינו חולה "נפש") הם יהיו מוכנים לשאת בתוצאות ובאחריות?
(לפי כמות בני הנוער האלימים-לא נראה שיש לקיחת אחריות)

אם אדם מסכן את הזולת יש דרכים משפטיות להתמודד עם זה ואם אינו מסכן
אסור להטיל עליו חרם/תווית-צריך לתת לו לחיות לפי הבנתו.

ולגבי רפואה משלימה - אם היא לא מסודרת ומאורגנת, ופסיכיאטר היה שומע
את התאוריה הזו ממישהו בודד - האבחנה היתה - מחלת נפש, והתאוריה
לעולם לא היתה נשמעת.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'זו באמת היתה ההחלטה במכללה'
זו באמת היתה ההחלטה במכללה
20/04/2006 | 01:38
7
1
לקבל, אם הוא עובר את ועדת הקבלה, אבל לידע אותו על כך שיכולה להיות בעיה בעתיד.
ולגבי רפואה משלימה (וגם חינוך): אני חושבת שטובת הילד שיכול להפגע וטובת המטופל שיכול להפגע חשובה מדי מכדי לסכנה על עקרון של שויון "מכני".
צר לי, אבל אני לא רואה בזה חרם ולא אפליה. אם בכלל, אז צריך להחמיר את הכללים ולהוסיף עוד מגבלות, כאשר יש אפשרות לקבל אישור מיוחד למי שנמצא בטיפול, ויכול להוכיח כי כבר אין בו סכנה לא למטופלים ולא לעצמו.
האם זה קשה לאותו אדם? האם זה פוגע?
כן.
אבל אם אותו אדם היה חושב על טובת הכלל היה מבין שזה הכרח ומקבל זאת ברוח טובה ולא כאפליה.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'את מדברת כאילו'
את מדברת כאילו
20/04/2006 | 05:53
6
1
כל חולה נפש הוא מסוכן לציבור או לעצמו. זו הכללה שמגיעה מחוסר ידע.
חבל שאין לי באחוזים מדוייקים, והייתי רוצה להגיד 50 50. אבל הכרתי חולי נפש ואני יודעת על עצמי, רבים לא מזיקים לאף אחד, אלא ניזוקים ע"י המוסד הפסיכיאטרי וע"י החברה שעושה עליהם חרם ומוציאה אותם מתוכה.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'האם "בעיות ראיה" = עיוורון, תמיד?'
האם "בעיות ראיה" = עיוורון, תמיד?
20/04/2006 | 09:58
5
1
לעיוור לא הייתי נותן ללמוד נהיגה, ללא יוצא מן הכלל. לגבי אנשים עם "בעיות ראיה", הייתי מפנה לאופטומטריסט לבדוק. האם מישהו חושב שזה בלתי-הגיוני?

בתמורות לא מקבלים אנשים שעברו התקף פסיכוטי, וניר עמיר הדגיש מספר פעמים שזה לא כולל את כל מי שאי-פעם טופל ע"י פסיכיאטר; נראה לי שאיש לא יחשוב למנוע מאישה שעברה דיכאון אחרי לידה להיות מטפלת בשיאצו.

כן נראה לי שיש להבדיל בין לימוד אמנות ריפוי, כלומר הכשרת מטפלים, לבין טיפול מעשי באותה האמנות; מטרות עבודה אחרות, ולכן דרכי הפעולה שונות. אם יגיע אלי אדם שעבר התקף פסיכוטי לקבל טיפול לא תהיה לי בעיה לטפל בו, אבל לתת לאדם כזה לטפל באחרים תהיה לי בעיה.

דיברתי עם מורה מחנכת, שבכיתתה יש תלמיד שבאופן קבוע מטריד מינית תלמידים ותלמידות בבית הספר. המקרה ידוע, הילד בטיפול קבוע אבל ללא התקדמות ניכרת, תלמידי הכיתה כבר מכירים אותו ויודעים להיזהר ולכן הוא מטריד תלמידים מכיתות אחרות ומתמקד בכאלה שיפחדו להעיד נגדו, ועכשיו צריך לצאת לטיול שנתי. של כל השכבה. ובלילה ישנים באוהלים, בשטח, בחושך.

המורה איתה דיברתי החליטה לא להוציא את הנער הזה לטיול, בטענה שאינה יכולה להשגיח עליו בתנאים האמורים, ואינה מוכנה לקחת על עצמה את האחריות למה שהנער יעשה. רבים מתוך מנגנון בית הספר טענו נגדה שהיא מתאכזרת לילד, והיא ענתה שאם אחד מהטוענים נגדה מוכן לקחת את האחריות ל עצמו , ולצאת לטיול כדי להשגיח על הילד במשרה מלאה, מרגע העליה לאוטובוס ועד לחזרה הביתה - אין בעיה, הילד יוצא. אבל כל עוד האחריות עליה, והיא צריכה להשגיח על שלושים תלמידים, היא לא מוכנה להוציא לטיול נער שידוע ומוכר לכל כמטריד מיני סדרתי.

לא קם מתנדב להשגיח על הנער, והוא לא יצא לטיול.

לאותה המורה ברור שאין כמעט נער שמעולם לא עשה שום דבר שיכול להתפרש כהטרדה מינית - הרי 90% מתהליכי החיזור הרגילים הם סוג של הטרדה מינית. אבל יש הבדל בין מי שהטריד מינית נער/ה אחד/ת כחלק מתהליך חיזור, ומאז הפסיק, למי שמטריד מינית באופן קבוע, בלי להתייחס לבקשות להפסיק, נערים ונערות חלשים ממנו שאינם יכולים להתגונן, ולמרות שהוא בטיפול ולמרות הבטחות שלא לחזור על כך - עושה זאת שוב ושוב.

האם הייתם מקבלים נער כזה ללמוד שיאצו במכללה שלכם?
האם הייתם מקבלים אותו כתלמיד בכיתה שלכם?
או בכיתה של הבן/ת שלכם?
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'שאלה לדוד'
שאלה לדוד
20/04/2006 | 13:19
4
1
כיצד היית נוהג במקרה הבא:
אדם (ואני מדבר על דוגמה קונקרטית) שעבר 3 ארועים פסיכוטיים ב-6 שנים ומאז מטופל בתרופות, משולב בחברה, עובד, לומד וכבר 7 שנים ללא שום התקף.
האם היית פוסל אל הסף כמו שמציע ניר או בודק את המקרה לגופו לפני החלטה?
(עקביות בנטילת תרופות, עקביות בטיפול פסיכותרפיסטי, ראיון אישי שתערוך לו, תחושה....)

רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'במקרה האישי שלי, כמעט פוסל. למה?'
במקרה האישי שלי, כמעט פוסל. למה?
20/04/2006 | 15:55
3
1
כי אני לא פסיכולוג ואין לי הכשרה מסודרת במעקב אחרי אנשים כאלה, ואני לא מוכן לקחת סיכון כזה. אז אם האיש מוכן לקשר אותי עם המטפלים בו, שיהיו שותפים למעקב אחרי התקדמותו לא רק בקורס שאני מעביר אלא בחיים בכלל, אהיה מוכן לשקול את זה; אם לא, בשום אופן.

במקרה של תמורות, מכללה שכמה מראשיה רופאים ויש להם אמצעים - גם אישיים, גם מקצועיים - לנהל מעקב כזה, אני מניח שאפשר להיות יותר גמיש.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'צ"ל כמעט תמיד פוסל. סליחה'
צ"ל כמעט תמיד פוסל. סליחה
20/04/2006 | 16:39
1
לצפיה ב-'הלואי שכך יהיה'
הלואי שכך יהיה
20/04/2006 | 19:46
1
1
ובתמורות יאמצו את הגישה "הגמישה"- היינו כל מקרה לגופו אחרת... טוב על זה יש כאן שירשור שלם אין טעם ל"מחזר"

בכל אופן, יהיה לי קל יותר "לכבד" מוסד  המאבחן את האדם בעל הסמפטומים ולא את הסימפטומים
שיעור טוב לנו, המדגישים ע"ג הפורום את הטיפול באדם (האינדיוידואל) ולא בסימפטום
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-''
20/04/2006 | 20:10
2
ולמי שאין את הכלים- שירכוש אותם.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'לקיחת אחריות'
לקיחת אחריות
20/04/2006 | 20:41
1
1
שני דברים קצרים:
א - את ממליצה לאדם לקחת את האחריות בעצמו. ומה אם מצבו אינו מאפשר זאת. הרי כך נוכל להשלות אותו ולהוליך אותו שולל זמן ממושך לפני שיגלה זאת.
ב - פסיכיאטריה לעולם לא שוללת רפואה משלימה כמו שהיא לא שוללת, להבדיל, אמונה דתית. כל עיון בספר פסיכיאטריה בסיסי מראה זאת בקריטריונים.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'לקיחת אחריות2'
לקיחת אחריות2
20/04/2006 | 22:36
1
א. באילו מקרים מותר לאדם אחד לקחת אחריות על אדם אחר?
   אם פסיכיאטר מצביע על אדם שאינו מזיק לסביבה,
   ויש בו את הרצון ללמוד, וטוען שבגלל שעבר דרך המערכת הפסיכיאטרית
   הוא אינו כשר ללימודים (רפואה משלימה במקרה זה), אני אישית בתור
   אדם לא הייתי מונעת ממנו לימודים ולא הייתי לוקחת את גורלו של
   אדם זה בידי. שהרי מה שאני חושבת שטוב לאותו אדם יכול גם להתברר
   בסופו של דבר כמזיק לאותו אדם.

רק במקרים כמו שציינת בהם יש סכנה מוחשית וקיימת: למשל שולח ידיים
   (אגב: בבתי חולים הם נוגעים חופשי בחולות, אבל הן חולות "נפש" אז  
   לאף אחד לא אכפת) כמובן שבמקרה זה יש להגן על המטופל.

הטענה לגבי תנאי הקבלה באתר היא האפלייה שנעשתה כלפי קבוצה מסויימת.
   אם ניקח דוגמא מקבילה כדי להבין את הטענה: יש עדה X, אני טוענת
   שכל מי ששייך לעדה זו מסוכן לציבור ולא מתאים להיות מטפל.
   אחת המכללות לרפואה משלימה כותבת שמי ששייך לעדה X לא יוכל ללמוד
   במכללה. ומצ"ב קישור המפרט בין השאר שמות של אנשים מהעדה שרצחו/
   פשעו. מצד אחד יש כאן אפלייה, מצד שני אם המכללה תבטל את התנאי
   כל פעם שמישהו מעדה X ימעד יבואו אליה בטענות.

ב. פסיכיאטריה לא שוללת שום דבר כל עוד זה מאורגן ומסודר (קוראים
   לזה "נורמה"). אם היה רק בן אדם אחד שמאמין ברפואה משלימה,
   וטוען שיש לו עוד דרכים לרפא, הפסיכיאטר היה מגדיר זאת כאי
   שפיות.

ג. ישנם הרבה אנשים שלא מתאימים להיות מטפלים (כולל אני), בדיוק
   כמו שהם לא מתאימים להיות זמרי אופרה, הרי אם מישהו לא מתאים
   למקצוע הוא גם לא ישקיע זמן בלימוד.

רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'חולקת עליך'
חולקת עליך
19/04/2006 | 13:15
3
1
אני חושבת שלכל אדם יש טווח אנשים שהוא יכול באמת לטפל בהם, גם הבריא באדם ימצא אנשים שלהם הוא פחות יכול לעזור (אם הוא אמיתי עם עצמו!)
אותם אנשים ששמת עליהם את דעתך האישית, יכול להיות ויש אנשים בעולם שחוו דברים דומים ולהיות מטופל אצל אדם שמכיר מניסיון אישי את הטראומות לדעתי יכול לסייע ברמות שאדם שמרוחק מהנושא לא יכול לגעת.
דרך לטפל, ואני לא מדברת ממקום של ניסיון, היא להתחבר בצורה מסויימת. אם מטופל לא מרגיש שהמטפל מתחבר אליו יש מצב של ריחוק ולכן העזרה חסרה.
אני חושבת למשל שרופאים שיש להם תסביך גדלות יכולים לעשות טעויות קשות וביננו, כמה רופאים כאלו קיימים כיום.
חוץ מזה שהתיאוריה יפה אבל במעשי, יש המון שרלטנים בתחום שלכם, אנשים שעושים נזק, אז גם כשאנחנו מוציאים את נפגעי הנפש (אימת "הנורמלים") מהמשוואה תראי את התוצאות.
לפי דעתי צריך להזהר יותר מאנשים שתופסים מעצמם שהם יותר טובים מהאחר ולכן הם מטפלים גדולים. והתנהגות כזו בעולם שלנו נקראת נורמלית.
צניעות צריכה להיות תנאי קבלה, (בעולם אידיאלי)
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'דעותנו לא עד כדי כך חלוקות'
דעותנו לא עד כדי כך חלוקות
19/04/2006 | 13:30
2
1

ברור שלא לכל אדם כל מטפל יכול לעזור. יש אנשים רבים שהגיעו אלי והפנתי באהבה ובשמחה למישהו בעל ידע יותר רחב או שעוסק בשיטה שמתאימה להם יותר. וגם מטפלים מנוסים ומעולים סיפרו לי שלפעמים הם שולחים מטופלים שלהם לתחום אחר או למטפל אחר שמתאים להם יותר.

האם על מנת לטפל באדם עם מחלה מסויימת, עלי לחלות בה בעצמי? כאן אני לא מסכימה. ההזדהות יכולה לעזור אבל יכולה גם להזיק. טד קפצ'וק סיפר בהרצאתו על כך שהיתה תקופה שלכל מטופליו הוא נתן צמחי מרפא שמתייחסים לכבד, כי זה כל מה שהוא ראה. זה היה בגלל שהכבד שלו לא היה מאוזן. שוב, יתכנו מקרים שהזדהות יכולה להועיל בהם. אבל לא תמיד.

מישהו יקר אמר לי לא מזמן, שאנחנו מטפלים מהמקום של הכאב הכי גדול שלנו. לכל אחד יש את המקום הזה, התחתית של הכאב, שהוא גם השורש של החיות.
אני חושבת שכשמטפל שמעניק טיפול מהמקום הזה, מטופליו לא ירגישו ריחוק לעולם.

נכון שיש שרלטנים, אבל אלה קיימים בכל תחום. זו לא סיבה לא להציב תנאי קבלה, להיפך.

צניעות, בעולם אידיאלי, אכן צריכה להיות תנאי קבלה.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'טוב אז לא לגמרי חלוקות '
טוב אז לא לגמרי חלוקות
19/04/2006 | 16:33
1
1
לא אמרתי שצריך לחלות במחלה כדי שיהיה אפשר לטפל בה, רק אמרתי שמי שעבר משהו בחיים יכול מניסיון אישי לעזור יותר מבן אדם שמרוחק מהנושא
דוגמאות מחיי האישיים (אני לא מטפלת באף אחד כך שהדוגמאות מתחומים אחרים)
יש לי חבר שתמיד יש לו טעויות בהקלדה, כמעט בכל משפט יוצאת לו טעות בשתי מילים.הוא נורא מתרגז ושואל ללללממממההה? עכשיו לי אין את הבעיה הזו והאמת היא שאני לא יכולה להזדהות לנסות לחפש איפה הקצר קורה חוץ מלהגיד לו בכלליות שכנראה הוא לא מרוכז מספיק, לעומת אדם אחר שלוקה בבעיה ויוכל להצביע על המקור.
עוד דוגמא, יש לי משהו על עור הפנים, הלכתי לשלושה רופאי עור כבר, כל אחד קורא לזה אחרת ואף אחד מהם לא נתן לי פיתרון.
אני בטוחה במאה האחוזים שאם הם היו סובלים מאותה בעיה היה לי פיתרון בידיים!
לגבי תנאי הקבלה, לא התכוונתי שזו סיבה לא להציב תנאי קבלה, אבל אם מציבים תנאי קבלה למה להפלות את נפגעי הנפש ולא את אלה עם ההתמכרויות, או אלה עם שיגעון הגדלות, או אלה שאין בהם מספיק חמלה כלפי אנשים?
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-''
19/04/2006 | 18:03
1
אם התכוונת שאדם שסובל מבעיה מסויימת עשה הכל על מנת למצוא את הסיבה לזה ואת הפיתרון המתאים, אז את אולי צודקת בחלק מהמקרים. אבל מצד שני, לא תמיד זה כך. מה גם שהרפואה המשלימה רואה את האדם כפרט ולא את הסימפטום. פיתרון שמתאים לאחד לאו דווקא יעזור לאחר, ולכל אחד אישיות שונה ומבנה אחר. אני סובלת מאלרגיות, וכשמגיעים אלי אנשים שסובלים מאלרגיה, אני יכולה להזדהות איתם, אבל הטיפול שאתן להם לא יהיה הטיפול שקיבלתי אני. נוסף לזה, על האלרגיה שלי לחתולים לא התגברתי, אולי בגלל מחסום רגשי שלי או בעיה פיזית או שניהם, ולכן אני לא חושבת שזה יעמוד לזכותי או לרעתי אם אטפל במישהו שסובל מבעיה שנראית דומה.  ברפואה המשלימה אנו לומדים לזהות את שורש הבעיה, את מה שמניע את האדם ואת חוסר האיזון שלו, ומה גורם לו להחמיר או להשתפר. זה שונה אצל כל אחד ואחד מאיתנו.
ושוב, אני איתך בעניין הצבת רף גבוה יותר למועמדים ללימודים.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'על תעודת הבגרות'
על תעודת הבגרות
19/04/2006 | 13:38
1
3
כתלמידת שנה ראשונה, קל לי להבין את הקשר.
רבים מהתלמידים שהתחילו ללמוד איתי נגיעו ללימודים במחשבה שלימודי רפואה משלימה זה בעיקר אנרגיות חיוביות, להרגיש את האוירה ולהיות בשאנטי, פחות או יותר.
כשהתחלנו ללמוד אנטומיה-פיזיולוגיה או לשנן ויטמינים בתזונה, זה נראה מאוד מאוד אחרת. פתאום אנשים התחילו להבין שהן צריכים באמת ללמוד. לשנן חומר, לדעת להתעסק עם מספרים, לקרוא ספרים ועוד דברים שגרמו להם לזעוק גוועלד.
אני לא חושבת שבדקו אם יש למישהו מהם תעודת בגרות. אני לא זוכרת שאותי שאלו. תלמידים שנשרו מכיתתי, היו דווקא אלה שלא היתה להם בגרות, או שהם עשו את הבגרות לפני 30 שנה בערך).

אני לא יודעת אם הבגרות היא האינדיקטור להגיד מי ישקיע בלימודים ומי לא, אבל אין ספק שמי שמגיע ללימודי רפואה משלימה צריך גם לדעת לשבת על התחת וללמוד.

ולענין המטפלים:
עלו כאן כמה נקודות. אדם יכול לקבל ציון גבוה במבחנים, אבל לא להיות מטפל טוב. אולי הדרך לפתור את זה היא לתת ציון גם על החלקים המעשיים בקורס? או לשלב חלק מעשי במבחן?
אולי, בנוסף לכל העמסת הידע הזאת, צריך להעביר גם איזשהו קורס שילמד איך להתמודד עם המטופלים, ואיך להכיל את התגובות המתעוררות אצל המטפל לאחר הטיפול? משהו כמו פסיכולוגיה של הטיפול, או משהו בסגנון. (או שיש קורס כזה ואין לי מושג?)
הרי החוכמה היא לא רק ללמד ידע תיאורטי כזה או אחר, זה קל ואפשר ללמוד את זה מספרים. האתגר האמיתי של המכללות הוא להוציא מטפלים טובים, וזה משהו שדורש העברה של יותר מידע נטו.

אני לא יודעת איזה מטפלת אני אהיה. אבל כאדם שהקבלה שלו היא בנתינה, ואדם שיכול להיות טיפה יותר בריא נפשית, הייתי מאוד מאוכזבת אם בגלל זה הו פוסלים אותי מראש ולא נותנים לי לטפל.
נכון שאני צריכה להיות עם האצבע על הדופק, להקשיב לעצמי ולהיזהר בתחום הזה יותר מאנשים אחרים, אבל זה לא אומר שזה בלתי אפשרי בשבילי. רק דורש יותר השקעה.
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'הלואי'
הלואי
19/04/2006 | 15:12
1
וכל מסלולי הלימוד בכל המכללות להכשרת מטפלים היו מאמצים את דעתך-"להעביר גם איזשהו קורס שילמד איך להתמודד עם המטופלים, ואיך להכיל את התגובות המתעוררות אצל המטפל לאחר הטיפול? משהו כמו פסיכולוגיה של הטיפול, או משהו בסגנון"
במסלולים מאוד ספיציפיים (וחבל שרק בהם) במכללה בה למדתי נותנים (כשיעורי חובה) לתלמידים שנתיים של קבוצת התפתחות אישית (בליווי אנשי מקצוע- בד"כ פסיכולוגיים, פסיכותרפיסטים עם רגישות או נגיעה בתחום ההוליסטי)+ שנה נוספת של יחסי מטפל מטופל (הכולל את מה שתארת + הדרכה, ניתוחי מקרים ומשוב)

בעיני זה א ב למי שרוצה להתחיל לטפל וזו רק ההתחלה.זו "דחיפה ראשונית" למטפלים להמשיך ולהעמיק בהתבוננות הפנימית כל  הזמן (מעבר להתפתחות המקצועית ולרכישת ידע טיפולי נוסף)

בעיני, המסע האישי הוא הוא שמבדיל בין בעל ידע טיפולי/רופא למטפל!
רפואה משלימה >>
לצפיה ב-'תעודת בגרות'
תעודת בגרות
20/04/2006 | 08:04
2
תעודת בגרות היא תנאי של משרד הבריאות (על פי הצעת החוק המתגבשת שם זה שנים) ולא בלעדית שלנו. אין הגיון להתיר למשהו ללמוד ואח"כ שבבוא העת, משרד הבריאות לא יתיר לו לעסוק בכך.
למרות האמור לעיל, בשיאצו אנו מעט יותר "קלים". אם משהו ללא תעודת בגרות מלאה (אך כן חלקית) מעוניין ללמוד אז הוא יכול במספר תנאים:
אם הוא מעל גיל 35 אז אין בעיה לקבל אותו, כמקובל במדיניות של מוסדות אקדמים שונים.
אם הוא מתחת לגיל 35 ויש לו בגרות הכוללת אנגית, מתמטיקה ועברית ומקצוע נוסף אז מקלים בעניין התנ"ך או ההיסטוריה (למרות שבאופן אישי אני חושב שהם מקצועות חשובים). כאן הנתונים לעיל משקפים את יכולת הלמידה שלו.
אם הוא למד מקצועות אחרים ועברו מוכיח שהוא התקדם בצורה משמעותית למרות שלא היתה לו תעודת בגרות, זה מראה שהוא אפילו יותר טוב מאילו שיש להם תעודת בגרות אבל לא עשו איתה הרבה.
בכל מקרה של קבלה חריגה יש ועדת מעקב והנתונים נשקלים לאורך כל שנת הלימודים. אם הוא סיים אותה בהישגים טובים אז כבר אין בעיות לגבי השנים הבאות.
מקווה שההבהרה מספקת.
בברכה
ניר עמיר (מנהל אקדמי בתמורות)
רפואה משלימה >>

הודעות אחרונות

16:45 | 18.02.20 אורחים בפורום
16:40 | 18.02.20 אורחים בפורום
16:40 | 18.02.20 אורחים בפורום
22:13 | 16.02.20 joshgeller4
11:42 | 10.02.20 דנית לוי3
19:04 | 07.02.20 אורחים בפורום
15:33 | 19.01.20 אורחים בפורום
05:27 | 19.01.20 אורחים בפורום
22:04 | 04.12.19 אורחים בפורום
11:33 | 13.10.19 טאוֹ
22:09 | 26.08.19 רוני1955

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ