סרטן, עיסוי ורפואה משלימה

אני לא בטוח שאפשר להסביר בלי להדגים

ה"הכנה" לטיפול שיאצו, להבנתי, היא חלק מהטיפול ולא משהו נפרד. יש מטפלים שלוחצים יותר בעדינות לפני שהם לוחצים לעומק, יש שעושים מתיחות כלליות לפני שמתחילים לעבוד, יש שניגשים ישר לענין, ויש שמתאימים את הגישה למטופל - לזה מתאים כך ולאחר - אחרת. עדיף להדגים מאשר להסביר בכתב...

ammital

New member
אני מצליחה להבין את התמונה הכללית,

אך לא ברור לי למה אתה מתכוון במילה "מתיחות". האם מדובר במתיחת איברים, בסיגנון דומה לפיזיותרפיה, נניח, או משהו אחר?

בשיאצו יש כמה סוגים שונים של מתיחות

משתמשים בסוגים השונים לפי הצורך ולפי נטיית המטפל. חלק דומה למתיחות איברים כמו בפיזיותרפיה, חלק שונה. שוב, עדיף להדגים במקום להסביר; תמונה שווה אלף מלים, נגיעה שווה אלף תמונות...

אה, רגע, לפני שזה ייראה כפירסומת...

כמה מאיתנו נפגשים מדי כמה זמן להחליף טיפולים ומיים מינרליים, חינם אין מוקי. (אל תישאלי, זה ארוך
אבל טאו יכול להסביר
) זה באוירה ידידותית לסביבה, באזור תל-אביב, אחרי הפסח נחזור לזה, ואת מוזמנת - אם זה מענין אותך.

פרם שי

New member
נגעת בשאלה שהיא ויכוח מתמשך..

האם יש כזה דבר "מתאימים" לשיטה מסוימת יותר מאחרת, או לא.

למי לא?

חוץ ממקרים הדורשים התערבות-חירום (פציעות טראומה, דלקת בתוספתן, דברים כאלה) קשה לי לחשוב על קונטרא-אינדיקציות מוחלטות לשיאצו; יש מצבים שלא הייתי מפנה למטפלים שעכשיו סיימו לימודים וכן הייתי מפנה למטפל מנוסה, אבל לזה אני לא קורה קונטרא-אינדיקציה אלא זהירות. מצב נפרד הוא של מחלות מדבקות; זה כבר נתון לשיקולו של המטפל, אם הוא מוכן לקחת את הסיכון. משפעת עד איידס, זה פתוח להחלטת המטפל.

ammital

New member
מתנצלת על העיכוב בתשובה

אני מתקשה למצוא את הניסוח הנכון לשאלה. אולי נשאל זאת כך: באילו מקרים, לדעתכם, עדיף להשתמש בשיאצו מאשר בשיטות אחרות?

ammital

New member
חידוד השאלה

הכוונה לא להשוואה לשיטות מגע אחרות, אלא בהשוואה לכל תחומי הרפואה המשלימה האחרים.

פרם שי

New member
אענה לך בסיפורון

פעם הייתי נוכח במקום כלשהוא, כאשר יצאה אשה אחת מסשן רפלקסולוגיה קצר. היא אמרה: ואו, אני מרגישה כאילו עשו לי עיסוי בכל הגוף. תגובתי בלב היתה אם את נהנית מעיסוי בכל הגוף - מדוע לא עשית אחד כזה? להתחיל להגדיר איזה סוג עיסוי מתאים יותר לאיזה סוג בעיות, זה משהו מורכב ולא תהיה פה הסכמה על הענין (מנסיון עבר, אולי בינתיים זה השתנה). ישנם סוגי עיסויים המיועדים להרגעה ושחרור רקמות רכות בלבד. ישנם סוגים העובדים על יציבה, בעיות כאב ואורטופדיה ספציפיות אך ישנן מספר שיטות מגע שמתיימרות לסייע בכל סוגי התחלואים האפשריים. איני בעל כלים לשפוט אם ועד כמה זה נכון. יש טענה רווחת גם ש"זה לא שיטה, אלא המעסה". כלומר, אדם יכול להכנס לעיסוי שוודי עם סרטן, בלוטת ערמונית מוגדלת ומשקל יתר, ולצאת בריא כשור (אני מקצין, כמובן, אך לא לועג), וזאת בגלל עבודה רגישה ואינטואיטיבית של המעסה. אישית, ני אכן ממליץ על שיטות מסוימות למקרים מסוימים יותר ופחות. מה שלא אומר, שאין שיטות נוספות יעילות. אם תרצי, אז תזכירי לי את הנושא כשנפגש, תשאלי על מקרים ספציפיים ואגיד לך מה דעתי. כך, אולי, תצליחי להרכיב כיוון עקרוני של הדברים. דעתי האישית, כמובן, אינה מייצגת עובדי גוף אחרים.

ammital

New member
חידוד נוסף - דוגמאות

למשל, אם אני צריכה לבחור בין השיטות שבהן אני מטפלת - אזי בפרחי באך אשתמש לבעיות בתחום הרגשי-נפשי, בארומתרפיה אשתמש לריפוי סימפטומים גופניים, כגון: דלקות, שרירים תפוסים וכו', ברייקי והילינג אשתמש בעיקר למצבים בהם קשה לגעת במטופל, לדוגמא, כאשר שרירי בית החזה תפוסים בגלל בעיות רגשיות עד כדי כך שהמטופל לא ירשה לגעת שם, בשחזור גלגולים אשתמש בעיקר כאשר לא נמצאה בעיה שמתאימה לדרכו של האדם בעולם הזה (או שאעדיף להפנות להומאופת), בנומרולוגיה אשתמש כאשר ארצה לסייע לאדם בבחירת כיוון בחיים, או כדי לאבחן בעיות ולקצר זמן וכן הלאה... כמובן שאפשר לשלב שיטות שונות למצבים שונים, אך ישנם מצבים בהם עדיפה שיטה מסוימת על פני אחרות.

ammital

New member
תודה, זה מתחיל להיות מעניין

ומה עושה השיאצו? ואיזה שיטות מטפלות בבעיות יציבה ואורטופדיה? ואשמח אם תוכל לפרט יותר לפי מה שכתבת כאן.

פרם שי

New member
כאשר מגיע לקוח,

ואני צריך לבחור כיצד לעבוד, אפנה לשיטת הרהבאלאנסינג כי לעבוד על יציבה (בשילוב עם עבודה מיופאסיאלית אחרת), לרהבאלאנסינג כתהליך כאשר אדם בא לעבור תהליך שלם הקשור לגופו ולתהליך רגשי, לעיסוי האיורוודי כאשר יש לי בעיות ממוקדות ומערכתיות שדורשות כניסה עמוקה יותר למבנה הפיסולוגי והביולוגי, ולדיאטטיקה האיורוודית כדי להשלים את התמונה הטיפולית ביעוץ תזונתי. העיסוי השוודי משמש כבסיס לכל דבר אחר בשיטותיי.

ammital

New member
המון תודה ! ../images/Emo140.gif

ללא ספק, יש לי הרבה מה ללמוד על תחום טיפולי המגע ולו רק כדי להרחיב את הידע וההבנה לנושא. תודה לך ולכל מי שתרם את הגדרותיו בנושא. טל

אני מטפל רק בשיאצו, כך שאין לי בסיס

להשוואה. למיטב הבנתי שיאצו יכול לעזור לכל אדם, בגבולות ההיגיון; מי שיש לו בעיות עיכול כרוניות, אפנה אותו לתזונאית איתה אני עובד, ומי שיש לו בעיות יציבה, אפנה למורה לשיטת אלכסנדר איתו אני עובד (או שאעבדו איתו מתוך הטאי-צ'י, אבל זה לא מתאים לכל אחד), אבל עקרונית שיאצו יכול לעזור לכל אחד. בנוסף, פגשתי מטפלים שונים, ולפעמים נראה לי שמישהו אחר יכול לעזור יותר ממני, אז אני מפנה הלאה או מציע לשלב. זה מתוך הכרות עם המטפל, לא עם שיטת הטיפול.

ammital

New member
תודה דוד

כמעט כל שיטה יכולה לעזור לכל אדם ולתרום לו, במידה זו או אחרת (בתנאי כמובן שלא תגרום נזק). אלא שלכל שיטה, להבנתי, יש את המשהו המיוחד שלה שעושה אותה עדיפה במצבים מסוימים על פני שיטות אחרות. קיויתי להבין זאת מדבריכם, אך לא מצאתי עדיין את התשובה אותה אני מחפשת. בכל אופן, תודה. טל

פרם שי

New member
אולי אם כן חדדי את השאלה

אם יש משהו מסוים שאת רוצה לדעת, הניחי אותו על השולחן (הוירטואלי). על אילו בעיות ספציפיות את רוצה לדעת?

ammital

New member
אוקיי, ניסיון...

באיזה מקרים עדיף להשתמש בשיאצו על פני כל שיטה אחרת? כלומר, משהו שלשיאצו יהיה פיתרון טוב יותר להציע במקרים מסוימים, כמו הדוגמאות שנתתי לשיטות שמוכרות לי. נניח שיש לי מטופל שצריך איזון יציבה, הרי שלמרות שאוכל לטפל בו בפרחי באך (שהיא שיטה שמתאימה לכל אחד, כי תמיד יש משהו שאפשר לאזן בנפש) וזה יעזור לו לכל מיני דברים נפשיים, השיטה לא תתאים לאיזון היציבה שלו. במקרה הזה אוכל לטפל בו אולי ברפלקסולוגיה וגם אז ההצלחה תהיה מוטלת בספק. אז כמו שסיפרת לי, אני יכולה להפנות אותו למישהו שעושה רהבלאנסינג. באותו אופן, מה הופך את השיאצו לשיטה מיוחדת שעדיפה במקרה מסוים על פני אחרות? ומהו המקרה המסוים הזה? ותודה שלא התייאשת ממני...

../images/Emo4.gif שוב, בגלל שזה הכלי היחיד שיש לי

קשה לי לענות. באופן כללי, אני חושב שיש עדיפות למטפל על שיטת הטיפול; למרות שבחרתי ואני מאמין בשיאצו, יש רפלקסולוגים שאעדיף להפנות אליהם על-פני שיאצו, מתוך הכרות עם המטפל ועם הטאץ' שלו. בגדול מאוד, שיאצו היא שיטה טיפולית בעוד שאלכסנדר, פלדנקרייז, טאי-צ'י, צ'י-קונג ויוגה הן שיטות לימודיות; ההבדל הגדול הוא שבשיטות טיפוליות המטפל עושה למטופל, ובשיטות הלימודיות המדריך מלמד את המטופל לעשות לעצמו. כמובן שבין ההגדרות יש חפיפה, ויש הרבה מטפלים בשיאצו שמלמדים את מטופליהם תרגילים שונים לעבודה בבית. בגדול, לדעתי, כל מה שאפשר לעשות בדיקור אפשר לעשות בשיאצו, וכל מה שאפשר לעשות ברפלקסולוגיה אפשר לעשות בשיאצו - אבל אחרת; ומכיוון שכעומק המטפל כך עומק הטיפול, יותר חשוב למצוא מטפל מאשר שיטת טיפול.

פרם שי

New member
מסכים עם דבריך, אך גם עם שלה

כמו שציינת בשיאצו, כך עיסוי טיפולי, עיסוי רגשי, ורהבאלאנסינג, הן שיטות שיש בהן גם חלק של עבודה פיסית על הלקוח, וגם חלק לימודי משמעותי. גם בתרגילים של יציבה ושינוי דפוסי גוף, גם תרגילים של שינוי דפוסים התנהגותיים, גם דמיון מודרך, גם שיעורי בית לפעמים, וגם כמובן הרבה עבודה על הגוף דרך העיסוי. טל, כאשר יש צורך בטיפול במרכיבים בריאותיים נוספים, אני פונה לאיורוודה. מכיוון שהיא ידע בריאותי שלם, המתייחס גם לפתולוגיה (כמו רפואה סינית ורפואה מערבית). אז כמובן שאעזר בה כשיש בעיה עם איברים פנימיים. למרות זאת, זה כמובן תלוי גם במה שהלקוח רוצה. הנה, יש לי לקוחה שבאה לרבלנסינג. היא אמרה שהיא מאוד לא מאוזנת מבחינת תזונה ויודעת שהיא צריכה לשנות. אך היא לא מעונינת כרגע בהמלצותיי בנושא זה, אז אנחנו עושים "רק" רבלנסינג. שזה כמובן מעולה, ואין שום בעיה עם כך.

למעלה