סרטן, עיסוי ורפואה משלימה

גלי ר

New member
סרטן, עיסוי ורפואה משלימה

אני מתמודדת עם סרטן שד. אחד הדברים שאמרו לי כמה אנשים זה שלא מומלץ עיסוי. מאוד חבל לי לותר על עיסויים, ורציתי לדעת מאיפה הגיע הדעה שעיסוי עלול להיות מסוכן לסרטן. אם זה לא סתם שמועה שמישהו הפריח ואחרים חוזרים אליה. ואם אכן זה מסוכן, האם יש סוגי טיפול במגע שמותר לעשות? שאלה נוספות בקשר לרפואה משלימה. היא שאלה כללית, המלצות הערות ומידע שיש לכם בקשר לנושא. כפי שפרטתי בכרטיס האישי שלי נעזרתי בהומאופטיה, תרופות סיניות, ודיקור וזאת בנוסף לאמצעים הקונוונציונלים: ניתוח כימותרפיה והקרנות. תודה גלי

ammital

New member
סרטן ועיסוי

היי גלי, מאוד לא רצוי לטפל בעיסוי בסרטן מחשש להתפשטות גרורות בגוף. הדברים אמורים לגבי כל סוג של עיסוי וכן רפלקסולוגיה, שגם היא מעסה את הגוף דרך כפות הרגליים. אז מה כן? אפשר להיעזר בהילינג ורייקי, בארומתרפיה (רק במריחה ולא עיסוי!! וגם לא בשילוב הומאופתיה!!) וכל שיטה אחרת שאינה גורמת להתפשטות הסרטן. טל

סרטן ורפואה משלימה

הסיבות העיקריות להגדרת סרטן כקונטרא-אינדיקציה לעיסוי: 1. חשש משבירת עצמות (שנחלשו בגלל גידול בתוכן) 2. חשש מעיסוי של אזור הגידול, מה שעלול להביא להפצת גרורות. בנוסף, במכללות לרפואה משלימה חוששים מתביעה, ולכן ברוב המקומות סרטן מוגדר כקונטרא-אינדיקציה (="אסור לגעת"). אם אין גידול בעצמות, והמטפל יודע איפה הגידול ונמנע מלטפל במקום, מה שנשאר זה החשש מטיפול לא מקצועי, והטענה שהמרצת מחזור הדם בעיסוי תביא להפצת גרורות. טיפול לא מקצועי, לדוגמא, הוא כזה שיגיד למטופל שהוא יכול לרפא סרטן. החשש מהמרצת מחזור הדם והפצת גרורות, עומד בסתירה מוחלטת להמלצה הקבועה לרוב חולי הסרטן לעסוק בספורט ולא להימנע מסקס - גם הם ממריצים את מחזור הדם, כידוע, ועליהם הרופאים דוקא ממליצים. אני לא מעסה ולא מכיר מספיק את התחום, אבל יש טיפולים במגע כמו שיאצו, רפלקסולוגיה, טוינא ועוד, ויש מטפלים שעובדים עם חולי סרטן, בתיאום עם הרופא המטפל. לדעתי טיפול במגע יכול לעזור מאוד בהקלה על תוצאות הטיפולים בכימותרפיה והקרנות, וכן בהחלמה מניתוח; צריך רק לבחור נכון את המטפל/ת.

ammital

New member
ומה לגבי המרצת מחזור הלימפה?

לפי מה שידוע לי, להתפשטות סרטן בגוף יש קשר הדוק דווקא למערכת הלימפתית. טל

אפשר להמריץ את הדם בלי להמריץ גם

את הלימפה? ואפילו אם אפשר, האם ההמלצות הקבועות של הרופאים לעשות ספורט, לא מפעילות וממריצות את שתי המערכות בו-זמנית?

ammital

New member
המרצת הלימפה

ציטוט מתוך הספר "אטלס גוף האדם": "המסע האיטי של הלימפה - בשונה ממחזור הדם, מערכת הלימפה היא פחות מרכזית ואין לה איבר מסוים שמניע אותה... בהיעדר איבר מניע... הלימפה נעה הודות להשפעות המעסות של השרירים... באיטיות רבה." ומאחר ואינני רופאה, אומר בזהירות רבה, שממה שידוע לי - עיסוי ממריץ את מערכת הלימפה ולכן יש צורך לנהוג בזהירות בכל הקשור לעיסוי וסרטן. ידוע לי על מקרים בהם טיפולים מסוימים גרמו להתפשטות גרורות בגוף. אישית, לא הייתי ממליצה לקחת סיכון. ישנן שיטות אחרות, יעילות לא פחות, שניתן להיעזר בהן מבלי להסתכן.

אשמח לשמוע על שיטות אחרות, אבל

לא אמרת למה מיועדות ה"שיטות האחרות" - להמרצת מחזור הדם? לשיפור ההרגשה הכללית? להרפיית שרירים? להרפיית מתח? (השנים האחרונים אינם זהים) אני לא מעסה ולא למדתי עיסוי, אז לא אגיב ספציפית לגבי עיסוי - אבל ברור שפעילות גופנית, מהליכה דרך סקס עד ריקוד, מפעילה את השרירים ובכך מפעילה את הלימפה. רופאים ממליצים על פעילות גופנית לחולי סרטן, גם לשיפור הכושר וההרגשה הכללית וגם למניעת תחושת ניוון ודיכאון. אם הבעיה היא המרצת הלימפה, לא ברור לי מדוע ממליצים על פעולות המזרזות אותה. אני חוזר: יש מטפלים (אני מכיר כמה, לא רק אני) בשיאצו, רפלקסולוגיה ועוד, שמטפלים במקרי סרטן. הכל צריך להיות בתיאום עם הרופא המטפל. לגבי עיסוי, אני לא יודע. זה לא התחום שלי.

ammital

New member
הבהרה

כפי שציטטתי קודם - השרירים מפעילים את הלימפה, אבל באיטיות. העיסוי - ממריץ ומאחר ומערכת הלימפה מתפרסת על פני הגוף כולו, זה נראה לי מסוכן לעסות, אפילו אם העיסוי הוא לא מקומי. לגבי השיטות האחרות - כל אחת בתחומה. למשל - ההומאופתיה עובדת בהקשר האנרגטי (וכן גם רייקי והילינג), פרחי באך עובדים בפן הרגשי-נפשי, דיקור סיני פועל על המרידיאנים וכן הלאה. אינני מבינה בשיאצו, אבל כרפלקסולוגית שמסיימת עכשיו תואר 'בכיר מתקדם', אני יכולה לומר לך שיש סכנות שכרוכות בזה ולא רק בגלל ההבטחות לריפוי הסרטן, אלא בהמרצת מחזור הלימפה והתמקדות באיברים משלימים (לפי ההבנה הסינית) וכו' וראיתי מקרים שהסתבכו. טל

שמוליק זיידל, שנדמה לי שהקים את

האיגוד הישראלי לרפלקסולוגיה, אומר שמותר לטפל בסרטן - בזהירות, וכל מקרה לגופו, ובהתייעצות עם הרופא המטפל, וכל ההסתייגויות הנחוצות. שמעתי את זה משני תלמידים שלו, שמטפלים גם במקרים של סרטן. צריך לדעת מה לעשות ומה לא לעשות, ומי שלא יודע - שלא ייגע; אבל אין היגיון באיסור מוחלט. צריך לזכור שהמכללות לרפואה משלימה חשופות לתביעה במקרים רבים, והם מכסות את ישבנן ע"י שהן מגדירות מצבים רבים כקונטרא-אינדיקציה. בד"כ הן לוקחות "מקדם פאניקה" גדול מאוד. בהנחיות שקיבלתי בסוף השנה הראשונה ללימודי שיאצו ב"תמורות", מרוב קונרא-אינדיקציות לא נשאר במי לטפל; בסוף השנה השניה נאמר לנו בעל-פה ש"בזה מותר בזהירות", ו"בהוא מותר אם יש אישור לפיזיותרפיה", וכך הלאה, אבל על הנייר לא שינו כלום. על הנייר, בכל מי שצריך טיפול רפואי אסור לגעת. נראה לך הגיוני? לי זה נראה כיסוי תחת. אחרי תמורות למדתי במרכז לטאו-שיאצו, ושם שמעתי דברים שנראו לי הרבה יותר הגיוניים: אם אתה לא יודע אל תטפל, אם אתה לא בטוח בוא להתייעץ, אל תבטיח כלום ועבוד בזהירות רבה - אבל אפשר לטפל בהכל.

הבהרה: אפשר לטפל בהכל, אבל לא כל

מטפל יכול לטפל בכל דבר. יש אנשים שאין להם הניסיון הנחוץ, או הידע. צריך לבחור מטפל מתאים.

tanka

New member
הבהרה

דוד יודעת אני שאינך אדם יהיר ולכן אבקש הבהרה:למה הכוונה ב"מטפל יכול לטפל בכל דבר?"

צ"ל *לא* כל מטפל יכול לטפל בכל דבר

(כותרת ההודעה היא חלק מהמשפט). המשפט השלם הוא: אפשר לטפל בהכל, אבל לא כל מטפל יכול לטפל בכל דבר. יש אנשים שאין להם הניסיון הנחוץ, או הידע, או היכולת הטכנית. צריך לבחור מטפל מתאים.

ammital

New member
כבודן של המכללות

אין לי כוונות להתווכח עם המכללות, כבודן במקומן מונח. לגבי ההיגיון - גם אותי לימדו בשנה הראשונה את הקונטרה אינדיקציות ובשנה השניה למדתי שמותר לטפל, מבלי להבטיח לרפא את הסרטן. אך בשנה השלישית אני כבר מפעילה את ההיגיון שלי והידע שלי מכל התחומים שלמדתי וכיום אני לומדת לראות את הדברים בצורה רחבה יותר. היה לי ויכוח לאחרונה עם ארומתרפיסטית שאמרה שמרוב קונטרה אינדיקציות לא נותר לי במי לטפל. לומר לך את האמת, נותר גם נותר. יתרה מכך, אני חושבת שבכל מקרה של ספק - אין ספק. נתתי את דעתי בעניין ואת המלצותיי. מי שרוצה - יקשיב ומי שלא - לא. המשך חג שמח, טל

ואני דוקא חושב שבכל מקרה של ספק,

יש ללמוד ולהתייעץ. מטפל שאין לו ספקות, מפחיד אותי. בעצם, לא רק מטפל. (אני יודע שלא לזה התכוונת, אבל זה "הקפיץ" לי משהו) חג שמח

0 אור 0

New member
../images/Emo45.gif תמיד מעדיפה את מי שיש לו

ספקות, ומכיר במגבלותיו - לצערי , נתקלתי באנשים שהבטחון שלהם ביכולתם ובידע שלהם, רחוק מלשקף את המצב האמיתי (וזאת בלשון המעטה)

ammital

New member
למען הסר ספק

אני רוצה להבהיר כאן שהכוונה במשפט "אם יש ספק - אז אין ספק" הייתה לכך שאם יש ספק שאגרום נזק למטופל, הרי שאין ספק שאעדיף שלא ליטול סיכון. טובתו של המטופל והראייה הרחבה של התמונה, תוך התחשבות בגורמי הסיכון - הם שעומדים לנגד עיניי בבואי לטפל בכל אדם שהוא. אם מישהו פירש בכך הפרזה בערך עצמי, טעות בידו. אני מטילה ספק ובודקת את עצמי שוב ושוב, כדי שאמנע ממצבים בהם ייגרם נזק למטופל, על אחת כמה וכמה, כאשר ידועים לי גורמי הסיכון מראש. טל

היה לי ברור שלזה התכוונת.

אם הובנתי אחרת אני מתנצל. גם באמנות הלחימה וגם בריפוי, אני יוצא מהנחה שיש לי "חורים שחורים" בידע, דברים שאינני יודע שאינני יודע. הדרך היחידה לגלות שאינני יודע אותם היא להיתקל בהם; אם זה מונח טכני או מצב שאינני יודע לפתור, אלה דברים שאני יכול לוותר עליהם, או ללמוד אותם. מטופל עם בעיה שאינני יודע לפתור, הוא הזדמנות ללמוד - כמובן לא על גבו ולא על בשרו, אבל באמצעותו - אם ע"י הפנייתו למטפל יותר מנוסה והתייעצות עם אותו מטפל, ואם באמצעות התייעצות עם אחרים בלי להפנותו אליהם. אני מניח שכך גם אצלך, ושאין ביננו אי-הסכמה על זה.

שתי תשובות ראשונות סותרות

המלצה: לברר אצל הרופא המטפל מה בדיוק החשש; יש כאלה שיסבירו, יש כאלה שיגידו "אסור בשום אופן כי אני הרופא ואני אומר", ויש כאלה שיפנו אל מטפלים שהם מכירים וסומכים עליהם. אל תבררי רק לגבי עיסוי; שאלי גם על שיאצו, טוי-נא, רפלקסולוגיה ועוד. אם יגידו לך שיש חשש מהמרצת זרימת הדם, שאלי על סאונה, ספורט, סקס, מקלחות קרות ורחצה בים.

למעלה