חסרונות של רפואה אלטרנטיבית

Felix 5

New member
חסרונות של רפואה אלטרנטיבית

שלום לכולם התבקשתי במסגרת שיעור חיבור לרשום מאמר על יתרונותיה וחסרונותיה של הרפואה האלטרנטיבית. מצאתי הרבה מידע על היתרונות. אבל התקשתי למצוא מידע על סכנות וחסרונות של הרפואה האלטרנטיבית. האם תוכלו לכוון אותי? (גם מידע על היתרונות יתקבל בברכה) תודה רבה.

mic26

New member
חסרונות...

עבודה מעניינת נתנו לך. מותר לשאול באיזו כתה אתה ומאיפה בא הרעיון לעבודה? הרפואה המשלימה, יש שקוראים לה רפואה משולבת אבל כבר כמעט ולא משתמשים בשם "רפואה אלטרניבית". זאת משום שהיא אינה באה להחליף את הרפואה הקונבנציונלית. הרפואה המשלימה יכולה לטפל במצבים חריפים (אקוטיים), אבל אינה יכולה להתחרות עם הרפואה המערבית: במקרים של שברים, התקפי לב, דלקות חריפות, גידולים סרטניים ומחלות נוספות, לרפואה המערבית הכלים לבדוק באופן מדוייק מה קורה בגוף (בדיקות דם, צילומים ועוד). אלה בדיקות אובייקטיביות ומדוייקות, בניגוד לבדיקות הרפואה המשלימה (בדיקות דופק, בדיקה בקרנית העין, בדיקת כף הרגל ועוד) שבהן איכות ודיוק הבדיקות מוגבלות, ותלויות במיומנות המטפל. במקרים של שברים אין טיפול טוב יותר (לדעתי) מגבס, במקרים של גידול סרטני, ניתוח להוצאת הגידול מציל חיים. במקרים של התקפי לב תרופות שניתנות באופן מיידי מצילות גם הן חיים. הרפואה המערבית יכולה להשתיל איברים, ומשתמשת בטכנולוגיה. למשל, התקנת קוצב לב מתקנת באופן מיידי בעיות של אי ספיקת לב. יתרונות הרפואה המשלימה הם רבים: היא מטפלת בשורש הבעיה, לעומת הרפואה המערבית שמטפלת ברוב המקרים אך ורק בסימפטומים. לדוגמא: אם מישהו סובל מכאבי ראש, ינסה המטפל ברפואה המשלימה למצוא את הסיבה לכך: מתח נפשי, תזונה לקויה, צריכת אלכוהול מוגברת, תפיסות בצוואר שלוחצת על העצבים של הראש, תפקוד לקוי של אחד מאברי הגוף ועוד. הטיפול יהיה בהתאם לאדם ולסיבת הבעיה. הטיפול ברפואה המשלימה מותאם לאדם באופן אינדיבידואלי. כל אדם נתפס כיחיד ומיוחד, בעל מצב גופני ונפשי אינדיבידואלי. למטפל ברפואה המשלימה חשוב מאוד להקשיב למטופל ולהעניק לו מקום בו הוא יוכל לדבר על צרותיו ולהרגע. הרפואה המשלימה עוזרת למטופלים להבין מה הם יכולים לשפר בחיים שלהם על מנת לזכות באיכות חיים טובה יותר. היא משאירה למטופל אחריות על החיים שלו: היא מקנה לו כלים, כמו תזונה נכונה, פעילות גופנית ואורח חיים בריא, שמתאים לו ולהעדפות האישיות שלו. יש לציין, שגם הרפואה המערבית אמורה לעשות כך, אך בשל חוסר זמן וסבלנות, מעטים הם הרופאים שמתייחסים לאורח החיים של "החולים". הרפואה המשלימה מתייחסת למצבים הרגשיים שנלווים למצבים הגופניים, ויודעת לעשות את ההקשרים ביניהם ולטפל בשניהם. הרפואה המשלימה זולה מאוד ביחס לזו המערבית. תרופות הן מצרך יקר מאוד, שלא לדבר על ניתוחים ואשפוזים. טיפולים ברפואה המשלימה עשויים למנוע הידרדרות גופנית ונפשית, ובכך לחסוך למדינה כסף רב. לסיכום, אם הרפואה המערבית והרפואה המשלימה יחברו זו לזו, המצב יהיה אידיאלי וכולם, חוץ מחברות התרופות, ירוויחו. המטפלים ברפואה המשלימה יוכלו להתאים טיפולים באופן יעיל יותר בעזרת הבדיקות המערביות, ייעשה שילוב חכם בין תרופות לבין צמחי מרפא וטיפולים משלימים, והמטופלים יהיו מודעים יותר לגופם, לאיכות חייהם, ויימנעו מצריכה מיותרת של תרופות וחומרים מזיקים. בהצלחה בעבודה

Felix 5

New member
איזה יופי

תודה רבה לך
צריך להוסיף את מה שרשמת למאמרי הפורום
אני בכיתה יב' העבודה במקור היא שאלה מבחינת בגרות משנים קודמות. כמו כן העבודה צריכה להיות בסדר גודל של כ 3 עמודים. הרצתי חיפושים בגוגל אבל אני לא מצליח למצוא מידע קונקרטי שיתאים לחיבור שלי. אולי יש לך איזשהו מקור מידע שתוכלי להפנות אותי אליו? נתונים סטסיטיים ועובדות יכולים להיות מאוד מועילים. אספר לך שהתרשמת מאוד כשגילית שקיימים בתי חולים סינים שמשתמשים בדיקור סיני במקום במשככי כאבים במהלך ניתוחים רפואיים. ושבשנת 1993 נמצא שבאמריקה נקנו תרופות צמחיות במחיר כולל של 1.5 מליארד דולר! שוב תודה! עזרת לי מאוד, פליקס.

סליחה מיכל, לא מדויק

תרפיה בצליל עם קולנים גרמה להאצת תהליך ריפוי טבעי של עצם שבורה של הזרת שלי. בעוד שברפואה המדעית אין מה לעשות כשאצבע ברגל נשברת הרי בארבעה ימים ושישה טיפולים האצבע התאחתה - במקום המתאים ובלי תופעות לואי לא טובות, למרות שבשבועות הראשונים היא כאבה כשניתקלתי בכל מיני דברים. ברפואה המשלימה הסכנה היא במטפלים יותר מאשר בטיפולים. כאשר אנשים יודעים להגיד 'זה לא יתאים לך', 'זה לא מספיק יעיל עבורך', 'עדיף שתפנה למישהוא אחר' אז הסכנה שברפואה המשלימה יכולה להגיע לאפס מוחלט - גם אם לפעמים צרכים להודות בכך שלדבר מסוים מתאימה יותר הרפואה המדעית והתרופתית מאשר רפואה משלימה. שבוע טוב

mic26

New member
אני לא חולקת על דעתך

אבל לדעתי עדיין אין מה שיחליף גבס, אם אפשר לטפל באמצעותו. טיפלתי בעבר באנשים עם שברים, עם או בלי גבסים. כשהיה גבס מצאנו נקודות דיקור מתאימות, הנפיחות מתחת לגבס ירדה וההחלמה הואצה, וללא גבס, הדיקור עזר לשבר להתאחות מהר יותר.

לכן לדעתי העניין הוא למצוא את השיטה

המתאימה וכאשר מצליחים בכך אז 'השמים הם הגבול'. נדמה לי שהיה שרשור בנושא - לא השתתפתי אך קראתי אותו, בנוגע להעברת מטופלים למי שמתאים להם יותר. נדמה לי שאת כתבת בהודעה אחרת בנוגע לבית חולים בסין. אם אפשר היה להקים כאן בארץ מערכת של הרפואה המשלימה - בית חולים ממשי - ואנשי אבחון מקצועיים המודעים למעלות ולחסרונות שבכל שיטה - אפשר ומערך כזה היה משחרר את הרפואה המשלימה מ 'חסרונותיה'

כמו שאמרת יתרונות קל למצוא

חסרונות יותר קשה. כיוון שאני בטוח שכולם יכתבו על היתרונות אני אתמקד בחסרונות: 1. רפואת החירום הרבה יותר טובה ברפואה המערבית מאשר ברפואה המשלימה-כפי שכתבה כבר מיכל. 2. הכירורגיה כמעט ולא קיימת ברפואה המשלימה, ולא צריך להרחיב את הדיבור במשמעות שלה להצלת חיים. 3. עיכוב גילוי מחלות- אחד החסרונות העיקריים ברפואה משלימה הוא ביכולתה לעכב גילוי מחלות קשות, ולעכב טיפול מערבי שלעיתים מציל חיים. לדוגמא: מקרים של גידולים שהסימפטומים שלהם לעיתים יוכלו להיות מוטבים באמצעות רפואה משלימה, והטבת הסימפטומים תעכב בדיקות מערביות. זוהי הסכנה העיקרית הקיימת ברפואה המשלימה. 4. כאשר מדובר על כל תחום המגע, יש תמיד אפשרות של נזק למטופל כתוצאה מטיפול לא נכון, דבר שקורה גם אצלנו לא רק אצל הרופאים. בנוסף לכך, ברמת החקיקה הקיימת ( אין חיה כזאת ), כל אחד כמעט יכול לקבל תעודת מטפל ובכך יש גם סיכון לאוכלוסייה דרך מטפלים לא טובים. בעצם- אם לסכם את הסיכונים הרפואה משלימה כיחידה אחת, הם שניים עיקריים: 1. גילוי מאוחר של מחלות 2. טיפול לא נכון המוביל לנזקים כמו שאמרתי מקודם, סעיף 2 נמצא גם אצל הרופאים. עבודה מעניינת קיבלת לעשות, באיזה מסגרת?

Felix 5

New member
תודה על החסרונות ../images/Emo13.gif

במסגרת שיעור חיבור.

פרם שי

New member
ברצנוי להוסיף כמה מלים על של דני

צריך להחליט מה מכניסים תחת הכותרת "רפואה משלימה". תרפיה בקולנים, עיסוי לומי לומי ורפואה סינית, לא בעלי אותה משמעות, סדר גודל, יכולות ועומד מחקרי ובין-תחומי ורפואי. 2. " הכירורגיה כמעט ולא קיימת ברפואה המשלימה". לא מדויק. בארץ לא נפוץ - כי זה לא חוקי. לעומת זאת ברפואההסינית נפוץ, ובאיורוודה נפוץ. יש התמחות בכירורגיה איורוודית כשם שיש ענף כירורגיה אלופאתית. זה נפוץ עוד יותר אם מכניסים גם את כל המנתחים האיזוטריים (ששולחים יד ומוציאים איבר נגוע בלי סכין, דברים שאני לא מבין בהם). לעומת זאת ברפואה משלימה ניתן לזהות התפתחות של מחלות, שלרפואה המערבית יקח עוד כמה שלבים בהתפתחות המחלה כדי לגלות. זה מאוד תלוי בעיתוי שהאדם הגיע ובמומחיות מטפליו. 3. ניתן להגיד באופן זהה על רפואה מערבית (ולכן לא יכול להחשב כחסרון לדעתי, כי אין חברות השוואתי) ולגבי הסיכום, כמובן ששוב הוא חל באופן זהה על הרפואה המערבית ולכן אינו מהווה חסרון של המשלימה, אלא של עבודה בריאותית עם יצורים חיים בכלל.

Felix 5

New member
../images/Emo13.gif אני רואה אותך בכל מקום שי.

תודה על המידע.

tomerit

New member
ועוד חיסרון מאד גדול

לדעתי החיסרון הזה הוא שגורם לכך שהרפואה המשלימה מושמצת הרבה פעמים על לא עוול בכפה: אין מספיק מחקר בתחום של רפואה משלימה.

חסרון נוסף שהוא גם יתרון-

אך משחק לרעת הרפואה המשלימה: חשיבה אחרת. אנחנו רואים את האדם והמחלה בצורה אחרת מהרפואה המערבית, אבל מכיון שאנחנו "משחקים" על אותו מגרש (ריפוי) שופטים אותנו ובוחנים אותנו עפ"י אמות מידה של חשיבה מערבית. המחקרים זה אחד האספקטים של השוני הזה. עירית

Felix 5

New member
כן, הבנתי גם שמהמחקרים

שכן נעשו, נערכו על קבוצות מדגם קטנות. ולכן לא ניתן לקבוע בוודאות שהתוצאות אינן אקראיות.

mic26

New member
זה לא מדוייק

יש מחקרים רבים, שמאושרים על ידי כל הוועדות. חלקם גם התפרסמו בכתבי עת רפואיים נחשבים. אבל אין מספיק אנשים עם אינטרס לממן ולפרסם מחקרים כאלה. מי שמממן ומפרסם מחקרים הם בדרך כלל חברות התרופות, והן מעדיפות לגמד עד כמה שניתן את הרפואה המשלימה. העוסקים ברפואה המשלימה לא מתעניינים יותר מידי במחקרים, כיוון שהם נותנים טיפולים אינדיבידואליים, וההוכחות מעניינות אותם פחות.

harduf9

New member
תופעות לוואי

תופעות לוואי כמעט ולא קיימות ברפואה הטבעית ובטח באחוז נמוך לעומת הרפואה הקונבנציונלית. עיקר תופעות הלוואי נובעות מלקיחה פנימית של צמחים וחומרים אחרים ורובן יוגדרו כאלרגיות. יוצא דופן הוא מצב של הריון ששם צופעות הלוואי יכולות להיות הרסניות ואף קטלניות עבור העובר. פה אנו נתקלים בעקב אכילס של המחסור במחקרים ובמידע מדויק. תופעות לוואי יכולות להגרם גם מנטילת מינון יתר של ויטמינים או מינרלים אבל ברב המקרים צריך להתאמץ בשביל להגיע למצב זה. במקרה זה אין הבדל בין מינון יתר בתרופות קונבציונליות רק שבתרופות התגובה לרוב יותר חמורה. ישנו גם החלק שלא כל צמח מתאים לכל מחלה או שילוב עם תרופה, כגון צמח שנקרא הרפגו (ציפורני השטן) שנפלא לדלקות פרקים (לזמן מוגבל עם מעקב של מטפל) אך יגרום לכל הסובלים מאולקוס או מחלות מעיים אחרות (לא כולן) לכאבי תופת (ברב המקרים). או תוספי מזון או צמחים שמחלישים או מחזקים פעילות של תרופה מסוימת. קיימות גם תופעות לוואי בעקבות טיפול במגע אבל לזאת הייתי קורא יותר פגיעה במטופל עקב רשלנות או ברב המקרים עקב חוסר ידע או נסיון של מטפל. אני מקווה שיש לך מספיק נקודות לפתח ואני מקווה שהבנת שטיפול ברפואה טבעית מצריך הכוונה מקצועית ולא להתייחס לזה כאל "זה טבעי - לא יועיל בטח לא יזיק" כמו שמקובל לחשוב. לבריאות גיא הרדוף

mic26

New member
צמחי מרפא

אני חולקת על דעתך בעניין צמחי המרפא. כתבת: "עיקר תופעות הלוואי נובעות מלקיחה פנימית של צמחים וחומרים אחרים ורובן יוגדרו כאלרגיות". - יש צמחי מרפא שמוגדרים כרעילים, ושימוש בטוח בהם נעשה רק כאשר יודעים כיצד להשתמש בהם: מוסיפים צמחים שמנטרלים את הרעילות, נותנים הנחיה להשתמש בהם רק אחרי אוכל וכדו'. בשאר הדברים אני מסכימה איתך, ויש לי עוד תוספת קטנטנה: לעיתים יש ריאקציות אחרי טיפול, מעין החמרה לצורך הקלה. המטופל לא מרגיש כל כך טוב לאחר הטיפול, אך בהמשך הוא מרגיש הקלה גדולה. המחלה הגדולה של הרפואה המשלימה, כמו שכתבו לפני, היא שקשה לדעת מי מטפל שקיבל הסמכה ראויה, ומי לא. תוספי מזון נמכרים ללא השגחה לכל אחד, וחלקם יכולים להיות מסוכנים אם הם לא הותאמו באופן אישי.

harduf9

New member
היום כולם לא מסכימים או חולקים על

האמת היא שאין ביננו אי הסכמה מאחר וכתבתי עיקר תופעות הלוואי ורובן יסווגו כאלרגיה. לא קבעתי שאלו המקרים היחידים. ומכיון שמדובר כאן בעבודה ולא במחקר לא ראיתי לנכון לבעמיס את כל הפרטים לגבי רעילות וכו'. אגב שברים ואיחויים גם אני כששברתי עצם בכף היד הלכתי לטיפול בג'ין שן דו - אקופרסורה ובמקום התחזית של האורטופד לכמה חודשי החלמה עד אי החלמה כלל גם עם ניתוחים החלמתי תו 45 יום. אגב האורטופד המטפל היה בשוק "וחזר בתשובה" לגבי מה שקשור לרפואה טבעית. שבוע טוב וכמובן לבריאות גיא הרדוף

נכון, וגם בטיפולים במגע

מנסיון בקבלת טיפולים, הרבה פעמים יש "החמרה" לפני שיפור. זה לא נחשב לגרימת נזק.

למעלה