האם נכון שדיקור כואב - גם מועיל יותר

../images/Emo35.gif האם נכון שדיקור כואב - גם מועיל יותר ../images/Emo35.gif

ואסביר: היום עברתי את הטיפול השלישי בדיקור, וכמו תמיד אצלו (אצל המדקר הספציפי הזה, שדרך קופ"ח) - כאב לי תוך כדי ובסוף, בייחוד בנק' מסויימות. כששאלתיו לגבי הכאב החד, ציין 3 אמירות: האחת, שהכאב מבטֵא את העובדה שהגוף עובד, וכשלא יכאב - זה יפחית מיעילות הטיפול. השנייה, כי הוא מבין מה כוח הסבל של המטופל, ומעמיס לטובת ההחלמה, רק כשהוא יודע שהמטופל בעל כוח סבל מתאים. יצויין שלא תמיד כאב לי כ"כ, גם בטיפולים קודמים אצל מדקרים שונים.
האם הגיוני? או בעצם, הגיוני כפול 3? אודה לתשובתכם ולדעוטתיכם בעניין
שאלות נוספות - האם דיקור יכול לסייע בפריצת דיסק? להורדת כאבים, או גם לריפוי? ובענייני פיריון?
מראש ליושבי הפורום ולבעלי הניסיון שיענו

0 אור 0

New member
לדעתי לא

בהסתייגות שאני לא מומחית לרפואה סינית, ובכל זאת זה לא נשמע לי נכון. יש סוג של כאב "טוב" - אבל מה שאת מתארת לא נשמע לי לגבי בעיות האחרות - אני מאמינה ביכולותיה של הרפואה הסינית, אבל לא "דיקור" אלא כטיפול שכולל אבחון, וטיפולים על פי האבחון , בין אם בדיקור ובין בעוד שיטות כמו צמחי מרפא, תרגילי צ'י קונג ולפעמים תזונה

כן, גם לי זה לא נשמע

שהכאב הוא "האישיו"... והעובדה שציין כך - גרמה לי לתהות יותר. תודהנ על שהשמעת דעתך.

גם לדעתי לא

דיקור יכול לכאוב, ויכול לא לכאוב. קימו של הכאב תלוי בהרבה מאוד גורמים: הנקודה הספציפית שנבחרה, שילוב הנקודות, גישת המדקר, סוג המחטים, מידת הרגישות של המטופל, ועוד ועוד. אני טופלתי אצל כמה וכמה מדקרים, וגם השתתפתי בשיעורי דיקור בהם טיפלו בי תלמידים - שאינם מיומנים. היו מצבים שכאב לי מאוד, והיו מצבים שלא הרגשתי בכלל. אני לא עד הסוף יודעת מה גרם לכ אחד מהמצבים. אני כן יודעת בוודאות שיש נקודות שבד"כ כואבות כאשר דוקרים אותן - ולעיתים גם כשהמחט נשארת - ויש נקודות שהן פחות רגישות. יש גם מטופלים שהם יותר רגישים - כמוני למשל, שאני יללנית גדולה
. יכול מאוד להיות שהכאב מבטא את העובדה שהגוף "עובד" - כלומר, שהצ'י זורם, נע. סביר שמטפל טוב ידע לבחור את "מידת הסבל" הנכונה עבור המטופל - אבל חשוב לי לציין, שאם הוא בכ"ז לא דייק במידת-הסבל שאתה יכול לה, כדאי שתעדכן אותו...
לעומת זאת אמירה ש"כשלא יכאב - זה יפחית מיעילות הטיפול" נראית לי בפירוש *לא* נכונה. המדקרת הטובה ביותר שטיפלה בי דקרה אותי עם מחטים מאוד עדינות והמיומנות שלה מאוד גבוהה, ובד"כ ממש לא כאב לי. לגבי פריון - יש מדקרים שמתמחים בליווי תהליכי הריון ופריון, ובתחום הזה לדעתי כדאי לפנות למישהו שעוסק בעיקר בזה. אני מכירה כמה נשים שדיקור מאוד סייע להן בבעיות הפריון.

תודה לך

מסכימה איתך לגבי עניין הכאב, גם אני טופלתי בעבר ולא תמיד כאב לי כ"כ. היו זרמים כמובן, אבל הכאב לא תמיד ליווה את הטיפול. שאלתי את שאלתי בשל השוני בין המקרים, ועל מנת לנסות ולחשוב עם עצמי האם להמשיך את התהליך עימו. מוזר ומעניין - אך הטיפול האחרון סייע לבעיית גב שפרצה ביום א', כך שגם אם חשבתי לסיים את הקשר בקרוב, כעת אני יותר מהססת. לגבי פיריון - כשיהיה רלוונטי, מקבלת לגמרי את העצה למצוא מומחה לעניין (האם יש תחומי התמחות כאלו, בקרב מטפלים?), ולא לגשת לקופ"ח למטפל "אקראי" שמועסק שם (ואני יודעת ומבינה שיכול להיות שיעבדו שם גם מומחים בחסד, כמובן).

מאיר72

New member
לא בהכרח נכון

יש מקרים ספצים מאוד שהם הדיקור (לא הדקירה עצמה, אלא תחושת הצ'י) כואב ועוזר יותר מבמקרים שבהם הדיקור אל כואב. כך שלגבי מס' 1 זה לא תמיד נכון. לגבי מס' 2, יש כאלו שעובדים כך, אבל צריך שהמטופל יהיה באמת חזק. כן דיקור יכול לסייע בכאבים של פריצת דיסק (טיפ קטן לגבי זה, להוריד במשקל ולחזק את שרירי הגב באזור ושרירי הבטן). לגבי פריון דיקור בהחלט יכול עזור. חג שמח

מודה לך על ההתייחסות

גם לי זה לא נראה אחד לאחד (כלומר - אם כואב אז
הטיפול עוזר) ולגבי הטיפים - מאמצת אותם, וכבר בתהליכים להמשך, מסתבר שמדובר במשהו קטן יותר מפריצת דיסק עצמה, אך אנסה בכ"ז להקפיד, שמא יתעצם

נועיק

New member
לא מכירה את המשוואה הזו

דיקור צריך להיות מדוייק כדי להועיל כאב אינו חלק מהאינדיקציה לדיוק.

חשבתי שהזרמים והכאב היחסי

הם אכן אינדיקציה לדיוק במקום הדקירה והטיפול - לא דווקא ליעילות הטיפול. לא כך?

אסתר84

New member
היי

אם הבנתי נכון.. השאלה המתבקשת היא נו?! אם יש תקיעות במרידיאן אז אם יש כאב מסויים לא ייתכן כי מדובר בדיוק?! גם אם מחליטים לעקוף את הכאב.. השאלה כמה ניתן לעקוף את הכאב ועדיין לטפל? אני לא יכולה להתווכח פה אם זה נכון שיכאב בטיפול או לא כי זה כבר להכנס לתפיסות טיפול שונות... מניסוני גם כמטופלת בדיקור הטיפולים כאבו והיו מאוד אפקטיבים.. אם כי זאת לא המשוואה ויתכן כי המטפל לא הסביר נכון. אם הטיפול כאב ולא צלח אז ברור שזה לא הכיוון. היום למשל קבלתי עיסוי משולב... מאוד כאב וברור שכך כי כל הגוף שלי היה מלא קריסטלים... אם היו עושים לי עיסוי ליטוף אז סביר להניח שהיה לי נעים אך לא ממש אפקטיבי... אך מאידך המטפלת דאגה לעשות זאת בצורה שבה לא אשאר נכה לכמה ימים. בשורה התחתונה.. כל טיפול הוא שונה... ממטופל למטופל וכח הסבולת שלו... וגם ישנם טיפול שנדרש מתוקף הצורך להכאיב. זאת דעתי הטיפולית. אגב גם בטיפולי נפש... יש לעיתים צורך להעלות תכנים כואבים וככה לנקות... ולעיתים אי אפשר להכנס שם כי תווצר חסימה מצד המטופל. נדרשת פה רגישות, הקשבה ויכולת לזהות את צרכי השעה. אין פורמולה... שוב חג שמח לכולם.. אסתר

דווקא ביקשתי לשמוע מגוון של דעות

כך שדעתך אינה מוחשבת בעיניי כ"ויכוח" - ראשית. שנית - לומדת רבות מן השרשור הזה, ומקווה שאגיע להחלטות שלי בצורה מושכלת יותר.
על תשומת הלהב ועל האכפתיות, וכמובן, חג שמח גם לך ולבני משפחתך

נועיק

New member
גם אבל לא רק

קודם כל סייג - אני מטפלת באקופרסורה באותן נקודות, לא בדיקור. מנסיוני כמטופלת הדיקור כמעט מעולם לא כאב, ותמיד עבד באופן מפליא. מנסיוני כמטפלת אני לא תמיד נוגעת דוקא בנקודה הכואבת, כאב יכול להאט את התהליך. עם זאת יש אסכולות שתומכות בכאב כמשחרר אנדורפינים ולכן יעיל בפני עצמו. לגבי רגישות של נקודה - חסימה בנקודה אכן יכולה ליצור רגישות או תחושת כאב, אבל אין פירוש הדבר שזו הנקודה הכי נכונה לטיפול. שוב, כמספר המטפלים כך מספר הגישות. אמר לי פעם לפני המון שנים מטפל בדיקור, שבמידה ואחרי 4 טיפולים אין שינוי, הוא מציע עוד טיפול אחד, ואם עדיין אין תגובה אז ללכת לנסות שיטה אחרת...

חשבתי לברר לעצמי

ובאמת העלאת השאלה כאן היא מעין התלבטות שתוביל בסופו של דבר להחלטה שלי האם להמשיך איתו, או לא. העניין הוא שאחרי הפעם השלישית, שהיתה השבוע ביום ב', בה ביקשתי גם להקל על כאבי גב (שנובעים כנראה מ"בלט") - משהו עבד מעולה. קמתי בבוקר בהרגשה שחלו ניסים בגב
<מה שכן, התחלתי גם פיזיותראפיה באותו יום - אז עדיין לא בודדתי את הדיקור עצמו כמשפיע> מודה לך על תשומת הלב ועל התשובה, לוקחת לעצמי ומדגישה את הנק' החשובות ממנה.

נועיק

New member
אגב, בענייני פריון

יש דברים מוזרים בחיים שלא ברור למה ואיך מתרחשים. לפני כמה זמן הגיע לביקור איש שביקש עיצה מקצועית, התלווה אליו חבר טוב. שניהם אנשים לא צעירים, בעלי יכולות מופלאות, צנועים, פשוטים. היתה חוויה מרתקת, אנחנו שומרים על קשר מאז. אחד מהם סיפר על כמה טיפולים שנתן, והיום יש ילדים במקום שלא היו קודם. אם מעניין אותך אשמח לספר עוד בפרטי, או לקשר ביניכם.

אסתר84

New member
היי

הכאב במהלך טיפול קשור למספר רב של פרמטרים .. לדעתי לא הייתי מעמידה לשיפוט הפורום את השאלה משום שלעיתים ישנם סטגנציות ובעיות גופניות שכנראה לא ניתן לטפל בלי להכאיב. נכון שהמוטו לא צריך להיות שאם אין כאב אין טיפול אך יתכן אם אני מבינה נכון את כוונת המטפל.. שאי אפשר היה לטפל בלי להכאיב בגלל "המצב הנוכחי". הייתי ממליצה לך לבדוק מה התוצאות לאחר הטיפול והאם חל שיפור.. האם את מרגישה שמשהו זז.. שם תעמידי למבחן את המטפל. אני אינני מדקרת אך מתחום הרפלקסולוגיה אני יכולה להגיד לך שטיפול מלטף.. הרבה פעמים לא משיג את התוצאה המקווה. לעיתים יש צורך להפעיל לחץ ולהכאיב על מנת להגיע למקומות.. אך במקביל גם להרגיע על מנת שמנגנון הטבעי של הגוף לא "ינעל".. חג שמח אסתר

נראה לי שיש הבדל

בין שיטת עיסוי, או מגע, לבין שיטה אנרגטית יותר. אבל כמו שאמרת, קשה לשפוט. לא כל כך שנמע לי מה שהבחור אמר, אבל לצורך העניין נניח שהוא לא אמר את מה שהוא התכוון אליו, ואת אולי לקחת את זה למקום קצת אחר. מהנסיון שלי עם מחטים, והוא לא רב, לעיתים יש כאבים מוזרים, אבל זה כאב קצת מוזר ושונה, שיכול להיות זז, או משתנה, או רגיש. לא מאוד ברור מה הרגשת, וזה מאוד אינדיבידואלי, אבל לדעתי כאב בדיקור לא אמור להיות חזק, או אינדיקציה לאיכות הטיפול.

אסתר84

New member
הי

כל שיטה יכולה להיות גם אנרגטית.. דיקור לא יותר אנרגטי מרפלקסולוגיה.. את התוכן האנרגטי יוצק המטפל... פרט לכך כאב זה עניין מאוד סובייקטיבי כפי שאמרת על גבול הפילוסופי תרבותי.. משהו יכול להגדיר מהו כאב?!... כן גם אני חוותי לא מעט טיפולים בדיקור וחלקם מאוד כאבו.. היו גם מלווים בזרמים חשמליים של ממש... ככה שאינני יודעת אם המקום הזה קרי הפורום הוא בדיוק המקום שיכול לענות על שאלה כזאת... חג שמח אסתר

למעלה