להיות הורים לעצמנו

להיות הורים לעצמנו

בשבועות האחרונים חשבתי די הרבה על עניין התזונה ואורח החיים. שאלתי את עצמי איך זה שיש אנשים שמסוגלים לעשות שינויים רבים על מנת לחיות טוב יותר, ואחרים לא משנים כלום, למרות שהם חולים או חיים פחות טוב כתוצאה מכך. זה יכול להיות עניין של כוח רצון, או של רצון לחיות, או היאחזות בחולי, או הרבה דברים אחרים, אבל לא ידעתי לאיזה תפקוד לשייך את זה. בשנתיים האחרונות התחלתי לשתות קפה, למרות שזה לא טעים לי, ואת הנזק הבריאותי שזה גורם אני מרגישה בוודאות. לפני שבועיים שתיתי קפה קר בבית קפה. זה היה קפה חזק מאוד, ובכוס גדולה. לאחר מכן הייתי מאוד מאוד לא רגועה, זזתי באי נוחות והרגשתי את ההשפעה הישירה של הקפאין, בתוספת כאבי בטן. מאז הפסקתי לשתות קפה כמעט לחלוטין. עדיין לא יכולתי לענות על השאלה, איך זה שבמשך שנתיים שתיתי קפה, איך זה שאני אוכלת דברים נוספים לא בריאים, איך זה שרוב האנשים שאני פוגשת מרגישים שקשה כל כך לשנות הרגלים או להימנע מדברים שהם יודעים מעבר לכל ספק שהם לא בריאים. שיחה עם עמיתה על הנושא, העלתה את הנושא הזה: יש לנו קונפליקטים או דברים שלמדנו מאמא ומאבא, יש את התפקוד שלנו כהורים, ויש פונקציה נוספת: שלנו בתור ההורים של עצמנו. אני בתור האמא שלי, שמאכילה את עצמי, דואגת לעצמי ועוד תפקידים ייניים, ואני בתור האבא של עצמי, שדואגת לשלומי ובטחוני ולהצבת גבולות (תפקידים יאנגיים). רובן המוחלט של הנשים בהריון שמעשנות, מפסיקות לעשן למען העובר. נשים רבות נמנעות מקפה ומאלכוהול בתקופת ההריון וההנקה. הורים מנסים לתת לילדיהם את התזונה המאוזנת והטובה ביותר שהם מכירים, לחשוף אותם לפעילות גופנית, לגילוי אישי ועוד. הורים יעשו הכל כדי להגן על ילדיהם, למנוע מהם מצבים של סכנה ושל חולי. ומה לגבי עצמנו? למה כל כך קשה לאנשים לדאוג לעצמם לתזונה הטובה ביותר, להגן על עצמם, לחשוף את עצמם לפעילות גופנית או לפעילויות בונות וטובות אחרות, כמו שהם היו מאחלים לילדיהם? ועוד הגיגים בנושא: אתמול הגיע אלי מטופל חדש. שאלתי אותו האם הוא מעוניין לחיות יותר טוב, להרגיש יותר טוב, והאם הוא מוכן לבצע שינויים בחייו לצורך העניין. הוא ענה שכן. בסוף הטיפול אמרתי לו שהוא חייב להפסיק לעשן ולשתות קפה היום, ושאם הוא לא יפסיק, הוא יהיה מאוד חולה. הוא היה קצת המום, והבנתי אותו. אשתו מטופלת אצלי, וגם היא שותה הרבה קפה ומעשנת, ולה אמרתי להוריד את הכמויות, אבל לא דיברתי באופן כזה קיצוני. אבל במקרה שלו, הרגשתי שבתוכו יש פצצה מתקתקת, היה כמעט כתוב לו סרטן על המצח. הוא סובל מתסכול מאוד מאוד עמוק וההיסטוריה הרפואית והרגלי החיים שלו לא משאירים יותר מידי מקום לניחושים. הו א אמר שזה יהיה קשה ואמרתי שאני יודעת, שאוכל לתמוך בו בטיפולים, אבל העבודה האמיתית תהיה שלו. זו פעם ראשונה שיצא לי להתבטא בצורה כזו עם מטופלים. בדרך כלל אני מעודדת אותם לשינויים הדרגתיים ודואגת לבנות מערכת של אמון הדדי לפני שאני ממליצה על שינויים דרסטיים בחיים. גם בענייני קפה, אני אף פעם לא אומרת להפסיק לגמרי בבת אחת, כי אני יודעת שזה קשה מאוד וגם גורם לתופעות לוואי לא רצויות. אבל הרגשתי שהעניין דחוף ולא סובל דיחוי. הוא קבע פגישה לשבוע הבא, ואני מקווה שהנושא יתקדם. אשמח לשמוע את תגובותיכם על מה שכתבתי, וסוף שבוע נפלא לכולם.

קצת על הנושא

של תזונה בריאה וחשיבותה במאמר פה גדול מעיתון "הארץ": הסיפור הזה מצטרף לשורה הולכת ומתארכת של דוגמאות שבהן נתקלנו במסע האורגני שלנו, המוכיחות שלמזון שאנחנו אוכלים יש השפעה עמוקה הרבה יותר על חיינו מכפי שרובנו סבורים. כולנו יודעים שמי שאוכל יותר מדי משמין, שאוכל מקולקל עלול לגרום שלשול ושמזון מורעל יכול אפילו להרוג. אלה היוצאים מהכלל שאינם מעידים על הכלל; ברוב המקרים אנחנו מתקשים למתוח קו ישר בין מה שאנחנו אוכלים לתופעות פיסיות או נפשיות שפוקדות אותנו.

G a l B

New member
הדרגתיות.

אדם שהמערכת שלו מורגלת לקפה או לסיגריות או בעצם לכל דבר אחר. אסור להוריד אותו בפתאומיות כי השוק למערכת עלול להיות קשה מאוד עד כדי סיכון בריאותו. אני מסכים לגמרי שמוטב להפסיק עם קפה / סיגריות (והרגלים רעים אחרים כמו סמים ואלכוהול) אבל יש לרדת בהדרגה ובאיטיות בהתאם כמובן למטופל וליכולת שלו / רמת ההתמכרות שלו. סופ"ש מהנה.

תודה על הדברים שכתבת

אני אכן מסכימה שהפסקה הדרגתית מתאימה יותר, כמו שכתבתי זו היתה הפעם הראשונה שפעלתי כך. התחושה שלי היתה שהיו ויש בחייו מספיק אנשים שמדברים אליו בעדינות, והוא היה זקוק למישהו שיאמר לו את האמת המובנת מאליה בפנים ובלי הנחות. אגב, בסוף כשהוא שאל בפעם השלישית אם הוא לא יכול לשתות אפילו כוס אחת של קפה בבוקר (הוא שותה חמש) הסכמתי ללכת לקראתו, בכמה תנאים: הקפה שישתה יהיה חלש יותר ממה שהוא רגיל, והוא חייב לאכול ארוחת בוקר ביחד איתו (הוא לא אוכל כלום). הוא העריך את ה"הנחה"...

אייקו1

New member
סתם אנקדוטה

בגלל שדיברת על הורות, והזדהיתי מאוד עם מה שאמרת על כך שבתור הורים אנחנו משתדלים לעשות ולתת לילדים שלנו את הטוב ביותר ולא בהכרח כך גם כשמדובר בנו עצמנו, אני רוצה לשתף ולספר שבמקרה שלי, הילדים בגרו והיוצרות מתהפכות. הם בני 14 ו-16 והיום הם "לא מרשים" לי לאכול/ לשתות/ לעשות דברים (כמו להסתובב במקומות "מעושנים" - כאלה שמעשנים בהם, או לראות מישהו מעשן בלי להעיר לו אם זה במקום אסור לעישון וכו') שמזיקים לי עד כמה שהם יודעים. ברור שהחשיפה ומידת המודעות שלהם לנושא היא גבוהה מכיוון שזה גם הכוון בבית, אבל ממש כייף לי שלא רק שיורדת ממני האחריות, כי הם כבר מסוגלים להיות אחראים בעצמם, ולא רק שזה יפה לכשעצמו שילדים מתבגרים מודעים לכך, אלא גם שהם שומרים עלי. ובהקשר הזה היה מצחיק איך שפעם הם ראו שקית של מקדונלדס ברכב שלי ותקעו בי מבטים מאשימים ומזרי אימה (באמת שהיא היתה שם במקרה ושימשה בתור פח) וכששאלו אותי מתי ואיך והכיצד עניתי בפרצוף תמים שקניתי שם פעם סלט ירקות חתוך קטן עם שמן זית ולימון ...וכך הצלחתי להתחמק מהם מחמת הספק

אכן

אני מוצאת את עצמי גם אומרת לאמא שלי מה עדיף שהיא תאכל ומה לא. אבל זו לא חכמה, זה חלק מהמקצוע שלי. אבל כשהייתי בת 5 גרמתי לאמא שלי להפסיק לעשן. גרשתי אותה לעשן בחצר, אמרתי שוב ושוב שזה מסריח ולא נתתי לה מנוחה, עד שהיא הפסיקה. יותר מעשר שנים לאחר מכן התחלתי לעשן בעצמי, היא התפוצצה מכעס ואיימה שהיא תחזור לעשן גם. היום שתינו לא נוגעות בזה...

freearth10

New member
אני נתקלת בזה הרבה מאוד

בעיקר בצורך להישאר ער עד שעה מאוד מאוחרת בלילה, בחוסר היכולת להרדם מה שבמשך היום גורם לעייפות רבה, שמביאה איתה את חוסר הקשב ומצדיקה אותו - יום יום שעה אחר שעה. לי זה נראה כמו לתת תירוץ טוב לכשלון בעקבות קשב מפוצל. הקשב הזה נראה בחברה כהפרעה וכדי לתת לה סיבה - פשוט מעיצים את התהליך ונותנים לו סיבה מאוד פיזית - חוסר שינה! כמובן שזה לא פטנט רשום על מה שנקרא לקויי קשב ולמידה. אנשים עם עודף משקל שלא יכולים להפרד מהמאכלים המתוקים/שמנים וממציאים להם הסברים מאוד הגיוניים והיו כאן אנשים שהביאו דוגמא חיה לכך
, אנשים עם ריאות חלשות שממשיכים לעשן כאילו והם לא יודעים איזה נזק הם גורמים לעצמם... והרשימה עוד ארוכה. לפעמים אין לנו ברירה ואז זה באמת: או - או. או שאתה בוחר בחיים ומשנה משהו בחייך, או שאתה ממשיך להתדרדר למדרון הבא. לא פעם תוך כדי הדמייה כשאני רואה שהמטופל שלי פשוט בורח אני אומרת לו: יש לנו את האפשרות לסיים כאן את ההדמייה, כשניקינו מה שיכולנו ולהמשיך בפעם הבאה, כי יש לך כנראה עוד מה ללמוד מאותו הארוע. יש לנו גם את האפשרות להמשיך, עד שננקה את כל הארוע. אני מוכנה להיות איתך, אבל אתה זה שצריך להחליט. זו לא פעם החלטה מאוד קשה ויש אנשים שלא יכולים באותו הרגע להמשיך. בדרך כלל המילים האלה ממקדות אותם ונותנות להם כוח להמשיך. אני בטוחה שבפעם הבאה כשהוא יגיע אלייך, הוא יהיה במקום אחר. אולי הוא יחליט שזה קשה לו מידי כרגע ואז לפחות זה בא ממקום של החלטה שאותה תמיד אפשר שוב לשנות. אולי הוא יחליט לשנות משהו ואולי הוא אפילו יחליט לקחת את המושכות בידיו. את עשית את הדבר הנכון ביותר לאותו הרגע וימים יגידו לאן זה יוביל.
מאיה.

תירוץ לחולי

זו אכן יכולה להיות סיבה. כתבת: "לא פעם החלטה מאוד קשה ויש אנשים שלא יכולים באותו הרגע להמשיך". למה לדעתך קיים קושי גדול כל כך? למה אנשים זקוקים לתירוץ לחולי ולא מוכנים ללכת לקראת עצמם?

libe3

New member
בתור "מכורה" לשעבר לנס קפה...

ה"אוכל" היחיד שהייתי "אוכלת" כל היום זה, שהייתי שותה 12-15 כוסות ביום+2 כפיות סוכר=כוס סוכר ליום. פשוט הרעלה עצמית. לפני שנה החלטתי לרדת בהדרגה ל-3-5 כוסות. מודה שגם זה היה מאוד קשה לעשות. לפני כשלושה חודשים, גמלה בי ההחלטה להפסיק לגמרי (ולא צרכתי תחליפים אחרים במקום). ההארה הגיעה לאחר שדליתי מידע, גם מהפורום וכמובן מקריאת ספרים. כמו כל התחלה היה מאוד קשה. בתהליך הניקוי, סבלתי קשות מאפטות. שלא לדבר על העייפות, והגוף הכואב. בדיוק כמו מכורה. החודש הראשון קשה ומאוד, עד שמתרגלים. צריך להיות עם רצון מאוד חזק. גם לי היו רגעים של שבירות, אבל זהו החלטתי, ועמדתי בזה. אגב, בעלי ראה שהפסקתי, החליט גם הוא להפסיק לשתות קפה. שמתי לב להמון שינויים שחלו: ברוב המקרים אני וגם בעלי ישנים מוקדם. (מלבד היום, שבעלי מתלמד על גבי במסג', ומשום מה מסג' הלומי-לומי עורר אותי. מודה שזה תענוג גדול
). -אם בעבר הייתי עצבנית, והיפרית- אז כיום בהרבה יותר רגועה ושלווה. -וכל הזמן סבלתי מנזלת כרונית כל ימות השנה, כיום נאדה. -הרעל הזה שנקרא קפה הסב לי המון שנים של סבל, מפיצעונים מגרדים בגב. וכיום זה נעלם. ממה שלי נראה זה שסביר להניח שהייתי רגישה, לסוכר לבן, ולנס קפה. בשורה התחתונה, זה לא קל אבל כיום מרגישה שעברתי שינוי וזה ממש כיף.

freearth10

New member
הפער גדול מידי

ברמה המודעת יש רצון להשתנות, אבל כדי להפוך את הרצון הזה ליכולת לעשות זאת לפעמים הרבה מאוד דברים צריכים להשתחרר והגופנפש צריך להכיל זאת והוא עדיין לא מוכן להכיל זאת, לא כעת. וכשאנחנו כך לאט לאט משחררים עוד קליפה ועוד קליפה, אנחנו מאפשרים לו להגיע לשם כשהוא הרבה יותר מוכן. כשמכניסים לתוך מחשב ישן זכרון גדול מידי הוא לא יכול להכיל את כל המידע וכל פעם מחדש קורס. אותו הדבר קורא לנו. אנחנו יכולים לפתוח רק מה שהאדם מוכן לפתוח כשנדחוף חזק מידי הוא יכנס לפניקה ויסגור את השער ואז יהיה לנו הרבה יותר קשה לפתוח אותו שוב בפעם הבאה כי הוא כבר למד שלפתוח חסימה זה משהו שקשה לו.
מאיה

Fistandantilos

New member
לדעתי קצת הגזמת איתו

קפאין ע"פ הרפואה הקובנבנציונאלית מאוד מועיל לבריאות ואין ספק שהטוב עולה על הרע. לדעתי בגלל החוויה האישית שציינת בתחילת הסיפור הרגשת צורך להעביר את חשיבות הדבר, גם אם לא בפן המחשבתי, גם אליו, רק בצורה קצת מדי אגרסיבית :) אני לא חושב שצריך להתייחס לאוכל ושתייה שנחשבים "לא בריאים" בצורה דרסטית, צריך לשים גבול אבל לא צריך להיות פאנאט

תודה על הדברים

ראה מה שכתבתי בתשובה לגל באשר להגזמה. קפאין מאוד מועיל לבריאות ואין ספק שהטוב עולה על הרע? אני לא מסכימה כלל...

G a l B

New member
שמע, קפאין זה חומר בעל פעילות רפואית

וככזה אי אפשר להתייחס אליו סתם כאל מזון רגיל או בריא, ובטח לא כשמדובר בכמויות גדולות כשזה כבר הופך להתמכרות.

0 אור 0

New member
חתיכת הגיג

תמיד אמרתי שאני יודעת לייעץ לכולם ולפתור את הבעיות לכולם, ורק כשלי יש בעיה פתאום אני לא יודעת מה נכון, כשהציעו לי יעוץ תזונתי זה תמיד הצחיק אותי, כי ברמה של דיאטטיקאית יש לי ידע מפה ועד הודעה חדשה, אני יכולה להרכיב בלי בעיות דיאטה מאוזנת משביעה ואולי אפילו מרזה (זה עוד נתון לשאלה כי יש לי בעיה רצינית מאד של חילוף חומרים), יש רק בעיה קטנה אחת - לממש את זה, אני תמיד יודעת להגיד מה צריך לשאול את הרופא ומה לדרוש ממנו, אבל כמו כולם, כשזו אני ולא הילד - אני מתקפלת. כנראה שלכל אחד מאתנו יש את הצורך הזה שיהיה מי שיטפל בנו, ויעזור לנו, ויתן לנו את הדחיפה. לגבי המטופל שלך, אני חושבת שזה טוב מאד שהעמדת בפניו את הראי בצורה חדה כפי שהרגשת, מצד שני כדאי עכשיו לסייע לו להגמל בהדרגה - לא פשוט להוציא מהמערכת דברים כאלה אחרי הרבה שנים בהצלחה

תודה

בעבר יישמתי את כל ההמלצות שנתתי למטופלי, וכמו שכתבתי, בשנתיים האחרונות זה השתנה. לפני כמה שבועות הייתי אצל הרופא לבדיקות בסיסיות שלא עשיתי כבר כמה שנים. האמת היא שהייתי מאוד אנטי, והופתעתי מאוד מכך שכל מה שהיה לו לומר היו דברים שהסכמתי איתם. הוא נתן לי חומר למחשבה, והרהרתי בדבריו למרות ואולי בגלל שהוא לא חידש לי כלום.

yamit23

New member
../images/Emo45.gif

מזדהה עם השורה "כנראה שלכל אחד מאתנו יש את הצורך הזה שיהיה מי שיטפל בנו, ויעזור לנו, ויתן לנו את הדחיפה." היתה לי מאוד אקטואלית, ואפילו ממש בזמן האחרון.

hal767

New member
מיכל, הפתעת אותי. את מתחילה להיות כמוני

ראי, הנקודה היא, המודעות לא אכנס עכשיו להרצאות בנושא חשיבות התזונה הן כרפואה מונעת והן כדרך ריפוי. אבל המזון בתום תהליך העיכול, ניספג לגופנו והופך לרקמה חיה או ממלא תפקיד בתיפקוד כל תאי הגוף. מכאן שחלק מאיכות הגוף ניקבעת ע"י המזון. הרכב הדם, חומציות או בסיסיות הגוף ומצבו של כל תא ותא בגוף ניקבעים בראש ובראשונה ע"י התזונה והחמצן [אכילה ונשימה]. למזון ישנה השפעה ישירה גם על מערכת העצבים, המוח ועל המצב הנפשי. אז לכל אלה שחוזרים ומנפנפים בדגל הנפש וגוף נפש [כפי שזה בא לעיתים קרובות בפורום הזה], למזון יש חלק חשוב בנושא, וגם בנושא של עמידות ועוצמת מערכת העצבים. רופאים רבים וגם מטפלים אלטרנטיביים רבים, בורים גמורים בנושא, ואינם מודעים בשל כך לחשיבותו. לכן גם הפציינטים שלהם נמצאים בחוסר מודעות ובורות בנושא, וממילא אינם משפרים אותו. האמונה שתרופה מרפאה גרמה גם לרופאים וגם לפצינטים להתרחק מדרך השמירה על הבריאות, שהתזונה היא חלק חשוב מאד בה. גם לאלה וגם לאלה אין מושג על עוצמת המזון כגורם למניעה ולריפוי מחלות ותחושות לא טובות, ובעצם על כל איכות החיים שלנו. טענות כמו בשר נותן כוח, חלבון הבשר חיוני לאדם ואי אפשר בלעדיו, בשר חיוני בגלל הברזל, סידן ניתן לקבל ממוצרי חלב, קפה וקופאין אינם מזיקים ומומלצים לחולים הסובלים מלחץ דם נמוך, סוכר לבן הינו מקור אנרגיה מצויין, בננות גורמות לעצירות, פירות מיובשים משמינים וגורמים לסוכרת ולטריגליצרידים, שמן זית, בריא ועוד ועוד טיפשויות הנפוצות כל כך בקרב תזונאים ומטפלים למינייהם, הינם תוצאה של בורות וחוסר התעמקות בנושא הזה. התוצאה היא שהתזונה הגרועה, האחראית לחלק גדול מהמחלות והליקויים למינייהם, היא נחלת המטפלים והמטופלים, והמאמץ של המטפלים לעזור לחולים שלהם הופך לטיפול סימפטומטי ולא טיפול שורש בבעיות. שהרי כל עוד גורמי המחלות נישארים, גם המחלות לא נעלמות. יוצא מזה שהרופאים והמטפלים למינייהם, חולים לא פחות מהפציינטים שלהם. רבות מהמחלות הופכות לכרוניות כתוצאה מאי הקפדה על תזונה נכונה. מחלות כמו סוכרת, דלקות פרקים, דלקות מעיים, לחץ דם גבוה, מחלות עור, מחלות נשימה, מחלות שיניים וחניכיים ועוד רבות אחרות, ניתן למנוע ולרפא באמצעות תזונה טבעית אורגנית נכונה. כל טיפול הינו חסר ערך אמיתי אם אינו נוגע בתזונה ואורח החיים הנכונים של הפציינט, המהווים את התחזוקה האמיתית של הגוף והנפש, ונותנים למערכת החיסון ולכוחות הריפוי הפנימיים של הגוף יכולת לבוא לידי ביטוי. שינוי הרגלים- כתבת שהוא קשה לבצוע. ולהיות חולה זה קל? להיות תלוי בתרופות רעל זה קל? לסבול זה קל? מוגבלויות ונכויות זה קל? שינוי הרגלים אינו קשה, ויכול להיות נעים, אם נעשה נכון ובהכוונה נכונה של מטפל. כל שנידרש הוא מטפל סבלני וסימפטי, התומך, מעודד ומלמד נכון את הפציינט לבצע את השינויים, ופציינט בעל מודעות ורצון. אחד ממורי הגדולים, ד"ר רזון ז"ל, נהג לאמר "בריאות בונים, לא קונים. אי אפשר לאכול גרוע ולחיות רע ולתקן את הנזקים באמצעות קנייה של איזה כדור, טיפות או צמחים או באמצעות טיפול כזה או אחר".

אני מופתעת שהופתעת

אני חושבת שיש הרבה יותר מודעות להשפעת התזונה מאשר אתה חושב, גם בקרב מטפלים וגם בקרב רופאים. פשוט נראה לי שהנושא נזנח משום שכל כך קשה לאנשים לעשות את השינויים. לפעמים נראה לי שרופאים חשים שהמלצות תזונתיות נופלות על אזניים ערלות, ולכן הם כבר לא טורחים. בתור מטפל בתזונה, אולי תוכל להשיב על השאלה: איך אתה עוזר לאנשים לעשות כל כך הרבה שינויים? מה אחוז האנשים שמגיעים אליך שמתמידים בהנחיות התזונה שאתה נותן?

hal767

New member
איך אני עוזר לאנשים לשנות

אני נוהג לקיים שיחת הכרות עם כל אדם חדש שמגיע. זאת שיחה ארוכה שנמשכת לפעמים שעתיים ויותר. לאחר ששמעתי אותו ולמדתי את בעיותיו, אני מסביר לו בהרחבה איך אני רואה את הבעיה, הגורמים לה ואת דרך הפתרון. אם הוא מוכן לשנות הרגלים, אפשר להמשיך. אני מלווה אותו במשך חודשים רבים, לפי הצורך, הן בפגישות והן בשיחות דרך הטלפון. בתחילה הקשר מאד צמוד, ובהמשך, באופן טבעי, לעיתים רחוקות יותר. אני לרשותו 24 שעות ביממה [וישנם מיקרים שזקוקים לי בשעות לא שיגרתיות]. אני נותן לו גם ידע מעשי, כולל להכנס לפרטים הקטנים ביותר. לפי הצורך משנים ומתאימים את הדרך. לא מתעקש על משהו שלא מתאים או לא נוח לו. בקצור, הוא מקבל לאורך זמן קורס פרטי בנושא איך להיות הרופא של עצמו, איך לתחזק את גופו ונפשו.

למעלה