יעוץ

itzikzo

New member
יעוץ

שלום רב
אני בן 70 השבח לאל אני בריא ומתפקד מצוין.
בגיל כזה אני חושב שאולי צריך להתכונן ליום שבו חס ושלום לא נתפקד לא שולטים שכלנו כמו מחלת תשישות נפש שלא נדע. שאלתי האם למנות את אחד הילדים לאופוטרופוס ולתת לו מספר ביטוח פוליסה או יפוי כח לחשבון הבנק או או לי שותף לחשבון מה עושים איך בכלל עושים את זה?
תודה ובשורות טובות

אתה מכין את הקרקע

לקרבות ירושה אחרי לכתך. צפני שגם אם צוואתך אומרת שכל רכושתך יחולק שווה בשווה בין כל ילדיך, ילד אחד יכול לטעון לאי כוונת חלוקה בזה שעשית אותו שותף לחשבון הנבק שלך ואת שאר הילדים לא. וגם אם הוא לא צודק, הוא יכול לגרור את האחים שלו בבית משפט על זה די הרבה זמן ומכאן בעיקר מלחמה וקרע. אל תגיד להם זה לא יקרה, לעולם אין לדעת.
אתה יכול לתת יפוי כוח לילדים שלך לפעול בשמך. בכל מקרה גם לו היית ממנה אחד מילדיך לבעל חשבון איתך, עדיין היה נזקק ליפוי כוח שכן אתה לא הסתלקת מהחשבון ואפילו אם תהיה לא צלול חלילה, הבנק לא יודע מה זה לא צלול, אין לו קטגוריה כזו הוא מוסד של כסף, לא של רפואה ולכן הוא מכיר רק ביפוי כוח.
מה שאני אומרת הוא שצריך לחשוב על הדברים האלה בכובד ראש ולהתעייץ עם עו"ד ונוטריון שבמילא עושה לך את ההסכמים הללו.

xfwind

New member
טוב שאתה מתכונן מעכשיו.

לדעתי אתה צריך להכין תיק מסודר עם הוראות ולציין בפני הילדים - או מי מהם שאמון עליך היכן הוא ומה תוכנו.
לגבי צוואה - כדאי גם להכין.

כדאי להכין יפוי כוח נוטריוני כללי לפעולות בשמך לאחד הילדים או יותר. כמובן תלוי במידת האמון והיחסים שלך איתם. (יפוי כוח כזה מאפשר כל פעולה כלכלית בשימך).
לגבי חשבון בנק: אפשר לתת יפוי כוח, ואפשר להכניס ילד או יותר כשותף בחשבון ולהפעיל בחשבון סעיף "אריכות ימים" שמשמעותו שהחשבון ממשיך לחיות גם אחרי מות אחד מבעלי החשבון (ולא מוקפא עד לצו קיום צוואה).

כמו כן כדאי לך לבדוק את מצב הביטוחים שלך ובפרט הביטוח הסיעודי.

כמו שנכתב למעלה - כדאי להיוועץ בעו"ד/נוטריון.

כל מה שכתבתי הוא כיוון כללי - וכמובן אל לך להסתמך רק עליו.

ruven7

Active member
סעיף אריכות הימים בבנק חשוב

בלעדיו עלול החשבון להיות מוקפא למקרה פטירת בעליו גם אם יש שותפים
למקרה הידרדרות חלילה ואם אתה מחובר למכשירים וללא מודעות יש את נושא אפורופסות גוף שפותח אפשרות החלטה לאחר,אבל צריך לברר מול עו"ד

xfwind

New member
שימו לב שגם בעת הפעלת סעיף אריכות ימים

בזמן מות אחד משותפי החשבון - הבנק מאפס הרשאות שונות והחשבון נהיה קצת מוגבל.
יש צורך לחדש חתימות בסיף ולשנות כרטיסי אשראי וכ'.
אני נמצא כעת במצב שכל יום נתקל במיכשול חדש.

אגב, אם ברשותך קופות גמל - חכם לחתום על סעיפי "מוטבים" - ואז החשבונות עוברים ישר לרשות המוטבים בלי להמתין לצו קיום צוואה.

ruven7

Active member
בעניין קופות גמל/פנסיה וכו' חשוב להזכיר

המוטבים בהם גוברים על הצוואה
כך שאם המוטב הוא אח והצוואה היא להשאיר את הכסף לילדים-האח יקבל לפי החוק
אבדוק את נושא הבנק לקראת היום שיבוא מתי שהוא.

xfwind

New member
ברור. הכוונה אם המוטבים הם גם יורשים כמובן

לגבי הבנק - כדאי להשאיר רשימה מסודרת כדי למנוע בלבול.

xfwind

New member
1. פירוט חשבונות + התחייבויות/הוראות קבע וכ'

2. מה הפעולות הנדרשות כדי לאפשר פעילות רגילה בחשבונות.

moco10

New member
כן כדאי

בהנחה שיש אמון מלא בינך לבין ילדיך, ובעיקר, בינם לבין עצמם.
לדעתי, עדיף ייפוי כוח משותפות בחשבון.
1) זה רוורסבילי
2) אחרי 120, זה בטל אוטומטית
3) זה עלול לסבך את הילד השותף אם הוא צריך להגיש הצהרת הון - זה נהפך גם לכסף שלו.

למעלה