איסבל - פרק 21

faery18

New member
איסבל גוססת ומי מציל את חייה
הרופא היהודי

איסבל יולדת תאומים בן ובת, אבל הלידה מסתבכת רק הבת שורדת ואיסבל ממשיכה לדמם ובעצם גוססת
פרננדו כרגיל שוב התנפל על הרופא היהודי כשראה אותו ספוג בדם "מה זה מרחץ הדמים הזה?!" ממש טיפש שיגיד תודה שהוא הצליח להציל את הבת שלו לפחות. ובסופו של דבר הוא אכן מצליח להציל גם את איסבל שלמחרת בבוקר מתעוררת ומצליחה להתאושש. מה שכן יאמר לזכותו שהוא באמת דאג לה נשאר איתה התפלל למענה וביקש סליחה על בגידותיו אבל! אני מאמינה שזה רגעי בלבד בשל המצב הקשה שהיא הייתה בו ואני בהחלט מאמינה שהוא ימשיך לבגוד בה בעתיד הלא רחוק. זה האופי שלו, אפילו היא יודעת את זה ומסתפקת ב"לא לדעת על בגידותיו העתידיות" כמו שאמרה לו עוד קודם לכן כש(שוב)סלחה לו. איזה חמוד גונסלו איך שגם רצה להישאר ראו שהוא גם דואג לאיסבל ולא שכח אותה, איזה זוג מפוספס. אז מה אם גם היא הייתה בוגדת איתו בפרננדו גם ככה פרננדו לא שווה כלום חח
אבל לא נראה לי שזה יקרה

ברקע המלחמה עם גרנדה
כמובן שגונסלו האמיץ ממשיך לעמוד בראש הצבא
ולתכנן אסטרטגיות כדי לגבור על צבא המוסלמים. האמיר כבר ברח מהארמון עקב מלחמות פנימיות ונראה שבנו ייקח את המושכות
בשלב הזה פרננדו יוצא גם הוא לקרב נשבע להלחם למען קסטיליה וארגון ואיסבל מבקשת שיחזור בשלום. הבעיה שפרננדו ואיסבל לא מבינים שמלך טוב זה לא רק מלך שכובש כמה שיותר שטחים. כי לא רק עם היהודים הם מתנהגים ברשעות וחוסר רגישות, לא אהבתי את ההתנהלות שלהם לגבי העימותים בין האיכרים לאצילים בקטלוניה. לרגע היה נראה שפרננדו מראה קצת טוב לב אבל לבסוף הוא בוגד באיכרים תמורת עזרה במלחמה מהאצילים
הוא בוחר למחול לאציל שחטף אנס ורצח ובוגד באיכר שהציל את חייו וחיי אימו לפני שנים ושולח אותו לצינוק
כמובן שאיסבל מגבה אותו בעניין. אז נכון שמלחמה זו שעת חירום אבל גם האיכרים הם כח מלחמה ולא יכול להיות שהפשיעה והאלימות מול החלשים יימשכו. אני מאמינה שפרננדו יכל להגיע להסדר עם האצילים מבלי לבטל את העונש שהטיל עליהם קודם לכן בגלל מעשיהם. ובכלל הובן שהמצב הזה נמשך שנים. היה לו ולאביו שעוד היה חי מספיק זמן לעשות משהו בעניין.

למרות האכזבה מפרננדו ואיסבל, שמבחינתי הפכו לשתי דמויות ראשיות רעות, הסדרה ממשיכה לרתק בעיקר בשל היותה תקופתית היסטורית שעשויה בצורה אמינה כל כך ועם עלילה מתגלגלת. אם זה היה משהו אחר לא תקופתי עם ראשיים כאלה
ומעצבנים כבר מזמן הייתי פורשת
ראוי לציין גם שעל אף סלידתי מהדמות הנוכחית של איסבל, השחקנית עצמה(מישל ג'נר)ממשיכה לעשות עבודה מצויינת. לא לחינם היא זכתה בפרס על המשחק שלה פה

הלדיל

New member
פרק טוב.

יצא לי לקרוא בוויקיפדיה שפרדיננדו היה אחד הפוליטיקאים הנערצים על ניקולו מקיאוואלי לצד המלך ז'ואאו שכונה בפיו "הנסיך המושלם". התרגיל שפרדיננדו מבצע בפרק הזה הוא בדיוק מסוג התרגילים שניקולו מקיאוואלי היה מתמוגג מהם בחווילתו. קטלוניה נמצאת על הגבול עם צרפת ואביו, וגם פרדיננדו, ניהלו מערכות ארוכות עם האצילים שם. אני גם חושב שבעוד שהכותבים רוצים שנזדהה עם איסבל, לא אכפת להם להציג את פרדיננדו כרוע גמור ואדם שונה לגמרי ממנה. איסבל לעולם לא הייתה עושה מהלך כמו פרדיננדו. זה נוגד את התפיסה שלה שהיא מולכת למען העם ולא למען האצילים. זה לא נכון במקרה של פרדיננדו...
אם כבר מדברים על שמות חוזרים, לגונסלו ולמנטור של איסבל, צ'אקון, יש את אותו שם פרטי. גם ברור מהפרק שגונסלו ופרדיננדו הם בערך מאותו הסוג - גברים שיותר מתאימים לשדה הקרב מאשר לתככי הארמון. אני גם מקבל את הרושם שבעוד שהסיבה לכך שפרדיננדו אוהב את איסבל היא משום שכל רגע איתה הוא מערכה שהוא צריך לנצח בה. זה גם מתיש אותו ולכן הוא פוזל הצדה אחרי מערכות קשות במיוחד (כמו הפעם שהיא דרשה ממנו לנהל משא ומתן בניגוד לאינטרסים של אביו.) אני לא רואה את גונסלו מחזיק יותר מדי זמן במערכת יחסים איתה. הוא הרבה פחות דומיננטי מפרדיננדו אבל התרבות המאצ'ואיסטית שהוא חי בה הייתה גורמת לו להרגיש בדיוק כמו פרדיננדו בשלב מסוים.

faery18

New member
היו הרבה אירועים+לא דיברו הרבה על היהודים-רק שימשיך כך:p

אני חושבת שבעונה הזו איסבל מאוד דומה לפרננדו ולפעמים אפילו קיצונית ממנו, היא אפילו גיבתה אותו במהלך מול האצילים ומול האיכר המסכן שהוכנס לצינוק.
וכידוע היא בעצמה העדיפה את האצילים בסיביליה על פני הצדק מול היהודים.
את ההליכה שלה אחרי חרב הצדק היא שכחה מזמן:[

זה נכון שפרננדו מתאים יותר לשדה הקרב כמו גונסלו, אבל מבחינה אישית לגונסלו יש אופי אחר לגמרי והוא ואיסבל היו משלימים זה את זו. גונסלו בניגוד לפרננדו הוא טיפוס נאמן וישר רואים את זה
בגלל זה חבל לי שהם התפספסו. אבל טוב מה לעשות העלילה צריכה להיות תואמת למציאות באותם הימים חח

evglev1

Well-known member
מנהל
אכן איסבל גיבתה את פרננדו וגם שלחה אותו להשלים עם האצילים

כי פרננדו הבין שניסיון לכבוש את גרנדה יאחד את כל המוסלמים והפתרון של איסבל לאחד את כל הנוצרים לא משנה באיזה מחיר. לפחות בנושא הדת היא לא מבדילה בין יהודים למוסלמים, כולם כופרים מבחינתה וצריך להמשיך את מסעות הצלב.

evglev1

Well-known member
מנהל
גם לבן של פצ'קו קוראים דייגו

בדיוק כמו דייגו מנדוסה שמת בפרק הקודם. ולגבי חואנה מסתבר שזה היה גם שמה של אימו של פרננדו הוא חואנה, אז חואנה הבת של איסבל נקראת כך על שם הסבתא ולא על שם הבת דודה השנואה.

אם פרננדו אכן לאחר הניצחון על גרנדה יעניש את האצילים ויבטל את המנהגים שוב, זה אכן לפי תורת מקיוואלי, אבל את זה לא נדע בחמשת הפרקים הקרובים.

איסבל לא שונה מפרננדו, למרות שהיא כלום בארגון בניגוד למה שפרננדו בקסטיליה, היא רוצה את ארגון וקטלוניה לצידה במלחמה ומצדיקה את פרננדו שכלא את הזקן שהציל אותו ואת אימו שבתור מלך אין לו ברירה וגם רומזת לזקן שכיבוש הארץ מהמוסלמים חשוב יותר מכל זכות שיש לאיכרים. כשהיא סימנה את היהודים באדום, עוד רציתי לחשוב שהיא מושפעת מאחרים ועושה פשרות כמלכה, אבל כאן אני רואה שאין לה מצפון בכלל וקבררה צדק היא דואגת רק לאינטרסים שלה וכך גם פרננדו, שום שיקול מוסרי לא מנחה אותם וגם הקנאות הדתית שזה הפך לקדוש שלא יהיו ממלכות מוסלמיות באירופה.

faery18

New member
אמרתי לך שהעונה הזו היא וויתרה על המצפון, מצרפת קטע

של מישל ג'נר שמדברת על השינויים לרעה שעוברת איסבל בעונה השנייה

לו איסבל הנוכחית הייתה חביבה ומקסימה כמוהה חח

evglev1

Well-known member
מנהל
אם איסבל הנוכחית הייתה חביבה ומקסימה

אז לא הייתה אינקוויזיציה, ולא היה גירוש יהודים ב-1492, כלומר בארגון אולי היה כי פרננדו אנטישמי לא קטן גם מקודם.

evglev1

Well-known member
מנהל
לא יאמן כמה מתנשאת איסבל הפכה להיות

גם לא רצתה את המורה שהכומר המליץ כי היא צעירה ויפה והיא לא יכולה לסמוך על בעלה, וגם התחצפה לכומר וגם עניין האצילים, רק כדי לכבוש שטח ממוסלמים מוכנים לתת לאצילים כל מה שהם רוצים ולאפשר להם להתעלל באצילים וגם לקחו את הזקן שלצד האיכרים כבן ערובה. אילו זאת הייתה מלחמה להגן על המולדת מילא, אבל רק כדי להשלים את הרקונקיסטה ולהחזיר את כל אירופה לנוצרים מענישים את האיכרים שכבר הבינו שפרננדו לא מספק את הסחורה. ועוד הוא מבטל את ביטול המינהגים העיקר לקבל את הכסף והתמיכה של האצילים. באמת כבר אין שום דבר חיובי באיסבל.

למעלה