ובכל זאת מילה אחת אחרונה על הסוף של בראשית

ובכל זאת מילה אחת אחרונה על הסוף של בראשית

גילוי נאות, לא עקבתי אחרי הסיפור של החללית הישראלית בראשית,
הייתי עסוקה יותר בבחירות ובענייני היום יום שלי על פני כדור הארץ,
אבל אמש קרה דבר מוזר,
ריפרפתי בדפי הפייסבוק, כמה שעות לפני הנחיתה האמורה על הירח.
בכל האולפנים היו במתח אדיר ואפילו בערוץ 12 הבטיחו להפסיק את השידור של
2025 ולעבור ישירות לשידור הנחיתה על הירח.
אבל שעה לפני הנחיתה האמורה נתקלו עיניי בידיעה מוזרה של מישהו שלא שמתי לב לשמו והוא כתב משהו בלשון הזאת פחות או יותר:
החללית בראשית תתרסק על הירח (בראשית = תישאבר) אבל ההישג הוא הישג וכל הכבוד וכולי וכולי.
אמרתי לעצמי, וואלה עוד חוזה עתידות והמשכתי לדפדף.
בזמן הנחיתה עצמה, אמרתי לאיש שלי ואני לא יודעת מה גרם לי להגיד לו בבטחון, אתה יודע, החללית לא תנחת, היא תתרסק על הירח. הוא הסתכל עליי ולא הגיב. הדקות חלפו ולפתע הקשר עם החללית נותק והתחדש שוב אבל התחיל לקרטע. התחלתי להרגיש בבטחון שהידיעה שקראתי ונכתבה בבטחון רב, כנראה נכונה ואין לי שום הסבר הגיוני לכך. דקות ספורות אחר כך התבשרנו לצערי שהחללית התרסקה על הירח.
ניסיתי למצוא את הידיעה שקראתי קודם לכן, אבל לא הצלחתי למצוא, אחרת הייתי מביאה לכם אסמכתא לכך. המזל היה שאמרתי את זה לאיש שלי, הרבה לפני שהחללית התרסקה. הפעם הוא לא יכול היה להגיד לי שאני אומרת דברים בדיעבד.
אכן, התעלומה הזאת מטרידה אותי יותר ומעסיקה את מוחי יותר
מאשר המחשבות על מה גרם לכך שהיא תתרסק. יותר מעניין אותי
מה גרם לאיש לכתוב שהיא תתרסק רק על סמך השם שלה 'בראשית' = תישבר.

איצטגנים יש בכל מקום

בראשית = תישבר
במילה בראשית יש ---- א--- שלא מופיעה בתישבר
סדר האותיות דומה אבל לא זהה -אם כבר היה צריך להיות תישארב... אבל אין מילה כזו.
אפשר היה לשחק משחקים אחרים עם האותיות- אולי משהו היה יוצא עם משמעות.

אגב- בראשית היא גם חטא היוהרה, ההתיימרות לפני ההצלחה.

shayCn

New member
אפשר הרבה מילים לבנות מאותיות בראשית

בכל אופן, בטוח שיש כאלו בינינו שרואים את הפרויקט כמגלומני ואולי משווים ל'מגדל בבל' מאשר לבראשית. אותם אלו, רצוי לנתק להם את החשמל והגז בבית, שיחזרו לתקופת המערות האהובה עליהם.

Yam7M

New member
הנה

הסיכוי של ''בראשית'' בשלום על הירח?
בראשית כבר עשתה היסטוריה. אבל ההיסטוריה מלמדת אותנו שחלליות רבות וטובות ממנה התרסקו על הירח. אז האם בראשית תצליח? כמו כל דבר בחיים – זה תלוי על מה נופלים
עודד כרמלי | סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע | פורסם 06:30 11.04.19
הלילה, בשעה 22:15, החללית הישראלית בראשית תנסה לנחות על הירח. ישראלים רבים מניחים שהמבחן הטכנולוגי וההנדסי של בראשית היה השיגור, הניווט ארוך לירח או תמרון לכידת הירח – הכניסה למסלול סביבו; ושאם לא יהיו תקלות מיוחדות, אין סיבה שהחללית לא תנחת בהצלחה. אבל האמת היא שנחיתה על הירח היא ממש לא כמו חנייה ברוורס – מבצע שגם הוא, כידוע לכל אדם שהולך ברחובותינו, אינו דבר של מה בכך.
https://www.mako.co.il/nexter-israel-moon/Article-75dbefdaf280a61006.htm
"אני נותן 50% לנחיתה מוצלחת, ואחרים יגידו שהסיכוי עוד יותר נמוך", אומר יריב בש, ממייסדי עמותת SpaceIL. "בהחלט יש סיכוי שהחללית פשוט תתרסק. אחד המהנדסים פה אמר שזה כמו מלחמות ישראל – ננצח במזל ואחר כך נסביר למה ניצחנו. צריך להבין שבזמן הנחיתה כל מערכות החללית יעבדו יחד בפעם הראשונה, ואז כבר אין לנו שום דבר לעשות מלבד לקוות לטוב. חללית היא לא כמו תוכנה או חומרה. אין לנו את הפריבילגיה לנקות באגים. בנינו מכונית חדשה, ועכשיו נסיעת המבחן שלה היא להגיע עד אילת. בעצם, עד הירח".
אפילו אם תתרסק, בראשית כבר עשתה היסטוריה מקומית ועולמית: זאת החללית הלא-ממשלתית הראשונה, וכמובן גם החללית הישראלית הראשונה, שהשתחררה מכוח המשיכה של כדור הארץ – ונכנסה למסלול סביב עולם אחר.
לכן כל תעשיית החלל עוקבת בדריכות אחר החללית הקטנה תוצרת יהוד. בראשית מהווה תצוגת תכלית: אם באמת אפשר לבנות, לשגר ולהנחית חללית על הירח ב-100 מיליון דולר, כל תאגיד מסחרי או אוניברסיטת מחקר בעולם יכולים לשגר לוויין, מקפת או נחתת – לכל מטרה. ב-100 מיליון דולר, קוקה קולה יכולה להנחית בקבוק קולה על הירח וסטארט אפ יכול לנסות להחזיר אבנים מהירח ולמכור אותן חזרה בכדור הארץ כמזכרות.
גם אם נערוך את ההשוואה הממש בלתי הוגנת בין בראשית לחלליות ממשלתיות שניסו לנחות על הירח – התרסקות עדיין תהיה מובנת לחלוטין. למעשה, חלליות רבות וטובות, ויקרות ומשוכללות מבראשית, פספסו את הירח כליל או התרסקו עליו בטיל.
ההיסטוריה זוכרת את המנצחים: לונה 9 של ברית המועצות וסרוויור 1 של ארצות הברית, שנחתו בהצלחה ב-1966 בהפרש של ארבעה חודשים זו מזו; את צ'נגאה 3 של סין, שנחתה נחיתה רכה על הירח ב-2013; וכמובן את אפולו 11, החללית המאוישת הראשונה לירח, שנחתה ב-1969.
אבל כמו ששמה מרמז, לפני לונה 9 היו עוד כמה לונות. לונה 1 פספסה את הירח באלפי קילומטרים. לונה 2 התרסקה על הירח – אבל בכוונה. לונה 4 הייתה אמורה להיות החללית הראשונה שתנחת נחיתה רכה ב-1963, אבל גם היא החטיאה את הירח ונכנסה למסלול סביב השמש. לונה 5 התרסקה, לונה 6 החטיאה את הירח במאות אלפי קילומטרים, לונה 7 התרסקה, לונה 8 התרסקה.
ומה אצל האמריקאים? ובכן, כל תשע משימות פיוניר, וכל שש משימות ריינג'ר הראשונות, התפוצצו בכדור הארץ או פספסו את הירח. למעשה, רק ב-1964 הצליחה המעצמה הגדולה ארצות הברית להתנגש בירח. לא לנחות – להתנגש בו!
כאמור, שתי היריבות הצליחו להנחית חלליות ראשונות על הירח ב-1966 – אלא שגם אחר כך המשיכו חלליות אמריקאיות וסובייטיות להתרסק על הירח על ימין ועל שמאל. נחיתה על עולם אחר, חסר אטמוספרה ומשופע סלעים, דורשת יכולת טכנולוגית והנדסית מדויקת להפליא – וכן, גם טיפת מזל. כמו שהיה לניל ארמסטרונג ולבאז אולדרין.
"הירח זה לא נתב"ג", אומר יואב לנדסמן, מהנדס מערכות בכיר ב-SpaceIL. "אין מסלול נחיתה. ולא רק שפני הירח מלאים במכתשים, בסלעים ובחול טובעני, הגבהים אפילו קיצוניים יותר מאלה שבכדור הארץ: העמקים עמוקים יותר וההרים גבוהים יותר.
בנוסף, אתה לא בדיוק יודע על מה אתה נוחת – וזה מקשה כמובן על התכנון. יש לזכור שבראשית היא חללית לא-מאוישת שנוחתת באופן אוטומטי. אם ארמסטרונג ואולדרין היו מסתמכים על המכשירים של אפולו 11 – הם היו מתרסקים, כי הסתבר להם שאתר הנחיתה המיועד מסולע מאוד. אנחנו לא יכולים לקבלת את ההחלטות האלו בזמן אמת. החללית תצטרך להחליט לבד".
למה לא להנחית אותה בג'ויסטיק ממרכז הבקרה ביהוד?
''זה לא עובד ככה. הירח רחוק כל כך, שגם במהירות האור לוקח למידע למעלה משנייה להגיע מיהוד לחללית. זה אולי לא נשמע כמו הרבה זמן, אבל זה המון זמן כשאתה טס במהירות של כמעט 2 ק"מ בשנייה. אנחנו צריכים לבלום מ-2 ק"מ לשנייה ל-0 ק"מ לשנייה, בלי מצנחים כי אין אטמוספרה, בלי ים שאפשר פשוט להתרסק עליו כמו שעושות מעבורות כשהן חוזרות לכדור הארץ, בלי שאנחנו אפילו רואים את אתר הנחיתה – כי במהירויות האלה אתה מתחיל לנחות עוד לפני שאתה רואה איפה אתה הולך לנחות. ויש עוד עניין, שהוא ייחודי לבראשית: אין לנו מנוע נחיתה".
אין לכם מנוע נחיתה? יהוד, we have a problem.
"בראשית מצוידת במנוע לוויינים סטנדרטי, שמעולם לא שימש לנחיתה. מנוע נחיתה יודע לווסת את הדחף. למנוע שלנו יש שני מצבים: און ואוף. אם נדליק אותו רגע אחד מוקדם מדי או מאוחר מדי, או אם נכבה אותו רגע אחד מוקדם מדי או מאוחר מדי, זה ייגמר רע מאוד. ואנחנו אפילו לא מדליקים או מכבים אותו. החללית אמורה לדעת לעשות את זה בכוחות עצמה – ואני מקווה שהיא תוכיח את עצמה באמת. אני אופטימי".
סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה מזמינה את הציבור הרחב לחגוג ברחבי הארץ את נחיתת החללית בראשית, עם שלל פעילויות ותצפיות.
(מאקו)
בהצלחה רבה בס''ד.
http://rotter.net/forum/scoops1/545626.shtml

Ron W

New member
לא שמאלנים - הרישול בתכנון היה ימני מובהק

בתכנון טוב אין 50% ניתן לעשות נסיון וסימולציות לנחיתה
אלא שהמשקיע הסתפק בלהגיע לירח ומעבר היה רק רצון טוב
גם המסלול היה פשרה תקציבית שהרי אפולו המאוישת לפני יובלות
לא טסה במעגלים משך שבועות אלא כמעט דוך ליעד ב65 שעות

Yam7M

New member
? למה לא הוספת 3 כסאות 3 אנשים למסע? כי זה פשרה

תקציבית..
למה אתה מתבונן לעבר ולא לעתיד..? שזה חלק מהרעיון...

"המגמה להפוך את טכנולוגיית ניצול החלל לזולה יותר ולקטנה יותר בממדיה, כזו המאפשרת שימוש אזרחי בקנה המידה הרחב ביותר מכוּנה "מהפכת הניו ספייס" או "החלל החדש". "
https://www.space.gov.il/activities-and-events/131538
(אגב זה חלק מקידום הנושא ממשרד המדע של ביבי..:)

אתה רוצה מעבדת נסיון ..מחשבים ותוכנות לסימולציה? תביא את הכסף..זה בטח יותר יקר מהגשושית עצמה ופרוייקט בפני עצמו..

אדלסון תרם
תתקשר לסורס

RossieL

Active member
הזכות לבקר

כמה חוסר פירגון, כמה צרות עין, כמה .... אוף.
ישראל הקטנה והצעירה שיגרה חללית לירח.
ראבאק, כמה קשה לשמוח עם 3 אנשים צעירים, חולמים ובעלי חזון שעשו משהו שאפ'חד לפניהם בישראל לא עשה?

אז החללית לא נחתה על הירח אלא רק הגיעה אליו.
באים כל החוכמולוגים שיודעים הכל ומבינים הכל ומשיאים עצות ומעבירים ביקורת.
בעיני זו חוצפה וגסות רוח!

אמרו חכמים: מָה שֶׁשָּׂנוּא עָלֶיךָ אַל תַּעֲשֶׂה לַחֲבֵרְךָ
ועד אשר לא תשלח חללית לירח, אין לך שום זכות לבקר את מי ששלח!

Ron W

New member
ישראל לא שגרה שום חללית - התעשיה האוירית והנוער שיתפו פעולה

ישראל לא שלחה שום חללית ולא יזמה ולא סבסדה -
- ישראל קנתה מטוס שעולה פי 5 לראש ממשלה - ללא תועלת למדינה.
אין שום גאווה בתוכנית שהולכת אחורה להשגים של לפני 50 שנה
בטכנולוגיה עכשווית פי 1000 מתקדמת מאפולו.

Yam7M

New member
אתה כותב שטויות ובורות.

"בראשית הייתה גשושית מסוג נחתת שפותחה על ידי עמותת SpaceIL במטרה לנחות על הירח. עמותת SpaceIL הוקמה בשנת 2011 ומטרתה היא להנחית את הגשושית הישראלית הראשונה על הירח ולחולל בקרב ילדי ישראל את 'אפקט אפולו' - השראת והסערת דמיונם של הילדים והנוער ומשיכתם לתחומי חקר החלל והמדעים על מנת לשמר ולמנף את מעמדה של מדינת ישראל כאומת הסטארט אפ כפי שתוכנית אפולו של נאס"א השפיעה על דור שלם בארצות הברית[2]."

..
ובפרוייקט הזה היו הרבה שותפים

Ron W

New member
כרגיל את ימנית קיצונית שלא מבינה שהמדינה לא יזמה וזהו תפקידה

להשתמש בשם עברי או לקשט בשטויות מהתנ״ך
לא הופך את המיזם לישראלי - ישראלי הוא משהו שגם אני ואת תרמנו
על מה את מתגאה אם אין לך חלק בכך? הרי השרה רגב לא תקצבה אותם.
טוב שלא הפכו את הגששית ליהודית

Yam7M

New member
אתה ממשיך לכתוב שטויות. אתה לא השמאלני הראשון ששונא את

הפרוייקט הזה רק בגלל המילה בראשית..
..
איפה כתבתי שהמדינה יזמה?
שום דבר ממה שהבאתי לך לא הבנת?

Yam7M

New member
ופתאום אתם מתנגדים להעביר לילדים חינוך מדעי?

Ron W

New member
השותפים החרדים לימין בקואליציה מתנגדים ללמודי ליבה

אנחנו מתנגדים שהציבור יחיה מעמותות ותרומות
כשהתקציב עצמו הולך לכיס של ההנהגה ומקורביה
לא נתרום לשום עמותה שמסבסדת משטר מושחת.

Yam7M

New member
אז אני בוט?

כבר טענת בעבר שאני דתייה
אתה ותיאוריות שאתה מפתח..

Ron W

New member
לא שונא ולא מתלהב - זו תחרות נחמדה שהשיגה את יעדיה לנוער

Yam7M

New member
זה הגיע לנוער בגלל ממשלת ישראל. והשיתוף. גם לילדים בבית הספר

כבר הבאתי לך לקרוא על הנושא..כדי להלהיב את הצעירים למדע.
חלק מהותי מפרוייקט.

ואתה לא רואה את העתיד....
היום החלל רחוק..כדי להגיע לחלל ..זה הון..
יש כל כך הרבה אפשרויות ומחקרים שאפשר לעשות בחלל ..עם ההזדמנות למשהו זול (ובפרוייקט בראשית שילבו את זה עם מכון ויצמן)
אתה די מקובע..

למעלה