הלך לעולמו עוד אייקון - הסופר עמוס עוז

Ron W

New member
הלך לעולמו עוד אייקון - הסופר עמוס עוז

עם הספר או עם הארץ
לשם שנוי התאחדו כל הזרמים להודות מעומק ליבם מריבלין עד רגב
זכה לתהילה בינלאומית יותר מכל סופר ישראלי.

אבי בן 1231

Well-known member
נחמד מאוד להלל אך .........................................

אישית איני יכול לשכוח כיצד התיר את דמם של היהודים החיים מעבר לקו הירוק.

Ron W

New member
ציינתי עם הספר או עם הארץ

אם הפלסטינים מושפעים מעמוס עוז הרי הם יותר עם הספר מהמתנחלים
יש משמעות לקו הירוק ולכתיבה שלך באדום..

אבי בן 1231

Well-known member
כן ש משמעות מיוחדת לכתיבה שלי באדום ........................

להדגיש את שיפלותו של ה"סופר גדול ששאבו ממנו תעצומות נפש", עפי דבריו של מאיר שלו.
יהודי שמתיר דמו של יהודי הוא שפל, גם אם הלך לעולמו.
מצטער שכתיבה באדום שמדגישה, מכעיסה אותך.

RossieL

Active member
כמה ספרים שלו קראת?

ענק התרבות שהלך לעולמו לא זכה להכרה רק בישראל: כתביו הגיעו כמעט לכל מקום בעולם, והוא היה מועמד קבוע לפרס נובל בספרות. מאוסטרליה, דרך אירופה ועד הוליווד.
מותו של ענק הספרות עורר הדים גם בעולם: לא רק בישראל אבלים על לכתו של אחד מענקי התרבות שלנו, הסופר וחתן פרס ישראל עמוס עוז שהלך לעולמו בגיל 79 לאחר מאבק במחלה קשה.
שמו של עוז מוכר גם ברחבי העולם - זאת לאחר שכתביו הגיעו כמעט לכל מדינה וספריו תורגמו לשפות רבות.
דבר מותו זכה למקום בולט באתרי חדשות רבים בכל רחבי הגלובוס

או שאתה כמו מושא הערצתך, מירי רגב, שמין הסתם לא קרא ספר מספריו, אבל להבדיל ממך, היא הצהירה שהצטערה להתבשר על פטירתו של עמוס עוז, חתן פרס ישראל, שעוטר בפרסים ובאותות הוקרה רבים על כתיבתו מעוררת ההשראה. 'פה ושם בארץ ישראל' יצירותיו בכתבים, שהשאיר בלבבות כולנו [טוב, חוץ מלבבה]. זאת ועוד, דבריה של מובילת דעתך שטענה כי "בספריה שלי בבית בקרית גת, לא היה צ'כוב, הוא לא היה חלק מהילדות שלי"
וגם לא ראתה את הסרט של טרנטינו "ספרות זולה" ובכל זאת ניסתה להעביר עליו ביקורת שהסתכמה ב "רגע, רגע, רגע, רגע, רגע" .
ובל נשכח איך יצא קיצפה על הסרט "פוקסטרוט
שאותו כלל לא ראתה ונשענה על איזה תקציר של מישהו מפמליתה וצרחה את נשמתה נגד הסרט. תכניו ויוצריו.

אבל בוא נעזוב אותה ואת שכמותה ואותך,
לו היית מגיע רק לקצה קצהו של שהאיש שזה עתה נפטר אולי היתה לך זכות דיבור. אל מאחר ואתה רחוק ממנו כרחוק שמים מים, עדיף תסתום את פיך שאינו מפיק מרגליותותכבד את האיש הזה שעשה למען המדינה יותר ממה שעשית עד כה ותעשה בשאירת ימיך.

אבי בן 1231

Well-known member
מעדיף לעזוב אותו ואחת שכמותך.

אספרסו2

New member
אתה צריך להפריד

בין כשרונו כסופר לבין נטייתו הפוליטית.
למרות שכפי שמוכיחים מיטב סופרינו קיים קשר הדוק בין הדמיון הפורה שנדרש ליצירה ספרותית לדמיון הפורה שמדמה רצון לשלום בצד הפלסתיני.

Ron W

New member
שקר- זו לא נטיה פוליטית את חוש צדק חברתי נטו.

מה שלימין הלך לאיבוד מזמן.

מתן זכויות לפלסטינים אינו צדק חברתי . זה אנטישמיות .

ואם תתעקש שהפלסטינים גם הם שמיים אז
מתן זכויות לפלסטינים זו שינאת יהודים נטו .

RossieL

Active member
הריאיון האחרון של עמוס עוז/ וושינגטון פוסט

בריאיון, שכעת כבר אפשר לראות גם בו מעין צוואה רוחנית של עוז, נכתב שהוא סופג ביקורות הן מן השמאל הקיצוני והן מן הימין הקיצוני בשל דעותיו. בהתייחס לכך שקוראים לו "בוגד", צוטט הסופר המנוח באומרו - "אם כך, אני בחברה טובה מאוד, גם בהיסטוריה של העם היהודי וגם בהיסטוריה של העולם כולו. לעתים קרובות, 'בוגד' הוא מי שמוביל שינוי, ומי שקוראים לו כך הם האנשים שמפחדים משינוי ולא יכולים להבין את הצורך בו. אני לא אומר שכל מי שקוראים לו 'בוגד' הקדים את זמנו, אבל לעתים קרובות זה המצב".
"הפנאטיות היא המגפה של המאה ה-21, והיא התופעה הכי דומיננטית בו. הסיבה לכך: ככל שהסוגיות נהיות מורכבות יותר, כך אנשים מחפשים פתרונות פשוטים יותר. אנשים רוצים תשובה לשאלה 'מי הרעים', ולכן הם תולים את כל האשמה בגלובליזציה, בפמיניזם או בציונות. פעם, לדמוקרטיה היה מכניזם שחשף את הפנאטים, אבל כיום הוא כבר לא עובד, ויש אנשים שמיטיבים לנצל זאת".

אם אתה מפנה את מבטך מירושלים, ומתבונן באזורים בהם כשלושת-רבעי מן הישראלים חיים, אתה רואה שהיא לא ארץ של קיצוניים", אמר. "הרוב כאן ויתר על השטחים הכבושים כבר מזמן. הסיבה היחידה שהציבור הישראלי מתנגד לפשרה מרחיקת לכת עם הפלסטינים זה שהוא לא רוצה לצאת פראיירים. המיתוס הוא שנתנו להם את עזה על מגש כסף ובתמורה קיבלנו טילים, ולכן הציבור לא רוצה שהטעות הזו תחזור על עצמה בגדה המערבית".

באשר לפתרון שתי המדינות
"יש תפיסה לפיה הפתרון הזה מת, והכיבוש של הגדה המערבית הוא משהו שכבר לא ניתן לשנותו. מה אגיד בנוגע לזה? חייתי חיים ארוכים מאוד ופעם אחר פעם, ראיתי כבר שכמעט את הכל אפשר לשנות חזרה".

עוז נשאל גם למה הקדיש את הספר לנכדיו - "אני פעיל פוליטית ומביע את דעתי כבר שישים שנה. עכשיו הגיע זמני - לא לפרוש, אבל להעביר את הניסיון שלי ואת מה שצברתי הלאה לדור הצעיר, שייקח את זה מכאן והלאה. מה אני חוזה לעתיד? אני לא חוזה כי הבלתי צפוי הוא הצפוי מכל, לפחות בחלק הזה של העולם. אני יודע מה אני רוצה שיקרה, אבל אני לא יודע מה יקרה באמת. אני יכול להגיד רק שהמסלול הנוכחי בו אנחנו הולכים, מסוכן לישראל, מסוכן לאזור ומסוכן לעולם"

עמוס עוז מת . גם צ'רלס דרווין מת .

דרווין היה חוקר בתחילת דרכו ואחר כך הוציא מסקנות מדהימות מתוך המימצאים .
עמוס עוז היה סופר מוכשר , אף כי היה ער לקורה סביבו , הוא לא היה חוקר ולא מעולה בהסקת מסקנות .
העמדות המדיניות של עמוס עוז כושלות מול הממיצאים והמסקנות של דרווין .
הנה למשל ציטוט ממנו שאת הבאת כאן למעלה
אם אתה ....מתבונן באזורים בהם כשלושת-רבעי מן הישראלים חיים, אתה רואה שהיא לא ארץ של קיצוניים" . "הרוב כאן ויתר על השטחים הכבושים כבר מזמן"
וזה מה שכתוב בויקיפדיה על דבריו
אד פופולום (לטינית: ad populum, מילולית: בשם הרוב) - ביסוס הטיעון על העובדה שרוב או כל האנשים תומכים בו. טיעוני אד פופולום הם מן הנפוצים ביותר, גם בקרב פוליטיקאים וגם בקרב מפרסמים, ופופולריים במיוחד בשימוש דמגוגי.

Ron W

New member
השטחים הכבושים אינם ענין לדעה ציבורית פשוט אינם מדינת ישראל

למעלה