מה תגידו על זה?

בדך כלל הציבור מקשיב לסלבריטים . זה לא אומר שהסלבריטים

הם חכמים או שיודעים יותר מכל טומטום בציבור .
אבל
בנושא הבעלות על קבוצות ספורט סביר להניח שהספורטאים יודעים משהוא .

dory141

New member
לא דיברתי על צודקים או טועים

השאלה שלי, מה התפקיד שספורטאים (בדגש על תחום העיסוק הנ"ל) אמורים למלא? רק לבדר, או לנסות להשפיע? האם תתמוך יותר בקבוצה או בספורטאי זה או אחר (או ההיפך, תתנגד), בגלל מעורבות חברתית או נטייה פוליטית שיגלו?

אני לא דוגמא , אבל בדרך כלל הציבור מושפע מאמירות של ידוענים

ספורטאים , זמרים , שחקנים וכדומה . התמיכה בקבוצת ספורט קודמת לדעתו הציבורית של הידוען .

דינהמית

New member
בדמוקרטיה יש חופש ביטוי, גם לסלברטאים

למה אתה חושב שחלקם צריך להיגרע?

dory141

New member
להיפך, אני בעד

השאלה היא לאיזה כיוון. נניח שהיית אוהדת של, לצורך הדוגמא, מכבי ת"א בכדורגל, היית אוהבת שאחד מכוכבי הקבוצה מזוהה עם מפלגה זו או אחרת? או שזה היה מפריע לך? בחו"ל, יש הרבה מקרים עם ספורטאים המזוהים פוליטית עוד כשחקנים פעילים. ג'רארד פיקה, בלם ברצלונה וספרד, מזוהה עם התנועה לעצמאות קטלוניה וסופג הרבה שריקות בוז מאוהדי קבוצות לא קטלניות במשחקי הנבחרת הלאומית.

דינהמית

New member
אני יודעת מצויין להבחין בין תחום התמחות והצטיינות לבין דעה

ככל האדם.
אין לי שום בעיה להבחין בין הידע וההישגים של פרופ' עדה יונת בביולוגיה מולקולרית לבין הדעה הפוליטית שלה כמו שאין לי בעיה להבחין בין הידע וההישגים של פרופ' אומן לבין הדעה הפוליטית שלו.
מה הקשר בין תחום המומחיות לדעה פוליטית או חברתית?
להערכתי לו הייתי אוהדת ספורטאי על דעתי היתה זהה. כישרון והתמחות לבעיטת כדור לא רלוונטים לדעה פוליטית או חברתית
&nbsp
כתבת שאתה בעד, אבל סייגת ב"השאלה לאיזה כיוון", לא הבנתי את כוונתך.
&nbsp

dory141

New member
ג'יימס גם התבטא נגד דונלד טראמפ

הוא עשה זאת, לאחר שהנ"ל ביטל את הגעת גולדן סטייט (יריבתה של קליבלנד, קבוצתו של ג'יימס עד הקיץ). הסיבה לביטול הגעתה המסורתית של האלופה לגבעת הקפיטול , היא שסטף קרי צייץ נגד טראמפ בטוויטר על מדיניות ההגירה הנוקשה שלו. בניגוד להרבה כוכבי NBA בעבר, כמו מייקל ג'ורדן (שהתבטא כי "גם רפובליקנים קונים נעליים"), קובי בריאנט וטים דאנקן, לקרי ולג'יימס אין עכבות. להיפך, הם מנצלים את המדיה החברתית שבעבר לא הייתה נוכחת בעולמנו, כדי להפוך למובילי דעת קהל. כידוע, רוב השחורים הם בעד הדמוקרטים ומבחינתם, טראמפ כמנהיג ארה"ב זה סמל הרוע והדיכוי.

דינהמית

New member
עדיין לא הסברת את כוונתך ב"השאלה לאיזה כיוון"

אמרת שאתה בעד חופש ביטוי וסייגת ב "השאלה לאיזה כיוון"
לא הבנתי את ההסתייגות, למה כוונתך.

dory141

New member
הניסוח שלי לא היה נכון, דיברתי על איזו מידה

נניח שהכדרוגלנים בירם כיאל או ביברס נאתכו ירצו להגיד משהו פרובקטיבי (למשל, שנתניהו רוצח ערבים או שרגב פשיסטית, לא מחשבות שלי כמובן, לדעתי שניהם מושחתים ומנוולים). הם לא יעזו, כי הם יודעים איזו ביקורת ציבורית תהיה עליהם. לברון ג'יימס לא פחד מכלום, אבל כמעט הסתבך עם שיתוף שיר אנטישמי בטוויטר.

דינהמית

New member
עדיין לא הבנתי, הבעיה לדעתך שאמריקאי נהנה מחופש ביטוי אמיתי

או שלישראלים לדעתך אין באמת חופש ביטוי?

dory141

New member
תלוי במעמד ובמדינה

האם חופש הביטוי בהכרח היה טוב? במקרה של הכדורגלנים מהנבחרת, היו קמים כל מיני אורן חזנים שקוראים להשעות אותם ממשחקים בינ"ל. בדיעבד, עבורם טוב שאין חופש ביטוי נרחב. זה היה מסכן להם את הקריירה. מצד שני, גם לברון למד שיש גבולות בארה"ב. אחרי שהסתבך עם יהודים, הוא נאלץ להתנצל ולהבהיר שהתכוון להחמיא.

dory141

New member
מי כתב את זה?

כל עוד הרעיון בתחום הקונצזנוס הציבורי, זה בסדר. לא בהכרח אני קובע אותו.

dory141

New member
בדמוקרטיות הכי גדולות אין חופש ביטוי בלתי מוגבל

נניח שאדם X קורא לרצוח את אבי גבאי או את בנט, זה בסדר? האם מותר לפגוע פיסית בנתניהו, כפי שאדם מוטרף ניסה לעשות באחרונה, או שדמו מותר כי הוא שנוא ע"י לפחות חלק מהעם? יש חוק ויש סדר, וצריך שיהיה. אין חוק לשמאלנים וחוק לימנים, ולכל מה שביניהם. החוק הוא לכולם.

דינהמית

New member
אף אחד לא דיבר על חופש הסתה, דיברנו על חופש ביטוי

כדי שתלמד על ההבדל בין הסתה לחופש ביטוי הנה כמה דוגמאות
בתמונה המצורפת רואים הסתה
בלינק הבא יש הסתה
https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5434700,00.html
בלינק הבא יש הסתה
https://www.youtube.com/watch?v=9MTx8O_1hzU

ברור שיש חוק, והחוק אומר שמותר להביע דעות שמפלגת השלטון לא אוהבת.
חופש הביטוי נמדד דווקא כשמביעים דעה לא פופולרית
החוק לא מתיר להסית.

shayCn

New member
אני לא אוהב את המושג "אנשי ציבור"

כי הרבה אנשים שהם לא כאלה, רואים עצמם כאנשי ציבור ומקשקשים בתקשורת אוויר חם מיותר מהפה.
ככה, ספורטאים כמו סלבריטאים,דוגמניות,אמנים מכל התחומים, סוכני שחקנים וכיוב', אין סיבה שיראיינו וישאלו אותם שאלות פוליטיות. אלא אם כן, המראיין/עיתונאי מאמין שאותו אמן,סוכן או ספורטאי הוא דמות שעשויה להגיע לפוליטיקה ולכן כדאי לשאול ולברר איתו את הסוגיה.
שישאלו אותם על הקריירה, על התזונה היומית, על טיב האימונים. שאלות שיגרמו להם להפוך לדוגמא לילדים. אבל במקום זה, בוחרים ללכת איתם לכיוון הפוליטי, כאילו הם צריכים לשמש סמל לציבור מסוים של בוגרים.
מצד שני, הבעיה מתחילה כשאנחנו נמצאים בעולם תקשורתי בפני עצמו. אין כל קושי למישהו עם חיבור אינטרנט ולפטופ להקליד פוסטים פוליטיים בפייס ושכל העולם על מאות אלפי העוקבים יצפה ויקרא.
אם הוא אחד מאלו שציינתי, יתכן שזה אפילו בעיה מנטאלית אצלו, כי הדחף להתפרסם ולהשיג תשומת לב וביקורות הוא כמעט מולד אצלו ואצל חלק מהם, זו הסיבה שהביאה אותם למקצוע.

dory141

New member
במקרה של ג'יימס אין לו בעיה של פרסום

הוא ידוע ויש לו כסף, לדעתי ללפחות שלושה דורות אחריו. השאלה היא, איך החברה רואה אותו והוא רואה את עצמו. האם ספורטאי צריך גם להיות מוביל דעה, או להסתפק בתפקידו הצנוע כבדרן להמונים? סביר היה גם להניח, שהוא תומך בדמוקרטים, כמרבית השחורים בארה"ב. לכן קניה ווסט הראפר, נשמע תמוה כשאמר שהוא תומך בטראמפ.

shayCn

New member
דיברתי באופן כללי על 'אנשי ציבור' בארץ

לא התייחסתי ללברון ג'יימס כי בארה"ב השיטה הזו היא חלק מהמנטליות האמריקאית מאז וכמעט תמיד.
באופן אישי, לברון הוא חתיכת גזען מהסוג הנגרר. הוא בעצמו לא מוסלמי אבל עוטה זקן בסגנון מוסלמי כסממן וכנראה שאימץ גם דיעות ותובנות מהמוסלמים הקיצוניים בארה"ב. הוא הפגין את הגזענות שלו כלפי יהודים עוד כשדיויד בלאט פוטר מקליבלנד, המון בזכותו של לברון שאמר אז על בלאט שהוא "לא אחד מהחבר'ה".
לאחד כזה לא מגיעה הבמה המרכזית, אבל הוא מקבל אותה בקלות באמצעות החשבונות שלו בטוויטר. בעבר, רק לסבר את האוזן, רק אנשים שנתפסו בעלי דיעה עשירה היו מראיינים בתקשורת המסורתית ברדיו והטלויזיה, אבל עם השנים היוצרות התהפכו, מספיק חשבון טוויטר וכל אחד הוא בעל המאה.
איך אחד כמו "פרופ'" חצרוני מקבל במה בטלויזיה פעם אחר פעם? איך לאופירה וברקו יש תכנית בטלויזיה? איך בפריים טיים שידרו והלעיטו אותנו במשך שנים ,והיד עוד נטויה, בגרבג' טיים עם אלימות,קללות ומה לא באח הגדול? כבר קשה להפתיע אותי עם אמירות כמו ג'יימס.

למעלה