זהו. בית כבר פרצתי הבוקר. "עשיתי את היומית".

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
זהו. בית כבר פרצתי הבוקר. "עשיתי את היומית".
אז ככה. שכנה שלי (בת 95) התקשרה אלי לפני השעה 06:00 והודיעה לי שנפלה ואולי שברה איזו עצם. סובלת מכאבים עזים והזמינה ביקורופא. אבל מה? דלתות הבית נעולות מבפנוכו, החלונות מסורגים ורק לי יש מפתח רזרבי שלא יועיל, כי המפתח שלה נעוץ במנעול.
באתי. הצצתי בתמונת המצב. החלפנו כמה מלים מבעד לחלון המוגף (אני שמעתי. היא בקושי). ואז הבנתי שעלי ללכת הביתה, להביא שפכטל, מברג, פטיש ופלייר פטנט זעיר. הכנסתי את השפכטל בין סרגלי העץ שמחזיקים את שמשת הדלת (מזל שמתפרקים מבחוץ), ובעזרת המברג משכתי הלאה. בעזרת פלייר הפטנט שיחררתי את המסמרים ותוך כמה דקות כל 4 הסרגלים היו בחוץ, מבלי שנוצר נזק כלשהו. הוצאתי את הזכוכית ואז הגעתי למפתח ובינגו. אני בפנים. עכשיו הרופא יוכל להיכנס. והבן שיגיע ממודיעין (כמה רחוק) יוכל אף הוא להיכנס לבקר את אימו. זהו.

ואני תוהה איך קשישה בת 95
מתגוררת בגפה?
נכון שהיום זה הסתיים טוב
אבל מחר?

ואתה קיבלת את מדבקת "המעשה הטוב היומי"

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כן.. גם אני שואל. היא חיה בגפה. יש לה 3 ילדים וכולם גרים
רחוק. יש לי מפתח לביתה, שגם אותו "זכיתי" לקבל רק לפני 3 שבועות. אבל מה יועיל, אם היא מותירה את המפתח שלה תקוע?
יש לה בחורה שמנקה אצלה, אז בוקר אחד בשבוע היא אצלה כמה שעות. ואם הבית היה נשאר סגור, גם היא לא הייתה יכולה להיכנס. ככל שידוע לי, היא ניסתה היום להשיגה אבל הבחורה לא הייתה זמינה.
ויש לה עזרה סוציאלית של 4 שעות בשבוע. זה המון! (נו. זו הרווחה בישראל). אז הגברת הזו כן הגיעה אליה לא מזמן, בזכות העובדה שהבית היה כבר פתוח.
ויש לה רופא, שאם לא נקבע אצלו תור הוא לא יקבל. ביקורי בית הוא לא עושה ואם תתקשרי אליו (רק בשעות קבועות ומוקצבות), הוא ייתן לך הקצבה של 5 דקות לומר את דברך. כן הספקת? לא הספקת? הוא יקצץ את השיחה. ואם תעזי ליצור קשר עם רופא אחר (יש לה בת אחיינית שהיא רופאה) הוא ירתח מזעם על התעוזה החצופה הזו. לא אחת התריתי בה שתעזוב את הרופא הנבל ההוא אבל את יודעת.. היא כבר התרגלה אליו. אז ככה זה עובד. הוא רושם רצפטים עפ"י שיחה טלפונית, מבלי שבדק דופק, לחץ דם או סטטוסקופ. אדם שבא אליו עם מיחושים בכתף נענה, שהוא די מבוגר וזה קורה אצל תבוגרים. כשהלך אחרי חצי שנה לצילום, מצאו אצלו סרטן מפושט. אבל חלילה מלדבר סרה באותו דוקטור עלוב.

רופאים מחורבנים יש (כמו סוכני ביטוח, מכונאי רכב ועוד)
השאלה היא יותר מהותית
אישה בת 95- מי "אחראי" עליה?
מי דואג לה לכוס תה חם בערב ?
שתכבה את האש על הגז לפני שהיא הולכת לישון?
שתנעל את הדלת אבל תוציא את המפתח?
שלא תיפול במקלחת חלילה
וכל היתר.
אדם בן 95- לא צריך להתגורר בגפו ,לדעתי.
או במסגרת מוסדית, מוסדית חלקית, טיפול אישי, משפחה- לא יודעת איך--כל אחד ופתרונותיו- אבל הלבד הזה מטריד אותי (והיא בכלל השכנה שלך, לא שלי
)

poseidon111

Active member
יש לי רעיון. אולי צריך לחייב את כל אוכלי החינם שאנחנו
מפרנסים והם בחיידר כל היום לעשות הפסקה מידי פעם ולהחזיר קצת לחברה שנושאת אותם על צווארה?
"תמיכה לקשיש" יכול לעשות נפלאות לקירוב הלבבות...
אפשר גם לקצץ דרסטית בהקצבות להתנחלויות שפרט לצרות לא עושות מאומה.
התמיכה בהתנחלויות היא פי כמה מאשר בתושבים אחרים בתחומי הקו הירוק קל וחומר בקשישים.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
סוף הסיפור? האישה נשלחה למיון. עשו לה CT ולמזלה לא היו שברים
נשלחה הביתה אבל כעת אינה מסוגלת לקום מהמיטה אפילו לPP.
סביר שתצטרך מטפל/ת צמוד/ה ו/או אירוח בבית אבות - לפחות לתקופה כלשהי עד להחלמתה. היא עקשנית ואין לי כרגע מושג כיצד עברה את הלילה והיום.

בקשר למקורות תקציב- זו לא הבעיה
אפשר להגדיר סדרי עדיפויות ממלכתיים והתקציב פתאום צץ.
(כן ,זה על חשבון אחרים--ויש לנו מספיק "אחרים" כל אחד לפי תפיסת עולמו שאפשר לקזז אצלם).
הבעיה הראשונה -המדינה לא לוקחת אחריות על קשישים.
היא כן תטפל באמצעות בטוח לאומי, לשכת הרווחה וכו בקשישים שדווח לה על מצוקה, והיא גם מגדירה זאת במדדים שלה כנזקקות.

אבל אני לא מדברת על הטיפול עצמו
או על התקציב למינונו
אלא על הגישה הכללית- במדינה שחושבת שהיא יכולה וצריכה להיות אחראית ל"חוק חינוך חובה" לפחות ברמת התפיסה- אחריותה לדאוג לכל ילד לחינוך , היא גם יכולה להגדיר "חוק קשיש חובה" -חוק גורף שמצדיק אחריות המדינה לקשישיה.
וזה -לא קיים, ברמת התפיסה הראשונית בכלל.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
את לא תאמיני... הייתה לה מסייעת מטעם הרווחה. זו הסיעה אותה
מדי פעם לבית המרקחת או לקניות כאלה ואחרות או לסיפריה, כדי להחליף ספר...
הנסיעות היו על חשבון זמן השהיה שלה פלוס תשלום סמלי עבור הדלק...
יופי. אז הסייעת הזו הצליחה להשחיל פעם יד לארנקה של הקשישה ומשכה משם אלפייה במזומן. אבל לא די בכך. היא גם העתיקה את מס' כרטיס האשראי שלה, ואז חגגה פה ושם וגם שם בכמה אלפי שקלים. הקשישה מיאנה להתחרע על הנבלה, כי זה לא נראה לה 'מכובד', עד שבנה הבכור (ההוא מהשיחות איתי) התערב ופנה לחב' האשראי. הוא אמר לי שהמשטרה לא מעניינת אותו ואם חברת האשראי תפנה למשטרה זה כבר לא יהיה בידיו. הוא הצליח לזכות את אמו בכל הכספים שהנבזית משכה, למעט האלפייה הראשונה. אז החליפו לה מטפלת. יופי? זו התושיה של הסיוע.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אה... והכי מצחיק, זה שאני בכלל לא מכיר את בנה הבכור...
כשהם עברו לגור בשכנותי, הוא כבר לא התגורר עם הוריו ואחרי כן, שירת בצבא והגיע לדרגת תת אלוף. דווקא את שני אחיו הצעירים יותר היכרתי היטב, אבל שניהם (אח ואחות) לא גרים באזור. האח חולה והאחות? וואלה.. פעם אחת פגשתי אותה אצל אימה. החלפנו כמה מלים... וזהו.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
לא מכיר יאיר נפשי. היה לי בן כיתה בשם איתן נפשי ולו אחות
בכורה בשם רונית. ככל שזכור לי, שני הוריהם כבר לא בין החיים.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אני מאד מעריך את ליבך הרחב ואין זה בכדי.
אבל. האישה הזו אלמנה מזה שנים רבות והיא התרגלה לנהל את חייה לבד.
האישה הזו נפלה כבר פעם ליד הדלת וחטפה מכה (ופצע מדמם) בראשה. איכשהו, היא זחלה, פתחה את הדלת וקראה לאיזה גבר שרץ "כושר" והוא בא לעזרתה.
פעם אחרת, נפל ואיכשהו הזעיקה בחייגן החירום. אין לי מושג מי ואיך פתחו אז את הדלת.... (ללא פורץ).
היום, למזלה, הייתי בבית וסייעתי כי איכשהו מצאה את מס' הטלפון שלי (שלא היה מונח למראשותיה) והנה הצלחתי לפרוץ.
הייתה לי שיחה ארוכה עם בנה הבכור, זה שמזמן עבר את גיל ה-70 וגר במודיעין.
הוא אמר לי ש....
א. אחיו לא זמינים לסייע. רק הוא (והוא רחוק ככה שמזל שיש אותי).
ב. היא עקשנית פרד ולא מוכנה לשמוע לא על מוסד ולא על תאילנדית, קוריאנית או הודית.
ג. לאחותה הצעירה ממנה יש קלנועית ותאילנדי. וזו, (שכנתי) רק מצחקקת על חוסר הישע של אחותה...
אז... גם זה שיש לי מפתח זו עובדה חדשה והנה, המפתח לא הועיל. כעת, שוחחתי עם בנה על כך, שעליה למשוך תמיד את המפתח החוצה לפחות שן אחת.
נראה. כעת הובלה לבי"ח. מזלה שרופאה אחת משם היא בת של אחיינית שלה.
אשמע חדשות מהבן מאוחר יותר...

poseidon111

Active member
לגבי עניין המפתח, לצערי אני לא חושב שזה יעזור. הקשישים
שוכחים דברים רבים כך שעניין השן בחוץ יכול להיות לא מועיל.
מה שכן יועיל הוא להחליף את המנעול לכזה עם אפשרות נעילה מבפנים ללא מפתח.
זה מבטיח גישה תמידית מבחוץ למי שאוחז במפתח המתאים.

למעלה