משתף פוסט של אורי משגב על הפסיכוטיות ההלכתית בצה"ל

Ron W

New member
משתף פוסט של אורי משגב על הפסיכוטיות ההלכתית בצה"ל

2 מקורות בעייתיים ורגישים במדינה נפגשים צה"ל והדת ההלכתית
כפי שלא מנסים לכפות את צה"ל על הדתיים הקיצונים
לא ניתן לכפות את הדתי הקיצוני על צה"ל
לכלי אוכל ומטבח אין ערך מציל חיים כמו גם לחילול שבת
שנעשה בהתנדבות.
להלן המקרה
Uri Misgav
‏25 ביוני‏ ב-‏11:58‏ ·
(העמקתי קצת בסיפור, לצערי).
אז ככה: גדוד 931 של הנח"ל תופס בימים אלו את גזרת גבול לבנון הרגישה. בגדוד יש לוחם טבעוני. במהלך השבת התברר שמסיבה טכנית אין יכולת לספק ללוחם – שנמצא כאמור בעיצומה של פעילות מבצעית - ארוחה חמה. הטבח הפעיל שיקול דעת ובישל במשך כמה דקות ללוחם אוכל.
ברבים מבסיסי צה"ל, ודאי אלו העוסקים בפעילות מבצעית, מפעילים לעתים את המטבח בשבת בניגוד לפקודות ההדתה היבשות. מבשלים כשצריך, מחממים כשצריך, שוטפים כלים כשצריך. הדבר נעשה בהסכמה שבשתיקה, תוך העלמת עין. לא הפעם. היה מי שהלשין. סגן מפקד הפלוגה, קצין דתי, מילא טופס תלונה. המג"ד, דתי ומתנחל, שפט את הטבח לשבועיים ריתוק(!). לפני זה גם זימן לבסיס רב צבאי שערך לטבח שיחת נזיפה חמורה, והסביר לו שבאשמתו יהיה צורך להכשיר מחדש את המטבח כולו.
ככה זה כנראה בצבא השם. הדאגה לזכויות הפרט נעצרת בחייל הדתי. זכויות הפרט של חייל טבעוני, או סתם דאגה מעשית לכשירותו המבצעית במהלך אבטחת גבולות המדינה, כבר פחות חשובות.
והחמור החילוני? ממנו מצופה להתגייס לשירות מלא, ולקיים בכפייה שלל מצוות ואיסורים שהוא לא מאמין בהם ומנוגדים לאורח חייו ואמונותיו. פלא שאחרי שהוא משתלב בחיים האזרחיים – במערכת המשפט, באקדמיה, בעיתונות – הוא מתקשה לזהות שהוא מצוי בקרב מאסף, או להבין איך בזמן שהוא מתפלפל על "פלורליזם", "התחשבות" ו"כיבוד רגשות" הפונדמנטליסטים חוטפים לו את המדינה?
-----------------------------------------------------
פוסט חדש שלי ב"הארץ". קישור לטקסט המלא בתגובית הראשונה. קראו, שתפו, הגיבו. זה לא ייגמר עד שלא נתעורר.

דינהמית

New member
בושה גדולה שמחייל טבעוני בפעילות מבצעית נמנעת ארוחה סבירה

בושה של כולנו,
לדעתי הדרישה שכל המטבחים בצה"ל יהיו כשרים לפי דרישות האורתודוקסיה הדתית היא סיבת השורש.
אין בעיה שיהיו מטבחים כשרים אורתודוקסית או מנות קייטרינג (תלוי במקרה הספציפי) לכל הדתיים שחפצים בכך, אבל כמו שלא מחייבים את כל החיילים להיות צמחונים בגלל שיש כמה חיילים צמחונים אין לחייב את כל החיילים להיות דתיים בגלל שיש חיילים דתיים.
&nbsp

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
לא כל החיילים אבל מרביתם הם בני הדת היהודית. אז.... כל אלה
חייבים עפ"י חבריהם המאמינים לאכול כשר, לפחות כל עוד הם נמצאים תחת ההשגחה של מדינת ישראל כשהם משגיחים עליה. שאם לא כן, כוחה של ההשגחה הכללית יפקע.

Ron W

New member
מי קבע שאוכל כשר מהווה מרכיב קריטי ביהדות אם לא שרלטני הלכה

לא מדובר בהשגחה אלא בחכמים שלהם - של כנופית הפשע הדתית

Ron W

New member
כל עוד הסכימו בשתיקה -הם יבדקו גבולות

אם לנתח או לנסות לרדת למה שעובר בהנהגה הדתית
הרי הם אינם טיפשים ממך או ממני והנתונים היבשים ידועים להם
הם מבינים שהדת היא בלוף לא כל שכן תקנות ההלכה ההולכות ומחמירות
כל שנותר להם הוא איך להשאיר את החבל מתוח ולנצל אותו לצרכיהם
כמימים ימימה..
היום על הבוקר נתקלתי באובר חוכם כזה במרכול
המחופש לפני בתור לקופה הטריח את הקופאית בחשבוניות נפרדות
על כל כמה מוצרים בלבל את המח על חטיפים ואני לא מזיז קמט בפנים
עד הרגע שפנה אלי וטען בחיוך שהוא מתנצל ואולי יש קופה מהירה
לראיה הוא ראה שאין. את ההמשך אני אחסוך אולי לא לקלקל את היום..
עוד תרץ שהחשבוניןת הן לכיבודים, בלי ששאלתי כלל. מי בכלל בודק?
השאלה למה מצא לנכון להתנצל אם הכל היה כשורה ולא כדי לבלבל במח.
למה נחוצה הפרדה בין כלי אוכל או הכשרתם אם לא להקנות כפייתיות?
האם טבעוטני או צמחוני ידרוש הגעלת כלים של אוכלי בשר?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
אוי באמת.. אתה לא מבין דבר!
הוא רצה חשבונית נפרדת עבור כלי אוכל לגברים וחשבונית אחרת עבור כלי האוכל לנשים. ככה יוכל לטעון שגם החשבוניות כשרות למהדרין.

Ron W

New member
הייתי אמור לענות לו שהוא לא אשם ככה האבולוציה יצרה אותו

דינהמית

New member
על הציבור שמשרת בצבא, ומשרת תקופה מלאה להחליט מהם ערכיו

האם מבחינתו בסדר שלא יהיה מזון ראוי לחייל קרבי בזמן פעילות קרבי כי ככה החליט הנציב הרבני העליון?
השאלה תקפה גם לחייל עורפי שגם הוא לא נמצא בצבא מבחירתו.

מהו הערך הראוי, להשאיר חייל רעב בגלל פולחן של חייל אחר או לדאוג לצורך הכי בסיסי שלו.
האם לערך הרשום במגילת העצמאות "מדינת ישראל.... תבטיח חופש דת" יש לדעת חלק מהציבור איזשהו ערך?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ואת רוצה לשנות כעת סדרי עולם שקיימים כבר עשרות שנים?
ולא שחלילה אינך צודקת. אבל אני רוצה לראות ולשמוע כיצד את מתכוונת לעשות זאת.

Ron W

New member
כל תרומה של העלאת המודעות כנ"ל היא התחלה ראויה ומעשה

דינהמית

New member
מכיר את המסעות לפולין? פעם כל התלמידים אכלו מה שרצו

חוץ מתלמידים שרצו כשר והביאו להם קייטרינג כל הדרך מישראל.
מה עשו חכמנו? החליטו שכ-ל התלמידים צריכים לאכול קייטרינג כשר מישראל, ואני אומרת כמו שאמרו בפרשת ווטרגייט follow the money.
ועכשיו אם תנסה להזיז יגידו שלא ניתן להזיז סדרי עולם
&nbsp
איך להתחיל? ממש פשוט
בבסיסים רבים החיילים מקבלים את האוכל בחמגשיות, לא כמו של שרה אבל חמגשיות.
מה הבעיה שחלק מהחמגשיות יהיו כשרות כמו שחלק צמחוניות וחלק לא?
יחלקו את חדר האוכל לשני חלקים, לא בהכרח שווים, מי שירצה יאכל חמגשית רגילה בחדר האוכל הכללי ומי שירצה יאכל חמגשית כשרה בחדר אוכל כשר.
לא ממש מסובך

יום אחד העסק ייתפוצץ .

איך ייתפוצץ אינני יודע . אבל אחרי הפיצוץ תהייה תחבורה ציבורית בשבת . חרדים לא יטוסו באל על . לא תהייה הקפדה על כשרות בצהל וידליקו אש בשבת בצבא .

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
זה יקרה רק אם תהיה מלחמת אחים והחרדים יפסידו.
ככל שחולף הזמן, החרדים נוגסים עוד ועוד נתחים מעוגת החופש הציבורי.
הצבא חייב לפעול עפ"י תקנות הכשרות ואין סופר שאינו כפוף לחוקיהם.
כל מפעל למזון שרוצה למכור לציבור, חייב להחזיק תעודת כשרות, וככל שתהיה "מהודרת" כן ייטב.
לא אומר לך שאין חנויות שאינן מוכרות כשר, אבל ציבור הקונים שם מגיע "בבודדים".
ובקיצור... גם אם זה יקרה, זה לא יקרה בעשורים הקרובים ולדעתי זה בכלל לא יקרה. יתרה מזו: אני דווקא חושש, שילדינו יהיו אלה שיסבלו, כאשר ירצו ליהנות מאותה חירות שאנו נהנים ממנה (בקושי רב), והם לא יוכלו כלל לחלום על כך.
אם כיום חלק מהצעירים עוזבים את הארץ בשל מצוקה כלכלית, ו/או בגלל שתחום העיסוק שלהם אינו מניב עבורם את התמורה המיוחלת, לא ירחק היום, בו צעירים יגידו: "את מי הרגתי, שאני צריך לבזבז כעת 3 שנות חירות מחיי ולסכן אגב כך את חיי, ואחרי זה להתגייס גם לשירות מילואים ממושך, כאשר קבוצה כל כך גדולה של פרזיטים אינם משתתפים בנטל"? ומזה אני חושש, כי היום הזה יגיע הרבה לפני שיחלקו בצבא מזון לא כשר ולפני שכל הארץ תתמלא בתחבורה ציבורית בשבתות ובחגים. אז... אל תשלה את עצמך. זה לא יקרה.

אני לא נביא והדוגמא שאביא אינה הוכחה לשום דבר אבל

היה זמן שהכנסיה הייתה עם כח בלתי מוגבל . במיוחד זו הקתולית . מה המצב היום ?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
נו אז היה מלך אנגלי שהקים את הכנסייה האנגליקנית ולא מעט דם
נשפך בשל כך. אתה רואה עתיד שכזה פה, בישראל? כשיהיר לפיד מסייע כעת לביבי? האם יש לדבר הסבר הגיוני בכלל?

אתה ואני בוחנים דברים ממרחק מנטלי שונה .

אתה בוחן ארועים מקרוב ואני בוחן אותם מרחוק .
זו עובדה היסטורית שהכנסיות ובמיוחד זו הקתולית היו גורם שלטוני אדיר והיום הם לא .
השאלה אם הנרי השמיני או הינריך שהלך לקנוסה או מרטין לותר לא חשובה לעניין . מה שחשוב זה שהיום אין לכנסיה כח כמו שהיה בעבר . לדעתי כך ייקרה גם עם ה

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כמובן שאם זה יקרה, אני רק אשמח. בינתיים המגמה היא הפוכה.

superman1234

New member
תתבייש לך. יש לך את האומץ לנסות

לערער על דעתו של זה שכל מילה שלו חקוקה על קרח ?

למעלה