ישראל מתייבשת סרט המשך?

ישראל מתייבשת סרט המשך?

בשבועיים האחרונים אני פוגשת את ההיא שמתייבשת בשלטי חוצות ופרסומת.
מי שמפעיל את התשדירים הם רשות המים (או איך שקוראים להם).
בישראל יש פחות גשם מאשר בעבר?
מפלס הכינרת נמוך יותר מאשר בשנים שחונות ? מזה עשור?
האם לא הוקמו 4 או 5 מפעלי התפלה? שמזמן מכסים את כל התצרוכת של המשק הישראלי?
אם אתקלח ב2 דקות פחות מים-האם יהיו מים לטובת מטע הדובדבנים ברמת הגולן? האם הבעיה היא תזרים המים לצפון (בניגוד למה שחשבו פעם שהצפון רטוב וממנו יוביל המוביל הארצי למרכז)? האם הבעיה היא החקלאות , מחירי המים לחקלאים? לציבור?

האם זה פרומו להעלאת מחירי המים לצרכן הביתי והתעשייתי?
האם זה פרומו למאבק של רשות המים בגליל המערבי שלא מוכנים להקים מפעל התפלה נוסף בחצר האחורית שלהם?

לא קונה את הפתאומיות של הבצורת הזו.
רק מה? ---לא יודעת את העובדות כאן.
אז אשמח להבהרות מחכמים ויודעי דבר.

האינפורמציה החשובה נמצאת במספרים ולא בניסוחים סתמיים .

1 - הכינרת נמוכה ב-6 מטר מהגובה שהיה בילדותי . בגובה הזה כבר יש חדירה של מים מלוחים ממעינות סביב הכנרת .
2 - אנחנו רק בסוף חודש מאי , גשמים לא צפויים . הכינרת תתיבש עוד .
3 - לפי ההסכם עם ירדן ישראל מעבירה להם 60 מיליון קוב בשנה . לפי כתבות בעיתונות זה אפילו מעט מדי עבורם . לרשות הפלסטינית מצעבירים 60 מיליון קוב בשנה .
4 - השנה ירדו בערך 70% מכמות הגשמים הממוצעת . דבר שמחמיר את מצב האקוויפרים .
5 - לישראל יש כמה מתקני התפלה . תוכלי לראות בויקיפדיה . סך התפוקה הוא 1.200 מיליוני קוב בשנה .
6 - צריכת המים בישראל היא 2.200 קוב בשנה .

עכשיו יש בסיס לדיון .

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כן. זה באמת לא ברור. לדעתי, היו השנה לא מעט גשמים,
ויחד עם כמות המים המותפלים, לא הייתה אמורה להיות כאן בעיה.
מישהו מנסה לעבוד על הציבור. אבל הציבור התרגל לזה. אז הציבור ישלם. אלא מה.

shayCn

New member
מה לא ברור

גם בפרסומת היא מסבירה שהמתקני התפלה לא מספיקים. האוכלוסיה גדלה, אחד מהמתקנים מספק מים לעזה, אחר מספק מים לירדן.
מפלס הכינרת עדיין מתחת לקו האדום, ככה שאי אפשר לשאוב ממנה מים.
הזיהום אוויר העולמי לא הפסיק מעולם אז ההתחממות הגלובלית נמשכת.

דינהמית

New member
ההקצאה לירדן והרשות הפלסטינאית ביחד בערך 5% מהצריכה השנתית

ההקצאה לירדן היא בין השאר כדי שהיא לא תשאב את מי הירמוך, אם ישראל תפסיק לספק מים לירדן נקבל ירמוך יבש.
&nbsp
כך שהסיפור על שני מתקני התפלה (מתוך חמישה?) שמוקדשים לשכנים שלנו נשמע לי קשקוש.

shayCn

New member
אחד מהמתקנים אמור לשמש את תעלת הימים

התכנית שנרקחת כבר יותר מעשור או שניים ויצאה לפועל ע"י סילבן שלום, שר לשעבר לתשתיות ופיתוח הנגב. לפי התכנית ימלאו את ים המלח במים דרך תעלה מעקבה וישראל תזרים ממתקן התפלה מים לירדן וגם הרשות הפלסטינית אמורה להנות ממים שיוזרמו אליה מהמתקן.

משתפרת

New member
דווקא היום אמרו במגזין החדשות

שהשנה ירדו רק 70% מכמויות הגשם.
לגבי הכנרת: מאז שרמת הגולן בידינו והוקמו בה ישובים, נחפרו בה מאגרי מים. משהו כמו 15 מאגרים מלאכותיים (לא בטוחה שזה המספר המדויק, אבל זה סדר הגודל) שלוכדים מי שטפונות. המים הללו לא זורמים בנחלים ולא מגיעים אל הכינרת, מה שמחיש את קצב ירידת המפלס שלה. תוסיפו לזה שבשנים האחרונות חלוקת הגשמים היא כזו שגם כשבדרום או במרכז כמות הגשמים רגילה, בצפון היא נמוכה מהרגיל כבר כמה שנים ברצף.
הכנרת נראית ממש רע. המים התרחקו מגדות האגם, ובמרכזו נחשף אי. בגלל ירידת המפלס הלחץ שהמים מפעילים על קרקעית האגם פחת, מה שמאפשר לנביעות של מים (שרובם מלוחים) בקרקעית האגם להוציא את המים אל האגם ולפגוע עוד יותר באיכות המים שבו.
לא סתם דיברו על הפיכת כיוון המוביל הארצי והזרמת מים מותפלים לכנרת.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
טוב. אז כרגיל יש בעיה, כי בארץ הזו איש אינו פועל רגע לפני
שפורצת השריפה.
מאז שאני זוכר את עצמי, דיברו על הצורך להתפיל מים. כמה נעשה עד היום, כדי שהבעיה תיפתר? לא הרבה, ורק בשנים האחרונות.
אבל כל הזמן יש קליטת עליה וגם כך, האוכלוסיה מתרבה. במקביל, ולאורך עשרות שנים, ישראל מספקת מים לגדה, לעזה וכעת גם לירדן.
ואחרי זה, בוכים שהארץ מתייבשת.
וכפי שנכתב כאן, גם איכות מי הכינרת נפגמת וסביר שכך הדבר גם בחלק ממאגרי מי התהום.
כל אלה, באו במקביל לתהליך טבעי רע שהחל לתפוס תאוצה בשנים האחרונות, ומדובר במשהו שנקרא "מדבור הצפון", או כפי שכתבו כאן לפניי, המות המשקעים עולה בנגב, ויורדת במקביל באזור צפון הארץ.
ואם נידרש לחזור ולייבש שטחים, כמו שטחי גינון וחקלאות, וצמחי הבר, שאמנם הסתגלו לתנאי היובש בארץ, גם הם לא יעמדו בעומס יובש גובר, הרי שתוך עוד מספר שנים (כנראה לא רב), נמצא את עצמנו חיים במדבר המבסס את עצמו גם בצפון הארץ. חוסר התכנון הבסיסי שרווח פה לא יועיל ואני פשוט חרד לחשוב על כך, שאוכלוסיה תיאלץ פשוט לנטוש פה הכל, ולא בשל חשש מטילים או מחיזבאללה, אלא בשל הזנחה שנובעת מחוסר התכנון שיעורב גם ב"ביש מזל".

ישראל לא מתייבשת בהפתעה

יש מי שאחראי על משק המים.
אם הצריכה עולה על התפוקה (הטבעית או המלאכותית)- מסקנה שמישהו עשה חשבון לא נכון שם וצריך לשלם מחיר.
תהליך ההתייבשות של כדור הארץ,בכלל- ידוע
תהליך התפלה כפטנט ליצירת מים -ידוע.
הוקמו 4 מתקני התפלה? היו צריכים להקים 8 או 10.
אם לא הוקמו מספיק מתקני התפלה, ומתקני טיהור מים אפורים--מי אחראי? הבחורה המתייבשת או מי שאמון על הנושא מטעם המדינה?
בנתיים קראתי מאמר די מאוזן בנושא
וכדאי גם להגיע לסופו "פתיע שחם בהתנגדות לקמפיין חיסכון אגרסיבי, וטוען כי אין בו כבר צורך במשק מים שהתברך בהתפלה – וכי הגיעה סוף סוף העת לשינוי תפישתי. "אין צורך לרסן, אם אתה יכול לשלם", אומר שחם. "חיסכון הוא ערך חינוכי, ונכון שלטפל בהורדת הפחת זו משימה קדושה. אבל להטיל מגבלות צריכה במסגרת קמפיין? אין לכך סיבה".

למה ככה ?

מתקני התפלה נבנים בזה ארחר זה . יש כבר 5 בנויים מהן 4 כבר מתפקדים . הארץ מתייבשת כי אין מספיק גשמים . הגשמים אמורים לספק 1000 מיליון קוב בכל שנה וזה לא קורה . השנה ירדו רק 600 מיליון קוב מי גשמים . חסרים 400 מיליון . אין סיבה לפאניקה . כי כל מה שצריך כרגע זה לבזבז קצת פחות .
התיכנון העתידי בעייתי
כי
אף אחד לא יודע מה יהייה ממוצע הגשמים בעשור הקרוב אבל כל מתקן התפלה עולה כסף רב , ביצועו נמשך כמה שנים והתפוקה היא בסדר גודל של 100-150 מיליון קוב בשנה .

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ובקיצור, 10 מתקנים כאלה והמדינה מסודרת. אבל בשנות ה-60 רק
דיברו ועכשיו גם כן לא עושים מספיק. נקודת ההנחה חייבת להיות, שהמדבור מחמיר משנה לשנה, ויש צורך גם ברזרבות. צריך להחזיר מים לכנרת וצריך לקחת בחשבון גם עלייה בכמות האוכלוסיה. ואם הבלאי לא יילקח בחשבון אף הוא, הרי שבעוד מספר שנים, נגיע שוב לנקודת הפתיחה, כי המתקנים הקיימים ימותו בזה אחר זה.

אז במקרה לגמרי שמעתי הבוקר בתוכניתו של רזי ברקאי

את עמירם לוין, שעוסק ביצוא חקלאי ,בסיור ברמת הגולן עם נציגים מסינגפור או מדינה אחרת.
בכל מקרה במהלך הראיון הוא נשאל על משק המים.
וענה כדלקמן (מהזיכרון בלבד)
גם אם כל משק בית יצרוך פחות 10% מהצריכה הביתית- החסכון יהיה 2.5% ממשק המים הכללי.
אבל באותה נשימה הוא אמר כי השימוש הביתי הוא זה שמאפשר את ניקוי המים האפורים--וכיום 85% מהחקלאות ניזונה ממים מעובדים (מוצר זול יחסית).
אם באופן תיאורטי יווצר חסכון בשימוש הביתי--- המשמעות שגם כמות המים האפורים תקטן- ו....החקלאות תצטרך להשתמש במים מותפלים או מי תהום/מוביל ארצי- שהם מים "יקרים" מאד.

אח"כ הוא דיבר על כך שמתקני ההתפלה לא מופעלים במלוא הקיטור , כי יש חודשים שהם לא מופעלים כלל, או במינון חלקי מאד.
העלו מולו מישהו (שחם?) מרשות המים שאפשר היה לזהות שהוא "מורח" את המאזינים (פרשנות שלי)- בכל אופן הוא ענה לעמירם כי נכון שלא משתמשים בכל המים המותפלים ולכן לא מייצרים אותם בחודשי החורף, כי אין איפה לאגור אותם-
עמירם לוין התפרץ והציע למשל להוביל אותם לכנרת או במוביל הארצי ואמר במידה רבה של סרקזם שהבצורת בחמש השנים האחרונות לא אמורה להיות הפתעה גדולה לרשות המים, שיש פתרונות חכמים לעודפי מים. ו...בעיקר אי אפשר להציע חסכון במשק ביתי--שיגרום לפגיעה (או העלאת מחיר המים ) בחקלאות.

כאמור שמעתי בחצי אוזן - ולא הייתי מרוכזת מאד.
אבל הדברים שאמר נשמעו מאד הגיוניים.

דינהמית

New member
שמעתי את השר שטייניץ מסביר שהממשלה לא חשבה שהתחממות הגלובלית

תגרום להתייבשות.
כנראה שבקואליציה חשבו שהתחממות גלובלית מקסימום תחסוך לנו חשמל על חימום מים למקלחת.

תכלס מה שאמרת כנראה נכון.
מקלחות הן אחוז קטנטן מצריכת המים בישראל,
מתקני ההתפלה הקיימים עובדים רחוק מאוד מתפוקה מלאה
אם צריך לחסוך מים בכל מחיר אולי לא כל כך חכם ליצא תפוזים
תכלס נשמע כמו עוד קמפיין להיטל בצורת, שמעתי את דוד ביטן (כל הכבוד לו) דורש תשובות מיו"ר תאגידי המים או איזה תואר שיש לו ומקבל מריחות במקום תשובות.
באותו מעמד דוד ביטן הראה לו דו"ח שאומר שאם יצמצמו את מספר התאגידים מחמישים ומשהו לבערך 15 יחסכו חצי מיליארד שקלים, הדו"ח נכתב לבקשת תאגידי המים, גם כאן קיבל מריחות במקום תשובות.

בשורה התחתונה כעס עליהם שבמקום לבוא עם דפים ונתונים הם באים עם סיפורים שלא תמיד תואמים את המציאות.

נראה לי שתאגידי המים הבינו שהפעם הציבור לא יסכים לשלם את הבזבזנות ומינויי המקורבים לג'ובים.

אגב אני מאוד בעד חיסכון במים משיקולים אקולוגיים, אבל אני נגד סחיטת הציבור לטובת מינויי מקורבים

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
ככה זה במדינת הסמוך. קודם קטסטרופה. אחרי זה חושבים מה הלאה.

Ron W

New member
אני מכיר מקרוב מתקן שאיבת ביוב עירוני ששואב גם את מי התיעול

דהיינו מי הגשמים שזורמים ברחובות ת"א (צפון ישן לפחות) נשאבים
לים יחד עם הביוב. התושבים משלמים מס תיעול על חידוש התעלות.
במקום שישמשו להשקיית גינות ציבוריות או למאגרים.
לגבי השקיית פארק הירקון, טוענים שאלו מים ממוחזרים, אך אני בספק רב.
מי הממטרות מכסים שטחים נרחבים של שבילי אספלט.. בזבוז רב מדי יום.

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
1. אתה מבין, שזו עבירה על החוק, לנקז מרזב לביוב בבית הפרטי
אבל כשהעיריה בראשות החולדות מזרימה מי גשם לים, זה בסדר גמור.
2. איני יודע באם בת"א יש מערכת מים מטוהרים שבעזרתה משקים גנים ציבוריים. האמת שזה נכון לעשות אבל לא נראה לי שזה נעשה.
3. ככל שאוסרים להשקות עם ממטרות בשעות היום, בטבעון משקים תמיד אבל תמיד ביום.

למעלה