בוקר טוב חברים וחברות, חנוכה שמח לכולם

בוקר טוב חברים וחברות, חנוכה שמח לכולם

הבוקר הסתובבתי לי קצת בכיכר העיר.
בסך הכל, אין שום חדש. הכל אותו הדבר. אותם הפוסטים, אותם הקיטורים,
אותן הקריאות להפגנה במוצאי שבת, עוד ביצוע נהדר של ילדים מאיזו תוכנית דה ווייס מאיזו מדינה באירופה, שיר חדש ויפהפה של הראל סקעת 'בין השמיכות', פה ושם כמה בדיחות של ליצני הרשת, זכרונות ילדות, עוד הבהרה, עוד חבר שמטריד ומנדנד 'רוצה לשוחח?' שלא מבין מה זה "לא" ואני נאלצת לאנפרנד, ואיכשהו הגעתי לזיכרון מלפני כמה שנים. שיר על הדרת נשים.
רלבנטי מתמיד.

הדְרָת נשים

שיכחה.
למי איכפת
מה אני חושבת
ליד הכיור במטבח?

שיכחה.
הכל נשכח. היופי
הגבורה והאומץ
בחדר הלידה...

שיכחה.
עוד זה מדבֶּר
וההוא בא ואומר:
הדְרָת נשים זה לא מה
שחשבת...

חג שמח ויום חמישי נפלא לכולם

חג שמח ו..מלה טובה ל:חב״ד

אני ממש נהנית לראות את הפעילות של חב״ד בקירוב לבבות ובחיזוק מסורת ישראל גם אצל חילונים גמורים

הכל בחן ובטוב טעם ולב,ללא מסיונריות(לפחות לא עפ״י התרשמותי)

שאפו

בזה אין חולק. אני מאוד נהנית מהם בחנוכה ובפורים

הם היו באים אלינו למשרד, מחלקים נרות וסופגניות. מדליקים נר ומברכים ונותנים הרגשה טובה.
לפני כמה שנים בפורים כשאחי היה בבית החולים, הם באו מחופשים עם משלוחי מנות לבדר את החולים והמאושפזים וגם אנחנו בני המשפחה נהנינו ולקחנו חלק בשמחה. בקטע הזה, באמת אין מה להגיד. שאפו.

דינהמית

New member
הלואי והם היו מקבלים אותנו כמו שאת אותם

לא הסכימו שאני אדליק ואברך על הנרות.
הגיעו למקום העבודה שלנו.
שאר ההנהלה רצתה לשלוח אותם לכל הרוחות על העניין הזה,
אמרתי שמדובר בילדים שלא מכירים ולא יודעים אחרת (לפי מסורת ישראל נשים גם מדליקות) וזה לא הזמן ללמד אותם, אני ויתרתי על ההדלקה לטובת מישהו שעושה פיפי בעמידה
&nbsp

בבית אני תמיד זאת שמדליקה את הנרות ולפעמים גם הקטנים

הבעיה שהצעירים ביניהם באמת לא מכירים ולא יודעים והם גדלים לתוך בורות אפילו במנהגי מסורת ישראל. אני לא יודעת אם זה לא הזמן ללמד אותם. אז מתי ילמדו אם לא עכשיו?

ndia555

New member
יחפונת נשמה חישבי שנית אם ללמד אותם

מה עכשיו "בורות במנהגי מסורת ישראל"? לא נראה לי יש לך עצבים את להיות מואשמת בהדתה

סליחה, לא כתבתי נכון וברור

התכוונתי לצעירים החרדים שלא איפשרו לדינהמית להדליק נר חנוכה כי הם לא יודעים שגם לנשים מותר להדליק ולברך על נרות חנוכה. אני זוכרת שכאשר באו אלינו למשרד צעירי חב"ד להדליק נר חנוכה, אני הדלקתי והם לא אמרו לי שום דבר. יש כאלה שיודעים ויש כאלה שעדיין לא יודעים.

דינהמית

New member
השאלה היא אם את רוצה שילמדו מסורת חב"ד או מסורת ישראל

במסורת ישראל אישה מברכת על נרות חנוכה, מניחה תפילין, עולה לתורה.
מה את רוצה שהילדים שלך ילמדו? תפקיד האישה להיות אינקובטור לכמה שיותר ילדים ולמטבח או אדם שווה זכויות?

גם ספציפית לחנוכה, יש שתי פרשנויות, הפרשנות הדתית (לאו דווקא חרדית או חבדניקית) שמדברת על הסילוף השיטתי שהחילונים עושים לחנוכה
או לחילופין את רוצה לחנך את הילדים לפי הערכים שלך שמתבטאים למשל בשיר "אנו נושאים לפידים", אנחנו לא מחכים שיהיה לנו נס, אלוהים כמאמר ישעיהו ליבוביץ' לא קופת חולים ולא עובד אצלנו, אנחנו צריכים לעשות לבד.

אָנוּ נוֹשְׂאִים לַפִּידִים
בְּלֵילוֹת אֲפֵלִים.
זוֹרְחִים הַשְּׁבִילִים מִתַּחַת רַגְלֵינוּ
וּמִי אֲשֶׁר לֵב לוֹ
הַצָּמֵא לָאוֹר -
יִשָּׂא אֶת עֵינָיו וְלִבּוֹ אֵלֵינוּ
לָאוֹר וְיָבוֹא!

נֵס לֹא קָרָה לָנוּ -
פַּךְ שֶׁמֶן לֹא מָצָאנוּ.
לָעֵמֶק הָלַכְנוּ, הָהָרָה עָלִינוּ,
מַעַיְנוֹת הָאוֹרוֹת
הַגְּנוּזִים גִּלִּינוּ.

נֵס לֹא קָרָה לָנוּ -
פַּךְ שֶׁמֶן לֹא מָצָאנוּ.
בַּסֶּלַע חָצַבְנוּ עַד דָּם -
וַיְּהִי אוֹר!

בכל מקרה אני לא מסכימה שחב"ד חסרי אג'נדה, יש להם אג'נדה מאוד ברורה ובקירוב לבבות הם מתכוונים לתהליך חד כיווני בו לבבות מתקרבים רק מכיוון אחד.
זכותם, לא כועסת על מישהו שרוצה לקדם את האג'נדה שלו, אבל צריך לדעת מיהם ומהם.

סליחה אני מתנצלת שוב, תקראי מה שכתבתי לנדיה

טעות שלי.
הייתי צריכה להגדיר שאני מתכוונת לצעירים החרדים ולא לנכדים שלי

דינהמית

New member
את צודקת, הייתי זריזה מידי, נקבע יחד שיעור מסורת עם חבדניקים

ונעבור על פרק נחמד במסורת ישראל, אולי נלמד רמב"ם?

"כל המשים על ליבו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה, ויתפרנס מן הצדקה – הרי זה חילל את השם, וביזה את התורה, וכיבה מאור הדת, וגרם רעה לעצמו, ונטל חייו מן העולם הבא; לפי שאסור ליהנות בדברי תורה בעולם הזה.
אמרו חכמים, כל הנהנה מדברי תורה, נטל חייו מן העולם. ועוד ציוו ואמרו: לא תעשם עטרה להתגדל בהם, ולא קורדום לחפור בהם. ועוד ציוו ואמרו: אהוב את המלאכה, ושנא את הרבנות. וכל תורה שאין עימה מלאכה, סופה בטילה; וסוף אדם זה, שיהא מלסטם את הבריות." (רמב"ם הלכות תלמוד תורה ג י)
https://tinyurl.com/yaccmgt2

לצערי הידע שלי ברמב"ם ובדברי חכמים הוא כמעט אפסי, אבל אשמח להצטרף אלייך כמחזיקת ספרים

דינהמית

New member
יש פריחה גדולה מאוד של קבוצות לומדים חילונים

הרבה מאוד חילונים החליטו שארון הספרים היהודי ומסורת ישראל שייכים להם לא פחות מאשר לדתיים.
אני חושבת שהציבור החילוני עשה טעות כשהחליט שהמסורת היא עניין של הדתיים, אני שמחה שהוא מתקן.
הילדים שלי יודעים לפתוח ולקרוא דף גמרא. הם לא מחויבים להאמין שאלוהים רשם את הדפים וכל מה שרשום שם נכון או ראוי אבל הם יכולים לקרוא.
&nbsp
דרך הלימוד שונה משל הדתיים, יש הבדל גדול בין לימוד מעמדה אמונית ללימוד מעמדה ביקורתית.
ההבדל מתבטא גם בגישה הכללית וגם בדרך הלימוד.
לגבי הגישה ההבדלים די מובנים מאליהם, לגבי הדרך אנחנו הרבה יותר בוחנים הגיון, תהליכים ודברים דומים. אנחנו פחות לומדים בע"פ, פשוט משום שהחומר היום נגיש אפילו דרך הסלולרי.
אם תבדקי אצל דתיים, למשל הסברים על כמה רב ולא חשוב מאיזו עדה (נניח עובדיה ואליישיב) הוא רב גדול יספרו לך כמה ספרים הוא למד בע"פ.
&nbsp
וכמובן שאני קטונתי מלקחת לי נושאי ספרים, יש כל כך הרבה ללמוד ואני עדיין יודעת כל כך מעט.
&nbsp

אוקיי

עם אחד מהם,נער צעיר,היתה לי שיחה מעניינת שבה אמרתי שאני רוצה ללמוד גמרא אבל עם חברותא של גברים.

שיחה מעניינת מעניינת,אבל אני לא זוכרת כלום ממה שהיה בה,חחח(צוחקת על עצמי;)

מעניין מה היה עונה לי אם הייתי אומרת שאני רוצה להניח תפילין..

בכל אופן,ברמה הפרטית,באמת לא ניסיתי לבקש מהם להדליק נרות,אולי היום אשאל מדוע לא בעצם,

את מתכוונת לנרות חנוכה שלא הסכימו שתדליקי?כי הרי נרות שבת תמיד אשה מדליקה,לא?!

דינהמית

New member
לא ביקשתי מהם דבר וחצי דבר

הם דפקו בדלת הכניסה לעבודה בדיוק כשהייתי בהכנות לסידור החנוכייה.
בסך הכל ילדים נחמדים אז הזמנו אותם.
מכיוון שהייתי כבר בשוונג אז כבר התכוננתי להדליק את הנרות, והחבר'ה התנגדו.
התנגדות כזו, כשהם מתארחים, נראתה חוצפה לא נורמלית. אני רגילה לעבוד עם נוער בעייתי ונוער נעול אז אמרתי שכרגע זה לא הזמן להיכנס איתם לעימות. האמת גם רציתי ללכת לנרות שלי בבית ולא רציתי להתעכב.
הקטע המשיך כשהם החליטו שכל הזכרים צריכים כיסוי ראש....
&nbsp
אני די בטוחה (ולהערכתי גם את) שהם לא היו רואים בעין יפה ניסיון שלך להניח תפילין, הנחמדים פחות היו מביעים את חוסר הנחת שלהם באלימות.
הבנות של רש"י, יהודי שלכל הדעות בקיא במצוות ובאיסורים, נהגו להניח תפילין.
&nbsp
קירוב לבבות וחוסר מסיונריות באותו משפט עם חב"ד לא ממש מסתדר לי.
&nbsp
אגב יצא לי ללמוד גמרא עם גברים. וואלק לא קרה לא לי ולא להם כלום חוץ מהוספת פיסת ידע.
אף זכר לא התנפל על אף נקבה ולהיפך.

בכל המפגשים שלי עם אנשי חב״ד,היו מאד נעימים ולא מסיונרים

אז כנראה הרווח כולו שלי..

אני ממש נהנית לראות אותם ברחבי תל אביב בפעילות לחנוכה והנערים נוסעים על אופניים,כשעל גבם חנוכיה מוארת

לי זה כייף לראות ותתפלאי,זה אפילו די מרגש אותי כשאני רואה הדלקת נרות יחד ברחבה ציבורית(אני חילונית גמורה, אבל כנראה העובדה שאני נצר של ר׳ עקיבא אייגר שהיה פוסק גדול בתורה,עשתה את שלה;))

אני מודה שגם לי זה עושה טוב למרות היותי חילונית למהדרין

יחד עם זאת אני מודעת לעובדה שהם מיסיונרים ופועלים המון להחזרה בתשובה.

חב"ד אינם דוסים מחמד (בעיניי)

הם לא עוסקים בקירוב לבבות.
קירוב לבבות בעיניי, היא פעולה ששני הצדדים מתקרבים זה לזה.
האחד מקבל חלק מהאחר.
אין אצלם את הקבלה של החלוני
אלא רצון בדרכם שלהם להוביל את כל הציבור להיות חסיד חב"ד.
אם זו אינה מסיונריות, קטונתי מלהבין.
לא מתרשמת מסבר הפנים הנעימות, וה"התחבבות" על הציבור.
יש להם מטרה מוגדרת מאד.

האמת היא שהם עושים זאת בנועם ובמתיקות כפיים

עכשיו אני נזכרת שהם באמת עוסקים המון בחזרה בתשובה.
הסניפים שלהם בכל העולם עוסקים בזה. הבת של החברה שלי חזרה בתשובה דרך סניף חב"ד בהודו. הייתה צעירה תמימה שנסעה להודו לטיול של אחרי צבא, ולא יודעת איך היא הגיעה לסניף של חב"ד באחת הערים הגדולות וכנראה שהקרקע הייתה פוריה והיא פשוט חזרה בתשובה. שם הכירה בחור שחזר בתשובה גם וכשחזרו לארץ הם התחתנו. והיא עכשיו עמוק עמוק בתוך העולם החרדי עם רבנים ועם גמילות חסדים וארבעה ילדים ואני רואה תמונות שלה כשהייתה ילדה יפהפיה שגדלה עם הילדים שלי, ואני רואה אותה היום נופלת מהרגליים כי בעלה הפרזיט לומד תורה, פשוט נשבר לי הלב

למעלה