לצאת מהארון (האנורקסיה כחלום)

Anna begins cc

New member
לצאת מהארון (האנורקסיה כחלום)

נכון, זה לא הארון שכולנו מכירים, אלא ארון הנורמות החברתיות שנכפו עלינו.

סוזי שוחחה איתי היום על 2 כתבות שהיא נתקלה בהן ושהסעירו אותה.
הכתבה הראשונה הייתה זאת. טור של מיכל שם טוב מאקו.
מיכאל היא סטנדאפיסטית שמנה שכותבת טור קבוע והפעם כתבה על חבר טוב שלה ,שדרן רדיו שמזיין דוגמניות אבל מתוודה "אני בארון. אוהב שמנות ותמיד אהבתי".
הוא ממשיך ואומר:
"אני אף פעם לא הודיתי בזה, אפילו ביני לבין עצמי, כי התביישתי. חשבתי שאני דפוק כשכולם חיפשו כוסיות ואני נמשכתי לשמנמונת עם השדיים השופעים שעל הבר, או כשכולם בים בחנו חבורת בנות ואני הסתכלתי דווקא על החברה השמנמנה הקופצנית שאף אחד מהם לא הכניס לדירוגים. הייתי מזיין דוגמניות ומפנטז על תחת עסיסי כמו שהייתי רואה באתרים שהייתי גולש אליהם בלי שאף אחד ידע"

בתור בחורה עם מטען בנושא (פיזי ונפשי
) לא יכולתי שלא לכאוב כשקראתי את דבריו.
ולא, לא בגללי. לא בגלל שאני בחורה גדולה, אלא בגלל ילדות שקוראות מאמרים כאלה ומרגישות שמשיכה לשמנות היא פטיש, היא דבר אסור, היא דבר שצריך להסתיר ולהחביא.
והוא עוד ממשיך וצובט בנקודה הכואבת ואומר: "השפלתי נשים שמנות, נגעתי להן בנקודות הכי רגישות, לחצתי עליהן שיעשו דיאטה. בחוף הים הייתי מצביע על נשים ושואל בקול רם איך הן מעזות ללכת בבגד ים - דווקא על אלה שאותן הכי הייתי רוצה לחטוף עכשיו לאי בודד."
ואני חושבת על הנערה הצעירה שיצאה באותו היום מהבית, והסתכלו עליה, לחששו והצביעו, והיא חזרה הביתה והקיאה ובכתה והסתכלה במראה ושנאה את עצמה.
ואז הגיעה הכתבה השנייה שכמעט ואי אפשר לצפות בה. ילדות קטנות שמבקרות את עצמן, שונאות את עצמן, מתחילות דיאטה בגיל 7 והמילה הכי חשובה בעולם היא "רזה". הן נלחמות על אם רואים את הרווח בין הירכיים ועומדות בפוזות שונות ומשונות כדי שהרווח יהיה בולט. הן חיות כך כי זה מה שהן רואות מסביב, זו החברה שהכתיבה להן את הדרך, כי בן כיתתן מצוטט בכתבה כשהוא אומר שלא ייצא עם מלאות וכי מי שאוכלת המבורגר ליד אנשים מתנהגת לא לעניין, זה יוריד לו ממנה. אחת המצולמות בכתבה אומרת "בנים מתחילים רק עם מי שיפה" ואמא שלה שיושבת לידה אומרת "ומה זה יפה? יפה זה רזה".
וכן, כל משפט כזה מחלחל.
זו אמא שלהן שלא שמה לב שהילדה הקטנה שלה עומדת לידה כשהיא הביטה במראה ואמרה "איכס, איך השמנתי". זו אחותן הגדולה והשמנמנה שהיא בת 22 ואף פעם לא היה לה חבר כי אין בחור בין 22 שיהיה מוכן לצאת ולהסתובב עם שמנה ברחוב, לא משנה כמה הוא רוצה.

ונראה לי שהשנאה העצמית היא המקור כאן. להכל.
הנזק הוא כשאותו שדרן יודע מה הוא אוהב אבל לא מוכן להיות שלם עם עצמו, לקבל את עצמו, לתת דרור למשיכה ולאהבה,
ולנערות האלה ששונאות את עצמן כשהן מביטות במראה, ולא מאמינות שלעולם יהיו טובות כמו שהן.
ולאן זה עוד מחלחל? הרי השומן, אצלן במחשבה, הוא לא רק גורם מונע מבחינת משיכה, הוא יעכב אותן בחיים, והן לא תמצאנה חברות ואפילו יהיה להן קשה למצוא עבודה.
השקר המעוות הזה מחלחל לכל רובד, מרעיל את המחשבה שלנו ויוצר דור חדש ומפוחד של נשים שלעולן לא יהיו שלמות עם עצמן.

ואיפה אנחנו עוצרים את זה? היכן זה מחלחל גם אצלנו?
האם אתם אומרים לעצמכם "אני נמשך למה שאני נמשך כי ככה בחרתי וזה מי שאני" או לחילופין "אני מסתכלת על עצמי במראה ואוהבת אותי, לא משנה מה",
או שאתם יודעים לעצור ולומר "גם לי שטפו את המוח, גם לי יש משיכה אחרת (וזה לא משנה אם שמנה או רזה או גבוהה או שחומה או כל דבר שגרמו לכם לחשוב שזה לא לגיטימי להמשך אליו) אבל אני כבר לא יודע לעשות את ההפרדה בין האמת לבין מה שגרמו לי להאמין?"

עצוב לי כל כך לקרוא על התופעה הזאת

ובאותה הנשימה אני לא יכולה אלא להודות לאלוהים שהבת שלי שתהיה בריאה עד מאה ועשרים, פשוט לא עושה חשבון ומאז היותה ילדה
היא הייתה שמנמנה ואחר כך קצת מלאה והיא התחתנה עם בחור רזה שכנראה אוהב מלאות והוא ממש לא בארון למרות שהוא מצלם דוגמניות
והוא אוהב אותן שמנמנות... אז היא ניסתה כמה פעמים לעשות דיאטה ופעם יורדת ושוב עולה ושוב יורדת ושוב עולה, אז נשבר לה הפופיק
והיא אוהבת לאכול אז היא שמה זין על כל מי שחושב שהיא צריכה לרזות
ואני מודה שכשהיא הייתה קטנה ודיברה על דיאטה זה די הפחיד אותי
אבל אני בתור אימא אף פעם לא הראיתי לה או למישהו אחר שהנושא הזה מעניין אותי בכלל. מעולם לא התעסקתי בדיאטה עד לאחרונה.
המעניין הוא שגם אם הייתי מעזה לדבר על דיאטה היא הייתה צועקת עליי ואומרת לי שאני לא אחשוב על זה אפילו. תמיד "חינכה" אותי לאכול מה שאני אוהבת ולא לספור שום קלוריות.
אז מאוד עצוב לי לשמוע את הילדות הללו וכואב לקרוא את מה שהבחור בארון אומר. אם אתה אוהב שמנמנות אז מה הבעיה? מה קורה לבני האדם? מה הקטע הזה עם המראה
הקולבי? יאללה תיהנו מהחיים, חיים רק פעם אחת, נהנים מהאוכל פעם אחת, ממילא כשמזדקנים הכל משתנה ויש כבר חוקים אחרים וכולם מגיעים לאותו המקום גם הרזים וגם השמנים
אז בשביל מה כל הסבל הזה? בשביל מה כל הדיאטות והתיסכול? בנות שמנמנות זה דבר סקסי וכייפי. כמובן שכל מה שאני אומרת זה לא כולל משקל שמסכן את הבריאות, אלא משקל
שמסכן רק את יצרני הבגדים ויצרני האופנה למיניהם.

ובאותה הזדמנות שמדברים על משמנים, השכנה הדתייה שלי, המתוקה והנהדרת שלי, הביאה לי קערה מלאה סופגניות מתוקות ומטוגנות, ואני בתמורה נתתי ספר על נסיכות לבתה הקטנה

והדלקתי נר ראשון של חנוכה עם החנוכיה החדשה שלנו, ואני מקווה שאצליח להעלות צילום של הנרות המקושטים מעשה ידיי.

חג חנוכה שמח לכולם

אני רק רוצה לציין שאותו שדרן גם אמר בכתבה

שהוא יצא "מהארון" בפני כולם ולא מעניין אותו שום דבר,
הוא נשוי ומעדיף את אשתו עם הקילוגרמים שהעלתה אחרי הלידות.

ובכל זאת אני חייבת לציין שיש גם מספיק שמסתכלים קודם על הבנאדם,אח"כ על המעטפת המלאה או לא.

יותר מטריד אותי הבעיה עם הילדות, שמגיל כ"כ צעיר הן מתעסקות במראה שלהן באובססיביות.
אבל זה בסדר גמור, זה תקין ללמוד מגיל צעיר על אוכל בריא, צריכה להיות מודעות לא לאכול כל הזמן ג'אנק.
ובכל זאת צריך איזון, והאמהות איבדו שליטה.

ובעניין ההמבורגר שאחד הנערים אמר שיוריד לו מבחורה אם יראה אותה אוכלת המבורגר,
ראיתי הבוקר מישהי שבדיוק בגלל הכתבה הזו צילמה את עצמה אוכלת המבורגר וקראה לעוד בנות לפרסם תמונות שלהן אוכלות המבורגר.

אותה בחורה כתבה :
"
אני כותבת בתגובה לכתבה ששודרה בחדשות ערוץ 2 "חלום הרזון".
הכתבה הראתה נערות שאוכלות בשירותים מהבושה, ילדה בת 8 ששונאת לעשות קניות כי "יש לה ידיים שמנות" ונערים שמגעיל אותם לראות בנות אוכלות המבורגר.
אז הצטלמתי אוכלת המבורגר ואיתגרתי שתי חברות לעשות אותו הדבר (אחת מהן מצולמת לידי).
אני מקווה שבנות שיראו את הפוסט הזה גם יצטלמו ויאתגרו חברות שלהן, ונציף את הפייסבוק בבנות שאוכלות המבורגר.
אולי בסוף אכילת המבורגר בפומבי לא תחשב כאתגר..."

כמהאפשר

New member
נניח מה שלי עובר ישר בראש..

זה האם הן רק מקרבות לפה את ההמבורגר או באמת אוכלות.
ומה קורה אחרי זה.
ומה קורה יום לפני ויום אחרי.
&nbsp
מה קורה בחיים האמיתיים, את מבינה?
&nbsp

נראה לי שהן באמת אוכלות

יש פה אמירה.
בחורה שמפחדת מהמבורגר לא תצטלם אפילו עם אחד לדעתי.

כמהאפשר

New member
סוזי,

זה לא נכון.
קחי בולימית, קחי אנורקטית שעמוק בפנים
או רוצה להיפך לשקר לעצמה. לאחרים..
כאשר אדם נמצא במערבולת.. הכל כבר כל כך סבוך שם שאפילו האדם עצמו לא יודע מה הוא רוצה, מה הוא לא רוצה ואיך להבדיל בין השניים.
בגלל זה הפרעות אכילה לעתים מהוות מפלט כל כך נוח מכל הקולות הללו.

אני מבינה מה את אומרת

אני לא יכולה לדעת מה עובר להן בראש,
אני רק מקווה שכל המחלות האילו כבר לא יהיו....

כמהאפשר

New member
הלוואי. הלוואי, סוזי.

מי יתן.
אני רק יודעת שברגע שזה שם,
ברגע שזה תפס מישהו או מישהי..
לצאת משם מאוד לא פשוט.

Anna begins cc

New member
אני מקווה שזה יתפוס.

אני חושבת שזו תגובה יפה,
לא פרודוקטיבית בעליל, אבל יפה.
&nbsp
יש הבדל עצום בין ללמוד על אוכל בריא לבין לומר שיופי שווה רזון.
שני נושאים שלא קשורים אחד לשני בכלל.
וחבל שהדגש הוא תמיד על היופי ולא על הבריאות.
&nbsp

יש הבדל אבל לא מסבירים להן

מה שהן יודעות זה על להרעיב את עצמן בשביל הרווח בין הרגליים.
וכאן בדיוק אני מסכימה עם הסיפא שלך.

כמהאפשר

New member
יש לי יותר מדיי לכתוב על זה.

מלבד העובדה שאני מנסה יותר מחודש להגיע לערוץ 2, ערוץ 10 וערוץ 20 ולדבר על הפרעות אכילה(ושלושתם ענו לי שזה נושא לא על הפרק היום, סליחה חוץ מאשר עדי ברקן עם הקשרים שלו.. שאני מצטערת, אבל הפרעות אכילה זה הדבר האחרון שמענין אותו. פרסום מענין אותו וליטוף לאגו מענין אותו)
&nbsp
אני זוכרת את אחד השותפים שלי לדירה שנמשך ל"רזון מורבידי".
אני ממש זוכרת את עצמי נחרדת מאחת הבנות שהוא הביא והוא אמר לי שיש לה עור פה ועור שם ובקיצור.. "לא משהו"..
&nbsp
ומה זה עושה ל-ך בראש.
ובכלל, הערות פה והערות שם,
הודעות שאת קוראת כאן ותגובות שאת קוראת שם
טוקבקים
לשרשורים
לכתבות
הערות באוטובוס
שיחות שאת שומעת בחצי אוזן
&nbsp
ומה זה עושה לך בפנים.
הקווץ' הזה, שכל ההגיון בעולם לא יכול עליו.
הקווץ' הזה שנסתם או הבולמוס-הקאה
או בבולמוס-הרעבה
או כל מעגל אינסופי אחר.. של פגיעה עצמית, של הלקאה עצמית.
של בריחה או סתימת מחשבות שמתחילות לדהור לך בראש בטירוף ואז נרגעות קצת.
שבסיסו הוא למזער את עצמך, הוא להקטין את עצמך..
את האישיות שלך, את מי שאת. את מה שאת.
כשמתישהו(נורא מהר) את בכלל שוכחת למה. בשביל מה. מה המטרה..
אבל אז את כבר כל כך עמוק בפנים שספק באימה,
ספק באיזה עונג של בטחון את מבינה שאת לא ממש מסוגלת להפסיק..
&nbsp

Anna begins cc

New member
כאב לי עד צמרמורת לקרוא את דברייך.

באמת.
הצלחת להמחיש בכמה מילים את מה שעובר בראש של כל כך הרבה נשים (וגם גברים) בחברה של ימינו.
אני מאחלת לך רק טוב
ומוקירה אותך על השיתוף הזה.
&nbsp

כמהאפשר

New member
תודה אנה.

תודה יקרה.
&nbsp
ההתכווצות הזאת, בפנים.. היא לא פשוטה.
והמלחמות היום יומיות, הרגעיות הללו..
הן לא פשוטות.
&nbsp
אני חושבת שזה בעיקר מאבק על הזכות ל.. אני.
ובו יש כל כך הרבה תחושות, קולות, מאבקים פנימיים ש..
&nbsp
אלו זמנים לא פשוטים היום, אנחנו חיים בחברה כל כך לא פשוטה.
השפיות הוא לזכור לראות את הטוב. את היופי.
את האור.
בעולם ובתוך עצמנו:)

Anna begins cc

New member
הייתי שמחה אם היית משתפת

רק אם בא לך ולא קשה לך,
על איפה את נמצאת היום בתהליך, מה עוזר לך ואיך את מתחזקת..

כמהאפשר

New member
וואו

זה ארוך וענק וכל כך מורכב.
קצת כמו.. סבך חוטים כזה שאין לך מושג מהיכן להתחיל לגעת בו?
קצת כמו סבתא שאת יושבת והיא מתחילה לספר לך סיפור,
ובכל פעם יוצא לה סיפור ארוך ואחר ושונה..
ומרתק
לא מפני שהיא ממציאה, את יודעת
אלא כי כל שניה היא סיפור. כל שניה היא כל כך הרבה..
וכל כך מורכב.
ויש שם פשוט חיים שלמים..
וכל שניה שעוברת מתווספת לזה.
&nbsp
את מבינה?
&nbsp
והכי עצוב שלפעמים התחושה היא שכל זה הולך לפח ואיש לא שומע,
איש לא רואה וגם את בעצמך,
בעיקר את בעצמך..

Anna begins cc

New member
האמת היא שאני מבינה לחלוטין

ובדיוק לכן ביקשתי ממך לספר.
אני חושבת שזה כל כך חשוב לשמוע את הסיפור שלך,
כל שנייה בו, שכמו שאמרת, היא סיפור בפני עצמה.
&nbsp
חשבתי שאולי בתקשורת לא נתנו לך להביע את עצמך,
אבל כאן זה מקום מעולה.
את גם מוזמנת לפתוח פוסט חדש משלך ולשתף בו,
אני יודעת שאני, ואין לי ספק שעוד כמה, נשמח לקרוא.
&nbsp
אולי לאף אחד לא תהיה עצה חכמה או מילה מועילה,
אבל אנחנו נקשיב.
וגם זה חשוב.
&nbsp
ואם במקרה לא תרצי לשתף בפומבי אבל כן תרצי לפרוק, תיבת המסרים שלי פתוחה ואשמח להקשיב.
&nbsp

Aronsona

New member
הכאב ניבט מכל מילה

איך הצגת את עצמך כשפנית לערוצי התקשורת? כלומר מה הצגת שיכול\צריך היה לעניין אותם?

כמהאפשר

New member
תודה לכן.

אתן באמת מקסימות.
&nbsp
פשוט שאלתי בכנות, האם אפשר לבוא ולדבר אצלם על הנושא,
שהייתי רוצה לדבר על הפרעות אכילה.
&nbsp
לא מהמקום של "אני שוקלת 20 ק"ג"
לא מהמקום של "תצילו אותי"
מהמקום הפשוט והנקי של לדבר, לספר, לגרום לאנשים להבין קצת על מאחורי הקלעים.
&nbsp
בזמנו היה לי רעיון פשוט לצלם סרט דוקומנטרי.
למצוא אנשים שיתנדבו לצלם וללכת על זה.
האמת היא שרציתי לעשות את זה שנים..

למעלה